Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi novi Sn

poruka: 13
|
čitano: 5.797
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi novi Sn".
9 godina
offline
Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi novi Sn

Zna li se kakav je ovaj senzor Light Hunter 900?

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 mjeseci
offline
Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi novi Sn

Djeluje jako zanimljivo, ovaj 14 Pro je bomba.

Čekam prve ozbiljnije recenzije, ali na papiru je kompletan mobitel.

 

1" senzor su vjerojatno ostavili za Ultru, ali i ovaj djeluje jako zanimljivo.

 

Znači imamo glavni 50MP 1/1.31" senzor koji ima varijabilnu blendu (otvor).

Xiaomi ditched the 1-inch type sensor for the 14 Pro and instead premiers a new sensor dubbed the "Light Hunter 900" with a custom Leica Summilux lens. The sensor is a 50 MP 1/1.31" with 1.2 μm pixel size and 13.5 EV of dynamic range. The custom 23 mm lens has a variable aperture, going from f/1.42 at its widest to f/4.0 when closed. The sensor may be around 44% smaller than the 1-inch type imager of last year's 13 Pro, but this new lens is around 80% brighter, so the overall light-gathering capacity is virtually unchanged.

 

Zatim telefoto 3.2x optički zoom koji ima "floating" AF što znači da se može koristiti za fotografiju udaljenosti od svega 10cm. Nešto što je izostalo na 13 Ultra modelu.

Then there's the 75 mm f/2.0 telephoto camera with floating auto focus elements, seemingly lifted straight from last year's Xiaomi 13 Pro, capable of 10 cm closeup photography. It will capture 40 MP regular photos and 50 MP portrait mode images.

 

I za kraj tu je Ultrawide kamera koja ima mogućnost makro fotografiranja, ali ovaj put kvalitetniji senzor od uobičajenih 2-5MP koje je Xiaomi koristio ranije.

The third camera is a 50 MP f/2.2 14 mm ultrawide snapper with 5 cm macro capabilities.

 

Za ljubitelje selfiea tu je napokon 4k@60 sa izvrsnom stabilizacijom (vidio sam par snimaka i impresivne su)

 

Ukratko sve je pokriveno, eto ako čemo baš cjepidlačiti da ima još jedan 10x telefoto bio bi savršen uređaj, ali nadajmo se tome na 14 Ultri.

 

Ostale karakteristike mobitela su isto sam vrh ponude.

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.10.2023 23:49 (millennial).
 
1 0 hvala 0
9 mjeseci
offline
Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi novi Sn

 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi novi Sn

Od svega korisnog za njih je pametan potez jer su Snapdragon 8 Gen 3 izbacili sad, a Samsung će ga izbaciti početkom 2024 pa tu mogu ušićariti nešto novaca..

Evo ti ga xiaomi 14 nagodinu u svibnju za 350 €.

 

Ne treba žuriti.. 

合氣道 Ne boj me se dok vičem, svađam se i psujem. Čuvaj me se kada ušutim.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi nov
Zaporožac kaže...

Od svega korisnog za njih je pametan potez jer su Snapdragon 8 Gen 3 izbacili sad, a Samsung će ga izbaciti početkom 2024 pa tu mogu ušićariti nešto novaca..

Evo ti ga xiaomi 14 nagodinu u svibnju za 350 €.

 

Ne treba žuriti.. 

 Mješaš Xiaomi redmi note, ili T verziju sa Xiaomi PRO.

Nikad nisu bili tako jeftini. Pogledaj cijenu 13 PRO, ma čak i 12 PRO 

 

everyday i'm shuffling...
16 godina
offline
Re: Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi nov
Luka123 kaže...

 Mješaš Xiaomi redmi note, ili T verziju sa Xiaomi PRO.

Nikad nisu bili tako jeftini. Pogledaj cijenu 13 PRO, ma čak i 12 PRO 

 Eh, u moje vreme... Mi 5s, sa tada top of the line SD 821, modulom kamere preseljenom iz (tada) aktualne generacije Pixela, "revolucionarnim" novim Qualcommovim ultrazvučnim čitačem otiska prsta smeštenim ispod stakla... Neki mesec od predstavljanja uzet za 250€. Postojala je, doduše, i skuplja, ali ne toliko skuplja varijanta, sa više RAMa i ekranom osetljivim na različite nivoe pritiska (fora koju je tada furao i Apple).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
13 godina
offline
Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi novi Sn

250 eura vjerojatno Qualcomm sad naplaćuje za najjači čip. Pa neće Xiaomi samo zato što je kinez prodavat telefone ispod cijene

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi novi Sn

Verovatno i jeste tako, nego je kolega napisao "nikad nije bilo".

 

Inače, nešto ne uspevam da nađem eksplicitne podatke, ali SD 821 i SD 8 Gen 2 bi trebalo da imaju približno jednaku površinu (die size), pošto bi prvi trebalo da ima 2 milijarde tranzistora na 14nm procesu, a noviji 16 milijardi na 4nm procesu, tako da ne bi morao biti skuplji za proizvodnju, ali da, ne sumnjam da su cene otišle gore. Ljudi su raspoloženi dati novac, a proizvođači (i ostali u lancu) su ga onda voljni uzeti.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2023 12:28 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi nov

Ne, cijena po tranzistoru ti raste u svakom novom procesu (otkad se prešlo na FinFET).

Tak da ti danas 14 milijardi tranzistora u 4 nm procesu košta više nego što bi koštalo istih tih 14 milijardi u 14 nm, ilitiga samo tranzistori u novome modelu koštaju više nego 8 puta više + inflacija.

Dio toga nadoknade u daljnjim koracima, ali ne puno.

 

https://semiwiki.com/semiconductor-services/308018-the-rising-tide-of-semiconductor-cost/

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
2 godine
offline
Re: Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi nov
Luka123 kaže...
Mješaš Xiaomi redmi note, ili T verziju sa Xiaomi PRO.
Nikad nisu bili tako jeftini. Pogledaj cijenu 13 PRO, ma čak i 12 PRO 

Da, sad vidim da pro modeli još drže cijenu..

Kupio sam "obični" Xiaomi 12 u t-com u studenom 2022 za nekih 980 €, a u svibnju ove godine koštao je u trgovini 500€, a nov na Njuškalu, neotpakiran 300€.

 

 

合氣道 Ne boj me se dok vičem, svađam se i psujem. Čuvaj me se kada ušutim.
16 godina
offline
Re: Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi nov
fer-de-lance kaže...

Ne, cijena po tranzistoru ti raste u svakom novom procesu (otkad se prešlo na FinFET).

Tak da ti danas 14 milijardi tranzistora u 4 nm procesu košta više nego što bi koštalo istih tih 14 milijardi u 14 nm, ilitiga samo tranzistori u novome modelu koštaju više nego 8 puta više + inflacija.

Dio toga nadoknade u daljnjim koracima, ali ne puno.

 

https://semiwiki.com/semiconductor-services/308018-the-rising-tide-of-semiconductor-cost/

 Zanimljivo, ali bih rekao da je ipak ovo ključni deo: "TSMC is not a price-taker, and the world is reliant on its products. Despite the increasing costs, they’re are starting to extract larger profits. Fabless companies have no choice but to pay more." Dakle, to što su možda savremeni procesi skuplji od onih starijih je u najboljem slučaju jedan od činilaca, naručilac (npr Qualcomm) guta ne samo TSMC-ovu veću proizvodnu cenu, nego i, takođe veću nego ranije, maržu. A, rekao bih, isto rade i svi dalje u lancu snabdevanja. BoM S23 Ultre 8/256, sa svim tim uvećanim cenama, je procenjen na $469 (izvor); retail cena u US pre poreza je $1200 (Samsungova US stranica). Istovremeno, pošto sam pomenuo svoj stari Mi 5s, potražio sam podatke za tadašnji (2016) Samsung flagship, S7. Njegov BoM je bio procenjen na oko $255, a koštao je oko $600. 

 

Dakle, TSMC-ov trošak je porastao u nekoj meri, a onda su oni, prema članku, svoju maržu podigli još više; time je porastao Samsungov trošak, ali su i oni konačnu cenu podigli još više (BoM je, sa sve uvećanim maržama dobavljača, porastao za $215, konačna cena za $600!), tako da u celom povećanju cena koje vidi kupac najmanji udeo ima porast tehničkih proizvodnih troškova komponenata.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
8 godina
offline
Re: Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi nov

Da, to ti je uvijek 50/50.

Premda je i razumljivo, sve firme koje posluju kao dionička društva moraju stalno povećavati maržu jer im u suprotnom pada dionica.

A onda još i ta situacija da TSMC ima praktički monopol (premda i to polako dolazi na svoje), recesija u svijetu (primarno zato jer su ljudi spremni platiti za proizvod koliko god da košta) i imamo to što imamo danas.

 

Na kraju krajeva, i da je cijena po tranzistoru porasla nekoliko puta, opet cijena SoC-a umjesto nekadašnjih 10-15% proizvodne cijene mobitela sad nosi nekih 30%+, ali drugi dijelovi nisu toliko poskupili da bi ove cijene bile opravdane.

Ali kažem, ljudi danas ne pitaju koliko košta, pa se svatko sve više grebe i grebe (dok ne pukne sve), što jako dobro vidiš po news portalima - apsolutno svaka firma u svijetu povećala omjer dobit/prihod, tj. koliko god da je sve poskupilo dobro su to naplatili.

A realnog rasta gospodarstva već odavno nema, brzo grabimo prema 2030. i UBI....

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2023 16:03 (fer-de-lance).
9 mjeseci
offline
Xiaomi 14 Pro vraća ravni zaslon i koristi novi Sn

nova korisna namjena 

 

 
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice