Linux Ubuntu - ne radi touchscreen

poruka: 11
|
čitano: 2.160
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Linux Ubuntu - ne radi touchscreen

Pozdrav,

još uvijek koristim Ubuntu 11.10 pošto mi rade svi uređaji te programi na njemu još od 2011 te nadogradnja na noviji ne dolazi u obzir.

Do sad je sve radilo super, ali pošto su kinezi počeli koristiti druge čipove za ir touchscreenove koje koriste moji uređaji, nove pošiljke touchscreenova ne rade. Novi touchscreenovi na mojoj verziji linuxa uopće ne reagiraju na dodir, što više, zna se desit da se automatski odlogira iz OS-a ili da se javljaju poteškoče s grafikom, da bude dio aplikacije crni ili neke druge čudne stvari.

Kontaktirao sam kineze te nemaju drivere za Linux za ove touchscreenove, pošto bi oni trebali raditi automatski. Uzeo sam si malo vremena i krenuo sa instalacijama da vidim od kojeg distroa radi te sam došao do zaključka da od Ubuntu 13 pa na dalje moj touchscreen radi bez problema.

Također sam saznao da moj touchscreen koristi "evdev" driver, koji je opčeniti driver za input uređaje kao što su miš i tipkovnica.

Da li ima tko kakav prijedlog kako da riješim problem sa touchscreenom na svojoj verziji (11.10) Ubuntu-a?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

 

 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux Ubuntu - ne radi touchscreen

-kernel.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Re: Linux Ubuntu - ne radi touchscreen

Verzija kernela na Ubuntu 11.10 je: 3.0.0-29-generic,  dok je na Ubuntu 13, na kojem radi touchscreen normalno verzija kernela: 3.8.0-19-generic

Da li je moguća nadogradnja kernela na 3.8.0-19-generic?

Provjerio sam, na Ubuntu 12 ne radi touchscreen, tek od 13 pocinje radit.

6 godina
offline
Linux Ubuntu - ne radi touchscreen

Instaliral package "mainline kernels" (google-aj) i onda instaliraj kernel koji hoces

 

 

edit: FINE, evo:

 

sudo add-apt-repository ppa:cappelikan/ppa 

sudo apt update 

sudo apt install mainline

:)

i onda imas gui na start-u "mainline kernels"

 

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.2.2024 22:03 (VladRi).
 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Linux Ubuntu - ne radi touchscreen
VladRi kaže...

Instaliral package "mainline kernels" (google-aj) i onda instaliraj kernel koji hoces

 Eeee, treba znati i fino guglati - to je jedan od najvažnijih skilova dobrog inžinjera.

 

Probaj sa GPT: How to install <version-odabereš> kernel?   --- to ti je još jednostavnije.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Linux Ubuntu - ne radi touchscreen

Googlao sam vec svasta, ali dosnovno na sve sto napravim u terminalu mi izbaci neku gresku.

 

kad u terminal utipkam "sudo add-apt-repository ppa:cappelikan/ppa"

izbaci mi gresku: 

Traceback (most recent call last):
File "/usr/bin/add-apt-repository", line 88, in <module>
ppa_info = get_ppa_info_from_lp(user, ppa_name)
File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/softwareproperties/ppa.py", line 83, in get_ppa_info_from_lp
curl.perform()
pycurl.error: (60, 'server certificate verification failed. CAfile: /etc/ssl/certs/ca-certificates.crt CRLfile: none')

 

 

i pokusavam rijesit taj certifikat, i opet neka greska.

kako to rijesiti?

15 godina
offline
Re: Linux Ubuntu - ne radi touchscreen

-nastavi (ili odustani).. tj tako se uči, prvi korak.. tj to nije nešto što juzer-domestikus trba znati-koristiti, nego napredniji, tj nećeš dobiti copypaste i klik-next, pa ako to nije za tebe, odustani... ili nastavi.

 

edit: .. 'objašnjenje' :)

-mada često pišem plahte, u ovakvom primjeru nema smisla, suprotno smislu, tj juzer to mora svladati, kao vožnju bicikla-auta, bilo što.. naučiti ili to ne radi, tj za ostale postoje dostupne distre, tj ili se prilagodiš ponudi ili sam za sebe napraviš potrebno, suprotno od priladogbi ponuđenog, a za to treba next-level juzer, ne početnik i klik-next, tad je besmisleno nuditi riješenje koje čak nije ni moguće, jer je stvar konkretnog računala, linux verzije-distre, tj ne posotji jedna copypaste za sve, mada je generička uputa 'ista' kao u svakom matematičkoj formuli npr dijeljenja, vožnja auta i sl. .. ovo je konkretan task kojeg juzer mora napraviti na konkretnom računalu, hw+sw, sve.. i tad je specifično-jedinstveno, izuzetak, ne nešto generičkog, kao što tad nije ni generic-kernel.. koji se iz tog razloga upravo tako i naziva.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2024 12:34 (ihush).
6 godina
offline
Re: Linux Ubuntu - ne radi touchscreen
FIFILEND kaže...

Googlao sam vec svasta, ali dosnovno na sve sto napravim u terminalu mi izbaci neku gresku.

 

kad u terminal utipkam "sudo add-apt-repository ppa:cappelikan/ppa"

izbaci mi gresku: 

Traceback (most recent call last):
File "/usr/bin/add-apt-repository", line 88, in <module>
ppa_info = get_ppa_info_from_lp(user, ppa_name)
File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/softwareproperties/ppa.py", line 83, in get_ppa_info_from_lp
curl.perform()
pycurl.error: (60, 'server certificate verification failed. CAfile: /etc/ssl/certs/ca-certificates.crt CRLfile: none')

 

 

i pokusavam rijesit taj certifikat, i opet neka greska.

kako to rijesiti?

Prvo pogledaj ako ti je datum/vrijeme na kompu tocno, ako je:

 

Probaj:

sudo apt-get install --reinstall ca-certificates
sudo update-ca-certificates

NULL!=NULL
9 godina
neaktivan
offline
Re: Linux Ubuntu - ne radi touchscreen

Datum i vrijeme su ok, već sam i prije probao istim naredbama reinstalirati certifikate, ali nema nikakve promjene, još uvijek javlja grešku koju sam napisao.

6 godina
offline
Linux Ubuntu - ne radi touchscreen

uf, nemam pojma,

probaj jos:

 

sudo apt-get install --reinstall python-software-properties && sudo dpkg-reconfigure python-software-properties

 

i onda reboot

 

ako ne napravi update/upgrade svega...

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux Ubuntu - ne radi touchscreen

-kernel, kompatibilnost-requiremensti, support, dependency, dll-hell.. python itd.. kad poloviš te pojmove i razumiješ što traže, tad možeš korak dalje, odnosno, bez tog instaliraj noviju distru, tj ili-ili.

-npr python, imaš 2-3 alat, traži barem 2.6-2.7 (granica) no novo ti neće raditi samo tako, traži sve ostalo.. čitav 'ekosistem' tj os, ili nakupinu softa koji nije samo nakupina nego nešto i radi, ovisi jedno o drugome i ono što nakon nekog vremena postane hell, odnosno koliko možeš postponati neku promjenu. muhamed-brdo problem i ako želiš pomaknuti brdo tad to nije za juzera..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice