Ransomware u padu, kriminalci se okreću stablecoinima i bogatijim metama
Prema analizi tvrtke Chainalysis, izvješće za 2025. godinu bilježi pad ransomware napada za 35,82%. Međutim, kriminalci se prilagođavaju novim okolnostima i okreću se napadima na bogatije mete uz korištenje stablecoina

Tijekom 2024. godine zabilježen je znatan pad ransomware napada, koji su godinama bili jedna od najvećih prijetnji u svijetu informatičkog kriminala. Napadači su u protekloj godini zaradili 813,55 milijuna dolara, što je čak 35,82% manje nego godinu ranije. Ovakav pad pripisuje se većoj otpornosti žrtava koje sve češće odbijaju platiti otkupninu, a posebno nizu uspješnih akcija policijskih agencija diljem svijeta. Izvješće je objavila američka tvrtka za blockchain analitiku, Chainalysis.
Razbili LockBit, pad isplata za čak 79%
Kao primjer se ističe međunarodna operacija "Cronos", pokrenuta prošle godine u veljači, koja je razbila hakersku grupu LockBit. Tijekom akcije policija je zaplijenila njihovu infrastrukturu, kriptovalutne račune i ključeve za dešifriranje. U kasnijim fazama operacije uhićeno je još nekoliko članova skupine, a podignutom optužnicom obuhvaćen je i navodni vođa grupe, Dimitry Yuryevich Khoroshev. Nakon što su britanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) i američki FBI početkom 2024. razbili tu grupu, iznosi isplata u drugoj polovici godine pali su za čak 79%.
Novi rekord otkupnine: 75 milijuna dolara
No iako su ransomware napadi općenito u padu, kriminalci se sve više okreću napadima na one s dubokim džepovima. Skupina Dark Angels postavila je 2024. godine novi rekord s otkupninom od 75 milijuna dolara, dosad najvećom u povijesti. Radi se o gotovo dvostruko većem iznosu nego prethodne godine, dok je u odnosu na 2022. otkupnina narasla više od četiri puta.
Nove metode kriptokriminala
Dok su se isplate povezane s ransomwareom smanjile, ukupna vrijednost koju su primile nezakonite kriptoadrese u 2024. dosegla je 40,9 milijardi dolara. Chainalysis predviđa da bi taj iznos mogao biti i veći, do 51 milijarde dolara kada se otkriju i pripišu dodatne nezakonite aktivnosti.
Stablecoin dominira u nezakonitim transakcijama
Kriminalci sve češće posežu za stablecoinima u svojim nezakonitim aktivnostima. Ove kriptovalute, čija je vrijednost vezana uz tradicionalne valute, sada se koriste u čak 63% svih nezakonitih transakcija, čime su premašile dosad dominantni Bitcoin. Razlog je jednostavan: stablecoini nude stabilnu vrijednost i lako se koriste na različitim platformama, što ih čini idealnim alatom za pranje novca i druge kriminalne aktivnosti.
Chainalysis također ističe važnost policijskih akcija i vladinih sankcija protiv servisa za pranje kriptovaluta, poznatijih kao "mikseri", poput Tornado Casha i Chipmixera. Kriminalne skupine tradicionalno su koristile miksere za 10 do 15% svojih transakcija pranja novca po kvartalu, no ta je praksa sada u značajnom padu.