Imam drugi OS, ali ne mogu dobiti dual boot menu

poruka: 7
|
čitano: 3.663
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Imam drugi OS, ali ne mogu dobiti dual boot menu

Imam sljedeći problem.

 

Na HDD-u imam Windows 8 koji je ostao na HDD-u prije no što sam stavio novu matičnu, procesor itd. Nakon što sam složio komp, uspio sam bootati u Windows 8, no obzirom da sam kupio i SSD, odlučio sam staviti Windows 7 na SSD.

 

I uspio sam. Sve radi, no jedini je problem što nemam dual boot. U boot meniju ne vidim Windows 8.

 

Instalirao sam EasyBCD, no niti on ne vidi Osmicu. A trebao bi jer u Sedmici vidim HDD na kojem mi je Win 8, i pretpostavljam da bi na njemu trebao biti i bootloader prema kojem bi ga EasyBCD prepoznao?

 

Ima li to veze što imam UEFI ploču, ili je nešto sasvim drugo posrijedi?

 

Mogu li riješiti problem na način da u EasyBCD-u jednostavno stavim novi Entry kao Windows 8?

 

Thnx na pomoći.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.11.2013 9:37 (p3r02d3r0).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Imam drugi OS, ali ne mogu dobiti dual boot me
p3r02d3r0 kaže...

Imam sljedeći problem.

 

Na HDD-u imam Windows 8 koji je ostao na HDD-u prije no što sam stavio novu matičnu, procesor itd. Nakon što sam složio komp, uspio sam bootati u Windows 8, no obzirom da sam kupio i SSD, odlučio sam staviti Windows 7 na SSD.

 

I uspio sam. Sve radi, no jedini je problem što nemam dual boot. U boot meniju ne vidim Windows 8.

 

Instalirao sam EasyBCD, no niti on ne vidi Osmicu. A trebao bi jer u Sedmici vidim HDD na kojem mi je Win 8, i pretpostavljam da bi na njemu trebao biti i bootloader prema kojem bi ga EasyBCD prepoznao?

 

Ima li to veze što imam UEFI ploču, ili je nešto sasvim drugo posrijedi?

 

Mogu li riješiti problem na način da u EasyBCD-u jednostavno stavim novi Entry kao Windows 8?

 

Thnx na pomoći.

Od te Osmice koju ne vidiš više nikakve koristi ,pošto si potpuno izmjenio konfiguraciju i ona sada nema drivere za novu ploču ,procesor i ostatak novog hardvera.

A vjerojatno je da nije bootabilna ,ako ju EasyBCD ''ne vidi''.

 

Ali ,pošto nisi popunio ''Moj PC'' ,ne znamo koji je hardver u pitanju. Zato ,prvo popuni ''Moj PC''.

 

Inače ,svaka ploča ima meni za boot na točno određeni hdd ili cd/dvd ,do kojeg se dolazi klikanjem na neku od F tipki odmah nakon paljenja.

Kod ASUS-a je to F8 ,kod Gigabyte-a F9.

Uđi u BIOS/UEFI ,nađi postavke za to uključi ako nije i moći ćeš birati disk za bootanje odmah nakon paljenja.

A tada ćeš vidjeti pali li se uopće ta Osmica.

 

Ako ne ,morat ćeš ju reinstalirati (što bi bila najbolja opcija) ,samo se nadam da imaš ključ za nju.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
11 godina
offline
Imam drugi OS, ali ne mogu dobiti dual boot menu

Sve znam. Ali nije mi point u tome je li mi Windows 8 koristan ili ne. Stvar je u tome da bih jednostavno trebao bootati u Osmicu kako bih deaktivirao key (imam originalni key), što sam zaboravio napraviti prije instalacije novih komponenata, i prije instalacije Win 7. Kad sam kreten. {#}

 

Kao što sam napisao, uspio sam bootati u Win 8 prije instalacije Win 7 na SSD.

 

Evo ažurirao sam "Moj PC".

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Imam drugi OS, ali ne mogu dobiti dual boot me
p3r02d3r0 kaže...

Sve znam. Ali nije mi point u tome je li mi Windows 8 koristan ili ne. Stvar je u tome da bih jednostavno trebao bootati u Osmicu kako bih deaktivirao key (imam originalni key), što sam zaboravio napraviti prije instalacije novih komponenata, i prije instalacije Win 7. Kad sam kreten. {#}

 

Kao što sam napisao, uspio sam bootati u Win 8 prije instalacije Win 7 na SSD.

 

Evo ažurirao sam "Moj PC".

Jednostavno ,obriši particiju na kojoj je Osmica ,to će biti dovoljno. Također ,obriši i skrivenu boot particiju od 200 - 500 mb ,na kojoj su (bili) boot fileovi Osmice.

 

Ali ,prije svega ,otkrij skrivene sistemske fileove i pogledaj gdje su ti boot fileovi za Sedmicu ,pa ako nisu na ssd-u ,upiši ih sa EasyBCD-om na njega.

Inače nećeš moći bootati PC!

 

MSI matična? Nemam pojma gdje je kod njih ulaz u ''Fast boot'' meni. Pogledaj u manualu od matične.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.11.2013 12:46 (kizo2703).
11 godina
offline
Re: Imam drugi OS, ali ne mogu dobiti dual boot me
kizo2703 kaže...
p3r02d3r0 kaže...

Sve znam. Ali nije mi point u tome je li mi Windows 8 koristan ili ne. Stvar je u tome da bih jednostavno trebao bootati u Osmicu kako bih deaktivirao key (imam originalni key), što sam zaboravio napraviti prije instalacije novih komponenata, i prije instalacije Win 7. Kad sam kreten. {#}

 

Kao što sam napisao, uspio sam bootati u Win 8 prije instalacije Win 7 na SSD.

