Revox StudioArt Audiobar S100 - Studijska kvaliteta za vaš dnevni boravak
Revox je jedno od mitoloških imena europske audioindustrije, pa će mnogim, ponešto starijim, kupcima biti drago što mogu razmišljati o novom uređaju koji nosi taj famozni logotip, posebno kad se radi o praktičnom soundbaru, odličnih karakteristika i ne previsoke cijene

Tip | Soundbar |
Snaga | 3x 30 W (L+C+R), 4x 30 W (bas) |
Zvučničke jedinice | 3x 70 mm full-range, 4x 84 mm (bas) |
Frekvencijski opseg | 44 Hz – 20 kHz |
Ulazi | 1x analogni RCA, 1x digitalni optički (TOSLINK), 1x digitalni COAX, 3x HDMI 2.0 (4K), 1x HDMI ARC, Bluetooth 4.2 (aptX) |
Izlazi | 1 x sub out (RCA) |
Povezivost | Ethernet, Wi-Fi, KleerNet (Revox 5.1 sustav), 1x USB Type-A (servisni) |
Mrežni servisi | AirPlay 2, Musik Server, Podcasts, iRadio, Spotify Connect, Tidal Connect, Deezer Connect |
Dimenzije i masa | 118 x 1.000 x 145 mm, 10,2 kg |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Čak i ako apstrahiramo plemeniti pedigre, Revoxov soundbar funkcionalan je i vrlo kvalitetan uređaj prema gotovo bilo kojem kriteriju, što uključuje čak i relativno pristupačnu cijenu |
Prošla su desetljeća otkad smo, barem mi s ovih prostora, mogli nabaviti novi audiouređaj s Revoxovim amblemom. Taj brend jedan je od onih koji će praktički svaki entuzijast odrastao tijekom 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća spominjati s iznimnim poštovanjem, posebno pritom ističući njihove kultne reel-to-reel magnetofone.
Revox je, naime, tvrtka koja je iznikla iz autoriteta, ne samo vrlo jakog imena iz područja profesionalnih uređaja za radiopostaje i tonske studije, nego – što je još i na potenciju značajnije – iz imena osobe, svojevrsnog masterminda europske audioindustrije, koji je svojim postignućima proslavio obje tvrtke. Radi se o legendarnom švicarskom samoukom (!) inženjeru Wilhelmu "Wiliju" Studeru. Čovjek koji je proniknuo tajnu elektronskih sklopova popravljajući radiouređaje u razdoblju između dva svjetska rata, prve je poslovne uspjehe postigao zahvaljujući "švicarski" pouzdanim i preciznim vlastitim sklopovima, integriranim u prekrasne drvene kabinete koje je izrađivao njegov otac.
Pravu je, i besmrtnu slavu, stekao svojim magnetofonima, koje je konstruirao praktički od nule, nezadovoljan kvalitetom američkih uređaja, koje je namjeravao distribuirati u Švicarskoj. Njegova inženjerska genijalnost i poslovni etos tijekom vremena stvorili su jedno od svjetski najpoštovanijih imena, jer su profi uređaji pod imenom Studer snimili omanju hrpu najznačajnijih albuma popularne i ozbiljne glazbe tijekom više od pola stoljeća, a u tim su "analognim" vremenima menadžeri i tehničko osoblje radiopostaja najmirnije spavali ako im se program vrtio upravo s istih takvih.
Revox je u toj shemi figurirao kao marka za kućne korisnike, popunjavajući onaj segment maloprodajnog tržišta koji je tražio vrhunsku kvalitetu, kako performansi, tako i završne izrade. "Mokri san" mnogih svjetskih entuzijasta bio je vrhunski model trakaša oznake B77, koji se proizvodio više od 15 godina, a odnedavno se on ponovno može nabaviti – potpuno nov, što bi se reklo, ispod čekića.
To koliko je Wili Studer bio važan za svjetsku audioindustriju pokazuje i veliki broj strukovnih nagrada koje je tijekom godina dobio, uključujući i onu koja mu je bila vjerojatno najdraža – počasni doktorat tehničkog sveučilišta iz njegova rodnog Züricha.
Iako ime Revox u principu gotovo uopće nije bilo disfunkcionalno (bez obzira na to što je prešlo iz Studerovih ruku u okrilje konglomerata), domaći su kupci već dugo bili zakinuti za komfor kupnje tih uređaja na domicilnom tržištu. U tom smo se smislu osjetili pomalo i počašćeno što jedan takav dolazi i u naš dom, bez obzira na to što je riječ o uređaju koji se obraća potpuno novoj generaciji kupaca. Radi se, naime, o soundbaru, pune oznake Revox StudioArt Audiobar S100.
Švicarski kvalitativni standardi
U zemlji sira i čokolade, od stvari se očekuje da rade – pa, recimo – kao švicarski sat. Iako su pogoni u kojima je ovaj Revoxov uređaj izrađen izmaknuti iz matične države, njihov je menadžment na neki način puhao na hladno. Tvornice koje izrađuju većinu njihovih proizvoda smještene su, naime, u Njemačku. U smislu nekog kvalitativnog pedigrea, teško je uopće zamisliti bolju kombinaciju.
Stoga je StudioArt Audiobar S100 egzemplar kvalitetnog elektroničkog uređaja, o čemu ćete svjedočiti čim ga započnete smještati na radnu poziciju. Čvrstog i masivnog tijela, ovaj uređaj ulijeva povjerenje i prije negoli ga započnete koristiti. Dugačka, ali elegantna, komponenta zaobljenih krajeva (118 x 1.000 x 145 mm), mase 10,2 kilograma, može doći u bijeloj, ili u sjajnoj crnoj boji, kakav je bio naš primjerak. Prednju stranu prekriva čelični mrežasti profil, kroz koji elegantno proviruju informacije s monokromatskog TFT ekrana, neinvazivne blijedoplave nijanse.
S gornje strane, finiš je još elegantniji. Radi se o uglačanoj, sjajnoj površini, na kojoj je centralno smješten osvijetljeni Revoxov logo, a u njegovoj blizini nalaze se i dodirne kontrole, koje će zasvijetliti isključivo ako dodirnete površinu koja će ih aktivirati. Prema našem mišljenju, ako se već radi o dodirnim kontrolama – ne možemo zamisliti bolju izvedbu.
Sa stražnje strane smještene su sve komunikacijske funkcionalnosti. Njih je napretek, a, prilično inovativno, svi oni koriste centralno udubljenje u tijelu S100, određenu vrstu stepenice, koja omogućuje da se svi priključci poslože na dvije njegove strane, a da pritom ne smetaju jedni drugima, niti preferiranom smještaju na zidni nosač.
Telegrafski, riječ je o sljedećem setu priključnih mogućnosti. Ulazi donose analogni RCA, digitalni optički i digitalni COAX priključak, tri HDMI 2.0 konektora (s 4K podrškom) te jedan HDMI ARC konektor. Tu je i RCA mono izlaz za subwoofer, a zatim su tu i LAN priključak te servisni USB port. Na kraju, tu je još i konektor za kabel za napajanje s dvostrukim izvodima.
Osim fizičkih konektora, StudioArt Audiobar S100 bežično se služi Bluetoothom 4.2 s kodekom aptX, standardnim Wi-Fijem, te specifičnim bežičnim protokolom imena KleerNet, koji služi za konfiguraciju surround sustava s drugim Revoxovim bežičnim zvučnicima (A100 sateliti, B100 bežični subwoofer), a operira na frekvencijama od 2,4 , 5,2 ili 5,8 GHz.
U paketu ćete dobiti vrlo kvalitetan daljinski upravljač, oznake R100, čije je tijelo izrađeno od aluminija. Uz to stižu i imbus-vijci, za četiri pripadajuća navoja smještena s donje strane uređaja, kojima StudioArt Audiobar S100 možete pričvrstiti na originalne Revoxove zidne nosače, a njih ćete morati doplatiti točno 30 eura. Već vam sada možemo reći da je montaža Revoxa S100 na zid vrlo opravdan potez.
Sve u svemu, generalni osjećaj rukovanja s uređajem, odnosno ovih nekoliko kvalitativnih i funkcionalnih detalja koji krase Revoxov StudioArt Audiobar S100, podsjetilo nas je na to koliko često gledamo kroz prste dalekoistočnim uređajima, kad je riječ o nekim temeljnim osobinama, koje u pravilu smatramo utjecajem cijene niže od direktne konkurencije. No, vrlo je često riječ isključivo o manjku znalačke tradicije u proizvodnji, koju takve startup investicije, jasno, nemaju. Revoxov soundbar zato ovdje stječe nemalo komparativnih bodova prednosti, jer riječ je o uređaju koji je proizveden na temelju respektabilne tradicije inženjeringa, i realno ga samo odnosi koji se tiču uzusa cjenovne klase mogu koštati određenih kompromisa glede izvedbe i funkcionalnosti.
S obzirom na to da nismo primijetili apsolutno niti jedan kompromis, a tržišna cijena nikako nije astronomska, rekli bismo da je europska industrija još daleko od propasti, kojom nas učestalo plaše razni proroci apokalipse (a ovaj bi ih primjer definitivno razotkrio kao samoproglašene).
Temelji bez kompromisa
Kad je riječ o unutarnjoj strukturi i topologiji Revoxova soundbara, službena dokumentacija i promotivni materijali dat će nam uvid samo u osnove tehnološke podloge, na temelju kojih je StudioArt Audiobar S100 ustrojen.
Svakako ćemo prvo primijetiti presjek elaborirane strukture kutije uređaja, izrađene od umjetnog materijala, u kojoj je smješteno ukupno sedam zvučničkih jedinica. Od toga su tri 70-milimetarski full-range driveri, sa zadatkom pokrivanja visokih i srednjih frekvencija, te četiri mid-bass jedinice promjera točno 84 mm, koje dijele proračunati refleksni tunel s otvorima na krajnjim rubovima volumena.
Za pojačalo ćemo saznati da broji ukupno 210 W, od čega je točno 30 W raspoređeno po pojedinačnim driverima. Iako nije izričito navedeno, rekli bismo da su ti moduli gotovo sigurno u D klasi. Skretnica je svakako elektronska, jer se StudioArt Audiobar S100 predstavlja kao "3.1" sustav, što znači da je konfiguriran kao L+C+R sustav full-range jedinica, dok se iz pripadajuće aplikacije StudioArt mogu podesiti i neke druge kombinacije, bilo u suradnji s pripadajućim bežičnim satelitima, bilo samostalno, kao što su opcije "Downmix", "Stereo with centar" ili "X-stereo".
Također, iz aplikacije se može uključiti opcija Loudness, kao i podesiti glasnoća visokih i bas tonova u rasponu od ±12 dB (dakle – značajno). Postoje i još dvije zanimljive opcije krojenja zvučne slike. Jednu Revox zove "Widening effect", a trebala bi poslužiti kod filmskih sadržaja. Druga se odnosi na preddefiniranu ekvilizaciju zvuka, s obzirom na poziciju u kojoj je soundbar fizički smješten, a ona nudi četiri postavke, od "free" do "wall", uz dvije koje se odnose na smještaj na polici.
Teže je zaključiti o kojoj se digitalnoj platformi radi. Ona je deklarirana na procesiranje signala do razlučivosti 24-bit/192 kHz, a u svom upravljačkom dijelu podržava Bluetooth transmitter/receiver (dakle, na StudioArt Audiobar S100 moći ćete spojiti Bluetooth slušalice), AirPlay 2 protokol, te integrirani UPnP server, kao i tri "Connect" protokola – za Spotify, Tidal i Deezer. Primijetit ćete da nema Chromecasta, što će u većoj mjeri apstrahirati izravna podrška za tri najraširenija glazbena servisa.
Naravno, StudioArt Audiobar S100 podržava i već spomenuti KleerNet, zatvoreni bežični protokol, pa bismo rekli da važna uloga centra logike sustava nikako nije prepuštena nekoj velikoserijskoj SBC pločici, nabavljenoj od nekog OEM dalekoistočnog dobavljača. Rekli bismo da je ovdje riječ o komadu elektronike i softvera na kojem su Revoxovi inženjeri ozbiljno i odgovorno radili, sve dok nisu dobili rezultat u skladu s projektnim zadatkom.
A rezultat je, vrlo očito, postignut bez imalo kompromisa. Puno pravo za takvu pretpostavku dat će nam uvid u Revoxovu aplikaciju StudioArt.
Lokacija, lokacija....
I kad je u pitanju suradnja s ostalim elektronskim uređajima koji se mogu naći u domu, StudioArt Audiobar S100 pokazao se kao pouzdan partner. Posebno se to odnosilo (naravno, ipak je riječ o jednom soundbaru) na suradnju s televizorom, povezanog HDMI ARC konektorom.
Revoxov uređaj isporučuje jedan vrlo ugodan zvučni potpis, pun i jasan, bez obzira radilo se tu o AV sadržajima ili glazbi. Dodatni plus pri reprodukciji filmova s mrežnih servisa jest i podrška za Dolby Digital Plus, kodek koji smo već i kod nekih drugih uređaja zamijetili kao vrlo kvalitetno rješenje za dijaloge, čak i u stereo konfiguraciji.
Naša preporuka svima onima koji razmišljaju o nabavci ovog soundbara – a to vrijedi i za gotovo bilo koji drugi, zapravo – jest da svakako ulože još malo napora, te da postave StudioArt Audiobar S100 na Revoxove zidne nosače, okvirno na visinu u kojoj će im biti uši kada budu pratili televizijske sadržaje ili slušali glazbu.
To je stoga što StudioArt Audiobar S100 nema nikakvih mogućnosti aktivnog procesiranja sobne akustike, niti su srednjetonski/visokotonski zvučnici usmjereni bilo gdje drugdje nego u ravninu ispred prednje plohe zvučnika. Stoga će vam zvuk, bez svake sumnje, najbolje zvučati u istoj toj osi, pa ako je konzola/komoda ispod TV uređaja ona niskih dimenzija, a soundbar smješten direktno na njoj, mogli biste doživljavati zvučnu sliku kao da vam dolazi odozdo.
Taj će problem, zato, najbolje riješiti zidni nosač, a osim toga, pridonijet će i definiciji tonova iz niskog spektra. Reprodukcija basa sama za sebe neće rušiti zidove, no dobit ćete apsolutno dovoljno glasnu i dovoljno zaokruženu zvučnu sliku, koju nećete nikako ocijeniti "pretankom" ili slabašnom, čak i u nešto većim prostorijama. Ako vas i ne zanima pravi 5.1 sustav, uvijek ćete moći pridodati subwoofer za pokoju dodatnu oktavu nadolje, a čini nam se da bi Revoxov bežični subac B100 mogao biti pravi izbor, najviše zbog preddefinirane integracije u okrilju aplikacije StudioArt.
Prema svim ostalim značajkama, akustičke ćemo performanse ocijeniti vrlo dobrima, pa će tako kumulativno iskrojena zvučna slika biti i više nego dovoljna za sve predviđene varijante korištenja, od pozadinske glazbe, potpore igraćim konzolama, pa sve do aktivnog opuštanja uz zvučnu kulisu. Ono što StudioArt Audiobar S100, naravno, neće moći proizvesti, jest rekreacija zvučne pozornice, no za takve se zadatke ovaj Revoxov uređaj ionako neće niti kupovati.
Povratak u bolju budućnost
Odlučili smo se stoga usmjeriti na suradnju s televizorom, a kao naručeni došli su nam u 4K razlučivosti zvučni zapisi visoke kvalitete, relativno nedavno remasterirani spotovi svojedobno najveće svjetske glazbene atrakcije, britanske skupine Jamiroquai.
Njihov eponimni hit s drugog studijskog albuma "Return of the Space Cowboy", znamenit i prema izvrsnom videospotu u kojem "gostuju" brojni klasični zvučnički sustavi, odveo nas je instantno u neka – izgleda – bolja vremena, u kojima je svjetski sentiment, posebno kod mladih ljudi, čini se, više bio usmjeren u smjeru altruizma, a manje globalnog darvinizma, čak i kad je to značilo da je potrebno, ponekad i pomalo, poći "get by", prema receptu Jaya Kaya, uz opuštajuće funky ritmove sa psihodeličnim jazzy preljevima.
Revoxov će uređaj, u takvim okolnostima, zagrijati srca onih nekadašnjih klinaca, koji su glazbene spotove snimali na VHS kazete, i podsjetiti nas na drevnu "quid pro quo" lekciju, koja kaže da uvijek postoji nešto iz čega možemo izvući zadovoljstvo, ako već onog suprotnoga nema. Možemo reći da smo test Revoxova soundbara doživjeli kao pravo zadovoljstvo, ne samo uzrokovano funkcionalnim i glazbenim kvalitetama koje on pruža, nego i činjenicom da tako kvalitetan uređaj, s tim famoznim logotipom, uopće nije financijski nedostižan.
Uz to, primijetili smo i da nam daje neku vrstu samopouzdanja i osjećaja vrijednosti, s obzirom na to da je riječ o proizvodu našeg kulturnog kruga, iz tvornice u dobroj staroj Njemačkoj, koji ne da nije lošiji, nego je vjerojatno i bolji od proizvoda iz dalekih i zastrašujuće tehnološki naprednih industrijskih okruženja.
Svesrdno ćemo, zato, preporučiti Revox StudioArt Audiobar S100.
Revox StudioArt Audiobar S100
- Izvrstan dizajn
- Kvalitetna i robusna izvedba iz europske tvornice
- Odlična i funkcionalna aplikacija StudioArt s podrškom za kvalitetne glazbene servise i usluge
- Vrlo praktičan sustav KleerNet
- Kompetentni akustički rezultati
- Prihvatljiva cijena unatoč tome što nosi naziv vrlo cijenjenog, premium brenda
- Nema podrške za Chromecast