EU istražuje Appleove naknade za App Store usred napetih odnosa s novom američkom administracijom

Europska komisija pokrenula je novu istragu Appleovog sustava naknada za App Store oko nedavno uvedene "naknade za osnovnu tehnologiju" od 0,50 eura po instaliranoj aplikaciji. Istraga se pokreće u osjetljivom trenutku, neposredno prije smjene administracije u Sjedinjenim Američkim Državama.

Bug.hr utorak, 14. siječnja 2025. u 06:30
📷 Bug.hr
Bug.hr

Pokretanje istrage uoči dolaska nove američke administracije mnogi smatraju rizičnim potezom. Nova administracija pod vodstvom Donalda Trumpa već je pokazala sklonost zaštiti američkih tehnoloških kompanija od europskih regulatornih mjera. Trump je ranije izjavio kako "neće dopustiti EU-u da iskorištava američke kompanije", što najavljuje moguće zaoštravanje odnosa između SAD-a i EU-a u području regulacije tehnološkog sektora.

Istraga već započela

Europska komisija već je započela istragu slanjem upitnika developerima aplikacija. Cilj je prikupiti povratne informacije o utjecaju novih naknada na njihove poslovne modele, dok regulatori istodobno procjenjuju mogući porast troškova za krajnje korisnike. Središnji predmet istrage jest Appleova "naknada za osnovnu tehnologiju" od 0,50 eura po svakoj instalaciji aplikacije. Apple je uveo ovu naknadu kao dio prilagodbe DMA regulativi, koja velike tehnološke tvrtke definira kao "kontrolore pristupa" digitalnom tržištu.

Apple developerima nudi dvije mogućnosti: mogu zadržati postojeći sustav s provizijom do 30% na prodaju aplikacija ili prijeći na novi model s nižom provizijom uz dodatnu naknadu za osnovnu tehnologiju.

Mark Zuckerberg kritizira EU kazne, nazivajući ih "svojevrsnim carinama" za američke tehnološke tvrtke

Problematično vrijeme

Vrijeme pokretanja ove istrage posebno je zanimljivo i potencijalno problematično. EU pojačava regulatorni nadzor upravo kad se odnosi sa SAD-om nalaze na prekretnici zbog promjene administracije u Washingtonu. Pojedini analitičari smatraju kako je EU trebala pričekati i procijeniti pristup nove američke administracije prema europskoj regulaciji tehnološkog sektora. Umjesto toga, EU nastavlja sa svojim regulatornim aktivnostima, što bi se moglo protumačiti kao agresivan potez.

Mark Zuckerberg kritizirao je EU kazne, nazivajući ih "svojevrsnim carinama" za američke tehnološke tvrtke. Takvo označavanje EU kazni kao trgovinskih barijera moglo bi dodatno zakomplicirati odnose između EU-a i SAD-a u tehnološkom sektoru.

EU vjerojatno smatra kako je dosljednost u provedbi regulatornih okvira ključna za održavanje vjerodostojnosti i zaštitu interesa europskih potrošača i tvrtki.