Tehnološki Golijati i Buffettova gotovina: trulo zdravlje američkog gospodarstva

S jedne strane imamo šačicu tehnoloških mega tvrtki koje drže gotovo svu tržišnu vrijednost indeksa S&P 500, a s druge strane Buffetta koji strpljivo čeka sa svojih 334 milijarde dolara i teoretski bi mogao kupiti 476 tvrtki u S&P 500 indeksu…

Ivan Podnar četvrtak, 17. travnja 2025. u 11:31

Posljednjih godina svjedočimo značajnoj transformaciji indeksa S&P 500, koji već dugo služi kao mjerilo zdravlja američkog gospodarstva. Tehnološke tvrtke postupno su učvrstile svoj dominantni položaj, stvarajući neravnotežu koja otkriva šire ekonomske trendove, a neki s pravom kažu "nešto je trulo" u zdravlju američkog gospodarstva.

Veličanstvena petorka vlada tržištem

Apple i Microsoft predvode elitnu S&P 500 skupinu, svaki s tržišnom kapitalizacijom koja premašuje 2,5 bilijuna dolara. Pridružuju im se Nvidia, koja je doživjela eksplozivni rast potaknut usvajanjem umjetne inteligencije, te Alphabet i Amazon, koji održavaju svoje pozicije kroz dominaciju u digitalnom oglašavanju, cloud računalstvu i e-trgovini.

Ovih pet tvrtki čini značajan dio ukupne tržišne kapitalizacije S&P 500 indeksa, često nazivanih 'Veličanstvenom petorkom'" navodi se u financijskoj analizi. Njihova prenaglašena prisutnost znači da njihova vrijednost koja trenutno fluktuira kao nikad u posljednjih godina može neproporcionalno utjecati na indeks. Bojazan koja mori ulagače je upravo ovisnost o petorci u ovom razdoblju nestabilnosti u tehnološkom sektoru. Uz petorku tu su još bili ukluceni i Meta a donedavno i Tesla ali oni nisu toliko bitni kao Apple, Microsoft, Nvidia, Alphabet i Amazon.

Mali igrači u sjeni divova

Kontrast između ovih golemih i manjih kompanija indeksa je izrazit. Tvrtke poput Teradynea, proizvođača opreme za testiranje poluvodiča vrijednog ispod 15 milijardi dolara, IPG Photonicsa, dobavljača fiber lasera vrijednog manje od 10 milijardi dolara, a izvan tehnološkog sektora i Under Armoura, kompanija sportske odjevne tvrtke ima tržišnu kapitalizaciju "samo" oko 6 milijardi dolara. Iako se smatraju velikima po globalnim standardima, kolektivna vrijednost ovih tvrtki blijedi u usporedbi s tehnološkim liderima.

"Stara škola" ulaganja

U kontekstu ove tržišne koncentracije jedan je zanimljiv podatak: Berkshire Hathaway Warrena Buffetta akumulirao je dosad ogromnih 334 milijarde dolara u gotovinskim rezervama. Buffett je poznat po opreznosti i discipliniranom pristupu ulaganju tijekom nesigurnih tržišnih uvjeta, ono što bi se reklo "stara škola" ulaganja bez uskakivanja na trendovska kolica Wall Streeta.

Akumulacija takve Buffettove likvidnosti proizlazi iz više izvora. Nedavna tržišna nestabilnost, potaknuta rastućim kamatnim stopama, inflacijskim brigama i geopolitičkim nesigurnostima, stvorila je situaciju u kojoj je Buffett strateški prodavao precijenjenu imovinu dok je zadržavao gotovinu. Dodatno, značajni udjeli Berkshire Hathawaya su u tvrtkama koje isplaćuju dividende, poput Applea, Coca-Cole i Chevrona, generiraju stabilne prihode koji dodatno povećavaju ove rezerve. Za razliku od većine fondova i institucionalnih ulagača koji moraju držati sredstva stalno investiranima, Buffett njeguje potpuno drugačiji pristup.

Buffettov recept: Strpljenje i "debela lopta"

On strpljivo čeka na prave prilike - ili kako sam kaže, na "fat pitch" - kada stvarna vrijednost tvrtke znatno nadmašuje njenu cijenu na burzi. Izraz "fat pitch" ili slobodno prevedeno "debela lopta" u bejzbolu označava sporu loptu koja je lako udarljiva i pruža igraču odličnu priliku za home run. Warren Buffett posudio je ovu metaforu za svoj pristup ulaganju. U investicijskom žargonu, njegova "debela lopta" označava onu savršenu priliku kada strpljivo čeka da uloži novac u trenutku kad su izgledi apsolutno na njegovoj strani. Pojednostavljeno, to je Buffettov način da kaže kako ne žuri s ulaganjima, već strpljivo čeka da se na tržištu pojavi prilika koja je toliko očita i povoljna da ju je gotovo nemoguće promašiti - baš kao što je teško promašiti sporu, visoku loptu u bejzbolu. Upravo ta kombinacija strpljenja i Berkshireove politike smanjenja dugova osigurala mu je financijsku slobodu kakvu malo tko na tržištu može zamisliti.

Gotovina kao moćno oružje

Razmjer Buffettovih gotovinskih rezervi nosi duboke implikacije za tržišnu dinamiku. Najznačajnije, 334 milijarde dolara kojima raspolaže premašuje kombiniranu tržišnu kapitalizaciju donjih 476 tvrtki u S&P 500 indeksu. To znači da bi teoretski Berkshire Hathaway mogao kupiti gotovo sve ove tvrtke - scenarij koji je malo vjerojatan, ali dramatično ilustrira koncentraciju financijske moći.

Realnije, ove rezerve pozicioniraju Buffetta za strateške akvizicije kada valuacije postanu atraktivne. Tijekom prethodnih padova, ulagao je kapital kako bi osigurao povoljne uvjete za investicije u tvrtke od Goldman Sachsa do Burlington Northern Santa Fe željeznice.

U doba kad algoritmi trguju u milisekundama i kad se uspjeh mjeri kvartalnim rezultatima, Buffettov pristup djeluje gotovo arhaično - ali i poučno. Dok drugi jure za brzom zaradom, on i dalje igra strpljivo. Upravo taj kontrast između njegove strpljivosti i dominacije najvećih tehnoloških kompanija najbolje ilustrira složene silnice koje danas oblikuju svijet ulaganja te govore o zdravlju američkog gospodarstva..