LAN cat6 oprema

poruka: 20
|
čitano: 8.300
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
LAN cat6 oprema

Pozdrav,

 

Renoviram stan i želim provući kabele na način koji me neće ograničavati u budućnosti.

Mislim da mi je dovoljna brzina koju podrzava cat6 kabel (Synology NAS, jedan mini-pc server, raspberri pi za home assistant, streaming videa i možda još par sitnica).

Nisam power user i jednostavnost korištenja mi je prioritet. 

 

Želim uredne instalacije i mogućnost dodavanja novih uređaja u budućnosti.

- Vidim da mrežni ormari dolaze u veličinama 10" i 19". Imate li neku preporuku? Neki dolaze sa utičnicama, a neki bez. Volio bi da ima mogućnost nekakvog cable managementa, da ti kabeli nisu posvuda. Na što trebam paziti kad kupujem takav ormar?

- Volio bi da je cijeli ormar spojen na UPS. Postoje li neka posebna rješenja koja se ugrađuju u mrežne ormare ili da samo ubacim unutra "obični" UPS kojeg već imam doma?

- Planiram povući kabele direktno iz zida u switch, bez patch panela. Je li to OK?

- Koji switch tih dimenzija bi preporučili? Je li ovakav uređaj OK za tu svrhu. Tražim nešto pouzdano i jednostavno.

- Trebam li paziti na još šta prije početka gradnje? Radi se o stanu, ne o kući, pa smatram da nema potrebe za pretjerano skupom opremom, sposobnom za ogromnu propusnost i hrpu uređaja.

 

Ako ste imali iskustva sa sličnim projektom volio bi čuti mišljenja.

 

Hvala

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
mateo kaže...

Pozdrav,

 

Renoviram stan i želim provući kabele na način koji me neće ograničavati u budućnosti.

Mislim da mi je dovoljna brzina koju podrzava cat6 kabel (Synology NAS, jedan mini-pc server, raspberri pi za home assistant, streaming videa i možda još par sitnica).

Nisam power user i jednostavnost korištenja mi je prioritet. 

 

Želim uredne instalacije i mogućnost dodavanja novih uređaja u budućnosti.

- Vidim da mrežni ormari dolaze u veličinama 10" i 19". Imate li neku preporuku? Neki dolaze sa utičnicama, a neki bez. Volio bi da ima mogućnost nekakvog cable managementa, da ti kabeli nisu posvuda. Na što trebam paziti kad kupujem takav ormar?

- Volio bi da je cijeli ormar spojen na UPS. Postoje li neka posebna rješenja koja se ugrađuju u mrežne ormare ili da samo ubacim unutra "obični" UPS kojeg već imam doma?

- Planiram povući kabele direktno iz zida u switch, bez patch panela. Je li to OK?

- Koji switch tih dimenzija bi preporučili? Je li ovakav uređaj OK za tu svrhu. Tražim nešto pouzdano i jednostavno.

- Trebam li paziti na još šta prije početka gradnje? Radi se o stanu, ne o kući, pa smatram da nema potrebe za pretjerano skupom opremom, sposobnom za ogromnu propusnost i hrpu uređaja.

 

Ako ste imali iskustva sa sličnim projektom volio bi čuti mišljenja.

 

Hvala

 

 Pozdrav,

 

Evo samo da ti bacim ideju, ja sam to isto radio prije godinu dana, ormar mi je malo overkill za stan i nemam ga gdje staviti pa sam se odlučio uglaviti sve u kutni regalić ispod TV-a koji sam dao raditi po mjeri. Kablove možeš ili u kanalice ili kao ja - štemati zidove. Jedino se tu pripremi na dosta prašine i nereda. Ali je finalni rezultat puno ljepši. Ja praktički kablove ne vidim nigdje jer je kasnije sve zagletano i okrečeno a imam što sam htio, mrežne utičnice na zidovima u svakoj od 3 sobe, jedan LAN kabel na stropu gdje sam spojio UnFi AP za WiFi. Kablovi nisu u cijevima nego su zidovi minimalno usječeni u kutevima (vidi se na priloženoj slici) i to se kasnije prekrije i zagleta. Imam samo jednu cijev koja vodi do tog "ormara" iz hodnika stana za kad mi ikad prođe optika da samo kroz tu cijev ubacim optički kabel.

 

Kod kupnje gotovog ormara obrati pozornost na to koliko uređaja misliš stavljati unutra da ti visina odgovara. Pisat će ti 4U ili 6U itd. 1U je jedan uređaj u redu, npr. jedan panel ili 1 switch + dodaj si prostora za NAS koliko je visok, možeš googlat koliko je visina 1U u cm pa si izračunaj. I ljepše ti je kad policu još kupiš pa staviš NAS ili PC na policu a na na dno ormarića pa donji dio ne vidi. Ovaj ormar što si linkao ti ima letvu sa prenaponskom zaštitom, to nije dobro ukapčati u UPS. Traži PDU (Power distribution unit) - samo produžni bez prenaponske zaštite. I ormar ako uzimaš onda uzimaš i panel, ljepše sve izgleda nego da ti kablovi idu direktno u switch ali možeš i tako. Panel kupiš najbolje blank za keystone i onda terminiraš kablove u keystone i samo uštekaš u taj blank panel. Puno jednostavnije i lakše za održavanje. Ja sam si sve sam radio i zadovoljan sam kako je ispalo. UPS imam obični ali imaš ih i za ormare, onda ti se ugrađuju isto horizontalno.

 

Swith ovisno šta želiš. Možeš neki najobičniji a ako se voliš igrati s mrežama možeš odmah nešto bolje. Ja imam od UniFi-ja swith 16 portni sa POE pa mi odmah napaja i njihov Access point, na Synology-u u Dockeru vrtim UniFi controler i onda vidim dosta podataka o mreži na računalu i mobitelu... između ostalog.

 

Pitaj ako te još šta zanima.

 

EDIT: lažem, štemali su mi i kablove provukli električari, a zagletali majstori kad su krečili, ja sam terminirao sve kablove i složio ormar i utičnice, to sam mislio. :D

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2023 6:07 (display name ivo).
15 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema

Hvala na odgovoru!
Odličan ti je regal, taj isti Synology će biti i kod mene.

ORMAR je overkill, ali s obzirom da nije skup odlučio sam se na tu opciju. Imam i dobro ventilirano mjesto za njega, tako da ne moram ništa od toga držati u dnevnom boravku.

Što se tiče visine ormara, računam da je 1U za PDU utičnice, 1U za switch, 1U za keystone patch panel (prihvaćam savjet). To je 3U samo za osnovne stvari.
Vidio sam da neki ormari imaju i opciju 1U ladice. To bi bilo korisno. Kad bi to našao bilo bi 4U. Synology će zauzeti 4U visine, pa neka ormar bude 12U visine i miran sam. Polica je dobra ideja, dodati ću i nju na listu.

Brine me dubina ormara. Vidim da su neki 300mm, a neki 540mm. Pretpostavljam da je veća dubina potrebna za rack servere. Mislim da je meni dovoljan neki od 300mm?

Ovaj link na ormar sam stavio samo kao primjer, nisam mislio baš njega. Ako imaš koji savjet samo reci.
Mislim da mi treba 19" širina, oko 12U visina i 300mm dubina.

Od ostalih uređaja mi treba visina za Synology i ISP router. Sve ostalo je nisko i sitno, pa lako stane.

UPS ću staviti svoj jer vidim da su ovi horizontalno položeni skupi. On je nizak i lako stane.

KABELI se štemaju, cijela nova instalacija...

SWITCH želim neki najjednostavniji, samo da imam mogućnost proširivanja mreže po potrebi.

Znači u visinu će sigurno biti 4U zauzeto. Našao sam na netu da je 1U ~ 1.7" ~ 4.3 cm
Synology je visok 16.5cm, znači da će 4U biti dovoljno za njega. Sve skupa je 8U.
Širina će biti dovoljna za Synology (11cm), UPS, router i još par sitnica.

Možeš li preporučit gdje da kupim opremu? Poželjno je radi garancije i jednostavnosti od nekog shopa koji će imati u ponudi ormar i sve što ide u njega (polica, ladica, utičnice, switch, patch panel).

Hvala na pomoći 👍

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2023 9:49 (mateo).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
LAN cat6 oprema

..a kakva je ventilacija uređaja kad zatvoriš vrata tog ormarića ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
Većina ih ima ugrađene ventilatore na vrhu, a mislim da mogu i ostavit vrata otvorena...
13 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
AF139 kaže...

..a kakva je ventilacija uređaja kad zatvoriš vrata tog ormarića ?

 Ako je pitanje bilo meni postavljeno, nemam problema s temperaturama. Ima otvore kroz koje zrak može izlaziti, Synology ima fan pa ispuhuje topli zrak ali to je sve pasivna oprema pod jako malo opterećenja pa se ni ne grije.

13 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
mateo kaže...

Hvala na odgovoru!
Odličan ti je regal, taj isti Synology će biti i kod mene.

ORMAR je overkill, ali s obzirom da nije skup odlučio sam se na tu opciju. Imam i dobro ventilirano mjesto za njega, tako da ne moram ništa od toga držati u dnevnom boravku.

Što se tiče visine ormara, računam da je 1U za PDU utičnice, 1U za switch, 1U za keystone patch panel (prihvaćam savjet). To je 3U samo za osnovne stvari.
Vidio sam da neki ormari imaju i opciju 1U ladice. To bi bilo korisno. Kad bi to našao bilo bi 4U. Synology će zauzeti 4U visine, pa neka ormar bude 12U visine i miran sam. Polica je dobra ideja, dodati ću i nju na listu.

Brine me dubina ormara. Vidim da su neki 300mm, a neki 540mm. Pretpostavljam da je veća dubina potrebna za rack servere. Mislim da je meni dovoljan neki od 300mm?

Ovaj link na ormar sam stavio samo kao primjer, nisam mislio baš njega. Ako imaš koji savjet samo reci.
Mislim da mi treba 19" širina, oko 12U visina i 300mm dubina.

Od ostalih uređaja mi treba visina za Synology i ISP router. Sve ostalo je nisko i sitno, pa lako stane.

UPS ću staviti svoj jer vidim da su ovi horizontalno položeni skupi. On je nizak i lako stane.

KABELI se štemaju, cijela nova instalacija...

SWITCH želim neki najjednostavniji, samo da imam mogućnost proširivanja mreže po potrebi.

Znači u visinu će sigurno biti 4U zauzeto. Našao sam na netu da je 1U ~ 1.7" ~ 4.3 cm
Synology je visok 16.5cm, znači da će 4U biti dovoljno za njega. Sve skupa je 8U.
Širina će biti dovoljna za Synology (11cm), UPS, router i još par sitnica.

Možeš li preporučit gdje da kupim opremu? Poželjno je radi garancije i jednostavnosti od nekog shopa koji će imati u ponudi ormar i sve što ide u njega (polica, ladica, utičnice, switch, patch panel).

Hvala na pomoći 👍

Ok ti je sve što si napisao. Evo ti u privitku slika kako sam ja to složio u jednom uredu, isto ti je 12U ormar pa da imaš za referencu.

 

Ja sam sebi kupovao gdje sam šta našao: faceplate, keystone za utičnice po sobama i poklopce za prazne rupe na panelu sam na aliexpresu uzimao jer je dosta jeftinije. Ja nisam kupovao ormar ali sam na ebay-u uzeo te vertikalne railse kao što ormari imaju, to sam na ebayu negdje u UK našao. Onda, switch i ap sam na UniFi EU store-u uzeo. Patch panel, PDU letvu i UPS na Protisu. Oni inače imaju dosta te mrežne opreme.

 

Ponavljam, meni je poanta svega bilo uzeti UniFi jer mi je super kako oni to imaju složeno. U slikama sam ti dodao da vidiš kako sam si samo na stropu jedan lan kabel ostavio, i kasnije UnFi AP spojio taj koji sam linkao gore. On se napaja preko tog switcha koji sam linkao preko POE i pokriva mi cijeli stan od 100 kvadrata. Za WiFi imam glavnu i guest mrežu koju mogu staviti da se uređaji međustobno ne vide, limitirati brzinu i sl. U svakom trenutku vidim tko mi je spojen i mogu ga blockati, vidjeti podatke o uređaju, kad se spojio, koja ip adresa i sl. Meni je to super. Malo jesu skuplji ali to se jednom radi pa rekoh da napravim kak spada. Evo već sam imao proširenje pa mi 2 lan porta nisu bila dovoljna i samo sam spojio njihov mali 5 portni swich koji se također napaja preko POE sa 16 portnog switcha.

 

Što se ormara tiče, pazi na dubinu, planiraj si koliki ćeš switch ili neki drugi uređaj stavljati unutra da ti stane, također pazi i na dubinu ladice da se ne zezneš i kupiš preduboku. Ovaj switch što sam ja uzeo se ne ugrađuje u ormare ali sam ja uzeo ladicu i nosač kojim se on montira na zid vijcima u ladicu pričvrstio pa mi je fiksiran.

 

 

8 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema

Uz sve što si nabrojao koliko ti treba U visine, ostavi si još jedan za neki bolji router (jer isp-ovi su zadnje smeće), jedan za snimač od video nadzora ili switch samo za kamere ako ćeš snimati na Synology i još jedan ili dva za "nek se nađe" jer ćeš se sigurno sjetiti još nečeg za 3 mjeseca. Lakše je kad imaš viška nego da se lupaš po glavi što nisi ostavio 2 prazna.

 

Ista stvar vrijedi i za kablove. Ako već ide jedan utp u sobu, povuci dva jer te ne košta (sada) ništa osim samog kabela a kasnije će te koštati i posla i vremena i novaca. Ako idu dva, stavi tri.

8 godina
offline
LAN cat6 oprema

Vidim da većina spominje CAT6 kod provlačenja kablova za mrežni internet u kući. Može li mi CAT7 S/FTP poslužiti toj svrsi?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
Repko kaže...

Vidim da većina spominje CAT6 kod provlačenja kablova za mrežni internet u kući. Može li mi CAT7 S/FTP poslužiti toj svrsi?

 Naravno, odličan kabel ali malo krut za provlačenje. Druga je stvar kaj traži kompatibilne zidne utičnice jer je i vodič deblji

10 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema

Kod mene je CAT-5e i poslužiti će još dugo jer na ovih 20-tak metara najdužeg komada u kući sigurno će ići i na 10Gbps.

Kad ...... dođe vrime (vjerovatno za 20-tak god.) da se mjenja sa njim ću izvlačeći iz bužira provući optiku .

13 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
mateo kaže...

Hvala na odgovoru!
Odličan ti je regal, taj isti Synology će biti i kod mene.

ORMAR je overkill, ali s obzirom da nije skup odlučio sam se na tu opciju. Imam i dobro ventilirano mjesto za njega, tako da ne moram ništa od toga držati u dnevnom boravku.

Što se tiče visine ormara, računam da je 1U za PDU utičnice, 1U za switch, 1U za keystone patch panel (prihvaćam savjet). To je 3U samo za osnovne stvari.
Vidio sam da neki ormari imaju i opciju 1U ladice. To bi bilo korisno. Kad bi to našao bilo bi 4U. Synology će zauzeti 4U visine, pa neka ormar bude 12U visine i miran sam. Polica je dobra ideja, dodati ću i nju na listu.

Brine me dubina ormara. Vidim da su neki 300mm, a neki 540mm. Pretpostavljam da je veća dubina potrebna za rack servere. Mislim da je meni dovoljan neki od 300mm?

Ovaj link na ormar sam stavio samo kao primjer, nisam mislio baš njega. Ako imaš koji savjet samo reci.
Mislim da mi treba 19" širina, oko 12U visina i 300mm dubina.

Od ostalih uređaja mi treba visina za Synology i ISP router. Sve ostalo je nisko i sitno, pa lako stane.

UPS ću staviti svoj jer vidim da su ovi horizontalno položeni skupi. On je nizak i lako stane.

KABELI se štemaju, cijela nova instalacija...

SWITCH želim neki najjednostavniji, samo da imam mogućnost proširivanja mreže po potrebi.

Znači u visinu će sigurno biti 4U zauzeto. Našao sam na netu da je 1U ~ 1.7" ~ 4.3 cm
Synology je visok 16.5cm, znači da će 4U biti dovoljno za njega. Sve skupa je 8U.
Širina će biti dovoljna za Synology (11cm), UPS, router i još par sitnica.

Možeš li preporučit gdje da kupim opremu? Poželjno je radi garancije i jednostavnosti od nekog shopa koji će imati u ponudi ormar i sve što ide u njega (polica, ladica, utičnice, switch, patch panel).

Hvala na pomoći 👍

 Ne znam jeli ti cilj samo potrpati sve u ormar ili da to i liči na nešto? Ja recimo vidim problem s kabliranjem tu jer ti je patch panel u jednom redu i cijelom dužinom a switch ima portove u 2 reda i u desnoj polovici switcha. Ja bi između stavio još nešto za organiziranje kablova. Ili ako si gledao na slici koju sam stavio kako sam ja kablirao korištenjem 2 patch panela, jedan iznad switcha jedan ispod i samo desnu stranu panela. Imaš na aliexpressu poklopce za prazne keystone pa se i to riješi da lijepo izgleda.

 

Što se odabira switcha tiče, ja bih razmislio hoće li mi u budućnosti trebati POE za nešto? Kamera? Access point? Vidim da 24 portni switch i panel planiraš, to je puno za kuću za samo utičnice... Probaj predvidjeti gdje bi ti još neki kabel mogao trebati kad već radiš. Tipa Access point za stropu, door bell kamera pred vratima, kamera negdje...

 

Složio bih se s kolegom koji ti je napisao da što god planiraš dodaj još nešto jer ćeš se sigurno kasnije sjetiti još nešto staviti a nećeš imati mjesta. Vidio sam to puno puta, uzme se ormar i onda kad nešto kasnije ne stane stoji pokraj ili na ormaru a to je bezveze. Koliko god planiraš uvijek bude nekih propusta. Meni je recimo žao da nisam nekako predvidio neku vanjsku antenu, 5G je došao i kad bih to uzimao morao bih antenu van i kabel nekako provući što sad nema šanse. Ali još uvijek se nadam optici jednog dana, za to sam ostavio cijev :D

 

Ajd baš stavi u temu nekad kako napreduju radovi i kako si složio sve, zanima me.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.2.2023 10:04 (display name ivo).
15 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
Što više istražujem to više naginjem rješenju kao što je tvoje.
Zaključio sam da nema smisla uzimati toliko velik ormar.
Uzeo bi neki ormar kao ovaj na slici i napravio istu stvar kao što je kod tebe.

Ispod bi napravio policu ili ormar po mjeri, pa to montirao ispod ovog ormara.
Ako ne pokušavam sve nagurati u ormar tada nisam ograničen njegovom veličinom.

Imaš li možda link, tražio sam na PC ekspert forumu tvoju temu ali nisam našao?
13 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
mateo kaže...
Što više istražujem to više naginjem rješenju kao što je tvoje.
Zaključio sam da nema smisla uzimati toliko velik ormar.
Uzeo bi neki ormar kao ovaj na slici i napravio istu stvar kao što je kod tebe.

Ispod bi napravio policu ili ormar po mjeri, pa to montirao ispod ovog ormara.
Ako ne pokušavam sve nagurati u ormar tada nisam ograničen njegovom veličinom.

Imaš li možda link, tražio sam na PC ekspert forumu tvoju temu ali nisam našao?

 Ovo što si linkao je 10" ormar, pa ga onda tako i tražiš. Inače su ormari 19". Tu pričamo o širini. Visina ide po istom principu, 1U x koliko opreme misliš ubaciti.

 

Mene je 

djelomično inspirirao na to što sam kod sebe napravio.

 

E sad, to što je on stavio i što sam ja stavio sam našao tu. Uzeo sam od njih: rack strip, vijke, nosače za vijke. Rack strip imaš više veličina, ja sam uzeo taj 6U jer mi je toliko trebalo.

 

Ali de reci, koliko ti čega misliš? Možda ti mogu ja ili netko tu na forumu dati bolji savjet kad bi znali što točno želiš? Znamo da želiš razvući kablove po kući ali za što? LAN utičnice? Koliko?

 

Već sam napisao, ja za ormar nemam mjesta u stanu pa sam to sve u po mjeri izrađen ormarić ispod TV-a dovukao, tu mi svi kablovi završavaju i tu mi je sva oprema. Zašto? Zato što najviše priključaka tu i trebam, tu mi je TV, Router, Nintendo Switch, NAS... sve što ima LAN port. A po dva kabla sam vukao u svaku sobu i jedan na strop za AP. I sve mi je lijepo sakriveno i ne vidi se. Nikom ne smeta a ja guštam ponekad kad otvorim i pogledam. :D

12 godina
offline
LAN cat6 oprema

Ja sam trenutno u izgradnji kuće, i baš sam na provlačenju kablova po objektu. 

Pokušavam koliko mogu unaprijed definirati što i kako, ali prvi put se susrećem s ovime i nisam ni siguran što mi sve treba :)
Zasada je uputa električaru sve vući centralno na jedno mjesto, trenutno je predvidio 2 veća ormara gdje će pospajati sve utičnice, rasvjetu, direktno spojene uređaje etc. 

Imam na katu povučene kablove od el. motora žaluzina na jedno mjesto gdje bi povezao sve na shelly releje, tu mi treba jedan switch iz kojeg ću pospajati sve releje.

E sad, plan mi je staviti 5 ip kamera vani po kući i te kablove dovući u strojarnicu - tamo bih stavio jedan ormar i u njega lijepo posložio sve što treba. 

Ali, što treba? :D

 

Trebam jedan POE switch preko kojeg se spajam na ove kamere? jeli najbolje uzeti synology i na njemu spremati snimke od kamera?

NUC kojega bi koristio za home assistant

stavio bi UniFi AP u prizemlju 

internet ruter

što još?

 

Što se Vama još pokazalo korisno ili što mislite da bi bilo dobro staviti u novogradnju prije nego se zatvore zidovi/stropovi?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.2.2023 19:30 (makaown).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
Da, skuzio sam da imaju 10" i 19", pa mislim da je ovaj manji bolji izbor.

Nisam 100% siguran koliko čega, ovo sada se informiram prije nego napravim izvedbeni projekt. Neću biti kod kuće kad se bude radilo, pa radim detaljne projekte za sve...
Za sada planiram ove utičnice:
- 3x LAN (po jedan u svaku sobu)
- 1x za TV
- 2X ispod tv (za neku konzolu ili bilo kakve uređaje koji možda dođu u dnevni boravak)
- 1x na plafon, za Wifi AC router (hvala na ideji)
- 1x kamera ispred ulaznih vrata
- 1x na balkon (nek se nađe)
Da, znam da je ovo 9, a na onoj slici je switch sa 8, ali pretpostavljam da ima 10" switch sa više utičnica.

Nemam neke posbne prohtjeve, nije da imam homelab ni tako nešto.
- Home assistant sa Sonoff prekidačima i senzorima (zigbee, ne wifi). To bi vrtio sa raspberrya
- Synology za NAS, kameru (samo slika kad detektira pokret), VPN server, torrent, media server.
- mini PC kojeg koristim za zajebanciju, kao neki eksperimentalni server. Pretpostavljam da cu mu naći neku svrhu i da će ostati priključen.

Bez obzira što imam spremu u kojoj će biti ormar, odustao sam od 19" veličine i odlučio drzati uređaje van ormara, na polici koju ću posebno izradit za tu svrhu.
U ormar cu stavit samo switch i patch, kao kod tebe, s tim da bi nagurao i ISP router unutra (bridge mode, modem).

Vidim da je ova UniFi oprema dosta popularna u zadnje vrijeme. Ja imam ASUS router, mislim da je jako dobar. Ima li neki razlog da se home user koji cilja na jednostavnost i low maintenance odluči zamijenit ASUS sa UniFi opremom?
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
Kad sam istraživao Synology i kamere saznao sam da je najbolje jedan od diskova dodijeliti kamerama, jer konstantno zapisuje na taj disk.
Ako se i drugi procesi vrte na tom disku tada snimanje usporava cijeli NAS i sve na njemu. Vodi računa o tome i informiraj se kako napraviti dobar setup da ti tih 5 camera zapisa ne zaguše cijeli synology.

Osim toga, svaki Synology dolazi s određenim brojem licenci za kamere. Ako imaš više kamera potrebno je kupiti dodatne licence.

Toga se sjećam, ali istraži malo o tome prije nego se odlučiš.
8 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
makaown kaže...

E sad, plan mi je staviti 5 ip kamera vani po kući i te kablove dovući u strojarnicu - tamo bih stavio jedan ormar i u njega lijepo posložio sve što treba. 

Ali, što treba? :D

 

Trebam jedan POE switch preko kojeg se spajam na ove kamere? jeli najbolje uzeti synology i na njemu spremati snimke od kamera?

 

Što se tiče kamera i konkretno tih kamera, najpametnije ti je uzeti snimač, tj. NVR u ovom slučaju od Hikvisiona. Neki 8 port recimo. Radit će puno bolje nego synology, imat ćeš analitiku i čuda + što oslobađaš synology za druge stvari.

 

Synology je ok za 2-3 generičke kamere ali kad je u igri ovakva poluprofi oprema, uvijek je bolje uzeti snimač.

13 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
mateo kaže...
Vidim da je ova UniFi oprema dosta popularna u zadnje vrijeme. Ja imam ASUS router, mislim da je jako dobar. Ima li neki razlog da se home user koji cilja na jednostavnost i low maintenance odluči zamijenit ASUS sa UniFi opremom?

Ne znam koliko si upoznat sa UniFi uređajima ali evo da ti pokušam malo približiti temu. Dok kod većine mrežne opreme u postavke uređaja ulaziš preko IP adrese tog uređaja i unosa login podataka, kod UniFi-ja ti je to riješeno na način da trebaš negdje instalirati njihov UniFi controller (možeš na PC ali bolji prijedlog je kad već imaš Synology, instalirati docker na Synology i u virtualnom containeru instalirati i pokrenuti UniFi controller). Logiraš se u UniFi controller i vidiš sve njihove uređaje koje imaš na jednom mjestu, vidiš kako su povezani, koji port na šta, možeš si složiti da ti sve lijepo piše, koji uređaj koji naziv, u koji port je spojen, na koju mrežu, koja IP adresa, kakvu kvalitetu WiFi signala ima koji uređaj... Kad spojiš novi UniFi uređaj na mrežu pojavi ti se u controlleru i samo klikneš ADOPT i dodaš ga ostalima. I što je predivno, on ti preuzme postavke mreže sam. Tako da ako dodaješ Access point, ne moraš ga konfigurirati nego si preuzme postavke mreže kako imaš. Mislim, možeš ga i posebno konfigurirati, kako god želiš. Imaš udaljeni pristup, aplikaciju na mobitelu, mogućnost kreiranja guest mreža, VLAN-ova, limitiranja brzine itd. Meni je to predobro. A full jednostavno. I imaju ti tu super foru da im se i switchevi i AP-ovi napajaju preko LAN kabla. Ne moraš struju imati posebno za te uređaje. Imaju ti riješenja i za kamere i za doorbell (zvono s kamerom, netko ti pozvoni - odmah ti na mobitelu ide notifikacija i gledaš video tko ti je pred vratima). Meni u stanu nije interesantno ali da sam u kući to bi mi bio must have. Svi uređaji ti primaju ažuriranja, poboljšanja i sigurnosne zakrpe što si se javi kao obavijest u controlleru i samo klikneš update, on se ažurira, ponovno pokrene i za par minuta gotovo.

 

Da li je sve to jednostavno ili ne, meni je. Mislim da je dosta user friendly, ne moraš znati puno o mrežama, a možeš svašta podešavati i isprobavati jer je full jednostavno. Meni se pokazalo kao super pouzdano, nemam doslovno nikakvih problema otkada sam sve postavio sve radi kako treba.

 

Evo u privitku samo par stvari kako to izgleda kad se logiraš u controller.

13 godina
offline
Re: LAN cat6 oprema
mateo kaže...
Za sada planiram ove utičnice:
- 3x LAN (po jedan u svaku sobu) - STAVI PO 2, TREBAT ĆE TI KAD TADA ILI ZA BACKUP
- 1x za TV
- 2X ispod tv (za neku konzolu ili bilo kakve uređaje koji možda dođu u dnevni boravak)
- 1x na plafon, za Wifi AC router (hvala na ideji) - RAZMISLI GDJE ĆE TI BITI AP? IMAŠ KUĆU NA KAT? TREBA TI PO JEDAN NA SVAKOM KATU. IMAŠ DVORIŠTE? IZVUCI JEDAN DO VANJSKOG DIJELA KUĆE ZA AP VANJSKI.
- 1x kamera ispred ulaznih vrata
- 1x na balkon (nek se nađe)
Da, znam da je ovo 9, a na onoj slici je switch sa 8, ali pretpostavljam da ima 10" switch sa više utičnica. - SIGURNO DA IMA. I NE MORA BITI ZA ORMAR, MOŽE STAJATI NA POLICI, PREPORUČAM ONAJ ŠTO SAM TI LINKAO.

 Sada ti je najlakše vući kablove i najmanje te košta, svaka kasnija preinaka tog tipa je gnjavaža teška i skupa. Bolje da ti stoji kabel koji ne koristiš dok mu ne nađeš primjenu nego da ti treba a nemaš ga.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice