Domaća IT udruga CISEx mijenja ime - postala je Unit i zakoračila u svoju novu eru

Udruga nekad poznata kao udruženje hrvatskih izvoznika softvera promijenila je ime i smjer djelovanja, no nastavit će okupljati ključne aktere hrvatske ICT zajednice

Bug.hr utorak, 15. travnja 2025. u 18:54
Ivan Bešlić, predsjednik Unita
Ivan Bešlić, predsjednik Unita

Događajem Reunion Meetup, održanom u Zagrebu povodom 10. obljetnice udruge CISEx, najavljena je promjena smjera i rebranding udruge, koja odsad djeluje pod novim imenom – Unit.

Događaj je okupio ključne aktere hrvatske ICT zajednice, a panel rasprava u kojoj su sudjelovali resorni ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, dekan FER-a Vedran Bilas i predsjednik Unita Ivan Bešlić, otvorila je pitanja tehnološke neovisnosti, inovacija i budućnosti domaće IT industrije.

"Hrvatska ne smije biti samo izvođač tuđih ideja, moramo postati kreatori vlastite tehnološke budućnosti. Naš najveći neprijatelj nije konkurencija, već kultura prosječnosti koja guši inovacije", istaknuo je Ivan Bešlić, predsjednik Unita, na Reunion Meetupu udruge CISEx, održanom jučer u Zagrebu povodom 10. obljetnice udruge koja odsad djeluje pod novim imenom Unit.

Bešlić je naglasio kako Europa više nije tehnološki neovisna te da se mora transformirati, a Hrvatska ima priliku biti dio te promjene. "Važno je jedinstvo i sinergija, vlada mora slušati industriju, fakulteti pratiti tržišne trendove, a poduzetnici ulagati u domaća rješenja. Samo tako ćemo preživjeti geostrateške potrese koji dolaze", poručio je Bešlić.

Dekan FER-a Vedran Bilas istaknuo je važnost usklađivanja obrazovanja s potrebama tržišta. „FER-ovci su spremni vratiti se u Hrvatsku, ali moramo imati jače i konkurentnije firme kako bi se imali gdje vratiti. FER želi pridonijeti boljem društvu kroz obrazovanje i suradnju s industrijom“, rekao je Bilas, pozvavši na suradnju znanosti, privatnog sektora i države.

Bilas je posebno naglasio važnost ambicija i samopouzdanja mladih: "Kad mladi ljudi upoznaju globalne izazove na kvalitetnim europskim sveučilištima, shvaćaju koliko njihov rad može promijeniti svijet. To ih motivira da daju maksimum. Jedan od naših problema je što nedovoljno cijenimo vlastiti potencijal i doprinos."

Ministar Damir Habijan istaknuo je potrebu za proaktivnijim pristupom države: "Da, država rješava probleme, ali ne smije se ograničiti samo na to. Naša uloga je i prepoznati izazove koji će oblikovati budućnost – i podržati one kojima treba samo 'vjetar u leđa', a ne hitna intervencija. Moramo biti među ljudima, slušati njihove potrebe i zajednički graditi rješenja."

Dotaknuli su se i sveprisutne teme AI-a, a Bešlić je istaknuo da je AI samo alat, kao što su nekada bili kalkulatori ili Excel. Njegova prava vrijednost je u ubrzavanju procesa i omogućavanju manjim tvrtkama da pristupe naprednim IT rješenjima po pristupačnim cijenama. Upozorio je i na promjenjivu globalnu situaciju: "Današnja geopolitička neizvjesnost podsjeća nas da ništa nije 'zadano'. Zato hrvatske tvrtke moramo usmjeriti ka rješavanju domaćih problema – žao mi je što naši programeri rade fenomenalne softvere za strane tržište, dok naši građani nemaju pristup jednakokvalitetnim rješenjima", kaže Bešlić.

Panelisti su se složili da je suradnja između države, obrazovnih institucija i privatnog sektora ključna za daljnji razvoj IT industrije. Potrebno je stvoriti okruženje koje potiče izvrsnost, inovacije i konkurentnost. S novom strategijom i transformacijom udruge Unit, hrvatski IT sektor ima priliku postati jedan od glavnih pokretača gospodarskog rasta.