Pretvorite svoj mobitel u alat za nadzor svemira
Ostavite ga noću pored prozora s uključenim satelitskim pozicioniranjem i vaš će pametni telefon bilježiti varijacije satelitskih signala i prikupljati meteorološke i svemirske podatke
Aplikacija CAMALIOT, razvijena kroz Program za inovacije i podršku u navigaciji (NAVISP) https://navisp.esa.int/ Europske svemirske agencije, prikladna je za više od 50 modela pametnih telefona, opremljenih dvofrekventnim prijamnicima za satelitsku navigaciju.
Crowdsourced kampanja
Osim što će korištenjem aplikacije pomoći u stvaranju novih modela prognoze vremena, kako na Zemlji tako i u svemiru, sudionike ove crowdsourced kampanje čekaju i brojne nagrade, uključujući nove telefone i Amazonove bonove. Ova četveromjesečna kampanja "građanske znanosti" traje do kraja srpnja.
"Globalni navigacijski satelitski sustavi kao što je europski Galileo revolucionirali su svakodnevni život. A precizno modulirani signali koje kontinuirano generiraju deseci GNSS satelita u orbiti vrijedan su znanstveni resurs", objašnjava ESA-in navigacijski inženjer Vicente Navarro.
Nevidljivi obrasci
Deseci tisuća stalnih GNSS postaja kontinuirano bilježe satelitske podatke. Kako satelitski signali putuju do Zemlje, oni se mijenjaju količinom vodene pare u nižoj atmosferi i tako pomažu u predviđanju padalina. Projekt je inspiriran inicijativom SETI@home, gdje kućna prijenosna računala pomažu u traženju znakova izvanzemaljskog života.
Kombinacija Galileo dual band prijemnika za pametne telefone i Androidove podrške za snimanje neobrađenih GNSS podataka otvorila je mogućnost dopunjavanja podataka s fiksnih GNSS postaja s podacima desecima milijuna pametnih telefona. Prikupljeni podaci koriste se proučavanje dosad nevidljivih klimatoloških obrazaca na Zemlji i u svemiru.
Internet stvari
Ovo je prvi korak u proširenju prikupljanja GNSS podataka korištenjem Interneta stvari, odnosno kombiniranjem informacija prikupljenih fiksnim senzorima, dronovima i pametnim telefonima.
Službeno poznat kao projekt "Primjena tehnologije strojnog učenja za fuziju GNSS IoT podataka", CAMALIOT vodi konzorcij predvođen švicarskim federalnim institutom za tehnologiju ETH Zurich u suradnji s Međunarodnim institutom za primijenjenu analizu sustava (IIASA).