Presječena dva važna podmorska komunikacijska kabela u Baltiku

Konstantne geopolitičke napetosti i metode "hibridnog ratovanja" imaju učinak i na internetski promet. Ovoga tjedna iznenada je prekinut rad dvaju podmorskih internetskih kabela u Baltičkom moru

Sandro Vrbanus srijeda, 20. studenog 2024. u 12:16

Protekle nedjelje oko 10 sati po lokalnom vremenu prestao je raditi internetski komunikacijski podmorski kabel u Baltičkom moru, koji povezuje Litvu i Švedsku. Prvi su podaci pokazali da je kvar najvjerojatnije uzrokovan fizičkim oštećenjem. Nedugo zatim "pao" je komunikacijski kanal između Finske i Njemačke, također u Baltiku. Dug je 1.173 kilometra, njime upravlja finska državna kompanija Cinia i jedina je to izravna fizička komunikacijska veza između Finske i središnje Europe. Uloga tog kabela dodatno je naglašena činjenicom da se nalazi tik uz ostale dijelove ključne infrastrukture, kao što su plinovodi i energetski kabeli.

Dva incidenta s prekidom komunikacija u kratkom vremenu, u relativnoj blizini, navode na zaključak da je riječ o sabotaži, odnosno reakciji na činjenicu da su Finska i Švedska nedavno pristupile NATO savezu. Udaljenost dvaju kabela, na mjestima gdje se sumnja da su prekinuti, je oko 100 kilometara.

"Hibridno ratovanje"

"U podmorskom kabelu C-Lion1 detektirana je greška te su pokrenute mjere za popravak kvara. Otkriven je kvar na podmorskom kabelu y između Finske i Njemačke u 4:04 ujutro u ponedjeljak, 18. studenoga. Kao rezultat kvara, komunikacijske veze koje rade na podmorskom kabelu C-Lion1 su prekinute", poruka je finske kompanije, koja ne isključuje mogućnost sabotaže.

Približne lokacije prekinutih kabela 📷 submarinecablemap.com
Približne lokacije prekinutih kabela submarinecablemap.com

Povodom incidenta zajedničko su priopćenje izdala ministarstva vanjskih poslova Njemačke i Finske. "Duboko smo zabrinuti zbog prekinutog podmorskog kabela koji povezuje Finsku i Njemačku u Baltičkom moru. Činjenica da takav incident odmah pobuđuje sumnju u namjerno oštećenje dovoljno govori o nestabilnosti našeg vremena. U tijeku je temeljita istraga. Europska sigurnost nije ugrožena samo ruskom agresijom na Ukrajinu, već i hibridnim ratovanjem zlonamjernih aktera. Čuvanje naše zajedničke kritične infrastrukture ključno je za našu sigurnost i otpornost naših društava", poručili su.

Kabel između Litve i Švedske zadužen je za oko trećinu ukupnog prometa iz Litve i također predstavlja dio kritične infrastrukture. Očekuje se da će biti popravljen u narednih nekoliko tjedana, a u međuvremenu je promet preusmjeren u punom kapacitetu na druge trase.