 

Evo ažurirao sam "Moj PC".

Jednostavno ,obriši particiju na kojoj je Osmica ,to će biti dovoljno. Također ,obriši i skrivenu boot particiju od 200 - 500 mb ,na kojoj su (bili) boot fileovi Osmice.

 

Ali ,prije svega ,otkrij skrivene sistemske fileove i pogledaj gdje su ti boot fileovi za Sedmicu ,pa ako nisu na ssd-u ,upiši ih sa EasyBCD-om na njega.

Inače nećeš moći bootati PC!

 

MSI matična? Nemam pojma gdje je kod njih ulaz u ''Fast boot'' meni. Pogledaj u manualu od matične.

 

Fulao si dio u kojem sam napisao da moram bootati u Osmicu i deaktivirat key kako bih ga mogao ponovno aktivirati :-)

 

E sad, rado bih ja naknadno maknuo particiju Osmice, no bojim se upravo toga, da neću moći onda dići Sedmicu bez bootloadera. A problem s tim mi je što mi EasyBCD ne prepoznaje Osmicu i njen bootloader. Stoga, nisam siguran.

 

Evo što kaže EasyBCD:

 

Windows Boot Manager

--------------------

identifier        {9dea862c-5cdd-4e70-acc1-f32b344d4795}

device          partition=C:

description        Windows Boot Manager

locale          en-US

inherit          {7ea2e1ac-2e61-4728-aaa3-896d9d0a9f0e}

default          {f290c59e-415f-11e3-ae57-cc391813dbea}

resumeobject       {f290c59d-415f-11e3-ae57-cc391813dbea}

displayorder       {f290c59e-415f-11e3-ae57-cc391813dbea}

toolsdisplayorder     {b2721d73-1db4-4c62-bf78-c548a880142d}

timeout          30

 

Windows Boot Loader

-------------------

identifier        {f290c59e-415f-11e3-ae57-cc391813dbea}

device          partition=C:

path           \Windows\system32\winload.exe

description        Windows 7

locale          en-US

inherit          {6efb52bf-1766-41db-a6b3-0ee5eff72bd7}

recoverysequence     {f290c59f-415f-11e3-ae57-cc391813dbea}

recoveryenabled      Yes

osdevice         partition=C:

systemroot        \Windows

resumeobject       {f290c59d-415f-11e3-ae57-cc391813dbea}

nx            OptIn

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.11.2013 13:03 (p3r02d3r0).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Imam drugi OS, ali ne mogu dobiti dual boot me
p3r02d3r0 kaže...

Fulao si dio u kojem sam napisao da moram bootati u Osmicu i deaktivirat key kako bih ga mogao ponovno aktivirati :-)

 

E sad, rado bih ja naknadno maknuo particiju Osmice, no bojim se upravo toga, da neću moći onda dići Sedmicu bez bootloadera. A problem s tim mi je što mi EasyBCD ne prepoznaje Osmicu i njen bootloader. Stoga, nisam siguran.

Ne ,nisam fulao ništa. Dovoljno je obrisati sistemsku particiju i napraviti reinstalaciju. I to najbolje odmah 8.1 ,ako imaš instalaciju.

Ako nemaš ,skini i napravi instalacijski medij.

 

Za početak instalacije ,ako ti ne prihvaća tvoj original ključ ,upotrijebi generički:

 

Professional: XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB

 

Core: GCRJD-8NW9H-F2CDX-CCM8D-9D6T9

 

Kad završiš ,aktiviraš sa svojim.

 

p3r02d3r0 kaže...
Evo što kaže EasyBCD:

 

Windows Boot Manager

--------------------

identifier        {9dea862c-5cdd-4e70-acc1-f32b344d4795}

device          partition=C:

description        Windows Boot Manager

Po ovome ,boot manager je na C:\ ,znači na SSD-u ,i bez brige se može maknuti instalacija Osmice i početi iznova.

 

Poanta je samo: prije nego kreneš instalirati Osmicu ponovno ,ISKLJUČI SSD i instaliraj Osmicu bez njega ,da ti ne prepiše boot manager Sedmice i da onda imaš dva potpuno neovisna OS-a.

Kad završiš ,priključiš ga ponovno i onda možeš s EasyBCD-om ubaciti Osmicu u boot loader Sedmice.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
15 godina
offline
Re: Imam drugi OS, ali ne mogu dobiti dual boot me
p3r02d3r0 kaže...
.

Fulao si dio u kojem sam napisao da moram bootati u Osmicu i deaktivirat key kako bih ga mogao ponovno aktivirati :-)

.

 -ne, ne moraš deaktivirati. (čak ne postoji u tom smislu deaktivacija, OEM je vezan uh HW-jednokratno, retal nije, ali ovje kombinacije prolaze ako ne pretjeruješ s reaktivacijama... ili poziv MSu 0800..)

-OEMovska Osmica je uobičajeno u UEFIju, ključ je također tamo. Makni SSD, uključi UEFI boot, trebao bi bootati Osmicu (ako nisi pregazio neku bitnu particiju, kao boot.)

... btw, dobro je bootati s nekog live medija, vidjeti SVE particije, raspored-sadržaj.. prije nego se krene u ovakvu instalaciju ili dodavanje diska. Neobično da easybcd ne vidi boot osmice.

 

edit: i da, da bi bio dual boot, mora boot disk biti jedan, ako se promjeni u BIOSu boot disk, tad imaš dva neovisna boota (ne dual), tj tad je jedino moguće birati u QuickmeniBootu boot-disk. .. zato se diskovi ne nabadaju naknadno (bez provjere i približne ideje što će se desiti..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.11.2013 11:19 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice