Iz SAD-a stiže najava prve komercijalne fuzijske elektrane već u sljedećem desetljeću
Navodno bi prva struja iz novog američkog fuzijskog reaktora mogla poteći već 2030-ih godina, čime bi Commonwealth Fusion Systems postao prvi u svijetu kojem je uspjelo tu tehnologiju komercijalizirati
Američki Commonwealth Fusion Systems samoga sebe opisuje kao najveću privatnu kompaniju u svijetu koja se bavi nuklearnom fuzijom, a povrh toga žele se okititi i naslovom prve koja će pokrenuti komercijalnu fuzijsku elektranu veličine dostojne spajanja na elektroenergetsku mrežu. Projekt namjeravaju sami financirati, izgraditi i držati u pogonu u američkoj saveznoj državi Virginiji, u okrugu Chesterfield, gdje se nalazi industrijska zona James River Industrial Park.
Fuzijska elektrana trebala bi imati snagu od oko 400 MW, što je dovoljno za napajanje jednog velikog industrijskog pogona ili oko 150 tisuća prosječnih domova. U tome će im pomoći i lokalna energetska kompanija Dominion Energy Virginia, s kojom je već dogovorena suradnja u obliku tehničke podrške, ali i korištenja njihove lokacije za smještaj nove elektrane.
Vrlo ambiciozni rokovi
Pokretanje projekta već su pomalo ambiciozno proglasili povijesnim te najavili da će već početkom 2030-ih godina Virginia biti "rodno mjesto komercijalne fuzijske energije". Kompanija trenutačno dovršava razvoj svojeg eksperimentalnog fuzijskog reaktora SPARC u Massachusettsu. On bi prvu plazmu trebao proizvesti 2026. godine, a – barem prema tvrdnjama iz kompanije – neto pozitivnu energetsku bilancu ostvariti "nedugo zatim". Prema njima, bit će to sigurno prvi komercijalni fuzijski reaktor koji može stvoriti više energije nego što utroši, a nakon pokaznog rada prvi će reaktor pune veličine i snage, ARC, biti priključen na mrežu već početkom narednog desetljeća.
Commonwealth Fusion Systems jedna je od kompanija koje su prošle godine ušle među dobitnike izravnih nacionalnih subvencija SAD-a, pri čemu je za osam njih, koje se bave istraživanjem i razvojem tehnologija nuklearne fuzije, bilo namijenjeno 46 milijuna dolara. Commonwealth Fusion Systems dosad je prikupio i više od 2 milijarde dolara investicija od svojeg osnivanja, 2018. godine.
Reaktor ARC bit će zasnovan na tokamaku i plazmi unutar njega, koju će precizno održavati snažni magneti stvoreni uz pomoć supravodiča. Dizajn bi trebao biti kompaktan i isplativ, a kao argument za to kompanija navodi napredne računalne simulacije, prema kojima bi koeficijent isplativosti (Q-faktor) mogao biti i značajno veći od 2. Zahvaljujući (navodno) visokotemperaturnim supravodičima njihove reaktor moći će biti i do 10 puta manji od ITER-ovoga, a karakterizirat će ga slična izlazna snaga.