Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen

poruka: 65
|
čitano: 21.160
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen".
16 godina
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
jurica1001 kaže...

Kao lead developer bi trebao imati minimalno 50k neto.

50k neto bi u Zagrebu, s dvoje djece bilo cca 85k bruto. To je dobra plaća i za Dubai, kamoli Zagreb.

Ukupan trošak bi bio oko 100 - 120k kn mjesečno (optimistično gledano), što je po satu cca 80 - 100 € troška.

Neće baš tako jednostavno ići.

2 godine
neaktivan
offline
Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen

Ne treba bit pretjerano ultra vidoviti Milan ali u njemačkoj se vise cijeni i plaća industrijskog inženjera ili plc programera nego programera u nekom jeziku...  A većina Švaba neće uopće da programiraju nego šalju to na Balkan Indiju Brazil... Njima je programiranje niži posao sto i jest.  Ali zato stručnjak za vfd u industrijsko pogonu danas u njemačkoj može tražit bjanko ček... Ali ćeš se i naradit.

A ove cifre od 100 000 kn bruto how yes no...  Nije strana firma otvorila podružnicu u rvackoj jer imamo ćevape i more nego zato sto Ante košta manje od Hansa a kako je krenulo na ovom forumu Ante je bogatiji i od Hansa i Ulricha zajedno... Još malo pa će hrvati otvarat svoje urede vani isto kako je izet rekao how yes no... 

I di će hrvatski programeri ic kad im je omjer place i cijene života neusporedivo najbolji ode di jesu...  Vani bi možda imali visu plaću i ogromne troškove baš zato jer većina zapada ima industriju a tamo su inženjeri plaćeni ko bubrezi u loju a ne programeri...

 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
jurica1001 kaže...
X-Wind kaže...
neutrino kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
ZaliazniMacan kaže...

Nažalost hrvatski It osim par firmi se svodi na na agencije u partnerstvu sa zapadnim agencijama kompanijama gdje smo mi odabrani zbog jeftine radne snage...  

Naravno svima su puna usta IT ija jer su velike place a u prosjeku su place malo veće od prosjeka radno vrijeme je ludo (fleksibilno gdje si na pozivu 0 do 24) i imaš kavu caj pet frendly office stolni tenis i play station... Vau...  I da radno vrijeme obično bude od od 9 do 5 pa niti si vamo niti si tamo... 

Ps u zagrebu je plaća oko 12tak tisuća kn ali zagreb je svijet za sebe u ostaloj hrvatskoj sretan si ako uhvatiš 8 9....

 

odakle ti ovo?

 

Možda mid level plaće, ali seniori dobivaju više. Naravno treba ti znanje i ono bitnije, trebaš se znati prodati.

 

Van Zagreba plaće mogu ići tako do 15,000kn (nakon više godina rada u jakoj IT firmi, barem za Rijeku, kako je u drugim dijelovima hr nemam pojma), dok u Zagrebu koliko vidim idu od 14,000 - 19,000kn (mislim da poslovna inteligencija nudi i do 20,000kn neto). Seniorske pozicije.

 

Istina je da su većina agencija, ali agencije i nude veće plaće nego "gazda firma" gdje radiš na legacy proizvodu od kojeg živi firma.

 

Vjerojatno si zapeo u nekoj firmi koja ne nudi dobre uvjete, uvijek se može tražiti dalje nešto, a ne prihvatiti da imaš to što imaš. A možda ti firma i može ponuditi više ali ne usudiš se pitati.

 

Preporučam da se dobro nauči gradivo, toliko dobro da se možeš prodati za veću plaću (prije toga malo vidiš kakve su plaće po firmama, može se sve fino izgooglati), pa biraj; Ili ubodi dobar posao za dobru plaću (teže) ili otvori obrt s paušalnim oporezivanjem i onda sklopi ugovor s nekom agencijom izvana (nešto lakše). Nisu niti vani agencije divne i bajne, poslovi su često teška banana, a i s obrtom nemaš skoro pa nikakve mogućnosti za kredit.

 

Ma kojih 14000-19000??? 13-15k netto ćeš dobiti u 2-3 firme u Zagrebu i to nakon 5-7 godina crnčenja za 11-12k. 20000kn netto možda imaju dva programera u Zagrebu.
Kao što je već netko komentirao, u RH postoje 3-4 firme koje imaju svoj proizvod od kojeg žive. Ostalo se sve svodi na jeftinu radnu snagu za zapadnu tvrtku s uredom u RH. I matematika je tu takva da će vlasnik firme za prosječnog seniora dobiti oko €75000 bruto godišnje. To je neki prosjek u evropi. Od te sume će developer dobiti polovicu kao godišnji bruto. Tih €37500 godišnje je oko 24000kn bruto mjesečno. Otuda i 12000kn neto, što je iznos koji tržište prihvaća. Druga polovica ide vlasniku firme za stan, BMW, štogod. Što više developera koji rade na nekom projektu, vlasniku je bolje.

Izvan Zagreba zaboravi i na takav bruto iz razloga što je Zagreb najskuplji grad za život (osim Dubrovnika možda, ali tamo nema IT industrije kao u Zg--u), pa moraš kompenzirat višim bruto iznosom. U Bjelovaru ili Varaždinu sigurno nećeš dobiti Zagrebački  bruto.

Da, uvijek ima iznimki, ali ne zovu se iznimkama slučajno.

 

Ja ne znam samo od kud ove nebulozne cifre?

 

Evo ja imam preko 20k netto (preko ugovora o radu, dakle NE pričamo o nikakvom obrtu) u Zagrebu pa bit će da sam ja jedan od ta dva programera Pozicija mi je lead backend developer / arhitekt /tech lead (koje god fancy ime već ima ovih dana za takvu poziciju ) te je pritom glavni jezik kojim se služimo PHP (Laravel i Symfony projekti). Znam kolege na ekvivalent pozicijama u bankama gdje se radi s Javom gdje je lova veća od ove moje. Tako da molim te nemoj pričati gluposti o kojima nemaš pojma, samo dezinformiravaš ljude i potencijalno smanjuješ kolegama s foruma njihovu cijenu rada ako povjeruju u ove gluposti i pitaju na razgovoru za posao manje nego što su inicijalno mislili. Gore je isto netko spominjao nebuloze da radimo po cijele dane za tu lovu - ne, imam normalno 8h radno vrijeme (imam možda 20ak prekovremenih u zadnje dvije godine) i nisam nikad dežuran.

 

Kao što je netko spomenuo iznad lako se ovi podaci provjere na rangeovima plaća firmi koje ih službeno objavljuju poput Bornfighta gdje je početna brutto1 plaća za seniora 24000 (cca 16k netto sa prijevozom), sve ispod toga su mid cifre. Da tržište ne diktira takve cijene rada u Zagrebu ne bi ni Bornfight nudio tu lovu (a niti su oni nešto posebno da možeš reći da masno plaćaju ljude, tek su s nedavnim povećanjima došli na pristojne razine, do prije tipa 3 godine su imali tamo plaće debelo ispod tadašnjeg prosjeka). Tako da tih 13 - 15 koje spominješ da nude 2-3 firme u Zagrebu nudi jako puno firmi i to za mid pozicije, ja ti ih mogu nabrojati u startu 2-3 za koje osobno znam iz prve ruke od svojih kolega da stvarno jesu takve plaće za taj senioritet. Pritom ponavljam pričamo o PHP firmama tako da sam siguran da za neke bolje plaćene jezike idu i nešto veće cifre.

 

20k za lead developera je smijesno. Ja sam medu mozda rijetkima koji radi za preko 30k u Zagrebu kao mid developer (ali je strana firma u pitanju). Domace od mojih kolega 15k je nebo. Vece place imaju kolege u Beogradu nego Zagrebu. Realno da nisam toliko placen bi vec davno otisao van, ali hrvatski poslodavci imaju smijesno male place. Kao lead developer bi trebao imati minimalno 50k neto. Ili ja ne zivim u realnom svijetu, ali evo to je moje videnje trzista koje je valjda na vrhuncu, vjerojatno vise nikad nece biti tako dobro i uskoro ce doci do zasicenja i pada placa. Kolio ce onda hrvatske firme placati? 5k za seniora?

 

Pa da, nisam nešto pretjerano oduševljen sa tih 20ak k netto trenutno (zato mi je još smiješnije kada se lupaju nebuloze kako 20k netto imaju dva programera u Zagrebu).

 

Jedan kolega koji je mid (koji je tu bio na tipa 22k brutto1 plaći) se zaposlio za jednu londonsku firmu za 70k funti godišnje (to im je bila početna mid plaća) i može raditi remote (tako da ostaje u ZG-u). Tako da ako njemu bude sve ok kroz par mjeseci odo i ja tamo za negdje 100 - 150k funti godišnje (ovisi koliko ispregovaram, ali u tom rangeu negdje). Jer zašto ovdje raditi za X ako za isto radno vrijeme, bez promjene lokacije rada (because remote) mogu dobiti puta 3 netto plaću.

 

A za one koje lupaju gluposti kako samo dva programera u Zagrebu imaju 20k netto, evo čisto primjer zadnjeg oglasa sa "IT jobs Croatia - ali uz obvezno navođenje iznosa plaće" FB grupe:

 

  • Tražimo VP of Engineering ("desnu ruku" našem CTOu)

  • Plaća: 40.000 - 60.000 bruto 1

  •  Koga tražimo?

    Ukratko, osobu koja zna i želi voditi ljude i projekte. Osobu koja ima ideje kako napraviti dobru okolinu za devove i kojoj je stalo da su ljudi sretni.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.2.2022 14:24 (X-Wind).
2 godine
neaktivan
offline
Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen

Kolinda jesi to ti ili mi se pričinja onih 8000 eura 😂 

Mislim baš će britanac dat našem nekom liku 20 000e bruto mjesečno 😂 . Ovaj forum postao stranica sa vicevima ko 24 sata... 

I to da vodi brigu od balkanskom zaposleniku 😂.  Inače sve te strane firme tretiraju nas i općenito balkance ko sto su britanci tretirali indijance... Ti si samo oruđe koje je minimalno plaćeno jer bi ga sunarodnjak koštao 3 put više.  A ode se mi zanosimo kako smo bitni a sutra te agencije dignu sidro i odu u tursku ako im je isplatljivije... Ovo su stvarno dobri vicevi ili tlapnje nekog ferovca sa 3 godine da kad završi ga čeka crveni tepih i primanja u rangu Bila Gatesa...

Imam i ja prijatelja kapetana prekooceanskog kruzera koji ima mjesečno 30 000eura neto i još godišnje 150 000 dolara u dionicama ali to ne znači da su svi pomorci u rh kapetani...  Većina su sljakeri za 2000 eura... 

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
ZaliazniMacan kaže...

Kolinda jesi to ti ili mi se pričinja onih 8000 eura 😂 

Mislim baš će britanac dat našem nekom liku 20 000e bruto mjesečno 😂 . Ovaj forum postao stranica sa vicevima ko 24 sata... 

I to da vodi brigu od balkanskom zaposleniku 😂.  Inače sve te strane firme tretiraju nas i općenito balkance ko sto su britanci tretirali indijance... Ti si samo oruđe koje je minimalno plaćeno jer bi ga sunarodnjak koštao 3 put više.  A ode se mi zanosimo kako smo bitni a sutra te agencije dignu sidro i odu u tursku ako im je isplatljivije... Ovo su stvarno dobri vicevi ili tlapnje nekog ferovca sa 3 godine da kad završi ga čeka crveni tepih i primanja u rangu Bila Gatesa...

Imam i ja prijatelja kapetana prekooceanskog kruzera koji ima mjesečno 30 000eura neto i još godišnje 150 000 dolara u dionicama ali to ne znači da su svi pomorci u rh kapetani...  Većina su sljakeri za 2000 eura... 

 

 To što ti nisi dobro plaćen i imaš tu izljev frustracija je tvoj problem. Ja sam lijepo napisao koji je range tamo za moju poziciju i znam da ima više ljudi u toj firmi raznih nacionalnosti (uključujući i par Hrvata) koji dobivaju takvu lovu tako da im nije bitno je li zaposlenik Englez ili nešto treće (s obzirom da ima čak i jedan Indijac u timu koji je također plaćen u rangeu koji firma ima za njegov senioritet), bitno je jedino znanje/kvaliteta. Uostalom što ti tu nije jasno, kolega Hrvat kojeg osobno znam kao početnu mid plaću je dobio 70k funti godišnje (mid range im je 70 - 100k) tako da ne vidim što je tu čudno da senior kreće od 100k. Samim time ne vidim što ti je tu čudno da ni ja ne mislim pitat ispod onog što inače ovako i onako nude.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.2.2022 14:32 (X-Wind).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
LUNAT1C kaže...


što se tiče Joberty-a stvar je super, ali nemaš toliko reviewova s plaćama koje su napisali ljudi jer većinom osvrte daju nezadovoljni.. al evo uzmimo npr King ICT. imaš dva review-a mid developera i senior business analitičara. i imaju jednaku plaću od 12500kn neto. po tome bi senior trebao imati u minimumu 15k

infobip senior 15k

 

Senior u king-u preko 20k ima, barem moj kolega... Drugi U infobipu kao mid ima 16k... Makar taj Infobip kenja, kao nemreš napredovat u Seniora fale ti "međuljudski odnosi" i onda te drže na poziciji niže a zaslužuješ Seniora itd... 

 

Očito variraju informacije :)

Bene docet, qui bene distinguit.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.2.2022 14:55 (molnyi).
10 godina
protjeran
offline
Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen

Smiriti malo strasti. Samo još čekam da mi netko kaže kako ima ... 35,000kn neto mjesečno ali da je to zapravo jako malo novaca. Samo zato jer ti možda radiš za turbo visoke novce, ili znaš 3 osobe koje rade za te novce ne mijenja činjenicu da:

 

1. 99.99% devova u hrvatskoj radi za manje od 15,000kn - cca 12,000 pa do 15,000kn je nekako uobičajena cijena za seniore.

2. Plaća koju vi navodite velika je čak i za London, Kopenhagen ili bilo koji drugi europski grad. Tamo bi bili presretni da mogu raditi za te novce. Ne, ne rade svi za visoke pare tamo.

 

 

Mislim da je dosta vas pogubilo vezu sa stvarnošću. Što je doduše i realistično za očekivati kad ste mlađi od 30 a imate ogromna primanja.

 

I onda kad netko čita ovakve poruke, pa mu firma za nekoliko dana ponudi posao od 13,000kn on se uvrijedi i odbije jer eto očekuje barem 40,000kn.

 

 

Neozbiljno. Vrlo neozbiljno.

Moj PC  
7 1 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Smiriti malo strasti. Samo još čekam da mi netko kaže kako ima ... 35,000kn neto mjesečno ali da je to zapravo jako malo novaca. Samo zato jer ti možda radiš za turbo visoke novce, ili znaš 3 osobe koje rade za te novce ne mijenja činjenicu da:

 

1. 99.99% devova u hrvatskoj radi za manje od 15,000kn - cca 12,000 pa do 15,000kn je nekako uobičajena cijena za seniore.

2. Plaća koju vi navodite velika je čak i za London, Kopenhagen ili bilo koji drugi europski grad. Tamo bi bili presretni da mogu raditi za te novce. Ne, ne rade svi za visoke pare tamo.

 

 

Mislim da je dosta vas pogubilo vezu sa stvarnošću. Što je doduše i realistično za očekivati kad ste mlađi od 30 a imate ogromna primanja.

 

I onda kad netko čita ovakve poruke, pa mu firma za nekoliko dana ponudi posao od 13,000kn on se uvrijedi i odbije jer eto očekuje barem 40,000kn.

 

 

Neozbiljno. Vrlo neozbiljno.

 Potpisujem sve je rečeno kako treba... 

Upravo evo ovakvi komentari poput ja radim imam milijune tjeraju ljude da upišu programiranje ili da mijenjaju karijere jer ih čeka 8 000eura jer je to obećana zemlja... A kad ono šipak...  

I zagreb je svijet za sebe po svim poljima jer gdje se nalazi 90% firma naravno da je plaća veća...  

Ali da je 30 000 neto odnosno 50 000kn bruto to mislim malo tko ima... Takva firma godišnje na takvog radnika potroši 600 000kn samo na plaću a gdje je sve drugo od laptopa edukacija konferencija....  Ispada da imaš takvih 5 zaposlenika moraš biti u plusu 5miljuna kn...  Pa onda zdravom logikom i razmišljanjem shvatiš da za neke ovdje Seik iz dubaija je siromašan... 

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.2.2022 23:18 (ZaliazniMacan).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Smiriti malo strasti. Samo još čekam da mi netko kaže kako ima ... 35,000kn neto mjesečno ali da je to zapravo jako malo novaca. Samo zato jer ti možda radiš za turbo visoke novce, ili znaš 3 osobe koje rade za te novce ne mijenja činjenicu da:

 

1. 99.99% devova u hrvatskoj radi za manje od 15,000kn - cca 12,000 pa do 15,000kn je nekako uobičajena cijena za seniore.

2. Plaća koju vi navodite velika je čak i za London, Kopenhagen ili bilo koji drugi europski grad. Tamo bi bili presretni da mogu raditi za te novce. Ne, ne rade svi za visoke pare tamo.

 

 

Mislim da je dosta vas pogubilo vezu sa stvarnošću. Što je doduše i realistično za očekivati kad ste mlađi od 30 a imate ogromna primanja.

 

I onda kad netko čita ovakve poruke, pa mu firma za nekoliko dana ponudi posao od 13,000kn on se uvrijedi i odbije jer eto očekuje barem 40,000kn.

 

 

Neozbiljno. Vrlo neozbiljno.

 Kakve poruke? Ja sam lijepo napisao koje je stanje s tržištem u Zagrebu u postu na prošloj stranici (kojeg sam ujedno i napisao baš zato jer je ekipa pisala blesavo niske cifre za Zagreb u postovima prije toga). 12 - 15 netto su obične mid plaće u Zagrebu, za ostatak Hrvatske nemam pojma (znam samo da su dosta manje cifre, ali ne znam točno koliko).

6 godina
offline
Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen

Ja sam jedan od onih koji je popušio foru i ušao u IT svijet nakon "samoobrazovanja". Long story short, s obzirom na posao koji radim plaća nije bog zna kakva (junior sam, ali ti naravno uvale masu posla koji nadilaze moje trenutne kompetencije), rokovi, stres, organizacija. Stvarno se ne vidim dugoročno u ovome, a kažem, novac nije bog zna kakav. 

 

Sada gledam da programiranje ostavim kao hobi, sebi za dušu i da promijenim posao, no uopće ne znam što bi mogao raditi nakon ovoga. 

 
0 0 hvala 2
2 godine
neaktivan
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
Vandit kaže...

Ja sam jedan od onih koji je popušio foru i ušao u IT svijet nakon "samoobrazovanja". Long story short, s obzirom na posao koji radim plaća nije bog zna kakva (junior sam, ali ti naravno uvale masu posla koji nadilaze moje trenutne kompetencije), rokovi, stres, organizacija. Stvarno se ne vidim dugoročno u ovome, a kažem, novac nije bog zna kakav. 

 

Sada gledam da programiranje ostavim kao hobi, sebi za dušu i da promijenim posao, no uopće ne znam što bi mogao raditi nakon ovoga. 

 Kolega kako to?  Pa čitajući komentare ovdje stječe se da si plaćen ko suho zlato a dok programiras brazilke ti mrse kosu u pet frendly officeu dok noznim prstima igraš fifu na pleyki i reket držiš u zubima jer treba bavit i koju partiju table tennisa ...  Inače sad će bit komentari kako si tek krenuo ovo ono kako trebaš investirat u znanje(najjaca rečenica na forumu) ali nažalost da će ti bit bolje teško jer većina firma posluje od danas za sutra ako nisu pod firme neke svjetske organizacije a oni posluju danas jesi sutra si preskup... Ali vidiš ovdje primjera od 10 000 funta kako neki pišu pa nikad ne znaš ali nije to med i mlijeko kako su svugdje razglasila naši mediji političari i općenito dojam u općoj populaciji.

6 godina
offline
Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen

U svakoj struci ćeš imati primjera gdje pojedine osobe osjetno odskaču po plaći od većine, ali ne možeš po tome raditi pravilo. Čak niti unutar iste firme gdje ta osoba radi.

 

Po meni najveći benefit struke je zapravo u tome što nećeš imati praznog hoda nakon obrazovanja jer se nisi mogao odmah zaposliti kao u nekim drugim strukama.

Osim toga ako te zanima odlazak u inozemstvo, a već imaš iskustva puno ćeš si lakše naći posao.

Ove priče kako ćeš vrtiti lovu i živiti luksuzno jednostavno nisu dostižne većini ljudi. 

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
Vandit kaže...

Ja sam jedan od onih koji je popušio foru i ušao u IT svijet nakon "samoobrazovanja". Long story short, s obzirom na posao koji radim plaća nije bog zna kakva (junior sam, ali ti naravno uvale masu posla koji nadilaze moje trenutne kompetencije), rokovi, stres, organizacija. Stvarno se ne vidim dugoročno u ovome, a kažem, novac nije bog zna kakav. 

 

Sada gledam da programiranje ostavim kao hobi, sebi za dušu i da promijenim posao, no uopće ne znam što bi mogao raditi nakon ovoga. 

 

Laganini na LinkedIn, ažuriraj svoje znanje i javi se na desetak oglasa i promijeni poslodavca. Ako radiš manje od godinu dana možda izdrži još malo čisto da u CV-u nemaš svako malo skakanje po poslovima, makar smo i takve zvali na razgovor u firmi. Stres i rokovi nisu tvoj problem i tog se osjećaja riješi, ITjevci su sada fakat tražena roba i nemoj se ništa brinuti. Jedino što te smije živcirati su napol ili nikako sročeni requirementi, ali što sad.. Da si na poziciji koja je adekvatno plaćena, onda da, ovako im se samo nasmij u facu i u pet kreni doma. To je radio moj kolega i nisam mogao vjerovati.. on je završio na 40% višoj plaći od mene u toj firmi a ja dobar i poslušan tristo kuna povišice.

 

U IT-u, kao i svugdje se moraš prodati, ali srećom je to sad lakše nego ikad. Ne znam kolike su sad junior-mid plaće (10k?), ja sam kao senior radio za 13k. Kako je netko ovdje krivo primjetio da te stranci plaćaju jer si im jeftin.. a domaće gazde te vole pa ti odmah daju 4 prosječne domoljubne plaće? U domaćim firmama je to negdje plafon jer su im i troškovi i opterećenja na bruto plaću velika. Samo one koje rade kao proxy za strance ti mogu nuditi više tipa 20k ali moraš biti fakat dokazano koristan i to su uglavnom specijalizirane sa izvanrednim prihodom. I ne, to nisu ovi Fiveri/Infobipovi/famozne agencije jer i kod njih dobijaš kikiriki dok gazde kupe polovicu.

 

6 godina
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
ZaliazniMacan kaže...

 Kolega kako to?  Pa čitajući komentare ovdje stječe se da si plaćen ko suho zlato a dok programiras brazilke ti mrse kosu u pet frendly officeu dok noznim prstima igraš fifu na pleyki i reket držiš u zubima jer treba bavit i koju partiju table tennisa ...  Inače sad će bit komentari kako si tek krenuo ovo ono kako trebaš investirat u znanje(najjaca rečenica na forumu) ali nažalost da će ti bit bolje teško jer većina firma posluje od danas za sutra ako nisu pod firme neke svjetske organizacije a oni posluju danas jesi sutra si preskup... Ali vidiš ovdje primjera od 10 000 funta kako neki pišu pa nikad ne znaš ali nije to med i mlijeko kako su svugdje razglasila naši mediji političari i općenito dojam u općoj populaciji.

 

Hehe. Jako puno ljudi ima dojam da je IT med i mlijeko, nova zlatna groznica. Na svakom uglu se nude tečajevi za postati programer. Ljudi su ponajviše motivirani novcem, a onda dolazi sve ono iduće. Motivirani su novcem jer su čuli da ekipa zarađuje 20+ tisuća kuna mjesečno. No ne znaju ili ne žele znati da je to svega 1% programera. To su ljudi sa stažem, znanjem i talentom. Ja nikada to neću biti. Ja ću biti coding monkey koji će odrađivati zadane taskove. Talenta nemam, radim i trudim se svaki dan. Kolega iz firme ima plaću preko 20 tisuća kuna (o načinu isplate te plaće nekom drugom prilikom, to je isto zanimljiva tema) i to je potpuno zasluženo jer čovjek je rođen za ovaj posao. 

 

Ja sam trenutno plaćem ispod Hr prosjeka, zbog znanja kojeg trenutno (ne)posjedujem rekao bih da je to fer plaća, ali s druge strane što sve moram raditi i poznavati - nema šanse da je ok plaća. Al' dobro, to je moj problem. 

 

Ja vjerujem da ljudi u it-u koji imaju dobru plaću istu i zaslužuju. Znam dosta primjera meni bliskih ljudi koji nisu u IT-u, a zarađuju novac kakav je neću nikada vidjeti. 

 

Ljudi moraju prestati mistificirati i romantizirati posao dev-a. Kako je već napisano, većina firmi su agencije (iako se pokušavaju prodati pod nešto drugo) i kao takve se ne razlikuju puno od recimo službe za korisnike. Odradi što više u što kraćem roku i idi dalje. 

 

simsis kaže...

Laganini na LinkedIn, ažuriraj svoje znanje i javi se na desetak oglasa i promijeni poslodavca. Ako radiš manje od godinu dana možda izdrži još malo čisto da u CV-u nemaš svako malo skakanje po poslovima, makar smo i takve zvali na razgovor u firmi. Stres i rokovi nisu tvoj problem i tog se osjećaja riješi, ITjevci su sada fakat tražena roba i nemoj se ništa brinuti. Jedino što te smije živcirati su napol ili nikako sročeni requirementi, ali što sad.. Da si na poziciji koja je adekvatno plaćena, onda da, ovako im se samo nasmij u facu i u pet kreni doma. To je radio moj kolega i nisam mogao vjerovati.. on je završio na 40% višoj plaći od mene u toj firmi a ja dobar i poslušan tristo kuna povišice.

 

U IT-u, kao i svugdje se moraš prodati, ali srećom je to sad lakše nego ikad. Ne znam kolike su sad junior-mid plaće (10k?), ja sam kao senior radio za 13k. Kako je netko ovdje krivo primjetio da te stranci plaćaju jer si im jeftin.. a domaće gazde te vole pa ti odmah daju 4 prosječne domoljubne plaće? U domaćim firmama je to negdje plafon jer su im i troškovi i opterećenja na bruto plaću velika. Samo one koje rade kao proxy za strance ti mogu nuditi više tipa 20k ali moraš biti fakat dokazano koristan i to su uglavnom specijalizirane sa izvanrednim prihodom. I ne, to nisu ovi Fiveri/Infobipovi/famozne agencije jer i kod njih dobijaš kikiriki dok gazde kupe polovicu.

 

 

Hvala na savjetu. Skupio sam godinu dana staža tako da se polako počinjem javljati na oglase. Fascinira me paradoks kako "fali devova, posla ima", a uvjeti su da se ni Google ne bi posramio. I to sve za 7500kn. Ma marš. Kod IT-a je trenutno najveća prednost što stvarno ima posla. Evo danas mi je na linkedinu došlo 30 novih oglasa. I to samo u jednom danu. Ne znam jel trenutno postoji ijedna branša koja ima toliku ponudu poslova. 

10 godina
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L

Ako si svjestan što sve moraš poznavati, to je dobar znak jer znači da pratiš i u toku si, to je već odlika dobrog developera. Ne možemo svi biti vrhunski, nisam ni ja. 

Ovo za ulazne uvjete, to neka te ne brine. Imao sam zadatak procijeniti koliko stane ping pong loptica u sobu... to je onaj debilni period kad su se svi furali na Googleovske fore, još uvijek toga ima. Zahvališ se, okreneš i odeš.

 

I nemoj se uvaliti u nešto što tebi ne paše. Ne budi generalist, čovjek koji zna sve a ne zna ništa. Malo pythona, malo php-a, .NETa, Jave, Oraclea i kuberneta. Tu se zahvali i kreni dalje i polagano traži nekakav smjer u kojem ćeš se graditi. Lakše ćeš se kasnije zaposliti kao stručnjak, uz poveću naknadu naravno. Jer ako ne znaš riješiti problem, nikome ne trebaš. Prtljati lijevo desno, to je odlika našeg balkanskog mentaliteta i šefa koji te zaposlio da mu napraviš web, excel template, access bazu i preneseš namještaj kod selidbe firme. Stranci plaćaju stručnost, nema tamo zajebancije sa namještajem..

2 godine
protjeran
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
X-Wind kaže...

Pa da, nisam nešto pretjerano oduševljen sa tih 20ak k netto trenutno (zato mi je još smiješnije kada se lupaju nebuloze kako 20k netto imaju dva programera u Zagrebu).

 

Jedan kolega koji je mid (koji je tu bio na tipa 22k brutto1 plaći) se zaposlio za jednu londonsku firmu za 70k funti godišnje (to im je bila početna mid plaća) i može raditi remote (tako da ostaje u ZG-u). Tako da ako njemu bude sve ok kroz par mjeseci odo i ja tamo za negdje 100 - 150k funti godišnje (ovisi koliko ispregovaram, ali u tom rangeu negdje). Jer zašto ovdje raditi za X ako za isto radno vrijeme, bez promjene lokacije rada (because remote) mogu dobiti puta 3 netto plaću.

 

A za one koje lupaju gluposti kako samo dva programera u Zagrebu imaju 20k netto, evo čisto primjer zadnjeg oglasa sa "IT jobs Croatia - ali uz obvezno navođenje iznosa plaće" FB grupe:

 

  • Tražimo VP of Engineering ("desnu ruku" našem CTOu)

  • Plaća: 40.000 - 60.000 bruto 1

  •  Koga tražimo?

    Ukratko, osobu koja zna i želi voditi ljude i projekte. Osobu koja ima ideje kako napraviti dobru okolinu za devove i kojoj je stalo da su ljudi sretni.

Ovdje ih se nije javilo ni dvoje.

 

Lijepe brojeve spominjete, ali nitko nije konkretno naveo u kojim firmama se nude toliki iznosi, koja pozicija, koji skillsi?!

Priče "znam lika koji tuče beskonačno kuna" uzimam sa dozom sumnje, jer nitko sa iznadprosječnim primanjima ne dijeli tu informaciju s nikim. Tu NEMA IZNIMKI! Nadam se da je očito zašto je to tako.

 

Ne zvučiš kao osoba koja je sjedala na avion i hodočastila po UK ili generalno po zapadu u potrazi za poslom. Govorim ti to jer sam ja to prošao. Svugdje na zapadu se osim sa lokalcima tučeš za radno mjesto sa ostatkom istočne Europe, bliskim i dalekim istokom. Za iznose od ~70k GBP u firmama tipa Microsoft i Cisco će ti ruke i noge slomit tokom sati i sati intervjuiranja i to tek nakon što prođeš 2-3 runde testova online. To su uglavnom algoritam brain-fuck intervjui gdje te ispitivači jebu na 100 načina, i svaki put kad se izvučeš slijedi "can you do it better??!!". I to u jezicima koji su propisno dizajnirani za razliku od PHP-a.

Cifre kojima ti barataš ne nudi ni Google za PHP (ako netko ima drugačije provjerene informacije, molim Vas sherajte). Ako postoji u Londonu tvrtka koja daje 100-150k GBP, to je definitivno fintech sektor i to može dobiti netko sa IQ-om 200 i opakim PhD-om iz matematike ili fizike. Moraš prožvakat i ispljunut s flomasterom na ploči u minuti sve što ti bace na tanjur. Meni je teško i zamislit što moraš biti u stanju napraviti za taj novac i u kojem roku. Jezik, gotovo sigurno C++. Remote job? Teško. Nitko nije glup plaćat drona na istoku zapadnjačkom plaćom. Toliko matematike svi znaju.

 

Jedna od stvari kad počneš raditi s druge strane granice je da si automatski postao "smrdljivi imigrant", koliko god to grdo zvuči. To ti nitko neće reći u lice, jer se ne smije. Ali, reći će ti to na bezbroj suptilnih načina, počevši sa barem 20-30% manjom plaćom u usporedbi sa lokalnim inžinjerom. Nagledao sam se odličnih seniora koji su radili za početničku plaću. Neki respect ćeš dobiti tek ako dokažeš da si barem 3-4 puta bolji od najboljeg lokalca u firmi. Ali, i da si 100 puta bolji, i dalje si imigrant. Ima firmi gdje bez obzira na skillset nećeš nikad napredovat jer jednostavno "nisi odavde". Možeš se požderat, ali to je tako.

 

Ako ti imaš 20k+ neto za PHP u Zagrebu, defiinitivno nisi svjestan da držiš boga za bradu. Shvatljiva je i ambicija za još više, ali...

 

Fragment oglasa koji si postao ne znači baš ništa iz više razloga. Iznos je uvijek sexy, barem ona desna vrijednost. Koliko je realna? Malo. To radi dosta headhuntera, jer svaka muha koja se zalijepi ide u bazu.

Plaća 40-60 bruto 1 je koliko, 50-70 realni bruto? Dakle, 80000€ - 112000€ godišnje?! Je li potrebno komentirati koliko trolerski to zvuči? To je iznos koji u Njemačkoj ili Danskoj nećeš dobiti ako nisi poseban developer.

Da je taj iznos realan, posljedica bi bila navala ne samo istočnog bloka u RH, nego bi i cijeli zapad nahrlio ovdje. S tolikom plaćom se vani živi jako dobro gdje su troškovi života visoki, a zamisli tek u Zagrebu ili nekom manjem Hrvatskom gradu. Za dvije godine si kupiš stan za keš čak i uz ovaj balon cijena. Takvih plaća ima u RH, u MS-u koliko ja znam. Ali to su neke management BS pozicije i nije baš transparentno kako se dolazi do takvog posla. Na moj-posao to sigurno nećeš naći I takvih ima svega par, nema ih 100.

Druga stvar vezana uz taj oglas je da se za takve pozicije nalaze ljudi internim putem, a oglas se objavi proforme radi.

Treća stvar je da VP bilo čega ne samo da ne programira, nego sigurno nikada ni nije programirao.

Četvrta stvar je da 90% ljudi na ovom forumu može raditi taj posao i radili bi ga za 50% manji iznos.

 

P.S.

Onog genijalca koji smatra da je plaća ispod 100000kn uvreda bi htio pitati zašto si to dozvoljava i zašto ne radi za 200k mjesečno? Bilo bi zanimljivo znati i koji to skillset posjeduje.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
syrotinja kaže...
X-Wind kaže...

Pa da, nisam nešto pretjerano oduševljen sa tih 20ak k netto trenutno (zato mi je još smiješnije kada se lupaju nebuloze kako 20k netto imaju dva programera u Zagrebu).

 

Jedan kolega koji je mid (koji je tu bio na tipa 22k brutto1 plaći) se zaposlio za jednu londonsku firmu za 70k funti godišnje (to im je bila početna mid plaća) i može raditi remote (tako da ostaje u ZG-u). Tako da ako njemu bude sve ok kroz par mjeseci odo i ja tamo za negdje 100 - 150k funti godišnje (ovisi koliko ispregovaram, ali u tom rangeu negdje). Jer zašto ovdje raditi za X ako za isto radno vrijeme, bez promjene lokacije rada (because remote) mogu dobiti puta 3 netto plaću.

 

A za one koje lupaju gluposti kako samo dva programera u Zagrebu imaju 20k netto, evo čisto primjer zadnjeg oglasa sa "IT jobs Croatia - ali uz obvezno navođenje iznosa plaće" FB grupe:

 

  • Tražimo VP of Engineering ("desnu ruku" našem CTOu)

  • Plaća: 40.000 - 60.000 bruto 1

  •  Koga tražimo?

    Ukratko, osobu koja zna i želi voditi ljude i projekte. Osobu koja ima ideje kako napraviti dobru okolinu za devove i kojoj je stalo da su ljudi sretni.

Ovdje ih se nije javilo ni dvoje.

 

Lijepe brojeve spominjete, ali nitko nije konkretno naveo u kojim firmama se nude toliki iznosi, koja pozicija, koji skillsi?!

Priče "znam lika koji tuče beskonačno kuna" uzimam sa dozom sumnje, jer nitko sa iznadprosječnim primanjima ne dijeli tu informaciju s nikim. Tu NEMA IZNIMKI! Nadam se da je očito zašto je to tako.

 

Ne zvučiš kao osoba koja je sjedala na avion i hodočastila po UK ili generalno po zapadu u potrazi za poslom. Govorim ti to jer sam ja to prošao. Svugdje na zapadu se osim sa lokalcima tučeš za radno mjesto sa ostatkom istočne Europe, bliskim i dalekim istokom. Za iznose od ~70k GBP u firmama tipa Microsoft i Cisco će ti ruke i noge slomit tokom sati i sati intervjuiranja i to tek nakon što prođeš 2-3 runde testova online. To su uglavnom algoritam brain-fuck intervjui gdje te ispitivači jebu na 100 načina, i svaki put kad se izvučeš slijedi "can you do it better??!!". I to u jezicima koji su propisno dizajnirani za razliku od PHP-a.

Cifre kojima ti barataš ne nudi ni Google za PHP (ako netko ima drugačije provjerene informacije, molim Vas sherajte). Ako postoji u Londonu tvrtka koja daje 100-150k GBP, to je definitivno fintech sektor i to može dobiti netko sa IQ-om 200 i opakim PhD-om iz matematike ili fizike. Moraš prožvakat i ispljunut s flomasterom na ploči u minuti sve što ti bace na tanjur. Meni je teško i zamislit što moraš biti u stanju napraviti za taj novac i u kojem roku. Jezik, gotovo sigurno C++. Remote job? Teško. Nitko nije glup plaćat drona na istoku zapadnjačkom plaćom. Toliko matematike svi znaju.

 

Jedna od stvari kad počneš raditi s druge strane granice je da si automatski postao "smrdljivi imigrant", koliko god to grdo zvuči. To ti nitko neće reći u lice, jer se ne smije. Ali, reći će ti to na bezbroj suptilnih načina, počevši sa barem 20-30% manjom plaćom u usporedbi sa lokalnim inžinjerom. Nagledao sam se odličnih seniora koji su radili za početničku plaću. Neki respect ćeš dobiti tek ako dokažeš da si barem 3-4 puta bolji od najboljeg lokalca u firmi. Ali, i da si 100 puta bolji, i dalje si imigrant. Ima firmi gdje bez obzira na skillset nećeš nikad napredovat jer jednostavno "nisi odavde". Možeš se požderat, ali to je tako.

 

Ako ti imaš 20k+ neto za PHP u Zagrebu, defiinitivno nisi svjestan da držiš boga za bradu. Shvatljiva je i ambicija za još više, ali...

 

Fragment oglasa koji si postao ne znači baš ništa iz više razloga. Iznos je uvijek sexy, barem ona desna vrijednost. Koliko je realna? Malo. To radi dosta headhuntera, jer svaka muha koja se zalijepi ide u bazu.

Plaća 40-60 bruto 1 je koliko, 50-70 realni bruto? Dakle, 80000€ - 112000€ godišnje?! Je li potrebno komentirati koliko trolerski to zvuči? To je iznos koji u Njemačkoj ili Danskoj nećeš dobiti ako nisi poseban developer.

Da je taj iznos realan, posljedica bi bila navala ne samo istočnog bloka u RH, nego bi i cijeli zapad nahrlio ovdje. S tolikom plaćom se vani živi jako dobro gdje su troškovi života visoki, a zamisli tek u Zagrebu ili nekom manjem Hrvatskom gradu. Za dvije godine si kupiš stan za keš čak i uz ovaj balon cijena. Takvih plaća ima u RH, u MS-u koliko ja znam. Ali to su neke management BS pozicije i nije baš transparentno kako se dolazi do takvog posla. Na moj-posao to sigurno nećeš naći I takvih ima svega par, nema ih 100.

Druga stvar vezana uz taj oglas je da se za takve pozicije nalaze ljudi internim putem, a oglas se objavi proforme radi.

Treća stvar je da VP bilo čega ne samo da ne programira, nego sigurno nikada ni nije programirao.

Četvrta stvar je da 90% ljudi na ovom forumu može raditi taj posao i radili bi ga za 50% manji iznos.

 

P.S.

Onog genijalca koji smatra da je plaća ispod 100000kn uvreda bi htio pitati zašto si to dozvoljava i zašto ne radi za 200k mjesečno? Bilo bi zanimljivo znati i koji to skillset posjeduje.

 Pretpostavljam da i tebe nervira ovo lupanje cifri ko maksim po diviziji jer tumačeći cifre na forumu onaj ko radi za 8000kn je luzer a to je 95% programera... A inače ovo je sve od riječi do riječi točno...  Plus što bih nadodao da 80% njih kad prijeđe 45 traži druge poslove...  Doslovno ljudi postanu dostavljači konobari trgovci sve i svašta samo da su što dalje od kompjutera... 

10 godina
protjeran
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
ZaliazniMacan kaže...

 Pretpostavljam da i tebe nervira ovo lupanje cifri ko maksim po diviziji jer tumačeći cifre na forumu onaj ko radi za 8000kn je luzer a to je 95% programera... A inače ovo je sve od riječi do riječi točno...  Plus što bih nadodao da 80% njih kad prijeđe 45 traži druge poslove...  Doslovno ljudi postanu dostavljači konobari trgovci sve i svašta samo da su što dalje od kompjutera... 

 

Također i ja se slažem s navedenim. A kako sam blizu 40-e mogu potvrditi da mi je cilj izgraditi kuću, opremiti je i živjeti od turizma, negdje s 45-50 godina. Eventualno bih uzeo neki mini poslić, idealno vrtlarenje ili neku glupost tek tako da guštaš u prirodi i među ljudima. Ove "korporativne kulture", to te pojede, uništi te. A "ugodna atmosfera, izazovni projekti, sjajna ekipa, ping pong i besplatna cuga" tipovi firmi postanu neozbiljne kad prođeš srednje 30-e, i nemaš neke prevelike volje tu raditi.

 

 

Ja preporučam developerima koji su se zasitili rada u firmi da otvore paušalni obrt i rade za stranca remoting. Poslovi su često banana, ali su lako obavljivi, čak i dosadni, a stresa u velikoj većini vremena nema. Ponekad se i pitaš zašto te uopće plaćaju. I tako par godina dok ne steknu dovoljno financija za ugodan život s nekim drugim bezveznim poslićem.

A plaća je tako, neće ti nitko dati zapadnjačku plaću. Zašto bi ti toliko dali, kad mogu manje. Uglavnom 3,000 - 4,000€ + PDV (odnosno prijenos PDVa na klijenta). To su realne cifre. Ne kažem da ne možeš uletjeti za više novaca, ali ... teško. Jako teško.

 

16 godina
offline
Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen

Ma ljudi moji, sve vam je to goli k...c (od problema).

Ako mislite da je to težak život, razmislite bi li radije bili u medicini ili arhitekturi npr.

Arhitekti vam imaju plaće ispod prosjeka, uz što još ide i hrpa neplaćenih prekovremenih. A kada i natuku plaću od nevjerojatnih 15000 kn, to dobiju zato što potpisuju projekte za koje su zatim kazneno odgovorni cijeli svoj život. Ako se bili što dogodi pri izgradnji ili upotrebi zgrade, pališ svijeću da ti netko ne nađe nešto u dokumentaciji jer možeš biti siguran da će ju orekopati kako bi te tužio. A naravno da može naći sto sranja jer su rokovi stoput luđi od programerskih, investitori mijenjaju ulazne podatke u pet do dvanaest, a nakon što si nekako sve uklopio moraš proći sto različitih službi od kojih svaka ima neke nebulozne zahtjeve i za ništa nisu odgovorni...

 

Zato i kažem da mi je najdraže vidjeti informatičare kako se bune na radne uvjete ili plaću, jer nemaju pojma koliko im je dobro. Nemojte me krivo shvatiti, nisam ljubomoran (OK, možda samo malo :-), želim vam da se izborite za još veća primanja i još bolje uvjete rada, mislim da svaki čovjek to zaslužuje, ali vam isto tako želim da budete malo bolje volje kad se sljedeći put iživcirate. Ne zato jer negdje postoji netko kome je gore (to uvijek postoji), nego zato da budete svjesni da bi vam promjena struke bila samo put nizbrdo.

 

Mislim da ne postoji struka koja ima manje odgovornosti i veće benefite.

Gledam te!
 
1 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L

 

Mislim da ne postoji struka koja ima manje odgovornosti i veće benefite.

 Kako je krenulo za 10 15 20 godina a vjerojatno i prije jer trenutno svi idu za "programera" kad se dosegne dovoljna informatička pismenost pasti će place i uvijeti rada brutalno...  Sad je to predobro jer nema ko radit malo je ljudi pa si naravno bolje i plaćen...  Ali neku svijetlu budućnost u tome nema jer danas ljudi nauče i za godinu dvi vrhunski neki programski jezik... 

To me podsjeća na magistre farmacije prije nego se u Splitu otvorio fakultet farmacije...  Nije ih bilo nigdje bili su traženi place su tražili na bjanko čekovima a kad je splitski faks izbacio 2 3 generacije i kad se tržište zasitilo danas magistra farmacije ima ništa posebno plaću u ljekarni...  Svakako je veća ako je istraživač u plive tj teve ili negdje ali daleko je to od recimo placa 2010... Isto tako će se dogodit "programiranju" čim bude 1 čovjek više na burzi nego što se traži krivulja pet frendly ofica ping ponga  play stationa neće postojat...  Zato se u razvijenom zapadu malo tko bavi " programiranjem" više su to matematički bankarski i slični problemi vezani za programiranje koje rješava mate iz rvacke i kumar iz indije.... 

Ovo što valja i donosi novce nije to u nas...  

Možemo gledat kroz prizmu jednog manasa u Splitu koji je na glasu kao jedna od jačih it firmi na području rh a glavno im je zanimanje turizam ovo je samo side biznis jer ih amerikanci plaćaju (konobar u americi je imao ja mislim 12 dolara po satu minimalnu plaću) a ovdje programer mjesečno ima 8000 do 10 000kn za 160 sati možda i prekovremene ima.... Pa sad ko tu bere vrhnje sigurno nisu ovi što rade.... 

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.2.2022 14:36 (ZaliazniMacan).
2 godine
protjeran
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
Veliki Brat kaže...
 

Mislim da ne postoji struka koja ima manje odgovornosti i veće benefite.

Semafore kontrolira software. Zamisli da taj software istovremeno pusti smjerove koji se križaju. Posljedica: ozljede i/ili smrt.

Medicinske aparate ganja software, zamisli da počne bacati van krive vrijednosti. Uzmi za primjer obični glukometar koji ako pogrešno pokaže visoku vrijednost pacijent se pukne sa inzulinom koji mu ne treba i evo ga u komi. Posljedice opet fatalne.

Hercules avion mislim nije u stanju poletjeti bez funkcionalnog softvera. Zamisli da software kod polijetanja ne funkcionira ispravno. Ne moraš zamišljati, sjeti se Boeinga 737 Max. Software je pobio stotine ljudi. Gurao je zrakoplov u poniranje dok ga nije zakucao.

Tesla automobil na autopilotu je tekođer ubijao. Software nije bio u stanju prepoznati situaciju u kojoj je trebalo kočiti. Danas Tesla povlači opet tisuće automobila koji se nisu u stanju zaustaviti na znak "Stop".

Prijenos Super bowla. Zamisli da software za distribuciju signala krepa, a sekunda reklame košta preko 200000USD (da, 200 tisuća USD). Vjerojatno nitko neće umrijet, ali softveraši koji su to sklepali će htjet biti mrtvi kad vide iznos odštete koji se od njih potražuje sudskim putem. Isto sranje vrijedi za ligu prvaka, olimpijske igre, itd...

 

I sad ti ponosno izvališ kako tu nema odgovornosti? WTF?!

 

Ako ti kao arhitekt i danas ne koristiš HB olovku sa logartiamskim tablicama i pelikan gumicu onda si i dvoličan. Arhitekti koriste software desetljećima. Da ima grešaka padale bi zgrade, a arhitekti bi tužili softverske kuće koje su izdale taj software. Kad si zadnji put provjeravao ručno svaku vrijednost koju ti je software izbacio van?

 

Goli k...c ti je komentar Veliki Brate. Ili je tema postala natjecanje u trolanju...

2 godine
neaktivan
offline
Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen

Primjeti taj sav softwer što si nabroja ništa se ne radi u rvackoj indiji srbiji rumunjskoj.... Wow 

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
syrotinja kaže...
X-Wind kaže...

Pa da, nisam nešto pretjerano oduševljen sa tih 20ak k netto trenutno (zato mi je još smiješnije kada se lupaju nebuloze kako 20k netto imaju dva programera u Zagrebu).

 

Jedan kolega koji je mid (koji je tu bio na tipa 22k brutto1 plaći) se zaposlio za jednu londonsku firmu za 70k funti godišnje (to im je bila početna mid plaća) i može raditi remote (tako da ostaje u ZG-u). Tako da ako njemu bude sve ok kroz par mjeseci odo i ja tamo za negdje 100 - 150k funti godišnje (ovisi koliko ispregovaram, ali u tom rangeu negdje). Jer zašto ovdje raditi za X ako za isto radno vrijeme, bez promjene lokacije rada (because remote) mogu dobiti puta 3 netto plaću.

 

A za one koje lupaju gluposti kako samo dva programera u Zagrebu imaju 20k netto, evo čisto primjer zadnjeg oglasa sa "IT jobs Croatia - ali uz obvezno navođenje iznosa plaće" FB grupe:

 

  • Tražimo VP of Engineering ("desnu ruku" našem CTOu)

  • Plaća: 40.000 - 60.000 bruto 1

  •  Koga tražimo?

    Ukratko, osobu koja zna i želi voditi ljude i projekte. Osobu koja ima ideje kako napraviti dobru okolinu za devove i kojoj je stalo da su ljudi sretni.

Ovdje ih se nije javilo ni dvoje.

 

Lijepe brojeve spominjete, ali nitko nije konkretno naveo u kojim firmama se nude toliki iznosi, koja pozicija, koji skillsi?!

Priče "znam lika koji tuče beskonačno kuna" uzimam sa dozom sumnje, jer nitko sa iznadprosječnim primanjima ne dijeli tu informaciju s nikim. Tu NEMA IZNIMKI! Nadam se da je očito zašto je to tako.

 

Ne zvučiš kao osoba koja je sjedala na avion i hodočastila po UK ili generalno po zapadu u potrazi za poslom. Govorim ti to jer sam ja to prošao. Svugdje na zapadu se osim sa lokalcima tučeš za radno mjesto sa ostatkom istočne Europe, bliskim i dalekim istokom. Za iznose od ~70k GBP u firmama tipa Microsoft i Cisco će ti ruke i noge slomit tokom sati i sati intervjuiranja i to tek nakon što prođeš 2-3 runde testova online. To su uglavnom algoritam brain-fuck intervjui gdje te ispitivači jebu na 100 načina, i svaki put kad se izvučeš slijedi "can you do it better??!!". I to u jezicima koji su propisno dizajnirani za razliku od PHP-a.

Cifre kojima ti barataš ne nudi ni Google za PHP (ako netko ima drugačije provjerene informacije, molim Vas sherajte). Ako postoji u Londonu tvrtka koja daje 100-150k GBP, to je definitivno fintech sektor i to može dobiti netko sa IQ-om 200 i opakim PhD-om iz matematike ili fizike. Moraš prožvakat i ispljunut s flomasterom na ploči u minuti sve što ti bace na tanjur. Meni je teško i zamislit što moraš biti u stanju napraviti za taj novac i u kojem roku. Jezik, gotovo sigurno C++. Remote job? Teško. Nitko nije glup plaćat drona na istoku zapadnjačkom plaćom. Toliko matematike svi znaju.

 

Jedna od stvari kad počneš raditi s druge strane granice je da si automatski postao "smrdljivi imigrant", koliko god to grdo zvuči. To ti nitko neće reći u lice, jer se ne smije. Ali, reći će ti to na bezbroj suptilnih načina, počevši sa barem 20-30% manjom plaćom u usporedbi sa lokalnim inžinjerom. Nagledao sam se odličnih seniora koji su radili za početničku plaću. Neki respect ćeš dobiti tek ako dokažeš da si barem 3-4 puta bolji od najboljeg lokalca u firmi. Ali, i da si 100 puta bolji, i dalje si imigrant. Ima firmi gdje bez obzira na skillset nećeš nikad napredovat jer jednostavno "nisi odavde". Možeš se požderat, ali to je tako.

 

Ako ti imaš 20k+ neto za PHP u Zagrebu, defiinitivno nisi svjestan da držiš boga za bradu. Shvatljiva je i ambicija za još više, ali...

 

Fragment oglasa koji si postao ne znači baš ništa iz više razloga. Iznos je uvijek sexy, barem ona desna vrijednost. Koliko je realna? Malo. To radi dosta headhuntera, jer svaka muha koja se zalijepi ide u bazu.

Plaća 40-60 bruto 1 je koliko, 50-70 realni bruto? Dakle, 80000€ - 112000€ godišnje?! Je li potrebno komentirati koliko trolerski to zvuči? To je iznos koji u Njemačkoj ili Danskoj nećeš dobiti ako nisi poseban developer.

Da je taj iznos realan, posljedica bi bila navala ne samo istočnog bloka u RH, nego bi i cijeli zapad nahrlio ovdje. S tolikom plaćom se vani živi jako dobro gdje su troškovi života visoki, a zamisli tek u Zagrebu ili nekom manjem Hrvatskom gradu. Za dvije godine si kupiš stan za keš čak i uz ovaj balon cijena. Takvih plaća ima u RH, u MS-u koliko ja znam. Ali to su neke management BS pozicije i nije baš transparentno kako se dolazi do takvog posla. Na moj-posao to sigurno nećeš naći I takvih ima svega par, nema ih 100.

Druga stvar vezana uz taj oglas je da se za takve pozicije nalaze ljudi internim putem, a oglas se objavi proforme radi.

Treća stvar je da VP bilo čega ne samo da ne programira, nego sigurno nikada ni nije programirao.

Četvrta stvar je da 90% ljudi na ovom forumu može raditi taj posao i radili bi ga za 50% manji iznos.

 

P.S.

Onog genijalca koji smatra da je plaća ispod 100000kn uvreda bi htio pitati zašto si to dozvoljava i zašto ne radi za 200k mjesečno? Bilo bi zanimljivo znati i koji to skillset posjeduje.

 evo ja sam objavio podatke koje je objavio bornfight za svoje zaposlenike, rang plaće za seniora 24k-35k bruto, nije rekla kazala, zna se tko tamo radi i na kojoj je poziciji, njihova ideja bila je objavit te cifre, isto tako sam napisao za infobip mid deva za 15k kn (review koji je netko dao na joberty-u). što je dovoljan dokaz za nevjernike, 6 platnih listi ko kad ideš dizat kredit u banci? pa većina ljudi neće staviti svoje plaće javno, ko sam ja da ih stavljam umjesto njih (imam pristup platnim listama u trenutnoj firmi pa znam koliko ko zarađuje)

PS: ni malo ne mislim da su plaće koje je bornfight naveo loše, mislim čak da su 10-15% iznad prosjeka, ali isto tako ne mislim da su 50% iznad prosjeka jer im se to jednostavno ne bi isplatilo. Isto tako mislim da za domaćeg klijenta 8k € neto rijetko moguće za deva kao takvog (arhitekt konzultant koji je sposoban pregovarat i freelancea između nekoliko klijenata stranih i domaćih ili je neophodan za nastavak projekta, možda, ali 8-16 posao u jednoj hrvatskoj firmi gdje će navedeni tipkat kod, teško)

PPS. stavio sam url gdje za IT struku za grad zagreb kažu prosječnu plaću 12k kn za 2021. godinu, ako senior zaradi 12k kn, tko diže navedeni prosjek? sigurno nema direktora duplo više nego seniora

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.2.2022 19:04 (LUNAT1C).
16 godina
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L

syrotinja kaže...

Arhitekti koriste software desetljećima. Da ima grešaka padale bi zgrade, a arhitekti bi tužili softverske kuće koje su izdale taj software. Kad si zadnji put provjeravao ručno svaku vrijednost koju ti je software izbacio van?

Ne samo da se taj softver ne proizvodi ovdje i da to nisu te cifre i ti stresovi koji muče lokalne informatičare, nego očito nemaš pojma o licencama.

Autocad se ruši jednom tjedno, nikom ne možeš ništa.

Windowsi re ruše... A sad, ne samo arhitektima. Nitko ne može MS-u ništa.

Inače, cipele kad kupiš odgovoran si po zakonu o obveznim odnosima da će minimalno 6 mjeseci biti funkcionalne za svoju namjenu.

Softverske kuće k...ca nikom nisu odgovorne.

Ah, pa da, one ne prodaju, nego licenciraju proizvod. Sad je sve okej... 

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
syrotinja kaže...
Lijepe brojeve spominjete, ali nitko nije konkretno naveo u kojim firmama se nude toliki iznosi, koja pozicija, koji skillsi?!

Priče "znam lika koji tuče beskonačno kuna" uzimam sa dozom sumnje, jer nitko sa iznadprosječnim primanjima ne dijeli tu informaciju s nikim. Tu NEMA IZNIMKI! Nadam se da je očito zašto je to tako.

 

Ne zvučiš kao osoba koja je sjedala na avion i hodočastila po UK ili generalno po zapadu u potrazi za poslom. Govorim ti to jer sam ja to prošao. Svugdje na zapadu se osim sa lokalcima tučeš za radno mjesto sa ostatkom istočne Europe, bliskim i dalekim istokom. Za iznose od ~70k GBP u firmama tipa Microsoft i Cisco će ti ruke i noge slomit tokom sati i sati intervjuiranja i to tek nakon što prođeš 2-3 runde testova online. To su uglavnom algoritam brain-fuck intervjui gdje te ispitivači jebu na 100 načina, i svaki put kad se izvučeš slijedi "can you do it better??!!". I to u jezicima koji su propisno dizajnirani za razliku od PHP-a.

Cifre kojima ti barataš ne nudi ni Google za PHP (ako netko ima drugačije provjerene informacije, molim Vas sherajte). Ako postoji u Londonu tvrtka koja daje 100-150k GBP, to je definitivno fintech sektor i to može dobiti netko sa IQ-om 200 i opakim PhD-om iz matematike ili fizike. Moraš prožvakat i ispljunut s flomasterom na ploči u minuti sve što ti bace na tanjur. Meni je teško i zamislit što moraš biti u stanju napraviti za taj novac i u kojem roku. Jezik, gotovo sigurno C++. Remote job? Teško. Nitko nije glup plaćat drona na istoku zapadnjačkom plaćom. Toliko matematike svi znaju.

 

Napisao sam točno koja je pozicija i koja je tehnologija u pitanju. Nije nikakva priča "znam lika koji tuče X kuna", znamo se godinama (i uvijek smo maltene od početka znali međusobno tko koliko u danom trenutku zarađuje), njemu također paše da se ja zaposlim tamo jer ako me preporuči i zaposle me dobije par tisuća funti nagrade radi toga. Da, firma je u fintech sektoru i da, rade s PHP-om (Symfony), nije nikakav C++ i posao je remote (inače imaš prvih mjesec-dva-tri tamo u Londonu onboarding, ali radi korone sada nije ni za to morao u Londom). Intevju je bio normalan, prvo dobiš neki zadatak za im isprogramirat, kasnije te zovu na sam razgovor ako su zadovoljni rješenjem, nije bilo nikakvog "lomljenja ruku i nogu" niti je trajalo to satima.

 

syrotinja kaže...

 Fragment oglasa koji si postao ne znači baš ništa iz više razloga. Iznos je uvijek sexy, barem ona desna vrijednost. Koliko je realna? Malo. To radi dosta headhuntera, jer svaka muha koja se zalijepi ide u bazu.

Plaća 40-60 bruto 1 je koliko, 50-70 realni bruto? Dakle, 80000€ - 112000€ godišnje?! Je li potrebno komentirati koliko trolerski to zvuči? To je iznos koji u Njemačkoj ili Danskoj nećeš dobiti ako nisi poseban developer.

 

Taj oglas je bio samo šlag na tortu čisto ilustracije radi ovima koji tvrde da ima dva programera u ZG-u koji imaju 20k netto. Što se plaće tiče, ne bih rekao da je uopće trolerska, jer znam da moj šef (za kojeg isto znam točno koliku brutto plaću ima) koji u principu ima isti/jako sličan opis posla kao i taj iz tog oglasa također ima brutto1 plaću u tom rangeu. Okvirna računica na sredini tog rangea - 50 brutto1 = 58 brutto2 = 700k godišnje = 106k USD. Pošto radimo za Amere mogu reći da good luck tom Ameru naći taj kalibar čovjeka za 106k, prije da bi morao dati tipa 200k plus neki equity kad bi htio zaposliti ekvivalentnog Amera, dakle Amer bi mu bio duplo skuplji.

 

syrotinja kaže...
S tolikom plaćom se vani živi jako dobro gdje su troškovi života visoki, a zamisli tek u Zagrebu ili nekom manjem Hrvatskom gradu. Za dvije godine si kupiš stan za keš čak i uz ovaj balon cijena.

 

Ajmo opet okvirnu računicu s tih 50 brutto1, to je cca 31 netto u Zagrebu. Čak da na neku foru takva osoba uspije staviti svaki mjesec na stranu 25k od tih 31 (što je jako nerealno jer je 6k u Zagrebu jako na knap kada trebaš platiti stanarinu, režije i sve ostale životne troškove) u dvije godine onda ima 600k kuna. Osoba s takvim primanjima sigurno neće gledati da si kupi neku rupu već isključivo neku novogradnju (a novogradnja je redovno i po 3000+ EUR/m2 u Zagrebu) to ispadne da za dvije godine si može kupiti cca 26 kvadrata za keš. Toliko o tome kako si bude kupio cijeli stan za keš u dvije godine s takvim primanjima...

 

syrotinja kaže...

Druga stvar vezana uz taj oglas je da se za takve pozicije nalaze ljudi internim putem, a oglas se objavi proforme radi.

 

Istina, međutim u ovom slučaju je pojašnjeno putem komentara (jer je ekipa pitala isto to pitanje na oglasu) da internim putem nisu našli nikoga tko je bio voljan preuzeti to na sebe.

 

syrotinja kaže...
Treća stvar je da VP bilo čega ne samo da ne programira, nego sigurno nikada ni nije programirao.

 

Ovu neboluzu da desna ruka CTO-u ne samo da ne programira nego sigurno nikada nije ni programirao mi je teško uopće komentirati. Prošao sam više firmi i u principu uvijek je na takvoj poziciji bio najbolji senior programer (tech + soft skills), ista stvar vrijedi i za taj konkretni oglas (https://space-inch.talentlyft.com/jobs/vp-of-engineering-qPI). Ne znam uopće kako bi osoba koja nije programer mogla obavljati taj opis poslova (ili mi pričamo o nekim skroz drugačijim pozicijama/ulogama).

 

syrotinja kaže...
Četvrta stvar je da 90% ljudi na ovom forumu može raditi taj posao i radili bi ga za 50% manji iznos.

 

???

 

Kakva je ovo glupost? Mi očito pričamo o nekakvim drugačijim pozicijama... Zato jer 90% ljudi može raditi taj posao i nude tako veliku lovu, stvarno logično, mislim što reći osim bravo, sjedi 5

6 godina
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Ja preporučam developerima koji su se zasitili rada u firmi da otvore paušalni obrt i rade za stranca remoting. Poslovi su često banana, ali su lako obavljivi, čak i dosadni, a stresa u velikoj većini vremena nema. Ponekad se i pitaš zašto te uopće plaćaju. I tako par godina dok ne steknu dovoljno financija za ugodan život s nekim drugim bezveznim poslićem.

A plaća je tako, neće ti nitko dati zapadnjačku plaću. Zašto bi ti toliko dali, kad mogu manje. Uglavnom 3,000 - 4,000€ + PDV (odnosno prijenos PDVa na klijenta). To su realne cifre. Ne kažem da ne možeš uletjeti za više novaca, ali ... teško. Jako teško.

 

 

Hehe, pises o remotu poslu za stranca kao da je to walk in the park. :)

2 godine
neaktivan
offline
Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen

Zašto ovaj lik svugdje gura nos i prikazan je kao ultra uspješan samo zato jer je zapadnjak koji je gle čuda u rvackoj otvorio call centar...  Pazi uspjeha ko da programira drager respiratore ili u abbu radi kalibraciju governora dg motora oh 15tak mw... 

Samo zato jer je gospodin iz zapada onda kao sve je to super...  Inače digitalni nomadi su mrtvi ako to nije pokazala ova korona onda ništa neće...  

Ps Code monkeys što spadaju ti nomadi su većinom ljudi istočne europe ili slabasne platezne moći...  Neki inženjer strojar i slično ne može baš biti digitalni nomad... Tj možeš ako firma ima nekakvu korist da budeš digitalni nomad.  Primjer mi pada na pamet brazilac kojeg je zaposlila norveška firma da trajno bude smješten u miamiju jer većina zapadnjackih jahti i kruzere koristi njihova rješenja pa je jeftinije to nego netko da leti iz eu svako malo...  Ali ajde svakoj budali njegovo veselje... Možemo tako zvat i pilote jer po skali placenosti piloti imaju bolja primanja a ionako su nomadi? 

 
1 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? L
Vandit kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Ja preporučam developerima koji su se zasitili rada u firmi da otvore paušalni obrt i rade za stranca remoting. Poslovi su često banana, ali su lako obavljivi, čak i dosadni, a stresa u velikoj većini vremena nema. Ponekad se i pitaš zašto te uopće plaćaju. I tako par godina dok ne steknu dovoljno financija za ugodan život s nekim drugim bezveznim poslićem.

A plaća je tako, neće ti nitko dati zapadnjačku plaću. Zašto bi ti toliko dali, kad mogu manje. Uglavnom 3,000 - 4,000€ + PDV (odnosno prijenos PDVa na klijenta). To su realne cifre. Ne kažem da ne možeš uletjeti za više novaca, ali ... teško. Jako teško.

 

 

Hehe, pises o remotu poslu za stranca kao da je to walk in the park. :)

 

ha čuj, nije ti baš toliki problem raditi za strance. Ne muljaju s glupostima poput naših poslodavaca, vrlo su korektni što se tiče svega. Bitno ti je na CV-u doista navesti stvari koje znaš, jer pitati će te većinu toga. Radije stavi puno manje stvari za koje si siguran da ih super poznaš.

Ali iskreno, i dalje se tu gleda tko će dati jeftiniju ponudu. A mi balkanjerosi smo super jer za 3,000€ bi nam bilo super raditi, dok primjerice Irac ili Belgijanac će ponuditi duplo više od toga (između ostaloga jer nemaju "paušalne obrte", odnosno ogromnu poreznu olakšicu kakvu mi imamo)

 

 

ZaliazniMacan kaže...

Zašto ovaj lik svugdje gura nos i prikazan je kao ultra uspješan samo zato jer je zapadnjak koji je gle čuda u rvackoj otvorio call centar...  Pazi uspjeha ko da programira drager respiratore ili u abbu radi kalibraciju governora dg motora oh 15tak mw... 

Samo zato jer je gospodin iz zapada onda kao sve je to super...  Inače digitalni nomadi su mrtvi ako to nije pokazala ova korona onda ništa neće...  

Ps Code monkeys što spadaju ti nomadi su većinom ljudi istočne europe ili slabasne platezne moći...  Neki inženjer strojar i slično ne može baš biti digitalni nomad... Tj možeš ako firma ima nekakvu korist da budeš digitalni nomad.  Primjer mi pada na pamet brazilac kojeg je zaposlila norveška firma da trajno bude smješten u miamiju jer većina zapadnjackih jahti i kruzere koristi njihova rješenja pa je jeftinije to nego netko da leti iz eu svako malo...  Ali ajde svakoj budali njegovo veselje... Možemo tako zvat i pilote jer po skali placenosti piloti imaju bolja primanja a ionako su nomadi? 

 

Ma svako toliko prosipa pamet na linkedinu, kao mi Hrvati možemo biti puno uspješniji samo da to hoćemo ali lakše je piti kavicu u kafiću nego biti poduzetnik, i slična sranja. Eh da i slika se u svom Porscheu pa napiše "jako volim voziti hrvatskim autocestama"

 

Nemam inače o njemu loše mišljenje, osim da su mu postovi ponekad skroz naivni i mrvicu ponižavajući.

2 godine
neaktivan
offline
Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen

Ja o nikome nemam loše mišljenje ali kad vidim patetiku na LinkedIn u dođe mi zlo.... 

 
1 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Treba li nam u Hrvatskoj Ministarstvo IT-ja? Legen

https://novac.jutarnji.hr/novac/aktualno/oglas-kakav-se-u-hrvatskoj-ne-vida-nude-placu-do-40-000-kuna-bonuse-povlastice-edukacije-15154876

 

U prijevodu daju bruto plaću cca 30tak tisuća kn za jednu od najodgovornijih pozicija...  Ali da mid i senior u rvackoj imaju koliko ono 50 000 samo za dobar dan...  

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice