Kolika je cijena punjenja električnih automobila u

poruka: 54
|
čitano: 43.096
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kolika je cijena punjenja električnih automobila u".
15 godina
offline
Kolika je cijena punjenja električnih automobila u

Ja stvarno ne znam što se ovdje prepirete na relaciji ICE/EV.

 

Svatko zna elementarnu matematiku da si izračuna što mu je povoljnije i koliko dnevno prelazi kilometara i koliko često ide na put i sl. Na osnovi toga, a ponajviše na osnovi količine novca u novčaniku, svatko će odlučiti hoće li kupiti električni auto ili ICE.

 

A tko ne zna matematiku, njegov problem.

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kolika je cijena punjenja električnih automobila u

zašto se ne napravi kalkulacija servisa?

od ponavljajućih članaka i komentarta, nikada nema izračuna servisa.

 

evo ja nemam pojma o tome, već nagađam..pa ako ima netko sa iskustvom, neka nadoda..

recimo prvih 7-8g da je to i dalje novo auto i neka godišnje pređe 8-10k.

jedni trebaju godišnje cca 4kg ulja i filter. 

jedni i drugi trebaju filtere klime.

što drugi električni trebaju extra na godišnjoj razini?

postoji li uvid u servisne knjižice..što se traži?

jedni i drugi troše kočione pločice.

jedni i drugi imaju kočionu tekućinu.

jednima se troši akumulator koji ih starta..drugi ga nemaju?

jedni i drugi imaju ovjes, manžete i sl.

svjećice se još ne mijenjaju jer pričamo o dostignutih 70k km. (nekakv prosjek ngk svjećica je 100-120k). jedni ih imaju, drugi nemaju.

 

što se na električnom provjerava i servisira kada se dođe jednom godišnje u garažu?

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
BroccDaRock kaže...

Nema više smisla ovdje objavljivati bilo šta o EV jer to je magnet za sve elemente kojima je dizel i dalje vrhunac tehnologije, dionica Zagreb-Split ultimativno mjerilo za sve, a baterije stagniraju od 1985. Čitamo uvijek ista pretjerivanja, besmislice i natezanja. Razumijem da Bug želi prikupiti nešto klikova za Autonet, ali bilo bi dovoljno staviti neki prominentni link.

  "Zagreb-Split ultimativno mjerilo"

 

split-zagreb je ultimativno mjerilo jer su to dva najveca grada u drzavi sa najvecom gospodarskom aktivnosti i kao takvi imaju najvecu izmjenu prometa.
ja misecno putujem 3-4 puta zagreb-split-zagreb i ne pada mi na pamet se ponovno vracat na EV. Zali boze para i vrimena sta sam izgubia.

Od zime koja ubije baterije pa do toga da kada stavim tempomat na 150-160km/h range se smanjuje u warp brzini. Uzas, pa umisto da put traje 2ipo sata, on zapravo traje 4+

12 godina
protjeran
offline
Kolika je cijena punjenja električnih automobila u

Kad mi EV od <10k EUR omoguci da prakticki cijeli HR Jadran uzduzno prodjem za 5 sati bez stajanja (jedino stajanje na grafu je Neum) onda ce sve to skupa imati donekle smisla. Pogotovo ako ga na odredistu mogu napuniti za <5 min i nastaviti dalje prema Grckoj ukoliko zelim. Naravno, uz ovakve performanse, na praznoj A1 ici brzinom slepera nema nikakvog smisla, a takav mazohizam ostavljam posebnim skupinama.

 

Ovo je auto u to doba 10+ godina star, s preko 200k km. I kao nov nije kostao vise od 30k EUR, a veci je od 90% EV-ova sto ih vidjamo oko nas.

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
torrente kaže...

zašto se ne napravi kalkulacija servisa?

od ponavljajućih članaka i komentarta, nikada nema izračuna servisa.

....

 

što se na električnom provjerava i servisira kada se dođe jednom godišnje u garažu?

 

 

Zato jer je prilicno tesko doci do takvih podataka na Googleu, tj. rezultati su zaspamani tekstovima "it is cheaper", "you won't believe how much cheaper" i sl. Vjerujem da se rijetko kome da toliko vremena gubiti da otkrije koliki su servisni troskovi nekog auta nakon X ili Y vremena ili ici kopati po njihovim specificnim forumima... ispada da je sve ostalo uvjeravanje da je to odlicno i super, nesto u rangu naslova "Ogroman broj umrlih od ekstremnih temperatura, a broj umrlih od vrucine se povecava", da bi otkrio da godisnje umre cca 5.1 mil. ljudi od toga, 4.6 od vrucine, te 0.5 od hladnoce. Propaganda posvuda.

 

Ali evo, Google mi nudi ovo iz slika, dakle godisnji trosak odrzavanja Tesle 3 je cca 600tinjak dolara godisnje, sto je vise nego za neke benzince (u SAD-u). No, nakon X km i godina (150-200k milja, 10+ godina) na tom autu imas potencijalan trosak od 16.000 USD, dok na niti jednom benzincu ili slicnom neces doci ni blizu tome, a auto ce i dalje raditi i voziti se. Zamjena motora (i mjenjaca), te nikada nece doci toliko, a benzin/dizel ce i dalje jos bar toliko moci odvoziti s originalnim pogonskim sklopom, eventualno servis automatskog mjenjaca na 300k km za 1-2k EUR.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 10:42 (jacob33).
3 godine
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
Ima onaj Tesla rekorder od 1.6mil km tako nešto, zamjenio je 4 baterije i 5 el motora koji se isto troše tj kvare, cijena svega toga su sumanute ispada da je mogao kupiti Dačije na plin jedno njih 67 pa tko tu ispada idiot?
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 10:43 (Boris grozni).
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Kolika je cijena punjenja električnih automobila u

Možda nije baš on-topic i trebalo bi vjerojatno otvorit posebnu temu samo za ovo, ali moram ovo reći. Stvarno mi je teško gledati u što se je Bug forum pretvorio u ovih 13 godina što sam ovdje. Došao sam ovamo kao tinejdžer da mogu pratit tech-vijesti i još mi je u glavi ostalo kako su ljudi ovdje sa entuzijazmom i znatiželjom raspravljali i jedva dočekali napretke u tehnologiji. U ranim danima sam znao sat-dva dnevno provodit ovdje i pričat sa ljudima jer mi je toliko super bilo.

 

A sad je sve nekako napravilo potpuni zaokret. Pljuje se po svemu, forum je postao leglo teorija zavjera. Kad je počela korona i pričalo se o korištenju tehnologije i umjetne inteligencije za pravljenje cjepiva, teme su bile pune komentara anti-vaxxera koji su popili svu pamet svijeta. Prečesto naletavam na komentare gdje ljudi spominju faktore koji uopće nisu relevantni za tehnologiju, tipa "woke", transrodnost i slično, kao da se je Bug pretvorio u neki američki desničarski forum. Fascinira me kako se na jednom ovakvom forumu, gdje se korisnici drže kao štovatelji znanosti i tehnologije, stalno pljuje po istom.

 

Sad su izgleda na redu električna vozila. Zašto ja i dalje na ovom forumu, već par godina, čitam jedne te iste glupe argumente protiv EV-a koji su pobijeni još godinama unazad? Gluposti tipa "upališ grijanje i domet je 15 km", "ne možeš zagreb-split vozit a da ne staneš punit 2 sata", "mreža će se raspast ako svi imamo el. aute", "el. auti zagađuju više od normalnih"... A doslovno sve što moraš napravit je guglat dvije minute i shvatiš koliko glup ispadaš.

 

Kako i kad se je ovo dogodilo s forumom? Jel ovo jednostavno efekt stareće populacije? Volio bih negdje vidjeti demografiju korisnika jer po ovim komentarima ispada da je forum sad pun mrzovoljnih starkelja koji samo seru po svemu novom. Sve mi ovo daje sličan dojam kao da sam ušetao u birtiju gdje hrpa pretilih šofera sjedi za šankom i kenjaju kako bi oni vodili državu.

Ne vjeruj sjaju u njenim očima! To je samo svjetlost što joj prolazi kroz šuplju glavu!
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 11:04 (dturko).
 
17 6 hvala 2
7 godina
protjeran
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
dturko kaže...

Možda nije baš on-topic i trebalo bi vjerojatno otvorit posebnu temu samo za ovo, ali moram ovo reći. Stvarno mi je teško gledati u što se je Bug forum pretvorio u ovih 13 godina što sam ovdje. Došao sam ovamo kao tinejdžer da mogu pratit tech-vijesti i još mi je u glavi ostalo kako su ljudi ovdje sa entuzijazmom i znatiželjom raspravljali i jedva dočekali napretke u tehnologiji. U ranim danima sam znao sat-dva dnevno provodit ovdje i pričat sa ljudima jer mi je toliko super bilo.

 

A sad je sve nekako napravilo potpuni zaokret. Pljuje se po svemu, forum je postao leglo teorija zavjera. Kad je počela korona i pričalo se o korištenju tehnologije i umjetne inteligencije za pravljenje cjepiva, teme su bile pune komentara anti-vaxxera koji su popili svu pamet svijeta. Prečesto naletavam na komentare gdje ljudi spominju faktore koji uopće nisu relevantni za tehnologiju, tipa "woke", transrodnost i slično, kao da se je Bug pretvorio u neki američki desničarski forum. Fascinira me kako se na jednom ovakvom forumu, gdje se korisnici drže kao štovatelji znanosti i tehnologije, stalno pljuje po istom.

 

Sad su izgleda na redu električna vozila. Zašto ja i dalje na ovom forumu, već par godina, čitam jedne te iste glupe argumente protiv EV-a koji su pobijeni još godinama unazad? Gluposti tipa "upališ grijanje i domet je 15 km", "ne možeš zagreb-split vozit a da ne staneš punit 2 sata", "mreža će se raspast ako svi imamo el. aute", "el. auti zagađuju više od normalnih"... A doslovno sve što moraš napravit je guglat dvije minute i shvatiš koliko glup ispadaš.

 

Kako i kad se je ovo dogodilo s forumom? Jel ovo jednostavno efekt stareće populacije? Volio bih negdje vidjeti demografiju korisnika jer po ovim komentarima ispada da je forum sad pun mrzovoljnih starkelja koji samo seru po svemu novom. Sve mi ovo daje sličan dojam kao da sam ušetao u birtiju gdje hrpa pretilih šofera sjedi za šankom i kenjaju kako bi oni vodili državu.

 ljudi odrastaju, razmisljaju i promisljaju o stvarima. Donose zakljucke a ne uzimaju zdravo za gotovo sta procitaju

također imaju zivotnog iskustva

"ne možeš zagreb-split vozit a da ne staneš punit 2 sata"

 

Ja npr. imam iskustvo sa ovim i nikad vise nikakav EV, eventualno kao neki mali gradski auto, al i to je samo za ekipu koja zivi u kucama, a tih je jako malo u gradu.

 

16 godina
online
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
dturko kaže...

Sad su izgleda na redu električna vozila. Zašto ja i dalje na ovom forumu, već par godina, čitam jedne te iste glupe argumente protiv EV-a koji su pobijeni još godinama unazad? Gluposti tipa "upališ grijanje i domet je 15 km", "ne možeš zagreb-split vozit a da ne staneš punit 2 sata", "mreža će se raspast ako svi imamo el. aute", "el. auti zagađuju više od normalnih"... A doslovno sve što moraš napravit je guglat dvije minute i shvatiš koliko glup ispadaš.

 

Kako i kad se je ovo dogodilo s forumom? Jel ovo jednostavno efekt stareće populacije? Volio bih negdje vidjeti demografiju korisnika jer po ovim komentarima ispada da je forum sad pun mrzovoljnih starkelja koji samo seru po svemu novom. Sve mi ovo daje sličan dojam kao da sam ušetao u birtiju gdje hrpa pretilih šofera sjedi za šankom i kenjaju kako bi oni vodili državu.

Nijedan taj argument nije glup, to su legitimni argumenti koji se ponavljaju kontinuirano, globalno.

Je li autonomija problem? Je. Je li punjenje problem? Je. Postoji li problem temperature? Postoji. Postoji li problem distribucije? Postoji.

Imaju li EV prednosti? Imaju, ali u ograničenim uvjetima. Radi li se na rješavanju gore navedenih problema? Radi.

 

Gdje je problem? U obavezi i planiranjima "gašenja" ICE u EU, gdje se još ne vidi ukupno rješavanje problematike kako bi prosječnom vozaču tranzicija bila OK. Dapače, mnogi strahuju kako će dovesti do pada broja vozila, pada standarda, ovisnosti o javnom prijevozu itd. O mogućem novom prevelikom utjecaju Kine da ne govorim.

14 godina
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi

Jedno je promijeniti mišljenje/stav o nečemu što se može interpretirati na više načina, a drugo je namjerno ignorirati znanstvene činjenice i vjerovati u teorije zavjere.

 

 

Ja npr. imam iskustvo sa ovim i nikad vise nikakav EV, eventualno kao neki mali gradski auto, al i to je samo za ekipu koja zivi u kucama, a tih je jako malo u gradu.

 

Koji auto točno? Ja sam lani kraljem ljeta odradio tu rutu u Tesli Model 3 LR i nisam nikakve probleme imao. Vozio sam 120-130 kad god sam mogao i stao u Zadru na Superchargeru 10 minuta, od kojih je 9 minuta otišlo na punjenje.

Ne vjeruj sjaju u njenim očima! To je samo svjetlost što joj prolazi kroz šuplju glavu!
16 godina
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi

Ako niste trgovacki putnik ili ne hodate po terenu onda nemate kaj radit u EV.

Drugi par rukava je ako vam je to gust i bas ocete.

Price o isplativosti su price za ljude koji opce ne trebaju gledat elektricne aute jer je auto po default rupa bez dna i ako gledate na kupnju auta te mastate o ustedi onda trebate bolje placeni posao.

Elektricni auto kasko osigurat kosta vise nego mjesecna potrosnja, tak da ne kuzim cemu takvi clanak?

Elektricne aute kupuju imucni ljudi i oni koji gustaju tako nesto. Nitko drugi privatno ne moze imati "koristi" od elektricnog auta.
99% EV "prodaje" ide na leasing gdi nakon par godina das auto nutra i rijesis se brige.

Baterije napreduju ali ne toliko u kemijskom sastavu koliko u "pakiranju". Kad naprave bateriju koja ima pola mase od sadasnjih, ima dupli domet i desetinu cijene onda smo se spasili. Meni je san snova imat doma solarke i recimo tonu baterija koje imaju kapacitet da mi kucu napajaju tri mjeseca, a sve to za recimo 10k € (rok trajanja baterije, najmanje 30 godina). Kad tak nekaj zazivi onda bude struja to kaj nama treba i onda mogu prezimit offgrid i vozit EV.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 11:45 (NEW_MAN).
7 godina
protjeran
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
dturko kaže...

Jedno je promijeniti mišljenje/stav o nečemu što se može interpretirati na više načina, a drugo je namjerno ignorirati znanstvene činjenice i vjerovati u teorije zavjere.

 

 

Ja npr. imam iskustvo sa ovim i nikad vise nikakav EV, eventualno kao neki mali gradski auto, al i to je samo za ekipu koja zivi u kucama, a tih je jako malo u gradu.

 

Koji auto točno? Ja sam lani kraljem ljeta odradio tu rutu u Tesli Model 3 LR i nisam nikakve probleme imao. Vozio sam 120-130 kad god sam mogao i stao u Zadru na Superchargeru 10 minuta, od kojih je 9 minuta otišlo na punjenje.

 Model 3....o kvaliteti materijala i zavrsnoj obradi za taj cjenovni razred necu niti pricat.
120-130km/h ne zelim, a i na toj brzini mi nece izdrzat split-zagreb. Kada vozim tu relaciju uglavnom ne stajem(osim ako ne moram na  wc, a to je 2 minute).

 

 

a da ne govorimo o problemu "rjesavanja" tog auta nakon 5godina.....ne postoji osoba pri zdravom razumu koja bi to kupila.

 

12 godina
protjeran
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
dturko kaže...

 

A sad je sve nekako napravilo potpuni zaokret. Pljuje se po svemu, forum je postao leglo teorija zavjera. Kad je počela korona i pričalo se o korištenju tehnologije i umjetne inteligencije za pravljenje cjepiva, teme su bile pune komentara anti-vaxxera koji su popili svu pamet svijeta. Prečesto naletavam na komentare gdje ljudi spominju faktore koji uopće nisu relevantni za tehnologiju, tipa "woke", transrodnost i slično, kao da se je Bug pretvorio u neki američki desničarski forum. Fascinira me kako se na jednom ovakvom forumu, gdje se korisnici drže kao štovatelji znanosti i tehnologije, stalno pljuje po istom.

 

 

Dolaskom (a)socijalnih mreza cijeli svijet je napravio zaokret. Sve nenormalno, nesigurno i neprovjereno se gura kao "totalno cool turbo ultra must have", a ako se zelis drzati onog provjerenog si proglasen "antivaxxer MAGA starkeljom koji gundja na bas sve". Sto se dogodilo s BUGom? Mozda uredjivacka politika. Citam ga od prvog broja (u tiskanom izdanju, naravno), bila je to posebna fascinacija, onaj ljetni dvobroj o igrama nikad necu zaboraviti. No, sto se desilo? Internet. I tehnoloski napredak. Umjesto da se bavi IT-om, svi "racunalni mediji" u svijetu su presli na izvjestavanje bas o svemu. Zasto? Jer je danas kompjuter prisutan i u najgoroj ves masini. Ima NFC - dovoljno da pisemo o njoj. Moze se spojiti na Wifi? Pisi i o tome. I tako... Eto, sa specijalizacije presli su na "opcu praksu" i postali tehnoloski Index ili 24sata.

 

Onda su uletile (ne)planirane p(l)andemije, BUG se digao na zadnje noge da nam "znanstveno" objasni  bas sve. Sto sad, 3 godine kasnije i nije bas sve tako. Ali, o tome se i dalje ne smije pricati. Jer ce utrcati dr.Berecki i opaliti po prstima jednu znanstvenu. BUG ce nas uvjeravati u solarne minimume i maksimume, smisao vjetroelektrana (hej, pa u njima ima struje, to je tema IT medija) na drvenim stupovima, prdjenju krava i svemu ostalom. A kao poseban slag na kraju je EV tema. To sto se (deklarativno) najbogatiji covjek svijeta bavi EV-ovima ne znaci da su oni med i mlijeko. A onda se pojavi ekipa neizabranih EU birokrata koji ce nam svima utuviti u glupe antivaxxerske glave da nema bolje nego s ugasenom klimom voziti 3h od ZG do RI po zimi jer je hladno, a ba(k)terija nije navikla da joj bude hladno. To je super, to moramo svi napraviti zato da spasimo kornjacu koja jedva ceka da se ugusi s nasom plasticnom slamkom.

 

Mozda si jos (pre)mlad i idealiziras svijet, ali i ti ces preci 35-40... i onda ces shvatiti da sve sto znas i nije bas istina i da treba propitivati, cesce i vise. Ali pazi, tada i ti postajes antivaxx MAGA starkelja.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 12:05 (jacob33).
12 godina
protjeran
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
=XFX=PlayHard kaže...

Lik u videu se vozio prosjecno 70mph (112km/h) autocestom i ostvario je domet od 365 miles (587km) uz prosjecnu potrosnju 263Wh/mi (163Wh/km). Malo je rec brutalno. 

  

 

Ne znam dal si primjetio moj drugi post jer te nisam citirao, ali lik je s autom od preko 100.000 EUR uspio prijeci 587km, vozeci se prosjecno 112kmh AUTOCESTOM (brze idu kamperi od toga) i to je BRUTALNO!?

 

Ja sam za pola sata manje (4:56h vs 5:27h) presao otprilike istu udaljenost (529 vs 587km) s prosjecnom brzinom blizu njegove (107 vs 112kmh) s time da sam ja imao samo 350km autoputa (i cca 180km obicnih drzavnih cesta), stajanje na dvije granice, imao brdo uspona (na njegovom videu vidim da vozi po "Slavoniji", tj. ravnici bez kraja) i potrosio max 50ak litara benzina (nemam podatak o tocnoj potrosnji, ali vise ne mogu, ne stane u spremnik). Max brzina je bila 194kmh, a prosjek kretanja po autoputu je bio sigurno oko 150kmh - vjerujem da bi Tesla S Plaid u takvim uvjetima imala doseg mozda oko 200 km. E da, moj auto u tom trenutku je imao vrijednost nesto manju od 10k EUR, dakle za njegovu Teslu sam mogao kupiti vise od 10 istih takvih.

 

Cudne su definicije rijeci BRUTALNO.

 

P.S. Da sam imao 6. brzinu na mjenjacu potrosnja bi bila jos manja, al jbg, 10ak godina stari automatik je sa samo 5 brzina. Danas u autu tog tipa imaju 6-8.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 12:20 (jacob33).
6 godina
offline
Kolika je cijena punjenja električnih automobila u

čemu pričari o EV kad se spominje EV koji novi dođe 70000E...A s druge strane za 20000 E imaš benzinac koji ni po čemu nije gori od tog od 70000E što se tiče 

vožnje i svega...u nekim je i bolji...sve dok cijene ne budu iste u klasi...svaka priča je beskorisna...a ovi koji kupuju EV na subvencije nemaju se pravo uopće niti javljati...da bi se njima dalo mora se mnogima uzeti

 

2013 kupio polovni twingo1 za 3000E...evo za 3 mjeseca bit će deset godina...120000km...kvarova 500E i to ovih totalno sporednih...evo prije par dana mi crkao motor od brisača i to baš kad sam bio na brzoj cesti i još kiša:(...usrao sam se

 

ne bih imao ništa protiv električnog twinga za 3000E.(i to samo radi cijene po km)..ustvari s njim bi bio u problemu jer kad idem RI-ŠI to je 300km...Ljeti Twingo E s baterijom od 24 kWh zna prevaliti i 220 km, a zimi katkada i samo 110! Kod auta s većim baterijama i anomalije su još veće! Što su niže temperature to im potrošnja rapidno raste....

 

RI-ŠI Zima

punjenje u Senju

punjenje u Zadru

 

ŠI-RI Zima

punjenje u Zadru

punjenje u Senju

 

S tim da u zimskim uvjetima moram obući skijaško odjelo:)...s tim da EV Twingo je 20000E bez poticaja...za te pare novi Duster na plin...s kojim na vrh Velebita u najtežim zimskim uvjetima

 

Twingo1 spremnik 30L 500-600km...po Zimi mogu biti gol isprid volana

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 13:20 (HCMAA).
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kolika je cijena punjenja električnih automobila u

da se primjetiti porast njorganja oko sadržaja.

ako žele, to mogu provjeriti klasičnom anketom koju vrte subotom ili nekim drugim danom.

 

- ne smeta mi učestal automobilski kutak

- ostavite to sestrinskom portalu autonet

- držimo se što više evanđelja po PC -u

 

vjerojatno je to interna stvar kuće i računovodstva... no neobično je da svaki dan imamo ovakav redosljed na naslovnici.

 

..nisam njorgalo, rado pročitam alkemičara, pedijatra, svemirska čudesa..ali ovo sa autima prelazi u masiranje.

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 13:34 (torrente).
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
Najveci napredak baterija u zadnjih 10-20 godina je njihova cijena. Prije 10 godina smo imali prosjecan elektricni auto s 20kWh baterija i 100km dometom, a danas imamo auto s 100kWh i 500km dometom. Nisu baterije gotovo nis napredovale nego ih samo guraju vise.
250Wh/kg smo imali i prije 15 godina.

Malo manji unutarnji otpor za brze punjenje i manje potrebe za hladjenjem ali nista revolucionarno.
Dok se ne pojavi neka nova revolucionarna kemija za baterije, necemo dalje od ovoga.

Vise su napredovali benzinski i dizel motori u zadnjih 10 godina nego baterije.
Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it&amp;amp;#39;s still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Moj PC  
6 1 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
SupremeCommander kaže...
Najveci napredak baterija u zadnjih 10-20 godina je njihova cijena. Prije 10 godina smo imali prosjecan elektricni auto s 20kWh baterija i 100km dometom, a danas imamo auto s 100kWh i 500km dometom. Nisu baterije gotovo nis napredovale nego ih samo guraju vise.
250Wh/kg smo imali i prije 15 godina.

Malo manji unutarnji otpor za brze punjenje i manje potrebe za hladjenjem ali nista revolucionarno.
Dok se ne pojavi neka nova revolucionarna kemija za baterije, necemo dalje od ovoga.

Vise su napredovali benzinski i dizel motori u zadnjih 10 godina nego baterije.

Nemreš ti to objasnit neki ljudima da ga je.eš.

To je ona ekipa koja kupuje 8000mAh 18650 baterije sa Alija, i kunu se u Isusa da je to stvarni kapacitet.

 

 

3 godine
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
torrente kaže...

 što se na električnom provjerava i servisira kada se dođe jednom godišnje u garažu?

 Nissan Leaf (2018).

 

Prve tri godine samo pregled vozila + zamjena filtera kabine. Trošak 68€ po servisu.

Četvrta godina dodatno zamjena 12V akumulatora i kočione tekućine. Trošak 261€.

Ruhe im Puff
14 godina
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
SupremeCommander kaže...
Najveci napredak baterija u zadnjih 10-20 godina je njihova cijena. Prije 10 godina smo imali prosjecan elektricni auto s 20kWh baterija i 100km dometom, a danas imamo auto s 100kWh i 500km dometom. Nisu baterije gotovo nis napredovale nego ih samo guraju vise.
250Wh/kg smo imali i prije 15 godina.

Malo manji unutarnji otpor za brze punjenje i manje potrebe za hladjenjem ali nista revolucionarno.
Dok se ne pojavi neka nova revolucionarna kemija za baterije, necemo dalje od ovoga.

Vise su napredovali benzinski i dizel motori u zadnjih 10 godina nego baterije.

 Nemas veze o cemu pricas, daj si pogledaj neke stvari... 

 

https://cleantechnica.com/2020/02/19/bloombergnef-lithium-ion-battery-cell-densities-have-almost-tripled-since-2010/

2 godine
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
dturko kaže...

 

 

Koji auto točno? Ja sam lani kraljem ljeta odradio tu rutu u Tesli Model 3 LR i nisam nikakve probleme imao. Vozio sam 120-130 kad god sam mogao i stao u Zadru na Superchargeru 10 minuta, od kojih je 9 minuta otišlo na punjenje.

Ti izvrijeđa nas starce a klinjo si koji vozi Teslu ?! 

Koliko košta najjeftiniji model Tesle i tko si ga može priuštiti ?

Jesi u Adezeju , a ?

 

Tko ti ga je kupio ?

 

Priznaj dijete, kukavan ne`bio ....

 

Inače, kao starac, podržavam obje struje, jer svi imaju argumente za i protiv...

Problem u HR je što većina ljudi nema novaca ni za "mali gradski" el. automobil (CVH podatak o registriranim el. vozlima za 2022 god. = 4800 komada...0,2 % svih registriranih automobila)  jer najjeftinija je Dacia Spring , nekih 25tisoć €  s prejadnim performansama.

 

Sumirao bih;

 

U odnosu na broj vozila previše je općenito na svim portalima vijesti o el. automobilimima. 

合氣道 Leptiri poput Monarha su najsposobnija vrsta na planetu, a nemaju mozak ...možda baš zato...
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.4.2023 6:13 (Zaporožac).
16 godina
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
dturko kaže...

Jedno je promijeniti mišljenje/stav o nečemu što se može interpretirati na više načina, a drugo je namjerno ignorirati znanstvene činjenice i vjerovati u teorije zavjere.

 

 u znanost koje brzine vjerovati?

8 godina
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
Zaporožac kaže...

Ti izvrijeđa nas starce a klinjo si koji vozi Teslu ?! 

Koliko košta najjeftiniji model Tesle i tko si ga može priuštiti ?

Jesi u Adezeju , a ?

 

Tko ti ga je kupio ?

 

Priznaj dijete, kukavan ne`bio ....

 

Inače, kao starac, podržavam obje struje, jer svi imaju argumente za i protiv...

Problem u HR je što većina ljudi nema novaca ni za "mali gradski" el. automobil (CVH podatak o registriranim el. vozlima za 2022 god. = 4800 komada...0,2 % svih registriranih automobila)  jer najjeftinija je Dacia Spring , nekih 25tisoć €  s prejadnim performansama.

 

Sumirao bih;

 

U odnosu na broj vozila previše je općenito na svim portalima vijesti o el. automobilimima. 

Kad smo već kod toga:

https://www.index.hr/auto/clanak/hrvati-su-u-ozujku-kupili-303-nova-audija-217-mercedesa-143-bmwa-35-porschea/2452795.aspx?index_ref=naslovnica_auto_d

Ništa čudno, kad znaš da 6% najbogatijih Hrvata stanovnika RH ima samo u bankama 45 milijardi eura keša...

A ostatak moraju nekak spizdit da ne dođu pod povećalo.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
12 godina
protjeran
offline
Re: Kolika je cijena punjenja električnih automobi
fer-de-lance kaže...

Kad smo već kod toga:

https://www.index.hr/auto/clanak/hrvati-su-u-ozujku-kupili-303-nova-audija-217-mercedesa-143-bmwa-35-porschea/2452795.aspx?index_ref=naslovnica_auto_d

Ništa čudno, kad znaš da 6% najbogatijih Hrvata stanovnika RH ima samo u bankama 45 milijardi eura keša...

A ostatak moraju nekak spizdit da ne dođu pod povećalo.

 

 Vidis, sad ovo zvuci senzacionalno, 45 milijardi eura a samo 6% ljudi.

 

No, kad uzmes 6% od cca 3.900.000 stanovnika, dobijes da je to 234.000 ljudi. OK brojka. I kad podjelis tu brojku kojom su mogli kupiti Twitter, ispada da prosjecno svaki ima 192.300 eura. I tu se gubi nivo senzacionalnosti. Da si napisao 234.000 stanovnika RH ima u bankama prosjecno 192.300 eura, nikog ne bi bilo briga. Kupe svaki Teslu S i po i ode, woosh, nema vise.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice