Što se krije iza himalajske soli?

poruka: 112
|
čitano: 40.132
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što se krije iza himalajske soli?".
11 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
Gallu kaže...

Ozračena sol nije radioaktivna, NaCl je NaCl neovisno o izvoru, svaka će početi stvarati veće kristaleako u njoj nema aditiva. Pusti morsku sol bez aditiva i dobiti ćeš veliki grumen soli. Kamena sol se ne pretvara u kamen. Istovjetna je sa onom soli iz mora. Kamena označuje samo izvor od kud je došla ne i neko njeno svojstvo.

 to je tvoja priča, ono što sam citirao govori sasvim suprotno, a i drugi izvori govore o tome da se kamena sol puno više obrađuje i sadrži više aditiva

 

također, uz aditive i aluminij, glavni nedostatak kamene soli je njezina obrada na visokim temperaturama, čime se gube brojna pozitivna svojstva

u svakom slučaju, morska je sol daleko zdravija od kamene

3 godine
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
picajzla0707 kaže...
Gallu kaže...

Ozračena sol nije radioaktivna, NaCl je NaCl neovisno o izvoru, svaka će početi stvarati veće kristaleako u njoj nema aditiva. Pusti morsku sol bez aditiva i dobiti ćeš veliki grumen soli. Kamena sol se ne pretvara u kamen. Istovjetna je sa onom soli iz mora. Kamena označuje samo izvor od kud je došla ne i neko njeno svojstvo.

 to je tvoja priča, ono što sam citirao govori sasvim suprotno, a i drugi izvori govore o tome da se kamena sol puno više obrađuje i sadrži više aditiva

 

također, uz aditive i aluminij, glavni nedostatak kamene soli je njezina obrada na visokim temperaturama, čime se gube brojna pozitivna svojstva

u svakom slučaju, morska je sol daleko zdravija od kamene

 

Sol možeš obrađivati do nemilosti. Ne gubi svoja svojstva obradom niti zagrijavanja, čak i da je tališ opet će biti ista sol kao i prije taljenja.

11 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
Gallu kaže...

Sol možeš obrađivati do nemilosti. Ne gubi svoja svojstva obradom niti zagrijavanja, čak i da je tališ opet će biti ista sol kao i prije taljenja.

 koji god da izvor nađeš na internetu govori suprotno onome što ti tvrdiš

 

 

Sea salt is obtained directly through the evaporation of seawater. It is usually not processed, or undergoes minimal processing, and therefore retains trace levels of minerals like magnesium, potassium, calcium and other nutrients.

Table salt, on the other hand, is mined from salt deposits and then processed to give it a fine texture so it’s easier to mix and use in recipes. This processing strips table salt of any minerals, and additives may be used to prevent clumping.

 

kako sam rekao, razlika je ta što se kamena sol prerađuje i dodaju joj se aditivi, dok kod morske soli aditiva i procesiranja nema ili su minimalni

3 godine
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
picajzla0707 kaže...
Gallu kaže...

Sol možeš obrađivati do nemilosti. Ne gubi svoja svojstva obradom niti zagrijavanja, čak i da je tališ opet će biti ista sol kao i prije taljenja.

 koji god da izvor nađeš na internetu govori suprotno onome što ti tvrdiš

 

 

Sea salt is obtained directly through the evaporation of seawater. It is usually not processed, or undergoes minimal processing, and therefore retains trace levels of minerals like magnesium, potassium, calcium and other nutrients.

Table salt, on the other hand, is mined from salt deposits and then processed to give it a fine texture so it’s easier to mix and use in recipes. This processing strips table salt of any minerals, and additives may be used to prevent clumping.

 

kako sam rekao, razlika je ta što se kamena sol prerađuje i dodaju joj se aditivi, dok kod morske soli aditiva i procesiranja nema ili su minimalni

Pa ne govori suprotno. Zašto se sol ne bi mogla obrađivati? I ti elementi u tragovima koji su prisutni u morskoj soli su točno to - elementi u tragovima. Nije zbog toga morska sol ništa zdravija. Jer da jedeš dvoljno soli da te količin išta znače - prije će te pokopati negative strane samog NaCla.

Kamena sl se više obrađuje, to je točno, jer u njenom sastavu ima više nečistoća zbog samog izvora iz kojeg dolazi.

11 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
Gallu kaže...

Kamena sl se više obrađuje, to je točno, jer u njenom sastavu ima više nečistoća zbog samog izvora iz kojeg dolazi.

 i oko čega se onda raspravljamo?

morska sol je prirodnija, sadrži tragove minerala i elemenata koji je obogaćuju

kamena sol se preocesira, čime gubi ta svojstva, a uz to se dodaju aditivi, te može imati tragove aluminija koji je nezdrav

 

koja je bolja? i zašto nutricionisti preporučaju morsku sol kao kvalitetniju/zdraviju?

jel još rasprave potrebno?

15 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
picajzla0707 kaže...
Gallu kaže...

Kamena sl se više obrađuje, to je točno, jer u njenom sastavu ima više nečistoća zbog samog izvora iz kojeg dolazi.

 i oko čega se onda raspravljamo?

morska sol je prirodnija, sadrži tragove minerala i elemenata koji je obogaćuju

kamena sol se preocesira, čime gubi ta svojstva, a uz to se dodaju aditivi, te može imati tragove aluminija koji je nezdrav

 

koja je bolja? i zašto nutricionisti preporučaju morsku sol kao kvalitetniju/zdraviju?

jel još rasprave potrebno?

 

Ali mikroplastika?! Tragovi aluminija ili tragovi mikroplastike? Kako da živim?!

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
3 godine
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
picajzla0707 kaže...
Gallu kaže...

Kamena sl se više obrađuje, to je točno, jer u njenom sastavu ima više nečistoća zbog samog izvora iz kojeg dolazi.

 i oko čega se onda raspravljamo?

morska sol je prirodnija, sadrži tragove minerala i elemenata koji je obogaćuju

kamena sol se preocesira, čime gubi ta svojstva, a uz to se dodaju aditivi, te može imati tragove aluminija koji je nezdrav

 

koja je bolja? i zašto nutricionisti preporučaju morsku sol kao kvalitetniju/zdraviju?

jel još rasprave potrebno?

 Zato jer nutricionisti pričaju gluposti. Te male količine korisnih elemenata u morskoj soli nemaju nikakav pozitivan učinak na zdravlje jer ako ćemo uzimati preporučenu dozu od 2g soli dnevno tih elemenata u tragovima ima u beznačajnoj količini, a ako ćemo povećati unos soli - štetimo zdravlju zbog pretjeranoh unosa NaCl.

Aluminij nije nešto pretejrano nezdrav:

Aluminium is classified as a non-carcinogen by the United States Department of Health and Human Services. A review published in 1988 said that there was little evidence that normal exposure to aluminium presents a risk to healthy adult, and a 2014 multi-element toxicology review was unable to find deleterious effects of aluminium consumed in amounts not greater than 40 mg/day per kg of body mass. Most aluminium consumed will leave the body in feces; most of the small part of it that enters the bloodstream, will be excreted via urine; nevertheless some aluminium does pass the blood-brain barrier and is lodged preferentially in the brains of Alzheimer's patients. Evidence published in 1989 indicates that, for Alzheimer's patients, aluminium may act by electrostatically crosslinking proteins, thus down-regulating genes in the superior temporal gyrus.

 

za mene je sol sol, ne vidim nekog pretjeranog zdravlja u konzumiranju jedne naspram druge.

8 godina
offline
Što se krije iza himalajske soli?

Čitatelj "Nadimak forumaša" (na 2. stranici) me pita jesu li ova lešišta soli ispod Visa rekla-kazala. Istina, ja sam o njima samo načuo na nekom predavanju (ne znam više kad), no sada sam dobio dodatne informacije koje možete pročitati na stranicama

https://www.geopark-vis.com/geologija-viskog-arhipelaga

 
0 0 hvala 4
14 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
stoicist kaže...

Dečki, vi ste gadno zastranili...
... od zdravstvenog problema na gurmanluk i krkanluk.

Želio sam samo naglasiti da su riblji fond kao i morska voda Jadrana prepuni mikroplastike.
Tog plastičnog smeća nema u kamenoj soli (Tuzla, Himalaja ... ) i točka.

 

Ovo što ću citirati napisali su ljudi splitskog instituta, prije 10 god.
Probajte samo zamisliti po kojoj krivulji se popela kocentracija mikroplastike u ovih 10 god.

 

" Prema količini i zastupljenosti plastičnog otpada, Jadransko more je najonečišćenije u Europi

nakon sjeveroistočnog dijela Sredozemnog i Keltskog mora.

Istraživanja su pokazala da su u sjevernom Jadranu (Tršćanski zaljev) detektirane izrazito visoke
koncentracije mikroplastike. "

 

Ovo je bio citat točke "3. Zaključak" ... stranica 308,
a iz https://hrcak.srce.hr/file/345678 stranica 308 ... istraživanje u Južnom Jadranu rađeno je 2013.

 Sve ok, ali himalajska sol ti recimo nema joda u sebi jer nije nadodan. Tako da netko tko konzumira sol bez joda riskira probleme sa stitnjacom. 

13 godina
offline
Što se krije iza himalajske soli?

Ta Himalajska sol, puna kuca je je, stari popusi svaku novu izkemijotinu.

Al muci me, sol stara 2 i pol milijona godina i kud su je bas sad izvadili da joj je rok trajanja jos samo godinu dana?

Moj PC  
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
EpicFailGuy kaže...

Ta Himalajska sol, puna kuca je je, stari popusi svaku novu izkemijotinu.

Al muci me, sol stara 2 i pol milijona godina i kud su je bas sad izvadili da joj je rok trajanja jos samo godinu dana?

 
Zbog vlage?

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
5 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
Bitanga kaže...
picajzla0707 kaže...
Gallu kaže...

Kamena sl se više obrađuje, to je točno, jer u njenom sastavu ima više nečistoća zbog samog izvora iz kojeg dolazi.

 i oko čega se onda raspravljamo?

morska sol je prirodnija, sadrži tragove minerala i elemenata koji je obogaćuju

kamena sol se preocesira, čime gubi ta svojstva, a uz to se dodaju aditivi, te može imati tragove aluminija koji je nezdrav

 

koja je bolja? i zašto nutricionisti preporučaju morsku sol kao kvalitetniju/zdraviju?

jel još rasprave potrebno?

 

Ali mikroplastika?! Tragovi aluminija ili tragovi mikroplastike? Kako da živim?!

 
Nikakav problem za one bez mozga.
In the brain, plastic particles could increase the risk of inflammation, neurological disorders or even neurodegenerative diseases such as Alzheimer's or Parkinson's.
https://neurosciencenews.com/polystyrene-brain-23079/

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
13 godina
offline
Što se krije iza himalajske soli?

Najbolje živit pod staklenim zvonom.

 

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Što se krije iza himalajske soli?

Što se krije? Pa karlovačka magla!

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
Al Crane kaže...
EpicFailGuy kaže...

Ta Himalajska sol, puna kuca je je, stari popusi svaku novu izkemijotinu.

Al muci me, sol stara 2 i pol milijona godina i kud su je bas sad izvadili da joj je rok trajanja jos samo godinu dana?

 
Zbog vlage?

 Os rec da ta sol nije bila izlozena vlazi zadnjijeh 2 i po milijuna godina?

Ono, tu planinu je pregazilo 3 oceana, 7 jezera, 4 vulkana, 13 potresa, 29 tektonskih pomicanja itakdalje..

A, sta ju je zabranjeno susit? 

Salim se.

Sol je meme i svi to znamo.

To sta su se svi danas navikli da im hrana mora proc 3 avionska leta da bi dosla do stola se ne smatra zdravom.

5 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
EpicFailGuy kaže...
Al Crane kaže...
EpicFailGuy kaže...

Ta Himalajska sol, puna kuca je je, stari popusi svaku novu izkemijotinu.

Al muci me, sol stara 2 i pol milijona godina i kud su je bas sad izvadili da joj je rok trajanja jos samo godinu dana?

 
Zbog vlage?

 Os rec da ta sol nije bila izlozena vlazi zadnjijeh 2 i po milijuna godina?

Ono, tu planinu je pregazilo 3 oceana, 7 jezera, 4 vulkana, 13 potresa, 29 tektonskih pomicanja itakdalje..

A, sta ju je zabranjeno susit? 

Salim se.

Sol je meme i svi to znamo.

To sta su se svi danas navikli da im hrana mora proc 3 avionska leta da bi dosla do stola se ne smatra zdravom.

 
Ne znam, stvari su najčešće puno kompliciranije od toga kako ih mi laici obično zamišljamo.
Rekao bih da postoje i puno jači i opasniji lobiji od onog solnog  

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
11 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
Ne i stariji, sol se davno prije nafte plaćala suhim zlatom. Tako stare i nekad vrlo moćne lobije ne treba podcjenjivati :D
5 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
BlueMax kaže...

Najbolje živit pod staklenim zvonom.

 

 
Nakrcati svoju okolinu takoreći potencijalnim bojnim otrovima i praviti se kako je sve u redu je tek retardirano.

In fact, most chemicals used commercially have not been tested for safety, Allen wrote. At its current pace, the U.S. Environmental Protection Agency (EPA) could take decades to review the 80,000 chemicals currently on the market, Allen wrote, and there are an additional 2,000 added every year...
Innocent until proven guilty may be the right starting point for criminal justice, but it is disastrous chemical policy,” Allen wrote. “We need to recognize regrettable substitution for what it is: repeated substitution of toxic chemicals with equally toxic chemicals in a dangerous experiment to which none of us knowingly signed on.”

https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/harmful-chemicals-removed-from-products-often-replaced-with-something-as-bad-or-worse/

Dakle pojedemo otprilike jednu kreditnu karticu u obliku mikroplastike tjedno, i već su primijećeni opasni učinci mikroplastike na naše organizme, pogotovo kad dospije u mozak.
Ali najvažnije je biti prkosno hrabar... umjesto pametan. 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
13 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
Opusti se i uživaj u životu. Oni koji svugdje vide opasnost i neprijatelja imaju puno veći problem od mikroplastike.
 
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?


Rekao bih da je glupost u kombinaciji sa kratkovidnim hedonizmom ipak najveći problem na masovnoj skali.
Pogotovo kad se takvi nađu pozvani da sole pamet i drugima.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
13 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
Al Crane kaže...
EpicFailGuy kaže...
Al Crane kaže...
EpicFailGuy kaže...

Ta Himalajska sol, puna kuca je je, stari popusi svaku novu izkemijotinu.

Al muci me, sol stara 2 i pol milijona godina i kud su je bas sad izvadili da joj je rok trajanja jos samo godinu dana?

 
Zbog vlage?

 Os rec da ta sol nije bila izlozena vlazi zadnjijeh 2 i po milijuna godina?

Ono, tu planinu je pregazilo 3 oceana, 7 jezera, 4 vulkana, 13 potresa, 29 tektonskih pomicanja itakdalje..

A, sta ju je zabranjeno susit? 

Salim se.

Sol je meme i svi to znamo.

To sta su se svi danas navikli da im hrana mora proc 3 avionska leta da bi dosla do stola se ne smatra zdravom.

 
Ne znam, stvari su najčešće puno kompliciranije od toga kako ih mi laici obično zamišljamo.
Rekao bih da postoje i puno jači i opasniji lobiji od onog solnog  

 Secerni lobi, al stvarno, bili ratovi zbog soli, secerne trske, srebra,caja, maka, pipice, eto danas ratuju zbog drozi i iz fore da dobe srceko na Gramu za najbolji kill u rovu na njivi # 275 ...

Ovu temu treba drzat laganom 

 

 

 

13 godina
offline
Re: Što se krije iza himalajske soli?
Al Crane kaže...


Rekao bih da je glupost u kombinaciji sa kratkovidnim hedonizmom ipak najveći problem na masovnoj skali.
Pogotovo kad se takvi nađu pozvani da sole pamet i drugima.

 Po meni je samo jedan problem, doslovno svih 7 i pol milijardi je uvjereno da je njihov nacin jedini ispravan i pokusavaju ga nametnut drugom/oj, neki uspjevaju, neki ne, neki na silu, neki na milu.

Al vise manje, najcjenjeniji su ljudi koji nadju neku zanimaciju da se sva ta masa zainteresira s glupostima da se svi medjusobno ne pokolju zbog neke sitnice, kad progledaju i vide cijelu sliku, 

vec su prestari i ne da im se , zato himalajska sol, kajenski papar i mediteranska mjesavina.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice