Kozmološka konstanta možda uopće nije konstanta

poruka: 18
|
čitano: 4.734
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kozmološka konstanta možda uopće nije konstanta".
10 godina
offline
Kozmološka konstanta možda uopće nije konstanta

Dobar podsjetnik sto je i koliko zapravo vrijedi "znanstveni konsenzus" na koji se demagozi obicno vole pozivati. 🙈

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.4.2024 13:37 (mpapec).
 
1 2 hvala 0
15 godina
offline
Kozmološka konstanta možda uopće nije konstanta

i ne samo to: možda nije ni kozmološka. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Kozmološka konstanta možda uopće nije konstanta

To je normalno. Znanost tako funkcionira. Kako se prikuplja više podataka, odnosno činjenica tako se mijenjaju i znanstvene paradigme. Kao što bi rekao starogrčki filozof, stalna je samo mijena.

 
12 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kozmološka konstanta možda uopće nije konstant
Pozdrav !
Ne znam da li itko iz uredništva pregledava ove komentare, ali ne znam ni bolji način za uputit zamolbu.
Dakle molio bih profesora Hrupeca ako je u mogućnosti napisati neku kolumnicu za znatiželjnog ne znanstvenika na temu "etera".
Koliko sam ja uspio shvatiti eter se je pojavljivao i nestajao u fizici više puta, a "Higgsov bozon" ili ti ga božja čestica u principu ima istu svrhu kao i eter.
Unaprijed hvala ! 🖐️
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kozmološka konstanta možda uopće nije konstanta

Ali nije „samo jedan model” nego je trenutačno, prema svim opažanjima kojima zasad raspolažemo, najbolji model razvoja svemira koji imamo.

 

Taj model je star preko sto godina i ima rupa na sve strane ko sito&rešeto, ali to nitko od samozvanih popularizatora znanosti ne govori napaćenom narodu. Toliko curi da je i učmala ekipa prisiljena nešto mijenjati, pa ćemo vidjeti što će od toga biti u Londonu.

 

Na kraju će notorni Pavuna biti u pravu.

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
4 4 hvala 0
2 godine
offline
Re: Kozmološka konstanta možda uopće nije konstant
memulica kaže...

Ali nije „samo jedan model” nego je trenutačno, prema svim opažanjima kojima zasad raspolažemo, najbolji model razvoja svemira koji imamo.

 

 Da, onda većina svjetskih fizičara astronoma odlučuje što je trenutno najbolji model ili pretpostavka o nastanku svemira.

Mišljenja se mijenjaju svake četiri godine kao na izborima za Sabor.

 

Nakon četiri godine znanstvenici se okupe i nakon "temeljitog" proučavanja utvrdi da su sad bolji argumenti ovih, koji su bili četiri godine u opoziciji i tako mijena stvarno postane stalna...

 

Mi, amateri, ne smijemo reći ni riječi, jer nam svetski astro sabor to priječi.

合氣道
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.4.2024 23:35 (Zaporožac).
16 godina
offline
Re: Kozmološka konstanta možda uopće nije konstant

A sto bi ti tako pametno rekao kad ne znas nista o nicemu?

Super mi je to kako se u 21. stoljecu lokalni birtijasi nalaze ravnopravnima sa skolovanim ljudima.

Gledam te!
5 godina
offline
Kozmološka konstanta možda uopće nije konstanta

Science progresses one funeral at a time.

 

Znanost napreduje nakon pogreba.

 

A nedavno je preminuo Higgs. Tako da bi moglo biti progresa u znanosti.

 

(Ironija. Ne mislim ovo ozbiljno.)

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.4.2024 9:10 (gpd).
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kozmološka konstanta možda uopće nije konstant
Zaporožac kaže...

/cut

Nakon četiri godine znanstvenici se okupe i nakon "temeljitog" proučavanja utvrdi da su sad bolji argumenti ovih, koji su bili četiri godine u opoziciji i tako mijena stvarno postane stalna...

/cut

 Slično postupanje imaš i kod Dicastero per la Dottrina della Fede (u prošlosti poznatiji pod nazivom Sveta inkvizicija) koja ima takva okupljanja (Feria Quarta). 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.4.2024 9:27 (memulica).
15 godina
offline
Re: Kozmološka konstanta možda uopće nije konstant
Veliki Brat kaže...

A sto bi ti tako pametno rekao kad ne znas nista o nicemu?

Super mi je to kako se u 21. stoljecu lokalni birtijasi nalaze ravnopravnima sa skolovanim ljudima.

 -ne, super je to što školovani, znanstvenici, godinama lupaju dogmu, dok jednog dana ne promjene.. tj jednaka vrijednost birtijaša, čak gore, jer je tad to suprotna strana koja je implicitnom logikom u krivu, ne u pravu..

-ispada da do činjeničnih (stvarnih) dokaza za bilo koju ideju-hipotezu-misao.. ne smijemo imati teoriju.. tj problem je kad se ti termini pobrkaju, ne razlikuju.. tj što je teorija a što činjenica .. tu grešku rade svi, ne samo birtijaši.

-u srednjem vijeku, jednako za ravnozemljaše.. dok je galileo mogao završiti kao ćevapćić samo zato jer se 'okreće'.. dok se jednom to nije promijenilo, tj oni koji određuju-tumače činjenice i 'činjenice'.. a to su oni koji time vladaju, recimo znanstvenici, etablirani, ufoteljeni.. i jednako imamo problem 'zapada' (primarno usa kao najjača univerzitetski, imena-osobe) i napuštanjem tj prihvaćanje činjenica o clovisu i naseljavanju usa kontinenta, no dok su u foteljama rektori koji su na tu temu pisali knjige promjena ide sporo.. treba koje desetljeće mada se sve zna, prihvaćeno.. no potiho.. to je ok ili bolje od birtijaša?

 

-srednji vijek je imao i dvorske lude.. korisna funkcija je bila viknuti 'car je gol'.. birtijaši, ponekad-slučajno, imaju sličnu ulogu.. tj znanost se ne mora bojati birtijaša, kritike, propitkivanja .. tog se boje samo dogme, dogmati i interesne foteljaške skupine kojima neovisno o tome što se zna karijera ovisi o nepromjeni..

-znanstvenik otvorenog uma nije protiv 'birtijaša', naprotiv.. time znanost i znanje idu dalje, tj ne postoje dogme, nedodirljivo.. samo mjena stalna jest.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Kozmološka konstanta možda uopće nije konstant
ihush kaže...
... tj problem je kad se ti termini pobrkaju, ne razlikuju.. tj što je teorija a što činjenica .. tu grešku rade svi, ne samo birtijaši.

 

Srećom ti takvih problema nemaš.

16 godina
offline
Re: Kozmološka konstanta možda uopće nije konstant
ihush kaže...
Veliki Brat kaže...

A sto bi ti tako pametno rekao kad ne znas nista o nicemu?

Super mi je to kako se u 21. stoljecu lokalni birtijasi nalaze ravnopravnima sa skolovanim ljudima.

 

-ispada da do činjeničnih (stvarnih) dokaza za bilo koju ideju-hipotezu-misao.. ne smijemo imati teoriju.. 

Ma koju ti to teoriju imas o kozmickoj konstanti, nesreco?

Gledam te!
5 godina
offline
Kozmološka konstanta možda uopće nije konstanta

Možda da ukažem na nekoliko suptilnih razlika između znanstvenika i birtijaša:

1. Znanstvenici su oboružani velikim znanjem, kojeg su stekli učeći cijeli život. Birtijaši su oboružani samo (pre)zdravim samopouzdanjem.

2. Znanstvenici uvijek skromno ističu da njihove teze treba prihvatiti kritično i pozivaju da ih se provjeri. Birtijaši ističu: "ma kad ti ja kažem!"

3. Znanstvenici su puno pridonijeli razvoju civilizacije. Britijaši su puno pridonijeli razvoju njihovog dobrog raspoloženja i ciroze jetre.

Uvijek je jednostavno reći "ma svi su oni isti" jer se nakon toga ne moraš truditi razumijeti ni jednu ni drugu stranu, pa morati onda odvagivati argumente i općenito razmišljati (fuj!). Jer koliko god to većina (više birtijaši a manje znanstvenici) željela, većina tog na ovom svijetu nisu jednostavne.

 
3 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Kozmološka konstanta možda uopće nije konstant
Veliki Brat kaže...

A sto bi ti tako pametno rekao kad ne znas nista o nicemu?

Super mi je to kako se u 21. stoljecu lokalni birtijasi nalaze ravnopravnima sa skolovanim ljudima.

 A šta bi ti pametnog napisao?

 

Veliki Brat kaže...
ihush kaže...
Veliki Brat kaže...

A sto bi ti tako pametno rekao kad ne znas nista o nicemu?

