Prvi 3D pisač temeljen na čipu
Manji od novčića, ovaj optički uređaj mogao bi omogućiti brzu izradu prototipova u pokretu
Istraživači s MIT-a i Sveučilišta Texas u Austinu izradili su prvi 3D pisač temeljen na čipu.
Bez pokretnih dijelova
Njihov uređaj sastoji se od fotoničkog čipa veličine milimetra koji emitira rekonfigurabilne zrake svjetlosti u tekuću smolu koja se stvrdnjava u čvrsti oblik kad se izloži valnoj duljini zrake vidljive svjetlosti.
Prototip čipa nema pokretnih dijelova, umjesto toga oslanja se na niz sićušnih optičkih antena za usmjeravanje snopa svjetlosti. Zraka se projicira u tekuću smolu koja se polimerizira pod utjecajem svjetlosti.
Fotonika i fotokemija
Kombinacijom silicijske fotonike i fotokemije, istraživači su uspjeli izraditi čip koji može usmjeravati svjetlosne zrake za 3D ispis proizvoljnih dvodimenzionalnih uzoraka, uključujući slova MIT. Oblici se mogu potpuno oblikovati u nekoliko sekundi. Dugoročno, oni zamišljaju sustav u kojem se fotonski čip nalazi na dnu smole i emitira 3D hologram vidljive svjetlosti, brzo stvrdnjavajući cijeli objekt u jednom koraku.
Ovakav prijenosni 3D pisač, opisan u časopisu Nature Light Science and Applications, mogao bi poslužiti u različite svrhe, kažu istraživači: kliničarima bi mogao omogućiti izradu komponenti medicinskih uređaja na licu mjesta, po mjeri, a inženjerima omogućiti da razne potrebne dijelove naprave odmah na gradilištu.