Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

poruka: 42
|
čitano: 26.477
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni ".
16 godina
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

Korištenje supravodljivih materijala...

 

Šta, napravili su ih da rade na sobnoj temperaturi (nisu) ili drže bateriju na 5 K (ne bih rekao)?

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.6.2023 12:53 (PaleRider).
 
9 0 hvala 0
12 godina
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

Čim se pojavi na tržištu automobil s ovom baterijom, kupujem! Navodno.

 
3 0 hvala 0
3 godine
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

Ovo je revolucionarno ili teski bullshit

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
Ne spominju masu i volumen...i ovim sadašnjim može domet biti 1000km...staviš veću i težu bateriju...a cilj je upravo suprotno
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

I eto, još jedna revolucionarna baterija. Stalno čekam neki stvarni napredak, a on nikako da stigne. I ovo - korštenje supravodljivih materijala - žele li bateriju držati u tekućem heliju? Jer koliko ja znam, sveti gral elektrotehnike - supravodič na sobnoj temperaturi još nije na vidiku. Ovako smo Ajar i ja dobili svoju tjednu dozu superbaterija.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.6.2023 14:59 (učo).
Moj PC  
11 0 hvala 0
16 godina
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

Najvažniji problemi nisu spomenuti. Cijena i vijek trajanja. Ako ja nakon deset godina moram dati 10-20 tisuća eura za novu bateriju onda je to i dalje beskorisno.

Moj PC  
6 0 hvala 1
11 godina
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

Vjerovatno su to baterije za ove aute. 

42
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.6.2023 15:26 (markoBT).
 
5 0 hvala 0
13 godina
suspendiran
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

Ako ova, ovakva tehnologija trajanja jednog ciklusa garantira do 1000 kilometara, koliko bi onda njezin pandan mogao trajati u mobitelima, tabletama ili laptopovima ?!?! 

ATJ Lučko
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
učo kaže...

I eto, još jedna revolucionarna baterija. Stalno čekam neki stvarni napredak, a on nikako da stigne. I ovo - korštenje supravodljivih materijala - žele li bateriju držati u tekućem heliju? Jer koliko ja znam, sveti gral elektrotehnike - supravodič na sobnoj temperaturi još nije na vidiku. Ovako smo Ajar i ja dobili svoju tjednu dozu superbaterija.

ovisi kolika je temperatura u "predmetnoj" sobi . supravodljivost se može postići i (pozamašnim) tlakom, neovisno o temperaturi. i odnosi se samo na istosmjernu struju. a smrekar ionako samo dila bs (mr. džirlo portala) en gros, e ne bi li se popunio prostor na stranici, između oglasa. usput, jutros sam ponovo kupio paketić ba(k)terija aaa i dvije 2032. i ne nadam se ičemu u ovom životu, jer nema tog biznisa koji će se izdašne dobiti odreći bez borbe. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
Hm, za 1000 km dometa, ugrubo 150 kwh baterija, pod pretpostavkom da trenutno za domet od 500 km treba oko 70-80 kwh baterija.
Ako je punimo za 6 min, koliko jak punjac nam treba, 1.5 MW? Ili sam se preracunao ovsko na brzinu :)
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

Onda ce te to punjenje kostati ko svetog petra, pa ces bolje na benzu il dizel i dalje...

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
Pixel kaže...
Hm, za 1000 km dometa, ugrubo 150 kwh baterija, pod pretpostavkom da trenutno za domet od 500 km treba oko 70-80 kwh baterija.
Ako je punimo za 6 min, koliko jak punjac nam treba, 1.5 MW? Ili sam se preracunao ovsko na brzinu :)

Vjerovatno bliže 100 kWh, jer je Mercedes pokrenuo taj trend s EQXX, sad u narednim godinama glavni hype bude 1000 km+ EV.

A za punjač lako, kad si sam u punionici dobiješ punu snagu, dođe još netko pa se prepolovi itd., i to nije nikakav problem jer uz puno punionica zauzeće im konstantno pada.

Jedino ono kaj je kolega iznad napisao, punionice su nelogično skupe, kužim da je porez na early adoptere, ali...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
7 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
markoBT kaže...

Vjerovatno su to baterije za ove aute. 

 Ako malo bolje pogledaš onda vidiš da ovi automobili jako uzdignuti na amortizerima. To znači da nemaju baterije koje su teške a vjerovatno ni elektromotor. To su najskuplji dijelovi automobila.

5 godina
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni


Svi internet sajtovi koji prate nove tehnologije bruje o tome, pa i autor ovog teksta je stavio riječ "navodno", ne znam zašto uvijek napadate glasnika?
Ovdje je malo informativniji tekst:
https://electrek.co/2023/06/07/chinese-unicorn-startup-ev-battery-operates-normal-in-winter/

Za sada nigdje ne vidim nezavisnih testova koji bi to potvrdili.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.6.2023 10:47 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
Nadimak_forumaša kaže...
markoBT kaže...

Vjerovatno su to baterije za ove aute. 

 Ako malo bolje pogledaš onda vidiš da ovi automobili jako uzdignuti na amortizerima. To znači da nemaju baterije koje su teške a vjerovatno ni elektromotor. To su najskuplji dijelovi automobila.

Svi automobili su registrirani. Ja nisam nikad registrirao auto u Kini, ali pretpostavljam da je procedura slična kao i kod nas. A teško da bi kod nas uspio registrirati auto bez baterije (ili rezervoara za gorivo) i motora.

 

Ali Kina je to. Sve je moguće.

42
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.6.2023 16:36 (markoBT).
7 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
markoBT kaže...
Nadimak_forumaša kaže...
markoBT kaže...

Vjerovatno su to baterije za ove aute. 

 Ako malo bolje pogledaš onda vidiš da ovi automobili jako uzdignuti na amortizerima. To znači da nemaju baterije koje su teške a vjerovatno ni elektromotor. To su najskuplji dijelovi automobila.

Svi automobili su registrirani. Ja nisam nikad registrirao auto u Kini, ali pretpostavljam da je procedura slična kao i kod nas. A teško da bi kod nas uspio registrirati auto bez baterije (ili rezervoara za gorivo) i motora.

 

Ali Kina je to. Sve je moguće.

 Registriraš i izvadiš najskuplje komponente i zezneš investitore. Lovce u mutnom imaš svugdje

16 godina
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

Ako će tu bateriju proizvodit kineski proizvođač za BYD (vjerovatno najveći proizvođač hybrida u Kini), onda će biti stvarno veselo. I ovako im svaki 500-ti EV se samo zapali unutar 2 godine, jer nema nikakvih pravila i Q&A...

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.6.2023 14:08 (gkelekov).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
Nadimak_forumaša kaže...
markoBT kaže...
Nadimak_forumaša kaže...
markoBT kaže...

Vjerovatno su to baterije za ove aute. 

 Ako malo bolje pogledaš onda vidiš da ovi automobili jako uzdignuti na amortizerima. To znači da nemaju baterije koje su teške a vjerovatno ni elektromotor. To su najskuplji dijelovi automobila.

Svi automobili su registrirani. Ja nisam nikad registrirao auto u Kini, ali pretpostavljam da je procedura slična kao i kod nas. A teško da bi kod nas uspio registrirati auto bez baterije (ili rezervoara za gorivo) i motora.

 

Ali Kina je to. Sve je moguće.

 Registriraš i izvadiš najskuplje komponente i zezneš investitore. Lovce u mutnom imaš svugdje

A kako se 10.000 bez baterije i motora doveze na livadu, uredno posloži i ostavi da trunu? 

42
7 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
markoBT kaže...
Nadimak_forumaša kaže...
markoBT kaže...
Nadimak_forumaša kaže...
markoBT kaže...

Vjerovatno su to baterije za ove aute. 

 Ako malo bolje pogledaš onda vidiš da ovi automobili jako uzdignuti na amortizerima. To znači da nemaju baterije koje su teške a vjerovatno ni elektromotor. To su najskuplji dijelovi automobila.

Svi automobili su registrirani. Ja nisam nikad registrirao auto u Kini, ali pretpostavljam da je procedura slična kao i kod nas. A teško da bi kod nas uspio registrirati auto bez baterije (ili rezervoara za gorivo) i motora.

 

Ali Kina je to. Sve je moguće.

 Registriraš i izvadiš najskuplje komponente i zezneš investitore. Lovce u mutnom imaš svugdje

A kako se 10.000 bez baterije i motora doveze na livadu, uredno posloži i ostavi da trunu? 

 
Oprema se skine u radionici i onda odveze paukom i uredno služi. mislim ima načina kad se hoće.

7 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
gkelekov kaže...

Ako će tu bateriju proizvodit kineski proizvođač za BYD (vjerovatno proizvođač hybrida u Kini), onda će biti stvarno veselo. I ovako im svaki 500-ti EV se samo zapali unutar 2 godine, jer nema nikakvih pravila i Q&A...

 Tako se u Kini testira proizvod. Pustiš u prodaju na domaćem tržištu i vidiš kako će se proizvod ponašat. Ako bude kakvih problema u hodu ih otklanjaš. Straha od tužbi nema u za kineskog prizvođaća. Tako je jeftinije i brže.

14 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p

znači da su kao Ameri  (Ford Pinto i par centi za poklopac spremnika) ?

 

 

Ju je je? Je ju je!
2 godine
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

nije više ni U.S.A. s cijenom benzina jeftina kao nekada..

Po zadnjim podacima je litra 95 supera 1$..

 

Opet je to jeftino za EU, a pogotovo hrvatske uvjete, no nije kao nekada, litra ....četvrt dolara odn. 25 centi..

合氣道
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.6.2023 8:16 (Zaporožac).
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
Nadimak_forumaša kaže...
 Ako malo bolje pogledaš onda vidiš da ovi automobili jako uzdignuti na amortizerima. To znači da nemaju baterije koje su teške a vjerovatno ni elektromotor. To su najskuplji dijelovi automobila.

Vjerojatno su im izvadili baterije  

合氣道
11 mjeseci
protjeran
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

Auti na baterije su imali domet od 1000 milja prije cca 100 godina:

 
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni

Nisu. To je Edison Bailey car i maksimalni domet mu je bio 80 milja (u prometu). 1000 Miles Endurance je ime utrke u kojoj su sudjelovali (i bili zadnji). Možda je to čak bila prekretnica kod koje se definitivno odustalo od električnih auta jer je ovaj Bailey reklamiran ko čudo tehnike (pada mi na pamet jedan današnji proizvođač) a u stvarnom životu bio je potpuno inferioran tadašnjim benzinskim automobilima i u pogledu brzine, pouzdanosti i dometa (opet mi na pamet pada taj isti proizvođač).

 

Jučer po jadranskoj magistrali vozim iza Hyundai Ioniq 5 (meni najljepši auto u zadnje vrijeme). Njih četvero unutra otvorenih prozora crkavaju od vrućine i voze 40-45kmh. Iza sebe složili kolonu od par kilometara, a nemaš ih gdje prestići jer je gužva iz drugog smjera. Eto tako izgleda električna budućnost.

 
6 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
BlueMax kaže...

Nisu. To je Edison Bailey car i maksimalni domet mu je bio 80 milja (u prometu). 1000 Miles Endurance je ime utrke u kojoj su sudjelovali (i bili zadnji). Možda je to čak bila prekretnica kod koje se definitivno odustalo od električnih auta jer je ovaj Bailey reklamiran ko čudo tehnike (pada mi na pamet jedan današnji proizvođač) a u stvarnom životu bio je potpuno inferioran tadašnjim benzinskim automobilima i u pogledu brzine, pouzdanosti i dometa (opet mi na pamet pada taj isti proizvođač).

 

Jučer po jadranskoj magistrali vozim iza Hyundai Ioniq 5 (meni najljepši auto u zadnje vrijeme). Njih četvero unutra otvorenih prozora crkavaju od vrućine i voze 40-45kmh. Iza sebe složili kolonu od par kilometara, a nemaš ih gdje prestići jer je gužva iz drugog smjera. Eto tako izgleda električna budućnost.

 Ali pajdo on je ugljično neutralan 

5 godina
offline
Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara puni


Zanimljivo da je žena Henrija Forda, Klara, radije vozila električni auto konkurencije nego bilo što iz njegove ergele.
Mislim da su automobili i ostala teža vozila na baterije samo prelazna faza koja neće još dugo trajati, budućnost je u vodiku i amonijaku kao gorivu.
Barem onoliko dokle će biti neke budućnosti, jer eto neki pajde ne vide dulje od vlastite današnjice 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.6.2023 13:01 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
BlueMax kaže...

 

 

Jučer po jadranskoj magistrali vozim iza Hyundai Ioniq 5 (meni najljepši auto u zadnje vrijeme). Njih četvero unutra otvorenih prozora crkavaju od vrućine i voze 40-45kmh. Iza sebe složili kolonu od par kilometara, a nemaš ih gdje prestići jer je gužva iz drugog smjera. Eto tako izgleda električna budućnost.

 Ne tako ne izgleda električna budućnost, tako izgleda električna sadašnjist. 

Kako su svi ograničeni s razmišljanjem i bez vizije. Ali svaki put kad je neka nova tehnologija uvjek isto, svi se ponašaju kao da neće napredovati nego će stalno biti isto.

Bilo je tako i kad sus e pojavili prvi automobili. Koliki im je domet bio ? Koliko je benzinskih stanica bilo ? Koliko su trošili ? Kolika je cijena  vozila bila ?

A evo danas svi kmeče kako je to najbolje i kako električni ništa ne valjaju.

Za 10 - 20 -30 godina kad se tehnologija unaprijedi,  bolje baterije, nitko se neće niti osvrnuti na današnja vozila, osim pokojeg entuzijasta. 

Električna budućnost će biti auti s dometom kao i sadašnji ako ne i veći,  punjenje u roku par minuta, cijene u razini današnjih vozila, a ako pojeftine proizvodnju baterija i manje.

Baš me zanima koliko  će biti ljudi kojima će nedostajati tankanje benzina, servisi vozila i sl. 

Da danas nisu zamjena za postojeća vozila kad su u pitanju dulje relacije, ali već za po gradu su itekeko adekvatni, znači imati električni kao drugo vozilo za vozikanje po gradu je sasvim ok (samo da im cijena dodatno padne)

12 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
Al Crane kaže...


Zanimljivo da je žena Henrija Forda, Klara, radije vozila električni auto konkurencije nego bilo što iz njegove ergele.
Mislim da su automobili i ostala teža vozila na baterije samo prelazna faza koja neće još dugo trajati, budućnost je u vodiku i amonijaku kao gorivu.
Barem onoliko dokle će biti neke budućnosti, jer eto neki pajde ne vide dulje od vlastite današnjice 

 Žene imaju neshvatljiv odnos prema mirisu benzina.

12 godina
offline
Re: Baterija koja jamči domet od 1000 kilometara p
Pixel kaže...
BlueMax kaže...

 

 

Jučer po jadranskoj magistrali vozim iza Hyundai Ioniq 5 (meni najljepši auto u zadnje vrijeme). Njih četvero unutra otvorenih prozora crkavaju od vrućine i voze 40-45kmh. Iza sebe složili kolonu od par kilometara, a nemaš ih gdje prestići jer je gužva iz drugog smjera. Eto tako izgleda električna budućnost.

 Ne tako ne izgleda električna budućnost, tako izgleda električna sadašnjist. 

Kako su svi ograničeni s razmišljanjem i bez vizije. Ali svaki put kad je neka nova tehnologija uvjek isto, svi se ponašaju kao da neće napredovati nego će stalno biti isto.

Bilo je tako i kad sus e pojavili prvi automobili. Koliki im je domet bio ? Koliko je benzinskih stanica bilo ? Koliko su trošili ? Kolika je cijena  vozila bila ?

A evo danas svi kmeče kako je to najbolje i kako električni ništa ne valjaju.

Za 10 - 20 -30 godina kad se tehnologija unaprijedi,  bolje baterije, nitko se neće niti osvrnuti na današnja vozila, osim pokojeg entuzijasta. 

Električna budućnost će biti auti s dometom kao i sadašnji ako ne i veći,  punjenje u roku par minuta, cijene u razini današnjih vozila, a ako pojeftine proizvodnju baterija i manje.

Baš me zanima koliko  će biti ljudi kojima će nedostajati tankanje benzina, servisi vozila i sl. 

Da danas nisu zamjena za postojeća vozila kad su u pitanju dulje relacije, ali već za po gradu su itekeko adekvatni, znači imati električni kao drugo vozilo za vozikanje po gradu je sasvim ok (samo da im cijena dodatno padne)

 

Evo nam i vizionara!

Niti je tehnologija nova niti je budućnost svjetlija od sadašnjosti. Ovim tempom elektrifikacije voznog parka i izgradnje infrastrukture jasno je da će kroz 10 godina situacija biti gora nego danas jer u infrastrukturu nitko nema interes ulagati.

Ove priče o boljoj tehnologiji, boljim baterijama, boljoj infrastrukturi... identične su onima od prije 10 godina. U stvarnosti napredak je manji čak i od onog koji sam ja, kao skeptik, očekivao. Tankanje benzina nedostajat će svima onima koji bi stali 2 minute napuniti i onda vozili 1000km. Servisi neće faliti nikome jer će ih biti više nego sad.

Možeš ti nekoga nazivati ograničenim ili kmečalom. Nema ljutnje. Mene ti podsjećaš na onoga ko puši reklame kako jedna kap Jar-a opere 300 teća i pijata. Pušiti nečiji marketing i ponavljati floskule ne znači biti vizionar.

Slažem se da bi električni auto za po gradu bio ok da nisu cijene kakve jesu. Ovako ga s kućnim punjenjem isplatiš na 200 000km koje nikad nećeš napraviti. Samo što bi benzinca i onda mogao prodati barem za 10% početne cijene dok električnog tada nitko neće kupiti. Drugi problem električnog auta za po gradu je to što ogromna većina ljudi koji žive u gradu nemaju gdje puniti a ako će puniti na javnim punionicama onda im je već cijena kao da voze benzinca (dizelaša je odavno pretekla) s daljnjom tendencijom rasta.

Eklektični auti danas su teška prevara. Kako će biti za 10 godina? Isto ili gore.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.6.2023 14:00 (BlueMax).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice