Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše se

poruka: 13
|
čitano: 6.201
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše se ".
7 godina
offline
Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše se

U prijevodu, Hrvatska je super za živjeti 6-12 mjeseci (uglavnom ljetni topliji mjeseci) s prosječnom mjesečnom plaćom od minimalno 5000 USD.

 

Šok i vjeverica!

 
16 0 hvala 0
11 godina
offline
Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše se

Kolega, vrlo pronicljivo zapažanje... autori još nisu došli do zaključka da se bolje živi s više novaca, pogotovo u sredinama gdje je prosječna plaća dalekooo manja od sopstvenih primanja

 

A gle, tko bi rekao i da je Hrvatska popularna.. mislim da činjeca što dolazi 10 mil turista i nije nešto relevantna za to zapažanje

 

Nego čini mi se da naziv "digitalni nomad", bar po ovoj klasifikaciji treba preimenovati u heroj današnjeg leftardisma (samo još izbaciti "eats meat", ili možda ne.. moguće da je iz labaratorija pa je co2 neutralan i u skladu s vege)

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.9.2023 17:14 (Mael).
Moj PC  
5 3 hvala 0
8 godina
offline
Re: Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše
Mael kaže...

Kolega, vrlo pronicljivo zapažanje... autori još nisu došli do zaključka da se bolje živi s više novaca, pogotovo u sredinama gdje je prosječna plaća dalekooo manja od sopstvenih primanja

 

A gle, tko bi rekao i da je Hrvatska popularna.. mislim da činjeca što dolazi 10 mil turista i nije nešto relevantna za to zapažanje

 

Nego čini mi se da naziv "digitalni nomad", bar po ovoj klasifikaciji treba preimenovati u heroj današnjeg leftardisma (samo još izbaciti "eats meat", ili možda ne.. moguće da je iz labaratorija pa je co2 neutralan i u skladu s vege)

 a od apartmana do plaže se može doći pješice za 10 minuta. 156 bodova ekstra.

Ja rekoh
11 godina
offline
Re: Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše
Snoozly kaže...

U prijevodu, Hrvatska je super za živjeti 6-12 mjeseci (uglavnom ljetni topliji mjeseci) s prosječnom mjesečnom plaćom od minimalno 5000 USD.

 

Šok i vjeverica!

 

 

Problem cijele ove priče čak i nije to već činjenica da HR kao država od tih ljudi nema apsolutno nikakve koristi a u povlaštenom su položaju u odnosu na nekoga tko živi i radi u HR (svi ostali građani).

 

npr. stavka 1.

 

"Gdje digitalni nomad plaća porez na dohodak?

Osobe koje imaju status digitalnog nomada u Republici Hrvatskoj ne plaćaju porez na dohodak. Također, za tako ostvarene primitke ne postoji obveza izvješćivanja.

"

 

Stavka 2.

 

"

Koji su uvjeti da digitalni nomad dobije privremeni boravak u Hrvatskoj?

  • rad na daljinu za stranog poslodavca ili za vlastito društvo koje nije registrirano u Republici Hrvatskoj i ne obavlja poslove ili pruža usluge poslodavcima na području Republike Hrvatske

"

 

Drugim riječima pitanje za HR državu kao takvu jest kakvo dobro mi kao društvo imamo od tih ljudi?

Ispada da se HR davanjem takvog statusa nastoji igrati rentijera van sezone jer osim što rentaju prostore za život druga korist je nepostojeća, šteta je pak za građane HR veća jer se usljed manjka nekretnina i politike koja omogućava kupnju istih od strane državljanja EU cijena istih diže u nebo za vlastite građane koji su platežno debelo ispod EU standarda. 

 

2 godine
neaktivan
offline
Re: Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše
UncleJimbo kaže...
Snoozly kaže...

U prijevodu, Hrvatska je super za živjeti 6-12 mjeseci (uglavnom ljetni topliji mjeseci) s prosječnom mjesečnom plaćom od minimalno 5000 USD.

 

Šok i vjeverica!

 

 

Problem cijele ove priče čak i nije to već činjenica da HR kao država od tih ljudi nema apsolutno nikakve koristi a u povlaštenom su položaju u odnosu na nekoga tko živi i radi u HR (svi ostali građani).

 

npr. stavka 1.

 

"Gdje digitalni nomad plaća porez na dohodak?

Osobe koje imaju status digitalnog nomada u Republici Hrvatskoj ne plaćaju porez na dohodak. Također, za tako ostvarene primitke ne postoji obveza izvješćivanja.

"

 

Stavka 2.

 

"

Koji su uvjeti da digitalni nomad dobije privremeni boravak u Hrvatskoj?

  • rad na daljinu za stranog poslodavca ili za vlastito društvo koje nije registrirano u Republici Hrvatskoj i ne obavlja poslove ili pruža usluge poslodavcima na području Republike Hrvatske

"

 

Drugim riječima pitanje za HR državu kao takvu jest kakvo dobro mi kao društvo imamo od tih ljudi?

Ispada da se HR davanjem takvog statusa nastoji igrati rentijera van sezone jer osim što rentaju prostore za život druga korist je nepostojeća, šteta je pak za građane HR veća jer se usljed manjka nekretnina i politike koja omogućava kupnju istih od strane državljanja EU cijena istih diže u nebo za vlastite građane koji su platežno debelo ispod EU standarda. 

 

 

Glupost.

 

Neću ulazit' u razglabanje administrativne / porezne problematike. Sve se to može urediti ako se želi urediti. Ako mogu rješiti druge države kada kod njih idu raditi hrvati, onda bi mogli i mi.

Ali kazati da država od ovoga ne bi imali koristi je non-sense. To što smo mi nesposobni od bilo kakve prilike napraviti nešto, to je naš uteg otkad država postoji.

 

Svi ti ljudi moraju jesti, koristiti prijevoz ili točiti gorivo, najvjerovatnije se druže pa idu u restorane, kafiće. Kupiti će neki parfem, obući se, otići u nacionalni park...

Svi oni znači plaćaju PDV, odnosno sve namete koji se na kraju prebivaju na krajnjeg potrošaća i sljevaju u državnu blagajnu. Ako se sredi porezno pitanje odnosno plaćanje na dohodak, sljeva se još veća količina novca.

 

Evo, mi imamo jedan mali obrt u Splitu.

Trenutno u Splitu ima dosta Ukrajinaca koji su većinom u urednim stambenim prostorima odnosno uredne platežne moći.

Samo u zadnjih nekoliko dana su došli kod nas u radnju jer im je trebala naša usluga, a pronašli su nas na Googleu (imamo najbolje recenzije) i svoje novce ostavili kod nas.

 

Itekako jedna država može imati koristi od digitalnih nomada, pogotovo ako rade za stranog poslodavca i imaju veću platežnu moć koju mogu trošiti svakodnevno.

Kao manu mogu navesti da to može dovesti do nekakvog dodatnog povećanja cijena nekretnina ali ne u ogromnoj mjeri osim u slučaju da ih dolazi veliki broj i da imaju namjeru ostati kod nas živjeti.

13 godina
offline
Re: Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše
Glupost, kao da kazes da od turizma nemamo nikakvu korist.

Sto se tice kupnje nekretnina, imaju ista prava kao bilo koji drugi gradjanin EU (ne ulazim u to da li su nase regulative oko toga dobre ili lose).
12 godina
protjeran
offline
Re: Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše
WillyWonka kaže...

Evo, mi imamo jedan mali obrt u Splitu.

Trenutno u Splitu ima dosta Ukrajinaca koji su većinom u urednim stambenim prostorima odnosno uredne platežne moći.

Samo u zadnjih nekoliko dana su došli kod nas u radnju jer im je trebala naša usluga, a pronašli su nas na Googleu (imamo najbolje recenzije) i svoje novce ostavili kod nas.

 

Itekako jedna država može imati koristi od digitalnih nomada, pogotovo ako rade za stranog poslodavca i imaju veću platežnu moć koju mogu trošiti svakodnevno.

Kao manu mogu navesti da to može dovesti do nekakvog dodatnog povećanja cijena nekretnina ali ne u ogromnoj mjeri osim u slučaju da ih dolazi veliki broj i da imaju namjeru ostati kod nas živjeti.

 

E moj Willy, kao sto si i sam zakljucio - upravo takvi dovode do nemogucnosti da lokalno stanovnistvo makar van te famozne "turisticke sezone" mogu zivjeti kao ljudi. Jer im ti tzv. digitalni nomadi, ili jos bolje, ovi koje ti navodis dovode do ludjackog poskupljenja najamnine.

 

Jos veci problem je sto ova nakarada od drzave tim 31-godisnjim dezerterima koji kupuju skupocjene macke daje mjesecno i do 500 EUR za pokrivanje najma. I na taj nacin napuhuje balon. Ima u Rijeci novi kompleks zgrada (tri nebodera), zove se RIO. U njemu je hrpa tih Ukrajinaca, stoka nekulturna, al eto, drzava placa + oni dodaju parsto eura i napuhuju balon najma na 600-800 EUR za jednosobni stan. I sto mogu raditi ljudi kojima je placa 1000 EUR? Sto njima drzava konkretno daje? Kako im pomaze, s obzirom da su oni ipak porezni rezidenti i TU placaju porez kojim ta ista drzava sufinancira stranca da tu dezertira?

 

P.S. Kad smo se vec takli Ukrajine - jel itko zna gdje i kako oni registriravaju aute s obzirom da vecina vise od godinu dana nisu bili u UA, a voze na tim registracijama? O da, potpuno nebitno, Slava Ukrajini!

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.9.2023 11:56 (jacob33).
11 godina
offline
Re: Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše
mcf kaže...
Glupost, kao da kazes da od turizma nemamo nikakvu korist.

Sto se tice kupnje nekretnina, imaju ista prava kao bilo koji drugi gradjanin EU (ne ulazim u to da li su nase regulative oko toga dobre ili lose).

 Hvala,

 

Upravo to sam i ja rekao tretiramo ih kao turiste.

 

Da imaju ista prava kao i mi za kupnju nekretnine bravo! To sam isto i ja rekao, porez plaćaju negdje drugdje ali sa debljim novčanikom si ti u svojoj zemlju građanin drugog reda zbog svog tanjeg novčanika.

 

 

7 godina
offline
Re: Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše
UncleJimbo kaže...

 Drugim riječima pitanje za HR državu kao takvu jest kakvo dobro mi kao društvo imamo od tih ljudi?

Ispada da se HR davanjem takvog statusa nastoji igrati rentijera van sezone jer osim što rentaju prostore za život druga korist je nepostojeća, šteta je pak za građane HR veća jer se usljed manjka nekretnina i politike koja omogućava kupnju istih od strane državljanja EU cijena istih diže u nebo za vlastite građane koji su platežno debelo ispod EU standarda. 

 

 I onda ti se nađu redovni dušebrižnici, ujedno često i iznajmljivači apartmana/stanova pa ti kažu "Ali, ali kupili su 3 paradajza kod babe na placu i ostavili 10€ bakše konobaru na računu od 150€ i tako uplatili novac u državni proračun."

Smijurija.

11 godina
offline
Re: Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše
WillyWonka kaže...

 

Glupost.

 

Neću ulazit' u razglabanje administrativne / porezne problematike. Sve se to može urediti ako se želi urediti. Ako mogu rješiti druge države kada kod njih idu raditi hrvati, onda bi mogli i mi.

Ali kazati da država od ovoga ne bi imali koristi je non-sense. To što smo mi nesposobni od bilo kakve prilike napraviti nešto, to je naš uteg otkad država postoji.

 

Svi ti ljudi moraju jesti, koristiti prijevoz ili točiti gorivo, najvjerovatnije se druže pa idu u restorane, kafiće. Kupiti će neki parfem, obući se, otići u nacionalni park...

Svi oni znači plaćaju PDV, odnosno sve namete koji se na kraju prebivaju na krajnjeg potrošaća i sljevaju u državnu blagajnu. Ako se sredi porezno pitanje odnosno plaćanje na dohodak, sljeva se još veća količina novca.

 

Evo, mi imamo jedan mali obrt u Splitu.

Trenutno u Splitu ima dosta Ukrajinaca koji su većinom u urednim stambenim prostorima odnosno uredne platežne moći.

Samo u zadnjih nekoliko dana su došli kod nas u radnju jer im je trebala naša usluga, a pronašli su nas na Googleu (imamo najbolje recenzije) i svoje novce ostavili kod nas.

 

Itekako jedna država može imati koristi od digitalnih nomada, pogotovo ako rade za stranog poslodavca i imaju veću platežnu moć koju mogu trošiti svakodnevno.

Kao manu mogu navesti da to može dovesti do nekakvog dodatnog povećanja cijena nekretnina ali ne u ogromnoj mjeri osim u slučaju da ih dolazi veliki broj i da imaju namjeru ostati kod nas živjeti.

 

Nije Glupost nego je činjenica.

 

Kažeš nećeš ulaziti u " razglabanje administrativne / porezne problematike" ali u tome i jest problem prema tome ako u to ne ulaziš onda komentiraš samo dio koji se tebi dopada a to je da si ušičario nešto od njih kao i nekolicina ljudi koja renta ali to je manjina.

 

 

Kažeš

"

Ako se sredi porezno pitanje odnosno plaćanje na dohodak, sljeva se još veća količina novca.

"

 

Pa da to i jest problem neće se srediti jer oni ovoj državi dokle su u takvom režimu rada ne plaćaju ništa "sistem Duty Free"

 

A to da će oni luđački trošiti neće, zato su i došli ovdje da uštede jer da su htjeli da im ne ostane kinte oni bi ostali doma u matičnoj državi poslodavca, kao što bi ostali doma i nepalci i indijci ali za razliku od tzv digitalnih nomada od ovih prvih imamo veće koristi.

Problem je u tome što se nad ovima drugima ljudi zgražaju a ovi prvi im zvuče "fancy" a zapravo je to obična podvala i kukavičje jaje koje je loše implementirano kao i onaj veliki projekt "200k kuna za povratnika obrtnika" pa ona kada je bilo 20-tak ljudi koji se vratilo oni kažu da je to zadovaljavajući odaziv, ja to zovem propalim projektom.

 

 

13 godina
offline
Re: Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše
Rekao sam da imaju ista prava na kupnju nekretnina kao i ostali stranci. Ok, zelis zabraniti / postroziti uvjete za kupnju nekretnina strancima - onda tako reci. Ali to nema nikakve veze sa nomadima.

Nas tanak novcanik ili to ste se ti osjecas kao gradjanin drugog reda isto nema veze sa nomadima. Da zabranimo svim strancima sa dobrim primanjima ulaz u zemlju da se ti ne bi osjecao drugorazredno? Svasta..
11 godina
offline
Re: Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše
mcf kaže...
Rekao sam da imaju ista prava na kupnju nekretnina kao i ostali stranci. Ok, zelis zabraniti / postroziti uvjete za kupnju nekretnina strancima - onda tako reci. Ali to nema nikakve veze sa nomadima.

Nas tanak novcanik ili to ste se ti osjecas kao gradjanin drugog reda isto nema veze sa nomadima. Da zabranimo svim strancima sa dobrim primanjima ulaz u zemlju da se ti ne bi osjecao drugorazredno? Svasta..

 

 

Mi koji ovdje radimo i plaćamo porez ovoj državi od koje se financiraju usluge i sustav koji svi mi koristimo svi pa i ti tzv nomadi. Jel se slažemo oko toga?

Također nitko nije rekao da se nekom nešto treba zabraniti niti ulaz niti rad znači izvrčeš stvari koje nitko nije niti spomenuo.

Ova država ima nedorečene zakone i usljed takve situacije takav profil korisnika samo šteti sustavu i drugim građanima dok se istodobno prezentiraju kao super priča. Znači super priča za koga? Za mene i tebe?

 

logično pitanje za tebe slijedi:

 

Da li je bolja priča kada dođe renomirana tvrtka iz npr Austrije, digne halu i urede i zaposli 100 Hrvata koji nešto proizvode/razvijaju i najčešće izvoze pa se to vidi i na prihodovnoj strani lokalne uprave, države i statistike HR izvoza ili 100 npr nomada iz tko zna gdje koji jedino što državi ostavlaju je mjesečnu rentu najma stana i ono što putem pojedu i popiju.

Također digitalni nomad je kod nas prezentiran kao netko tko voli HR jer mu je to super ali eto mi to ne prepoznajemo pa onda trebaju takvi da nam to kažu, istina je da su to ljudi koji obilaze zemlje koje su po standardnu na dnu na kojima za novac koji dobiva od svoga posla živi kao kralj, drugim riječima ako je iz EU-a HR mu je logično odredište ako gledamo tijek kada je zemlja ušla u uniju i gdje je po standardu.

 

13 godina
offline
Re: Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše
Mi financiramo usluge koje koriste nomadi? Da, i sto je tu lose? Ako koriste internet, placat ce ga. Ako koriste resurse stanovanja, placat ce ih. Ako trose vodu i struju, placat ce ih (ili najmodavac).
Ako koriste zdravstveno, placat ce ga (bilo privatno ili kroz eu zdravstveno, isto kao i ti kada odes u inozemstvo).

Sto im tocno poklanjamo?

Kakve veze nomadi imaju sa hipotetskom Austrijskom firmom koja zaposljava 100 hrvata? Mislis da ce par nomada iz cijelog svijeta utjecati na otvaranje te firme? Oni ionako rade za strane poslodavce i nemaju veze sa zaposljavanjem hrvata. Ili mislis da ti oduzimaju posao? Nomad isto tako moze uzeti smjestaj u Sloveniji ili Bankogu.. kako to utjece na tvoje potencijalno radno mjesto u austrijskoj firmi punoj hrvata?

Slazem se oko poreznih reformi i promjeni zakona o rentanju, ali to nema nikakve veze sa ovom temom, EOT sa moje strane.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice