Bluesky buja, problemi isti: izbjeći najveću glavobolju svih društvenih mreža
Nova platforma Bluesky privlači sve veću pozornost korisnika i medija, ali nije imuna na probleme koje muče sve društvene mreže - lažne račune...
Bluesky je nedavno došao u žižu pozornosti svojim naglim rastom, što potvrđuju najnoviji podaci. Prema izvješću izvršne direktorice Jay Graber, Bluesky svakodnevno privlači oko milijun novih korisnika. Od rujna do studenog 2024. godine, broj korisnika više se nego udvostručio, dosegnuvši 22 milijuna aktivnih računa.
Platforma je doživjela značajan uzlet nakon nedavnih predsjedničkih izbora u SAD-u, kada je zabilježen porast dnevne aktivnosti od 500%. Ovaj trend djelomično se može pripisati masovnom prelasku korisnika s platforme X, nezadovoljnih promjenama uvedenim pod vodstvom Elona Muska.
Borba protiv digitalnih sjena
Međutim, brzi rast donosi već klasične probleme svih društvenih mreža, a to je problem lažnih profila. Primjeri lažnih računa na drugim mrežama pokazuju koliko je to ozbiljan problem: Instagram je 2023. godine uklonio preko 1,2 milijarde lažnih profila, Facebook je tijekom 2022. identificirao više od 1,5 milijardi lažnih računa, a LinkedIn je u prvoj polovici 2023. blokirao 79,4 milijuna pokušaja stvaranja lažnih profila.
Gotovo pola lažno ili parodira
Analiza Alexiosa Mantzarlisa s Cornell Techa pokazala je da se 44% od 100 najpraćenijih računa na Blueskyju predstavlja kao lažno i parodira autentične korisnike. Kao odgovor, Bluesky je uveo nova pravila vezana uz verifikaciju i autentičnost računa.
Službeni račun Bluesky Safety objavio je da platforma aktivno uklanja profile koji se lažno predstavljaju kao druge osobe ili bespravno zauzimaju korisnička imena. Za razliku od drugih društvenih mreža koje koriste tradicionalne sustave verifikacije, Blueskyjev pristup je specifičan, što je postalo posebno vidljivo nakon nedavnog priliva novih korisnika.
Blueskyjev specifičan pristup
Zanimljivo je kako Bluesky pristupa verifikaciji identiteta - korisnici mogu potvrditi svoj identitet povezivanjem računa s domenskim imenom. Ovaj proces, iako tehnički zahtjevniji od jednostavnog plaćanja za oznaku potvrde, zahtijeva dodavanje posebnog niza teksta u DNS zapis povezan s domenom. Primjerice, vlasnici web stranica mogu zatražiti svoje domensko ime na Blueskyju kroz ovaj proces samoverifikacije, bilo korištenjem osobnih domena ili kroz Blueskyjevu uslugu prilagođenih domena.
Učetverostručen moderatorski tim
Platforma je također uvela stroge mjere protiv takozvane "promjene identiteta" - prakse gdje korisnici započinju kao imitatori da bi privukli pratitelje, a zatim mijenjaju identitet kako bi izbjegli zabranu. Bluesky je najavio i istraživanje dodatnih mogućnosti za poboljšanje verifikacije računa, iako detalji još nisu spremni za objavu.
44% od 100 najpraćenijih računa na Blueskyju predstavlja kao lažno i parodira autentične korisnike
"Učetverostručili smo veličinu našeg moderatorskog tima, dijelom kako bismo brže reagirali na prijave lažnog predstavljanja. Kao što smo ranije napomenuli, još uvijek imamo veliku količinu neobrađenih moderatorskih prijava zbog priljeva novih korisnika, iako postižemo napredak u njihovom rješavanju."
Satira i dalje dozvoljena
Kako su napisali: "Parodijski računi, satirični računi i obožavateljski računi su dozvoljeni na Bluesky platformi, ali moraju jasno naznačiti svoj status i u prikaznom imenu i u biografiji kako bi drugi korisnici znali da račun nije služben. Računi koji imaju samo jedan od ovih elemenata dobit će oznaku lažnog predstavljanja."