Problem sa napajanjem

poruka: 10
|
čitano: 4.509
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Problem sa napajanjem

Bok. Zadnjih možda 2 tjedna imam problema sa kompom. Naime počeo se gasit tokom rada, uglavnom tokom igranja, ali možda i tijekom surfanja i slično (ne mogu se sjetit točno). I cijelo to vrijeme kad bi se ugasio se nebi odmah upalio. Neki put nakon 5, 10 i više pokušaja. Jučer se tek upalio navečer oko 20h. Svaki put kad bi ga pokušao upaliti pokrenuo bi se na dijelić sekunde i ugasio. Sumnjam na napajanje, mislim da je moguće i da je matična ali nekako sam više sumnjičav prema PSU. Možda najviše iz razloga što kada je PSU na ON nikakva svijetla na rade (na matičnoj, miš, tastatura). Čini mi se ko da je PSU oslabilo i da se muči. Jer pretpostavljam da treba dosta snage da se komp upali.

Napajanje je Cooler Master MWE Gold 550 modularno, staro 3 godine

 

Stvari koje sam probao dosad:

Izvadio GPU

Izvadio jedan keks RAMA, oba keksa, zamijenio im mjesta

Izvadio M.2 disk

Odspojio sve kabele i USB uređaje sa kućišta osim PSU kabela

Odspojio sve kabele na matičnoj i napajanju i ponovo ih ušteko

Izvadio matičnu iz kućišta i stavio na kutiju, sa samo CPU, CPU kabelom, i 24pinskim kabelom

Probao upaliti komp preko power pinova na matičnoj

Naparavio paperclip test sa PSU-om, ventilator radi i ventilatori na kućištu rade i svijetle

 

Ništa nije pomoglo. To je sve čega sam se sjetio zasad. Ako se sjetim još nečega napišem. Nemam drugo napajanje ili matičnu za testirat, niti PSU tester.

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.6.2023 6:41 (šaki01).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Problem sa napajanjem

A barem osnovni voltmetar ili bilo kakav univerzalni strujni mjerni instrument?

Izmjeriš sve railove pa vidiš.

Najčešće je 12V problem.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
14 godina
offline
Problem sa napajanjem

Dao sam PSU na reklamaciju. Mislio sam da je garancija 3 god, ali je 5 ipak. Tako da možda bude riješeno

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Problem sa napajanjem
šaki01 kaže...

Dao sam PSU na reklamaciju. Mislio sam da je garancija 3 god, ali je 5 ipak. Tako da možda bude riješeno

Nema boljega testa nego uzeti drugo napajanje za koje znaš da radi kako treba i ugraditi ga te testirati sa njime.

14 godina
offline
Problem sa napajanjem

Testirali su napajanju u servisu i kažu da njima radi ok. Onda pretpostavljam da je matična. Možda je i RAM, to sam mislio iduće testirati kad odem pokupit napajanje

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.7.2023 10:56 (šaki01).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Problem sa napajanjem
šaki01 kaže...

Testirali su napajanju u servisu i kažu da njima radi ok. Onda pretpostavljam da je matična. Možda je i RAM, to sam mislio iduće testirati kad odem pokupit napajanje

 Pazi kako su testirali napajanje, samo mjerenje praznih rejlova ne igra ponekad veliku ulogu i rezultati su "netocni"..

Postoji sansa da se desava pad napona u napajanu kada treba dat vise struje, a to voltmetrom ne vidis na praznim rejlovima.

kondenzatori,tranzistori,svi poluvodici, sve ima svoj vjek trajanja i "broj" ukljucivanja iskljucivanja..

Imaj ovaj savjet na umu prije nego zagrizes na sigurno da je napajanje ispravno.

 

Cheers 

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
10 godina
offline
Re: Problem sa napajanjem

Da , trebalo bi ispitati napone pod opterećenjem ali poluprovodnici (tranzistori, diode i čipovi) ne stare već samo elektrolitski kond. gube elektrolit (pad kapaciteta) a prekidači , relei imaju tvornički min. broj preklapanja.

14 godina
offline
Problem sa napajanjem

Uzeo novu matičnu, spojio, sve radi ok. Znači nešto sa matičnom bilo ko što sam i mislio. Da li mogu kako testirati matičnu, tj. naći u čemu je problem sa istom?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Problem sa napajanjem
AF139 kaže...

Da , trebalo bi ispitati napone pod opterećenjem ali poluprovodnici (tranzistori, diode i čipovi) ne stare već samo elektrolitski kond. gube elektrolit (pad kapaciteta) a prekidači , relei imaju tvornički min. broj preklapanja.

 Napisao sam skroz "laicki" jer neznam kako covjek stoji sa elektrotehnikom i poznavanjem poluvodickih spojeva,ali da, poluvodici gube samo kapacitet..No shvacas sta sam htio docarat haha

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
9 godina
offline
Re: Problem sa napajanjem
šaki01 kaže...

Uzeo novu matičnu, spojio, sve radi ok. Znači nešto sa matičnom bilo ko što sam i mislio. Da li mogu kako testirati matičnu, tj. naći u čemu je problem sa istom?

 Teoretski mozes, cesto kod takvih problema gasenja/resetiranja koji se ponavljaju u "jednakom" intervalu, problemi budu u 12V opskrbi procesora..Mosfeti ili kondenzatori budu neispravni, ali prvo bih pregledao sve portove da ne prave mozda negdje kratki spoj GND limici, socket procesora, pcie utore, sve stvari sto se vide "vizualno" prije nego bi se bacio na kontroliranje VRM(Voltage regulator modul ),znaci mosfeti,zavojnice,kondenzatori vecinom smjesteni u gornjem ljevom kutu ploce oko procesora ispod zasebnog hladnjaka posto se temperature penju i do 100 stupnjeva...

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice