"Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojećih i

poruka: 17
|
čitano: 16.585
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na ""Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojećih i".
16 godina
online
"Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojećih i

Ako nekog zanima zašto auto industija ne ulaže u razvoj novih el. motora, evo jedna zgoda: dok sam radio u INA-i, svima su bila puna usta "održivog razvoja" i ja, mlad i nadobudan, krenem pitati tu silu inženjerskih mozgova da zašto ne ulažu u zelene tehnologije, npr. da grade stavljaju solarne panele po svojim poljima ili barem benzinskim crpkama. Odgovor je uvijek bio isti: nafta je naš core biznis a ne energija. Isto tako su benzinski/dizel motori core biznis mnogih proizvođača automobila, ne sam auto

 
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć
Ges kaže...

Ako nekog zanima zašto auto industija ne ulaže u razvoj novih el. motora, evo jedna zgoda: dok sam radio u INA-i, svima su bila puna usta "održivog razvoja" i ja, mlad i nadobudan, krenem pitati tu silu inženjerskih mozgova da zašto ne ulažu u zelene tehnologije, npr. da grade stavljaju solarne panele po svojim poljima ili barem benzinskim crpkama. Odgovor je uvijek bio isti: nafta je naš core biznis a ne energija. Isto tako su benzinski/dizel motori core biznis mnogih proizvođača automobila, ne sam auto

 Naravno tu je i potrosac koji podrzava proizvodaca..Od tehnologije zivim, ali nisam na primjer fanatik elektricnih automobila, zelena energija oke, i sam imam 40 solarnih panela na kuci i pomocnim zgradama(ako mogu doprinjet zasto ne), ali elektricni auti su za sad tolko neorganizirana pojava da jednostavno ne zelim taj problem u svom zivotu, puno pitanja je nerazjasnjeno i puno faktora je utjecalo na moju odluku ostanka na benzinu..Oke, rekao sam dosta puta, ako se ukaze prilika elektricni auto jefino uzet, uzeo bih do posla i nazad(4,5km, besplatno punjenje u sklopu firme) ali za nesto vise nebih, jer godisnje radim preko 40tkm i na duze relacije(koje su jako ceste) neisplati se nikako

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
15 godina
offline
"Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojećih i

još malo pijeska u oči. nisu problem motori, nego faking baterije, jeblo vas sve ostalo (skupa s motorima). u svemu, ne samo autima. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
9 1 hvala 2
13 godina
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć
Ajar kaže...

još malo pijeska u oči. nisu problem motori, nego faking baterije, jeblo vas sve ostalo (skupa s motorima). u svemu, ne samo autima. 

 Ne kuzim komentar. Zar bi trebalo stat sa razvojem svega drugog dok se problem s baterijama ne rijesi? Zar cinjenica da im ne trebaju rijetki zemni metali (koje btw. vecinom proizvodi Kina i vec lagano koristi u geopoliticke svrhe i cija je proizvodnja vrlo neekoloska) uz zadrzavanje efikasnosti konverzije energije, nije veliki napredak?

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.9.2023 14:31 (exec).
14 godina
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć
Ajar kaže...

još malo pijeska u oči. nisu problem motori, nego faking baterije, jeblo vas sve ostalo (skupa s motorima). u svemu, ne samo autima. 

 Režim pokretanja elektromotora velike snage (asinkronih) i postizanje radne brzine je uvijek bio problematičan i koristile su se razne metode. Danas je elektronika toliko napredovala da se koriste "pametni" kontroleri za upravljanje radom elektromotora, pa i sama konstrukcija elektromotora može biti složenija sa više polova i zavojnica. Uglavnom možeš ga pokrenuti ogromnom strujom, koristiti PWM, koristiti regenerativnu energiju pri zaustavljanju pa elektromotor postaje generator(+retarder).

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
5 godina
protjeran
offline
"Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojećih i

Das motor 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć
exec kaže...
Ajar kaže...

još malo pijeska u oči. nisu problem motori, nego faking baterije, jeblo vas sve ostalo (skupa s motorima). u svemu, ne samo autima. 

 Ne kuzim komentar. Zar bi trebalo stat sa razvojem svega drugog dok se problem s baterijama ne rijesi? Zar cinjenica da im ne trebaju rijetki zemni metali (koje btw. vecinom proizvodi Kina i vec lagano koristi u geopoliticke svrhe i cija je proizvodnja vrlo neekoloska) uz zadrzavanje efikasnosti konverzije energije, nije veliki napredak?

 Pa ajar je u pravu. Naravno da ne treba stati sa razvojem drugih stvari, ali ovo su sitne finese i neće od 100 km baterije napraviti ni 300 ni 200 ni 150 km bateriju. Prvi električari imaju brutalnu aerodinamiku i malu čeonu površinu - limuzine, dolaze na red terenci i teretna vozila pa zbogom efikasnosti. Uostalom, i to vrijedi samo za male brzine. autoban je ubojica električara. Baterije, baterije, baterije. To je pitanje svih pitanja.

Ja rekoh
6 godina
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć

Žalosno je da mogu "trpat" doktoranda sa ETH Zurich koji mi ne može suvislo odgovorit na jednostavna pitanja i napada ad hominem na sva moja pitanja. Žalosno je da doktorand ima vremena za trola poput mene koji šeca i uživa u tome nakon posla, umjesto da, ako je dovoljno pametan, radi na poboljšanju svijeta. Naravno da nije čim se svađa na društvenim mrežama sa trolovima kojima je svejedno koji god agregat vozili u automobilu. Jel to dizel, benzin ili plin, meni je svejedno. Za mog vijeka će bit i jednog, drugog i trećeg tako da se ne obazirem. Evo sad, mislim da Nikola, tvornica elektro kamiona, povlači sve sa tržišta jer im kamioni gore. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
15 godina
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć
cvaja997 kaže...

... Evo sad, mislim da Nikola, tvornica elektro kamiona, povlači sve sa tržišta jer im kamioni gore. 

 -ne, nego zato jer je fejk, nemaju ništa.. tj voze po nizbrdici i to je to.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
protjeran
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć
uss kaže...
Ajar kaže...

još malo pijeska u oči. nisu problem motori, nego faking baterije, jeblo vas sve ostalo (skupa s motorima). u svemu, ne samo autima. 

 Režim pokretanja elektromotora velike snage (asinkronih) i postizanje radne brzine je uvijek bio problematičan i koristile su se razne metode. ...

 Profulao si cijeli fudbal. Dajes primjer direktnog pokretanja motora (direktno spojenog na izvor) u industrijskim postrojenjima (reda snage 100kW-10MW) gdje se motor napaja sa izvora na frekvenciji od 50 ili 60 Hz.

 

Motori u elektricnim autima koriste elektroneske pretvarace koji transformisu DC iz baterija u frekvenciju potrebnu za odredjenu brzinu kretanja. U takvom sistemu ne postoji nesto sto ti nazivas pokretanjem motora. Naime, pretvarac radi u tzv current control mode i/ili torque control mode (moment je proporcionalan struji) tako da pritiskom pedale gasa dobija se odredjen nivo okretnog momenta/struje u motoru. Na lagan pritisak pedale gasa, zahtijevan okretni moment je nizak, a samim tim i struja motora i auto lagano ubrzava. I to ide silky smooth.

 

Da se vratimo na industriju i industrijeke motore, VSD (Variable Speed Drives) ne predstavljaju problem za mrezu prilikom startanja jer imaju napredne algritme kontrole struje ili brzine a mogu i ograniciti nivo struje prilikom pokretanja.

 

Ono sto izdvaja VSD i motore u elektricnim autima (sinhrone i asinhrone) jeste da pretvarac prilagodjava frekvenciju napajanja motora u zavisnosti od brzine rotacije tako da je sinhroni motor uvijek sinhronizovan sa napajanjem a asihnhroni uvijek radi pod zeljenim nivoom klizanja (slip)

6 godina
offline
"Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojećih i

Nije profulao nikakav fudbal, nego govori o pokretanju motora u proslosti. Nema veze sa danasnjim stanjem, ali fudbal je fudbal. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć
Spominjanje teme o pokretanju motora na temu motora za EV za mene je totalno off topic
 
0 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć
kirat kaže...
Spominjanje teme o pokretanju motora na temu motora za EV za mene je totalno off topic

 ne da nije off topic nego bi se cak moglo pogonsku elektroniku stavit pod isti naziv "motor", koliko je bitna za rad istog.

2 godine
protjeran
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć
@Ges, zasto onda naftna industrija ulaze ko luda u H2 postrojenja, energiju vjetra i sunca? 90% navedenih projekata u Skandinaviji se danas finansira od naftnih kompanija. Znam iz prve ruke jer radim na tim projektima.

Ista stvar je i sa vecinom offshore parkova vjetrenjaca i u ostatku Evrope.

Edit: I da, energija je njihov core biznis i ne zele da neko drugi zauzme njihovo mjesto u energetskoj tranziciji.
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.9.2023 13:27 (kirat).
15 godina
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć
kirat kaže...
..
Edit: I da, energija je njihov core biznis i ne zele da neko drugi zauzme njihovo mjesto u energetskoj tranziciji.

 da.. s time da u početku naftaši nisu tako vidjeli energiju.. nego su se vidjeli kao naftaši.. za sve treba vrijeme, promjena mišljenja-ideje ili tumačenja, tj bili su naftaši, sad je to svedeno na zajednički nazivnik energija.. i time nisu promijenili branšu, ''samo'' energent, način dobijanja i ostalo..  :)

 

-tako je trigger, čuvao metlu, 'istu metlu' za koju mu gradonačelnica da nagradu.. dok on nadoda da je promijenio 12 drški i 15 četki a dellboy zakoluta očima nadajući se da će nagrada završit u njegovom džepu :)) no ono je samo humoristička serija, zabava, ovo je biz, stvarnost pa opet, sve je isto, osim metle ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
"Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojećih i

Naravno, u pravu si, savremeni motori bez elektronike su beskorisni. To sam i želio naglasiti. Uz to sam želio reći da je pametnom upotrebom elektronike, praćenjem temperature, internim hlađenjem bloka elektromotora moguće ostvariti dodatni napretak i veću efikasnost. Maksimalni moment se postiže u par sekundi (Nevera) a paralelnim upravljanjem više motora istovremeno se postiže velika stabilnost i upravljivost. Može se tu dodatno poboljšati performanse bez obzira kako će se razvijati baterije.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: "Savršeni elektromotor" spoj je dviju postojeć
uss kaže...

Naravno, u pravu si, savremeni motori bez elektronike su beskorisni. To sam i želio naglasiti. Uz to sam želio reći da je pametnom upotrebom elektronike, praćenjem temperature, internim hlađenjem bloka elektromotora moguće ostvariti dodatni napretak i veću efikasnost. Maksimalni moment se postiže u par sekundi (Nevera) a paralelnim upravljanjem više motora istovremeno se postiže velika stabilnost i upravljivost. Može se tu dodatno poboljšati performanse bez obzira kako će se razvijati baterije.

 To su zanemarivi dobici u globaljnoj shemi stvari. Rimac može imati takvo ubrzanje jer ima odgovarajuće baterije; da one ne mogu dati 40C struju pražnjenja (na primjer), možeš sve te motore i elektroniku ostaviti u smeću jer ničemu ne bi služili. 

Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice