MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola druge ge

poruka: 40
|
čitano: 10.779
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola druge ge".
16 godina
offline
Re: MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola drug
Ta stara vozačka mislim da bi i dalje trebala važiti, jer se ne smije mijenjati zakon retrogradno. Nove vozačke, nova pravila. Ako ima koji pravnik, bilo bi zanimljivo čuti što zakon propisuje.
2 godine
offline
Re: MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola drug
mGT kaže...
Moja vozačka je dobra,97 godište,lagano razrađena,doduše na slici je neki lik kojeg ne prepoznajem.Vrijedi do 43treće i nemam ju namjeru mjenjat,niti đabe !

Zbog te državne budalaštine bih uveo svakih deset godina obvezni liječnički pregled i zamjenu vozačke. 

 

Onda bi trebali građani izaći na ulice i buniti se zbog zle vlasti koja ih tjera promijeniti vozačku nakon 23 godine njene starosti, a vlasnici pokupili u međuvremenu pet boleština, bolesti donjih ekstremiteta, uzimaju pet vrsta psihofarmaka, dioptrija minus 6, a njima na vozačkoj nema nikakvih ograničenja.

 

Stvarno bi to bilo još jedno otimanje novaca dobrih građana.

合氣道 Tražim ŽĐevojku,...oooo daleeeekooo bilooo....
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.12.2023 6:36 (Zaporožac).
12 godina
offline
Re: MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola drug
GSP kaže...
mGT kaže...
Moja vozačka je dobra,97 godište,lagano razrađena,doduše na slici je neki lik kojeg ne prepoznajem.Vrijedi do 43treće i nemam ju namjeru mjenjat,niti đabe !

 To moras zamjenit do 2033.god

 Kolega je spomenuo već, thnx.

12 godina
offline
Re: MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola drug
Zaporožac kaže...
mGT kaže...
Moja vozačka je dobra,97 godište,lagano razrađena,doduše na slici je neki lik kojeg ne prepoznajem.Vrijedi do 43treće i nemam ju namjeru mjenjat,niti đabe !

Zbog te državne budalaštine bih uveo svakih deset godina obvezni liječnički pregled i zamjenu vozačke. 

 

Onda bi trebali građani izaći na ulice i buniti se zbog zle vlasti koja ih tjera promijeniti vozačku nakon 23 godine njene starosti, a vlasnici pokupili u međuvremenu pet boleština, bolesti donjih ekstremiteta, uzimaju pet vrsta psihofarmaka, dioptrija minus 6, a njima na vozačkoj nema nikakvih ograničenja.

 

Stvarno bi to bilo još jedno otimanje novaca dobrih građana.

 Slažem se za svakih par godina provjere,to u biti nije loše jer te natjera da obaviŝ pregled koji većin nas obavi sam kad je frka.Druga stvar je kaj je Zdravstvo u banani i pod kapacitirano i osobljem i doktorima.

15 godina
offline
MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola druge ge

EU je prije tri tjedna raspravljao o vozačkoj u budućnosti (koliko razumijem odluke tek u siejčnju). Trend rasprave:
- Vozačka vrijedi 15 godine (auti), za kamione i motore 5 godina.

- Zdrastveni pregled redovito za sve prilikom svakog obnavljanja vozačke

- kamion i bus smiješ voziti tek sa 21 godina

 

Ono što su diskutirali, ali odbacili:

- zabrana vožnje noću početicima

- ograničenje brzine ovisno o kategoriji vozila

- smanjenje tonaže za kategoriju "B", s ciljem posebne kategorije i regulacije za SUV-ove

 

https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20231204IPR15644/update-of-eu-driving-licence-rules-to-improve-road-safety

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.12.2023 10:39 (Ovo je kraj).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola drug

Obnavljanje vozačke dozvole 2033. to je daleka budućnost.

Moguće je da će do tada auti sami voziti kažu neki.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.12.2023 12:39 (gpd).
15 godina
offline
Re: MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola drug
Marko :D kaže...
danko99 kaže...

Mobitel..po meni naj nesigurnije mjesto za pohranit osobne podatke.

Na svakom koraku vrebaju vjerovatno deseci tisuča aplikacija koje kad se instaliraju pokupe sve podatke kaj imaš u telefonu,i to naravno sa tvojim dopuštenjem kojeg nisi ni svjestan jer nitko na svijetu ne čita TOS.

Ovo ima smisla samo ako imaš posebno jedan mobitel samo za osobnu vozačku itd...

Svatko zna svoje,kak se veli.

Na moj mobitel sigurno neče ič nikakvi digitalni dokumenti.

Još k tome naša država,vjerovatno nakorumpiranija članica Europe je prva u nečem..ja nemam povjerenja.

Onda, pretpostavljam, ne koristiš mobilno bankarstvo na mobitelu niti kupuješ preko interneta plaćajući karticom?

 

Prvo i osnovno, sve u mobitelu je šifrirano. Čim postaviš uzorak, PIN, lozinku ili neki drugi podatak za verifikaciju, tvoj mobitel je šifriran i zaštićen te nitko neće moći doći do tvojih podataka.

Drugo, aplikacije nemaju pristup baš svemu. Čak i da instaliraš neku malicioznu aplikaciju ona jednostavno nema tolike ovlasti da preuzme totalnu kontrolu nad mobitelom i pokrade sve podatke. Najgore što ti maliciozna aplikacija može napraviti ako joj ne daš nikakve dozvole je prikazati ti oglas i maltretirati te obavijestima iako i za to sada moraš dati dopuštenje. Postoji razlog zašto te Android prilikom instalacije ne obavještava "aplikacija zahtjeva sljedeća dopuštenja" kao prije, nego te prilikom pokretanja iste pita milijun toga za dopustiti.

 

No dobro, a što ako si malicioznoj aplikaciji dao apsolutna sva dopuštenja? Ona opet može malo toga. Može ti, recimo, pročitati povijest poziva, SMS/MMS poruke, dobiti pristup tvojoj lokaciji, može imati pristup tvojim slikama/videozapisima, određenom sadržaju pohranjenom na telefonu (tipa preuzetom sadržaju) i slično. ALI ne može imati pristup drugoj aplikaciji jer to niti Android niti iOS ne dozvoljavaju. Ne može ti čak niti izazvati nikakvu štetu na mobitelu; samo i isključivo pokupiti podatke i maltretirati te oglasima. Do bankovnih podataka također, ne može ti "ukrasti" podatke kartice jer se radi o posebnoj aplikaciji, a i bankovne aplikacije imaju razne sigurnosne mehanizme.

 

Postoji razlog zašto sve napredne značajke Androida zahtjevaju root i zašto se kaže da je rootan uređaj manje siguran. Root daje puno više dopuštenja aplikacijama nego što imaju ne-rootani mobiteli. Na rootanim mobitelima aplikacije mogu raditi što ih je volja, doslovno. Da, imaš aplikacije za kontrolu roota i aplikacija, ali generalno su iste na rootanim mobitelima totalno slobodne. Postoji razlog zašto aplikacije mobilnih bankarstva ne rade na rootanim uređajima jer rootani uređaj više nije siguran. Doduše, postoji mogućnost da sakriješ root od aplikacija pa one rade normalno.

 

Tako da, ako imaš nerootani uređaj, skidaš samo pouzdane aplikacije s Google Playa i drugih pouzdanih trgovina aplikacija, zaista nemaš ni najmanjeg razloga za brigu. Svi Android uređaji nisu rootani, zaključani su po difoltu. Ako imaš rootani uređaj, onda već imaš razloga za brigu.

Ako je uređaj,komp,mobitel spojen na internet,onda nije siguran. Niti če ikad biti 100% siguran.

Potreban je samo jedan sofisticirani napad,recimo "zero click" ili "zero day" attack i več sljedeči dan su privatni podaci na nekom forumu spremni za prodaju,ili se dijele besplatno.

Znam da su šanse za krađu identiteta vrlo male,ali kad se dese,život vrlo brzo postane kompliciran.

Poznaniku iz mog sela su zdipili podatke sa kreditne kartice,i prebacili kakvih 2 soma eura "donacije" nekoj terorističkoj organizaciji.

Vjeruj da mu nije bilo lijepo kad mu je policija stigla doma i odvezla ga u postaju na razgovor.

Naravno sve se je riješilo,ali mnogi su iskusili i puno "bolnije" načine krađe identiteta.Kog zanima,pronači če brdo grdih slučajeva jednostavnim guglanjem.

U čemu je poanta?Ako je "online",nije sigurno.

Ja volim svoju privatnost.Te je moje mišljenje da privatnim,osobnim dokumentima nije mjesto na uređaju koji je spojen na internet.

 

13 godina
offline
Re: MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola drug

Niti računalo/mobitel koje nije spojeno na internet nije sigurno; jer uvijek netko može doći i pristupiti mu. Jedino sigurno računalo/mobitel je ono koje je negdje daleko pohranjeno, te kojem apsolutno nitko nema pristup, pa niti ti sam.

 

Realno gledano, šanse za zero-click i zero-day napad su ekstremno male. Ali baš ekstremno male. Prije će te auto pokupit negdje vani nego će te netko na taj način hakirat. Preglednici za pristup internetu su danas jako dobro zaštićeni protiv takvih napada, kao i sami operacijski sustavi. Godinama sam surfao internetom bez ikakvih antivirusnih programa, samo s ad blockerom i Google Safe Browsingom u pregledniku; niti jednom se nisam zarazio. Osim ažuriranog softvera i operacijskog sustava, potrebno je imati i mozak u glavi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.12.2023 11:29 (Marko :D).
5 godina
offline
MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola druge ge

To baš nije precizno što pričate,

 

- Krađe identiteta se događaju i nisu rijetkost. (svaki natpis u novinama pomnoži sa 10 ili više) Ima jako puno slučajeva gdje se koristi internet u krađi identiteta, ali i druge mreže kao mobilna i PSTN.

 

- ZeroDay napadi nisu rijetkost, ali se obično ne koriste za takve krađe identiteta. 

 

- Ako imaš dužnost sačuvati podatke i tajnost podatka, onda ih moraš čuvati ti i ne smiješ  to prepustiti drugome

(Drugo je kad Marko :D prepusti sigurnost podataka Google-u, a drugo je kad to policija napravi.)

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.12.2023 12:57 (gpd).
 
1 0 hvala 0
5 mjeseci
offline
MUP počeo s izdavanjem e-vozačkih dozvola druge ge

Evo stigla danas doma putem HP.

18 dana nakon što sam je naručio. Redovni postupak.

 
0 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice