SAD i Velika Britanija odbili potpisati Parišku AI deklaraciju
Summit u Parizu pokazao je različite poglede vodećih zemalja na upravljanje umjetnom inteligencijom. SAD i Britanija nisu potpisale deklaraciju jer žele zadržati slobodu odlučivanja, dok Europa traži ravnotežu između propisa i konkurentnosti…
![📷 X](/img/sad-i-velika-britanija-odbili-potpisati-parisku-ai-deklaraciju_7hdyW1.jpeg)
Na pariškom AI summitu, održanom koji završava u utorak, okupilo se 60 zemalja i brojni predstavnici tehnološke industrije kako bi raspravili budućnost umjetne inteligencije. Iako je summit rezultirao deklaracijom koja promiče etički, siguran i održiv razvoj AI-ja, SAD i Velika Britanija nisu je potpisale.
SAD i Britanija odbili, Kina potpisala
Američki potpredsjednik JD Vance imao je obrazloženje zašto SAD nisu potpisale. On je zabrinut zbog prekomjerne regulacije, upozorava da bi to moglo usporiti inovacije i ekonomski rast. Njegov stav odražava deregulacijski pristup, s naglaskom na potencijal AI-ja za povećanje produktivnosti i prosperiteta u SAD-u. Britanija je također odbila potpisati deklaraciju, navodeći kako nije dovoljno jasno definirala globalno upravljanje AI-jem te nije adekvatno obradila pitanja nacionalne sigurnosti. Za razliku od SAD-a i Britanije, Kina je podržala deklaraciju.
Europska unija suočava se s vlastitim promišljanjem oko regulatornih okvira koji su postavljani u posljednje vrijeme. Početkom mjeseca započela je djelomična primjena EU-ovog Akta o umjetnoj inteligenciji, koji sustave AI-ja kategorizira prema razinama rizika i postavlja stroge zahtjeve za visokorizične primjene. I tu nastaju problemi, i to ne izvan Europe, već među samim članicama.
I Francuzima ne odgovara pretjerana regulacija
Francuski predsjednik Emmanuel Macron je zabrinut zbog pretjerane regulacije. Na summitu se slaže s američkim razmišljanjem kako Europa riskira zaostajanje za konkurentima poput SAD-a i Kine ako regulaciju stavi ispred inovacija. "Trenutno nismo u utrci," priznao je Macron. Zato Francuska baca sve karte na podršku startupovima poput Mistrala.
Macronovu zabrinutost oko regulatorne strategije u Europi dijele i drugi. Dok EU nastoji postaviti globalne standarde za pouzdani AI, kritičari tvrde da bi takav pristup mogao nenamjerno ograničiti inovacije te preusmjeriti talente i ulaganja drugdje. Postupno uvođenje AI Akta već se suočava s logističkim preprekama, uključujući neslaganja oko rokova usklađivanja i sporne odredbe o vanjskoj reviziji podataka za treniranje.
Ipak zraci optimizma
Za razliku od prethodnih summita u Britaniji i Južnoj Koreji, koji su naglašavali egzistencijalne rizike naprednih AI sustava, pariški summit zauzeo je optimističniji ton. Rasprave su se usredotočile na potencijal AI-ja u medicini i klimatskoj znanosti, umjesto na katastrofične rizike. Francuski dužnosnici svjesno su usmjeravali razgovore dalje od "apokaliptičnih scenarija", pri čemu je Anne Bouverot, posebna izaslanica na summitu, kritizirala pretjerane strahove vezane uz sigurnost AI-ja.
Europi DeepSeek dobrodošao
Kineski startup DeepSeek, koji je razvio napredni model za zaključivanje uz značajno niže troškove od uobičajenih, također je bio važna tema summita. DeepSeekov uspjeh promijenio je percepciju o tome što je potrebno za konkurentnost u razvoju AI-ja, potičući manje sudionike diljem svijeta i pojačavajući natjecanje među etabliranim liderima. Za Europu DeepSeek je dobar primjer koji donosi i poneku glavobolju. Francuske tvrtke poput Mistrala nastoje replicirati takav troškovno učinkovit razvoj, ali se suočavaju s preprekama zbog europskog regulatornog okruženja. Macron se nada da će inicijative poput izgradnje najvećeg europskog superračunala pokraj Pariza pomoći u smanjenju tog jaza.
Indija će biti domaćin sljedećeg globalnog AI summita. Kao jedan od suorganizatora pariškog summita zajedno s Francuskom, Indija se pozicionirala kao nova predvodnica u globalnom upravljanju AI-jem, s relativno fleksibilnom regulativom u usporedbi s Europom.