Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 678
|
čitano: 267.581
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ja dobijem oko 500-600ak mbps sa 2m udaljenosti na glavnom meshu. Veza je 1Gbit/s, deco i router su spojeni kabelom. Mogu li sto napraviti da dobijem sto vecu brzinu? Deco AX1500 je u pitanju. Drugi mrežni kabel mozda?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pero Dinamit kaže...
Ja dobijem oko 500-600ak mbps sa 2m udaljenosti na glavnom meshu. Veza je 1Gbit/s, deco i router su spojeni kabelom. Mogu li sto napraviti da dobijem sto vecu brzinu? Deco AX1500 je u pitanju. Drugi mrežni kabel mozda?

 Provjeri propusnost wifi standarda koji koristis. Da ne googlam sad. Pa onda provjeri da li ti svi uredjaji podrzavaju taj standard. Ako vec imas tu brzinu ne vjerujem da je do kabela. Uostalom jedan kabel iz isp u mesh a u isti taj mesh kabelom povezi komp ili laptop pa vidi. Tada preskaces wifi dio mesha i znaces je li do wifi ili nije....

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.4.2024 11:04 (Posmatrač).
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pero Dinamit kaže...
Ja dobijem oko 500-600ak mbps sa 2m udaljenosti na glavnom meshu. Veza je 1Gbit/s, deco i router su spojeni kabelom. Mogu li sto napraviti da dobijem sto vecu brzinu? Deco AX1500 je u pitanju. Drugi mrežni kabel mozda?

 To ti je više-manje to. Wifi nije lan, nema tu full duplexa. Taj specifičan deco koji imaš je 1200Mbps na 5GHz i 600Mbps je taman tih 1200 obzirom da data mora ići sim i tam. TO je wifi i sve ti je u redu.

Ako hoćeš iskoristiti 1Gbit/s link do ibera, onda računaj da ti wifi mesh treba podnositi bar 2G + na 5 ili 6GHz pa onda još i kompatibilne klijente

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
Truljo kaže...
...

Bog,
ako sam dobro shvatio, M4 se spaja žično na ISP router (moj je od A1-optika, model Huawei HG8145V5) i sačekam da odradi svoje postavljane. Tada na ISP routeru isključim WiFi i DHCP.
Preko aplikacije Deco povežem se na M4 (koji je u router modu) i na njemu stavim fiksnu WAN adresu i dodijelim isti SSID koji sam imao na ISP routeru.
Pitanja:
1. Na M4 (glavni-dnevni boravak) spajam switch i na njega drugi M4 u hodniku. U kojem modu treba biti ovaj drugi M4 u hodniku?
2. Sa drugog M4 preko utp-a spajam E4 direktno koji je kat niže u hodniku, u koji mod ga stavljam?
3. Ostala su mi još dva E4 koje bi spojio bežićno na M4, u koji mod idu oni?
4. Mogu li na gore spomenuti switch spojiti TV i kućno kino ili njih moram spajati preko drugog switcha koji direktno spajam na ISP router?
Hvala! 

 

 1. Glavni M4 koji spajas na ISP modem ti odredjuje sve ostale. Njega ostavi u router modu kako i dodju. Ostali se postavljaju automatski. Na njima nista ne diras. Prvo provjeri koja ti je adresa isp routera tj koju adresu dobijas sad. Ako je to na primjer 192.168.1.x onda M4 koji spajas na ISP router das adresu 192.168.1.2 i onda ugasis dhcp i wifi na ISP routeru. On je svoje zavrsio. NA glavnom M4 taj koji je spojen na ISP podesis wifi mrezu. Ja sam stavio da budu i 2,4 i 5 GHz jedna mreza. Uredjaji ce sami se kaciti na mrezu koju podrzavaju. Ne moras brinuti o tome.

2. OStale deco uredjaje dodajes po redu. Ustekas u struju i kada bude svijetlilo fiksno zuto svjetlo ides u aplikaciju ides na + i nadjes ga. I dodas. Kada zasvijetli plavo ili bijelo zavisi od uredjaja spreman je za rad. I to je sve. On ce sve dalje odraditi sam. Kada ih dodas sve onda kablove ustekavas u njih po zelji. I to je manje vise sve. Svi uredjaji na wifi i na kabelu ce vidjeti samo jedan uredjaj i samo jednu mrezu. A kada uredjaj na wifi dodje u domet jaceg signala prebacice se automatski na nju dok kod klasicne wifi mreze uredja se drzi jednog ap ili routera dok god ima signal bez obzira sto je u dometu jaceg signala....

 Zahvaljujem na dobrim uputama, izgleda da mi je jedan M4 neispravan pa šaljem na servis. Ostale sam povezao i zadovoljan sam signalom po cijeloj kući.

Pomalo, šegavo i vajka!
13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ako spojim Deco na ISP router tako da su mi svi uredaji spojeni preko njega i on je podesen u router modu sa 192.168.68.X adresama, mogu li PC zicno spojiti na ISP router i dodijeliti mu staticnu adresu preko windowsa na 192.168.0.X adrese koje mi pridjeljuje ISP router (na ISP routeru je izgasen DHCP)?

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Coder256 kaže...

Ako spojim Deco na ISP router tako da su mi svi uredaji spojeni preko njega i on je podesen u router modu sa 192.168.68.X adresama, mogu li PC zicno spojiti na ISP router i dodijeliti mu staticnu adresu preko windowsa na 192.168.0.X adrese koje mi pridjeljuje ISP router (na ISP routeru je izgasen DHCP)?

 Ako je na tom portu omogucen internet naravno da mozes. Bilo koja adresa osim adrese ISP routera i koja je dodijeljena DECO uredjaju. Sve ostale su slobodne.....

6 godina
online
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Imam apartmane i želim da je moj kućni internet odvojen od interneta za apartmane. Najjednostavnije mi se čini uključiti Guest Network koji je odvojen od mog. Jel Deco i Asus CD6 to podržavaju? Koje je najjednostavnije/najisplativije rješnje?

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2024 8:53 (blueskyhr).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
blueskyhr kaže...

Imam apartmane i želim da je moj kućni internet odvojen od interneta za apartmane. Najjednostavnije mi se čini uključiti Guest Network koji je odvojen od mog. Jel Deco i Asus CD6 to podržavaju? Koje je najjednostavnije/najisplativije rješnje?

 Deco definitivno to podrzava.....Mozes i ograniciti brzinu....

6 godina
online
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pokrivenost je ista kao i na main mreži?

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
blueskyhr kaže...

Pokrivenost je ista kao i na main mreži?

 Sve je isto sto se toga tice. Samo doda jos jednu mrezu.

6 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
blueskyhr kaže...

Pokrivenost je ista kao i na main mreži?

 Sve je isto sto se toga tice. Samo doda jos jednu mrezu.

 I ograniči brzinu ako router to omogučava, jer sam doživio, pogotovo kada njemci dođu, da skidaju torrente ko blesavi (jer kod njih ne smiju) i onda ode u bananu wifi svima.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
blueskyhr kaže...

Pokrivenost je ista kao i na main mreži?

 

nikonja kaže...
Posmatrač kaže...
blueskyhr kaže...

Pokrivenost je ista kao i na main mreži?

 Sve je isto sto se toga tice. Samo doda jos jednu mrezu.

 I ograniči brzinu ako router to omogučava, jer sam doživio, pogotovo kada njemci dođu, da skidaju torrente ko blesavi (jer kod njih ne smiju) i onda ode u bananu wifi svima.

 I moze se ograniciti brzina naravno. Cak se mogu napraviti grupe korisnika pa odrediti sta se moze ili ne koristiti kojom brzinom i u kojem vremenskom roku. Idealno za djecu ;)

Recimo odredis da imaju net 2 sata dnevno i kad to istrose gotovo. ILi recimo nema neta poslije 22:00 caki ako ne potrose onih 2 sata ;)

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Bok svima,

Imam jedno pitanje, imam gigabitni telemachov net ali modem je smješten u ormaru kod ulaza i do lođe imam 10 metara cca između kojih ima par zidova tako da mi je net na lođi 1-2mbita. Sad kraj lođe u dnevnom (tu je više uređaja na wifi-ju TV, ps4, mobiteli ukućana) je ethernet utičnica i imam dilemu što bi bilo najbolje kupiti.
1. Wifi Extener koji ima ethernet input pa da se ponaša kao
2. Kupit jeftiniji ruter cca https://www.ronis.hr/tp-link-ac1200-archer-c54-bezicni-usmjerivac-dual-band-router-300mbp/505297/product/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click koji bi pretvorio u AP u postavkama
3. Kupit neki bolji ruter https://www.tp-link.com/us/home-networking/wifi-router/archer-ax55/ i ne zajebat se s extenderima.
Ciljao bih da imam ako je moguće seamles transition, tipa da se uređaji koliko je moguće sami prešaltavaju na jači signal ali ako je to već higher end feature onda niš.

Thx

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Skyburn kaže...

Bok svima,

Imam jedno pitanje, imam gigabitni telemachov net ali modem je smješten u ormaru kod ulaza i do lođe imam 10 metara cca između kojih ima par zidova tako da mi je net na lođi 1-2mbita. Sad kraj lođe u dnevnom (tu je više uređaja na wifi-ju TV, ps4, mobiteli ukućana) je ethernet utičnica i imam dilemu što bi bilo najbolje kupiti.
1. Wifi Extener koji ima ethernet input pa da se ponaša kao
2. Kupit jeftiniji ruter cca https://www.ronis.hr/tp-link-ac1200-archer-c54-bezicni-usmjerivac-dual-band-router-300mbp/505297/product/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click koji bi pretvorio u AP u postavkama
3. Kupit neki bolji ruter https://www.tp-link.com/us/home-networking/wifi-router/archer-ax55/ i ne zajebat se s extenderima.
Ciljao bih da imam ako je moguće seamles transition, tipa da se uređaji koliko je moguće sami prešaltavaju na jači signal ali ako je to već higher end feature onda niš.

Thx

 Kupi tp link deco m4. Mozes ih povezati zicno ili bezicno uz minimalni pad brzine. U svaki mozes ustekati lan switch i u njih koliko imas portova i uredjaja. Seamles transition mu je svrha.

14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
@Posmatrač ..
Pozdrav... Koji model M4 uzeti? Ac ili ax? Uzeo bi bundle s 3 komada i ove brze znaci ax1800 ili ac1900... Jel oni svi mogu i preko lana i preko wifi-ja slagat mesh? Do jednog kata imam kabel a dalje nemam pa zato pitam...
VenAtoR#2231
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
jocommb kaže...
@Posmatrač ..
Pozdrav... Koji model M4 uzeti? Ac ili ax? Uzeo bi bundle s 3 komada i ove brze znaci ax1800 ili ac1900... Jel oni svi mogu i preko lana i preko wifi-ja slagat mesh? Do jednog kata imam kabel a dalje nemam pa zato pitam...

 A zavisi ti od budgeta. Uzmi ax ako se mozes pruziti jer su brzi ali sa svima mozes i zicno i bezicni praviti mesh....Prednost je zicno  povezivanje ali ako ne moze i bezicno radi odlicno.....ako vec imas zive koristi njih ali ako nemas nemoj se zamarati povezi ih bezicno. 

14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ax 176 eura, ac nesto na popustu pa 129 umjesto 169..... Ima i jeftinijih ali vidim da su sporiji i hocu da budu futureproof bar par godina a ne odma sporiji od optike....
VenAtoR#2231
Poruka je uređivana zadnji put danas u 17:25 (jocommb).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
jocommb kaže...
Ax 176 eura, ac nesto na popustu pa 129 umjesto 169..... Ima i jeftinijih ali vidim da su sporiji i hocu da budu futureproof bar par godina a ne odma sporiji od optike....

 Onda uzmi wifi 6 ili 7....

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice