Egzoskelet koji se sam navlači, pobjednik natjecanja asistivnih tehnologija
Ukupno 67 timova iz 24 zemlje testiralo je svoje pomoćne tehnologije i nastupilo u osam disciplina
Nakon tri dana intenzivnog natjecanja u Areni u švicarskom Klotenu i još sedam lokalnih centara diljem svijeta, ovaj je vikend završeno treće izdanje Cybathlona, natjecanja osoba s invaliditetom i eksperimentalnih asistivnih tehnologija. Cilj nije bila tek puka pobjeda nego nešto puno važnije: prikazati dokle se stiglo u izradi praktičnih tehnoloških alata koji nam mogu pomoći u svakodnevnoj upotrebi.
Osam disciplina
Ukupno 67 timova iz 24 zemlje testiralo je svoje pomoćne tehnologije nakon godina priprema. Natjecatelji su koristili sustave pomoći kao što su proteze za ruke i noge, invalidska kolica i štapovi za slijepe, optimizirani za svakodnevnu upotrebu.
Na Cybathlonu je sudjelovalo devet švicarskih ekipa, a u Zürich je došla i većina drugih natjecatelja iz Europe, Azije i Afrike. Dodatnih 10 timova povezalo se virtualno iz središta u SAD-u, Kanadi, Mađarskoj, Koreji, Tajlandu i Južnoj Africi. Ukupno 6000 gledatelja bilo je uživo na licu mjesta, a još 15.500 ljudi pratilo je natjecanja u regionalnim središtima ili od kuće.
Timovi su se natjecali u ukupno osam disciplina. Održana je virtualna utrka s kontrolom misli, biciklistička utrka s električnom stimulacijom mišića te svladavanje prepreka s protetičkim rukama, protetičkim nogama, robotskim egzoskeletima i motoriziranim invalidskim kolicima. Ove su godine po prvi put održane dvije nove discipline: utrka s preprekama za tehnologije koje pomažu slabovidnima i utrka robotskih pomoćnika.
Tehnološka rješenja
Viđen je niz dojmljivih tehnoloških rješenja, uključujući robotske ruke postavljene na invalidska kolica, predstavljen je i robotski pas vodič. U utrci "Vision Assistance Race" timovi su tako predstavili prsni pojas s ručkom koji vas vodi uz pomoć kinestetičke povratne sprege, inteligentni štap za slijepe te posebnu aplikaciju za pametne telefone.
Robotičari korejskog KAIST-a pobijelili su u utrci egzoskeleta s nosivim robotom namijenjenim za potpuno paralizirane osobe kojeg korisnik može odjenuti iz invalidskih kolica, bez pomoći drugih. Riječ je o najnovijoj verziji WalkON Suita koji korejski robotičari razvijaju od 2015.
Najnovija verzija F1 razlikuje se od prijašnjih po nekim prilično revolucionarnim rješenjima: ona naime može samostalno hodati poput kakvog humanoidnog robota i približiti se korisniku koji ne treba tuđu pomoć kako bi robota naprtio na svoja leđa. Implementirana mu je i funkcija aktivne kontrole težišta tako da održava ravnotežu, bez pada, čak i ako ga se gura u krivom smjeru.
Nakon čisto virtualnog Cybathlona 2020. zbog pandemije, treće izdanje natjecanja održano je u Švicarskoj; sljedeće bi se, kažu, trebalo održati u Aziji za četiri godine.