Sonos Arc Ultra - Povratak na staze slave
Uz glasan uzdah olakšanja, novo izdanje Sonosova najvećeg soundbara proglašavamo punim pogotkom
Tip | Soundbar i multiroom zvučnik |
---|---|
Zvučničke jedinice | 6x bas-srednjetonci, 7x visokotonci sa svilenom kupolom, 1x Sound Motion |
Povezivost | Wi-Fi 6 (2,4 i 5 GHz), Ethernet (10/100), Bluetooth 5.3, AirPlay 2, Spotify Connect |
Podržani formati | Stereo i višekanalni PCM, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Multichannel PCM, DTS Digital Surround |
Ulazi | HDMI eARC |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Izvrstan soundbar za sve oblike korištenja, s uvjerljivim surroundom, a istodobno i izuzetno sposoban multiroom zvučnik |
Sonos trenutačno prolazi kroz najteže razdoblje u svojoj povijesti, o čemu smo već pisali, stoga se svaki tvrtkin potez promatra kroz povećalo. U takvom ozračju treba imati hrabrosti lansirati novo izdanje najvećeg, najboljeg i najskupljeg soundbara u vlastitoj ponudi, ujedno i nasljednika jednog od globalno najpopularnijih soundbara.
Prema pričama iz kuloara, Arc Ultra u prodaji je trebao biti već mjesecima, ali Sonos nije htio ponoviti gaf sa slušalicama Ace, koje su lansirane istodobno s nadogradnjom aplikacije i čitave softverske platforme, čija je katastrofičnost posve zasjenila sâm proizvod, i barem djelomično utjecala na njegov neuspjeh.
Arc Ultra u tom je smislu na tržište plasiran mnogo promišljenije, u trenutku kad su poteškoće s aplikacijom većim dijelom ispravljene, a bijes korisnika jenjava. Pridodamo li tome činjenicu da ga je Sonos odlučio ponuditi po cijeni od 1.000 eura, nižoj no što je nakon izlaska, i godinama nakon toga, koštao originalni Arc, očito je kako je američka tvrtka ovaj put dobro pripremila teren, prepustivši Arc Ultri da svoju sudbinu iskroji vlastitim mogućnostima i performansama, bez betonskih cipela na nogama, kakve su nesretni Ace nemilice povukle prema dnu.
Misteriozna akvizicija
Priča o Arcu Ultra započela je prije više od dvije godine, kad je Sonos ispljunuo 100 milijuna dolara za akviziciju Mayhta, prilično anonimne nizozemske tvrtke, zapravo tehnološkog startupa, bez ijednog konkretnog proizvoda u ponudi, ali s vrlo zanimljivom idejom o izgradnji izuzetno kompaktnih zvučnika, koji bi nudili performanse ekvivalentne zvučnicima s višestruko većim membranama. Vrlo pojednostavljeno, osnova Mayhtove tehnologije jest ugraditi pokretački mehanizam zvučnika, dakle, ono što pretvara električnu energiju u mehaničko kretanje, a sastoji se od zavojnice, magneta i konusa, unutar bočnih stranica zvučničkih membrana. Tako koncipiran zvučnik može "prevariti fiziku", u smislu da je sposoban progurati veliku količinu zraka, mnogo veću no što bi to bio slučaj kod klasičnih zvučnika istih dimenzija, a bez pojave distorzija. Drugim riječima, u teoriji je moguće dobiti moćniji zvuk u fizički manjem prostoru – upravo ono što je jednom soundbaru najpotrebnije.
Arc Ultra prvi je komercijalni proizvod s implementiranom Mayhtovom tehnologijom. Sonos joj je nadjenuo ime Sound Motion, a u svojim promidžbenim materijalima navodi kako je upravo ona najzaslužnija za drastično poboljšanje kvalitete zvuka u odnosu na originalni Arc. Zvučnička jedinica Sound Motion smještena je u desnu polovicu soundbara, a zadužena je za reprodukciju dubokih frekvencija. Činjenicu koliko dobro obavlja svoj posao najbolje ćemo opisati malom anegdotom: s Arcom Ultra, na test nam je stigao Sonosov novi subwoofer, monstruozni Sub 4. Nakon kratkog inicijalnog isprobavanja sustava, odlučili smo da ćemo subwoofer ipak isključiti, kako bismo dobili dojam o akustičkim vještinama "čistog" soundbara. No, u postavkama sustava dočekalo nas je iznenađenje: subwoofer uopće nije bio aktivan! Kompaktni woofer, integriran u elegantno kućište soundbara, isporučuje mesnat, supstancijalan bas i uspijeva odolijevati izobličenjima u čitavom rasponu glasnoće soundbara, čak i kad ga preko ekvilizatora, dostupnog u Sonosovoj mobilnoj aplikaciji, dodatno pojačamo. Bas nema osobito energičan udar; čujna je njegova fokusiranost na puki volumen, što je u kontekstu soundbara, dakle zvučnika za konzumaciju televizijskih sadržaja, sasvim razumljivo.
Sonos Sub 4 - Nešto lakši, jednako moćan
Uz Arc Ultra, testirali smo Sub 4, novu generaciju Sonosova "velikog" subwoofera. U odnosu na svojeg prethodnika, Sub 4 je redizajniran, što je najočitije u aspektu finiša, koji više nije iritantno sjajni, već matirani. Poboljšana mu je mrežna povezivost (premda nam Sub 3 u tom smislu nikad nije stvarao probleme), olakšan je za otprilike dva kilograma, a same specifikacije, pri čemu ponajprije mislimo na sposobnost spuštanja do dubokih, dubokih 25 Hz, nisu se promijenile u odnosu na prethodnika.
Očekivano, Sonos ne specificira konkretnu snagu subwoofera, već samo navodi kako je Sub 4 opremljen parom eliptičnih zvučničkih jedinica dimenzija 5 x 8 inča, u takozvanoj force-cancelling konfiguraciji, gdje jedna drugoj eliminiraju distorzije. Testiranje je pokazalo da se radi o monstruozno snažnom subwooferu, koji u glazbu i filmove unosi obilje grmljavine, udara i niskofrekventne energije. Za manje prostore sugeriramo da razmislite o Sub Miniju, koji na europskom tržištu košta manje od 400 eura, dok se Sub 4 trenutačno prodaje za pozamašnih 900 eura. Ipak, za veće prostore bit će to nezamjenjiv dodatak, i najveća moguća nadogradnja čitavog zvučnog sustava, pa u tom slučaju ima smisla uštedjeti i počastiti se.
Kad se Arc Ultra postavi u manju prostoriju, poput našeg akustički tretiranog kućnog ureda, površine od petnaestak kvadrata, u filmovima i serijama sasvim je moguće uživati bez dodavanja subwoofera. Ipak, za tipične dnevne boravke, subwoofer je vrlo preporučljiv. Ne mora to nužno biti čudovišni Sub 4 (900 eura) – poslužit će i upola jeftiniji Sub Mini, koji će zvuku Arca Ultra uspješno donijeti jedino što mu nedostaje: čvrstoću i udarnost u niskim registrima.
Naravno, Sonosovi vlastiti subwooferi jedini su koji dolaze u obzir za uparivanje s Arcom Ultra, a dobra vijest je ta da su oni mahom bežični, pa ih možemo pozicionirati gdje god nam najbolje zvuče (ili najmanje smetaju).
Više od tuceta svirača
Osim Sound Motiona, Arc Ultra ima čak 13 drugih zvučničkih jedinica. Riječ je o sedam visokotonaca sa svilenim kupolama i šest bas-srednjetonskih jedinica, strateški raspoređenih po prednjici i bokovima soundbara, s ciljem postizanja što bolje prostorne disperzije zvuka, uključujući visinsku, u slučaju gledanja sadržaja sa zvukom snimljenim pomoću tehnologije Dolby Atmos. Svima njima upravlja čak 15 pojačala D-klase.
Za učinkovito širenje zvuka u vertikalnom smjeru, kako bi se on reflektirao od stropa, dva su visokotonca zakrenuta prema gore. Kad video sadrži Dolby Atmos zvuk, dakle, kada rade sve zvučničke jedinice ugrađene u Arca Ultru, Sonosov novi soundbar efektivno postaje 9.1.4-kanalni zvučnički sustav. Značajan je to pomak nabolje u odnosu na 5.0.2-kanalno ozvučenje, koje je pružao prvi Arc.
Kako se iz dvaju visokotonaca, zakrenutih prema gore, postižu četiri Atmos kanala (četvorka u oznaci 9.1.4)? Pažljivim pozicioniranjem svih ostalih zvučničkih jedinica, zahvaljujući kojima se dva fizička "gornja" kanala transformiraju u četiri virtualna – pojašnjava Sonos.
Na takvu bismo konstataciju instinktivno odmahnuli rukom, ali višetjedno druženje s Arcom Ultra odvratilo nas je od tog nauma. Dolby Atmos efekti, naime, zvuče bolje nego na ijednom drugom soundbaru, koji smo dosad imali prilike testirati. To uključuje originalni Arc, ali i teškaše, poput Sennheiser Ambeo Maxa, monstruoznog soundbara nakaradne cijene od 2.450 eura. Naravno, cjelokupno iskustvo jako će ovisiti o kvaliteti snimljenog zvuka u konkretnom filmu ili seriji. Primjerice, četvrta sezona "Stranger Thingsa" zvuči drastično bolje od prve ili druge. Dobri filmovi za isprobavanje Atmos efekata (ne nužno i sadržajno dobri), također dostupni na Netflixu, su "6 Underground", "The Ritual", "Bird Box" i "Leave the World Behind".
Još jedan način da si jako poboljšate efekt surrounda, unatoč tome što Arc Ultra izuzetno dobro popunjava prostoriju zvukom, jest taj da dodate stražnje kanale. Tu su vam na raspolaganju brojne opcije, poput para zvučnika Era 300 ili Era 100. Tako dodani stražnji kanali također će se bežično integrirati u sustav, pa se čitavo rješenje može izvesti elegantno, bez nagrđivanja životnog prostora šumom žica; svakom kanalu dovoljno je osigurati strujnu utičnicu.
Jedan ulaz
Jedina druga žica koja će morati biti spojena jest HDMI kabel, razvučen od HDMI eARC izlaza vašeg televizora, do istoimenog ulaza na soundbaru. Poslužit će i HDMI ARC konektor, kakav nude stariji televizori, ali u tom slučaju nije moguće koristiti Dolby Atmos – za njega nužno trebate HDMI eARC izlaz. Na pozadini Arc Ultre još ćete zateći mrežni konektor, tipku za pokretanje uparivanja pomoću Bluetootha, prekidač za mikrofon i priključak napajanja. Potajno smo se nadali da će Sonos dodati još pokoji HDMI ulaz, ali to se nije dogodilo.
Spomenuti prekidač za mikrofon željet ćete držati u gornjem, aktivnom položaju, jer su integrirani mikrofoni nužni za izvršavanje kalibracije zvuka. Ona se izvodi pomoću Sonosove provjerene tehnologije Trueplay, koja je nekoć od nas iziskivala da posjedujemo Appleov mobitel ili tablet, te njime mašemo zrakom, dok koračamo prostorijom. U današnje vrijeme, stvari su mnogo elegantnije: pokrenut ćete kalibraciju, Arc Ultra ispustit će seriju testnih tonova i iskoristiti vlastite mikrofone kako bi prepoznao akustičke karakteristike okolnog prostora. Potom će ugrađeni DSP obaviti potrebne preinake izlazne karakteristike soundbara, s ciljem daljnjeg poboljšanja kvalitete zvuka. Kao i uvijek dosad, Trueplay pokazao nam se vrlo korisnim, jer je unio čujna poboljšanja u sredini i gornjem dijelu frekvencijskog raspona, još malo popravivši čistoću i detaljnost zvuka, kao i percepciju njegove širine.
Priču o odličnim akustičkim performansama Arc Ultre zaokružit ćemo možda i najimpresivnijim aspektom Sonosova novog soundbara: reprodukcijom vokala. Centralni kanal realiziran je upravo fantastično, s kristalnom čistoćom i razgovijetnošću muških i ženskih glasova, čak i u kaotičnim scenama, gdje inače bez titlova ne bismo razumjeli apsolutno ništa. Premda se u postavkama može aktivirati funkcija Speech Enhancement, koja dodatno pojačava glasove, za time nismo osjetili ni najmanju potrebu.
Oprezni optimizam
A softver? Moj osobni kućni Sonos sustav, sačinjen od desetak zvučnika, većim je dijelom prošao neokrznut grozomornim problemima s aplikacijom i platformom, prije svega zato što njime upravljam preko smart home platforme Home Assistant, unutar koje je čitavo vrijeme radio korektno. No, svejedno sam za zebnjom pristupio integraciji Arc Ultre i Suba 4, s obzirom na to da se ona inicijalno mora izvršiti preko Sonosove mobilne aplikacije.
Srećom, sve je prošlo savršeno glatko, baš kao nekoć, prije "krize". Aplikacija je prepoznala soundbar, nadogradila ga na novi firmware i povezala s televizorom, gotovo bez ikakve moje interakcije. Na isti je način integriran i Sub 4, uz jedan dodatni korak, gdje ga valja upariti sa samim soundbarom.
Funkcionalnost aplikacije također je većim dijelom vraćena na pravi put. Čitav sustav biva prepoznat unutar jedne do dvije sekunde te trenutačno reagira na promjenu glasnoće, uparivanje i rasparivanje zvučnika, prebačaj između sadržaja, i sve ostale podražaje. Spornim ostaje još jedino sučelje, koje nam i dalje nije u potpunosti sjelo. Umjesto tabova s kategorijama, nakon redizajna dobili smo jedinstveni ekran, gdje se prikazuju korišteni servisi, favoriti, lokalne fonoteke i tražilica, dok kućnom multiroom sustavu pristupamo preko trake na dnu ekrana. Sâm koncept je moderniji, ali ne možemo se riješiti dojma da smo iste radnje prije izvršavali brže. No, što je, tu je – barem sve to zajedno sada radi.
Ako nekome nije poznato, Sonos nudi jednu od najširih podrška za glazbene i radijske servise na tržištu. U aplikaciju se mogu integrirati svi relevantni servisi, uključujući Apple Music, što nije moguće ni kod jednog drugog mainstream multiroom sustava. Također, podržani su protokoli Spotify Connect i AirPlay 2.
Vizualno prepoznatljiv
Kraj recenzije, a ni riječi o dizajnu i konstrukciji Arc Ultre!? Tome je tako jer se radi o nesumnjivo najmanje promijenjenom aspektu Sonosova soundbara. Dizajn je blago osvježen pa se i dalje radi o širokom, ali svejedno relativno niskoprofilnom soundbaru, koji izgleda ljepše i elegantnije od većine drugih modela. Za izradu je korištena glatka plastika, većim dijelom perforirana, a dostupne boje su mat bijela i mat crna. Na gornjoj strani nalaze se izvrsne dodirne kontrole – za aktivaciju i deaktivaciju glasovnog asistenta (Sonos Voice Control, Amazon Alexa), pauziranje glazbe, preskakanje pjesama i upravljanje glasnoćom. Središnja tipka, ova za pauziranje i puštanje sadržaja, također se može pritisnuti i držati, čime se Arc Ultra uparuje s drugim najbližim Sonosovim zvučnikom u domu, i počinje svirati isto što svira na njemu.
Arc Ultra nije samo sjajan nasljednik originalnog Arca, već i odličan soundbar sâm za sebe. Sonosu je nasušno bio potreban jedan takav proizvod, koji postojeće korisnike podsjeća zašto kupuju tvrtkine proizvode, i koji će svojim odlikama uspjeti privući novu publiku.
Sonos Arc Ultra
- Izvrsna kvaliteta zvuka za sve načine korištenja, a osobito prilikom gledanja surround i Dolby Atmos sadržaja
- I dalje najmoćniji multiroom sustav na tržištu
- Sjajna sinergija s drugim Sonosovim zvučnicima
- Mogućnost bežičnog proširenja sa subwooferom i stražnjim kanalima
- Odlične dodirne kontrole
- Kalibracija više ne zahtijeva korištenje mobitela
- Kvalitetna izrada i dopadljiv dizajn
- Samo jedan HDMI ulaz