Super mi je to kako se u 21. stoljecu lokalni birtijasi nalaze ravnopravnima sa skolovanim ljudima.

 

-ispada da do činjeničnih (stvarnih) dokaza za bilo koju ideju-hipotezu-misao.. ne smijemo imati teoriju.. 

Ma koju ti to teoriju imas o kozmickoj konstanti, nesreco?

 A koju ti to teoriju imaš?

5 godina
offline
Kozmološka konstanta možda uopće nije konstanta

nekad je popularna znanost / elektronika / matematika / mehanika sadržavala uputstva i šeme za DIY 

danas ne,

 

danas je to zezancija pred malim ekrančićima, ekranima i virtualnim naglavnicima.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.4.2024 15:24 (gpd).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kozmološka konstanta možda uopće nije konstant
Yuda kaže...
ihush kaže...
... tj problem je kad se ti termini pobrkaju, ne razlikuju.. tj što je teorija a što činjenica .. tu grešku rade svi, ne samo birtijaši.

 

Srećom ti takvih problema nemaš.

 -a ti imaš neki problem.. zaobiđi, ili radi što želiš, no ovo je besmisleno... tj ako ti se život (na forumu) svodi na stalkanje mojih postova to je jadno, šuplje..

 

Veliki Brat kaže...
ihush kaže...
Veliki Brat kaže...

A sto bi ti tako pametno rekao kad ne znas nista o nicemu?

Super mi je to kako se u 21. stoljecu lokalni birtijasi nalaze ravnopravnima sa skolovanim ljudima.

 

-ispada da do činjeničnih (stvarnih) dokaza za bilo koju ideju-hipotezu-misao.. ne smijemo imati teoriju.. 

Ma koju ti to teoriju imas o kozmickoj konstanti, nesreco?

 -srećice? nemam, samo citat i reakcija na tvoj post.. ništa više, tj o birtijašima i školovanima, dok ako već citiraš i pitaš, o teoriji.. tad ne reži citat na pola rečenice, ili pročitaj ponovo.

-ispada da do činjeničnih (stvarnih) dokaza za bilo koju ideju-hipotezu-misao.. ne smijemo imati teoriju.. tj problem je kad se ti termini pobrkaju, ne razlikuju.. tj što je teorija a što činjenica .. tu grešku rade svi, ne samo birtijaši.

-primjeti razliku-rez u tvojem čupanju citata pa zaključi, ili nemoj, nevažno :)

 

-ili o 'banalnoj ravnopravnosti' tj ljudi su ravnopravni, jednakopravni, kao i pravo glasača koje za koji dan možemo prakticirati na izborima, .. i da, vrijede jednako, što god mislili-rekli.. ili je opet važnije 'tko' a ne 'što'?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Kozmološka konstanta možda uopće nije konstant
ihush kaže...

-ili o 'banalnoj ravnopravnosti' tj ljudi su ravnopravni, jednakopravni, kao i pravo glasača koje za koji dan možemo prakticirati na izborima, .. i da, vrijede jednako, što god mislili-rekli.. ili je opet važnije 'tko' a ne 'što'?

 

Ima da ti brica vadi zube, jer eto svi smo ravnopravni/jednakopravni.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.4.2024 15:50 (Yuda).
16 godina
offline
Re: Kozmološka konstanta možda uopće nije konstant
KIKI3ooo kaže...

 A koju ti to teoriju imaš?

Da su ljudi glupi dok se ne dokaze suprotno.

 

ihush kaže...
Veliki Brat kaže...

ne reži citat na pola rečenice, ili pročitaj ponovo.

-ispada da do činjeničnih (stvarnih) dokaza za bilo koju ideju-hipotezu-misao.. ne smijemo imati teoriju.. tj problem je kad se ti termini pobrkaju, ne razlikuju.. tj što je teorija a što činjenica .. tu grešku rade svi, ne samo birtijaši.

-primjeti razliku-rez u tvojem čupanju citata pa zaključi, ili nemoj, nevažno :)

 

-ili o 'banalnoj ravnopravnosti' tj ljudi su ravnopravni, jednakopravni, kao i pravo glasača koje za koji dan možemo prakticirati na izborima, .. i da, vrijede jednako, što god mislili-rekli.. ili je opet važnije 'tko' a ne 'što'?

Ljudi su ravnopravni ali njihova misljenja, teorije i "teorije" nisu.

Evo ostavio sam ti neodrezani citat, nadam se da ti je sad srce na mjestu, sreco :)

Gledam te!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice