Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon u U

poruka: 71
|
čitano: 11.051
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon u U".
8 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...
Feudalac kaže...
zzib kaže...

 U slučaju robotaxija, nema vozača. Ti govoriš o trenutnoj regulativi koja ne dozvoljava razinu 4/5 (dao sam primjer MB-a u garaži). No do 2026 to EU može promjeniti. Može i 2030, nikamo nam se ne žuri.

 

 Da netko ima funkcionalnu tehnologiju toliko da može naći osiguravajuće društvo koje će to podržati, sutra bi bila zabranjena "ručna" vožnja. Sad je u pitanju lov na devetke. Trenutno smo na 99% vremena sistem dobro radi. Da bi legalno zamijenio ljude, morat će raditi ispravno 99,999999999999% vremena, a svaka sljedeća devetka je teže dohvatljiva. Mi ljudi smo trenutno na standardu da otprilike 400 vozila izađe iz tvornice, 20 godine se vozikaju uokolo po svim mogućim cestama i uvjetima te se lagano odvezu na CIOS kad su gotovi. I za to vrijeme samo jedan od njih sudjeluje u prometnoj nesreći sa smrtnom posljedicom. To je sve skupa nekih 100 milijuna milja/kilometara, tako svejedno, odvoženo s prosječnih 50 na sat daje 20 milijuna sati vožnje između fatalnih udesa. Danas niti jedan od ovih uređaja nije u stanju uopće voziti u svim uvjetima, a kamoli da bi to radio 20 milijuna sati između dvije fatalne greške. Ne bu to tako skoro 

 Sve će biti jasno 26.06 kada bi trebala krenuti prva faza testiranja robotaksija. Testnim vozilima će upravljati vozači. Učinit će to pomoć standardnih vozila koja su opremljena tehnologijom kojom će se mapirati prometnice. Nakon toga, u idućim mjesecima planiraju se provesti i druga testiranja. Dakle, do 2026 bi robotaksi trebao biti spreman, očito sinhronizirano sa najavom Mobileye-a o prvim autonomnim vozilima do 2026.

 

Što se tiče (porazne) statistike o jednom mrtvom na 400 vozila, u kojem postotku se to odnosi na urbane sredine (gradove) na kojim će za sada (jedino) prometovati robotaksi, a koliko na prometnice van gradova?

 

 To nije stvarna brojka već sam radi ilustriranja ljudskih mogućnosti preračunao prosječnu prijeđenu udaljenost između dvije fatalne nesreće. Naravno, izvan naselja se češće gine po prijeđenom km, mladi više ginu, jako stari više stradaju. Obrazovanje, starost, spol, vrsta vozila, starost vozila; puno toga je u igri. 

 

To su ljudske tričarije. Ali, ako želimo zamijeniti ljude nečim drugim, treba postaviti početne parametre. A to je 100 milijuna kilometara preko svih vremenskih i ostalih parametara. Jedan 50-godišnjak višeg stupnja obrazovanja i platežne moći je cca jednom u milijardu kilometara, jedva punoljetan tupan iz sirotinjskog kvarta vjerojatno nastrada svakih 100-200 tisuća km. Karikiram, ali ogromne su razlike...

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
Feudalac kaže...
To su ljudske tričarije. ...

 Upravo tako. Stroj nije čovjek. Ne pati od umora, nesanice (još će malo potegnut, pa završi negdje u jarku), itd. S druge strane, stroj isto tako nije savršen (nitko to nije, pa ni stroj), ali ga nadzor može isključit (operater ili elektronika) u kritičnom trenutku prije nego li dođe do udesa ili udesa sa najgorim mogućim ishodom.

 

14 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...
Feudalac kaže...
To su ljudske tričarije. ...

 Upravo tako. Stroj nije čovjek. Ne pati od umora, nesanice (još će malo potegnut, pa završi negdje u jarku), itd. S druge strane, stroj isto tako nije savršen (nitko to nije, pa ni stroj), ali ga nadzor može isključit (operater ili elektronika) u kritičnom trenutku prije nego li dođe do udesa ili udesa sa najgorim mogućim ishodom.

 

 

8 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...
Feudalac kaže...
To su ljudske tričarije. ...

 Upravo tako. Stroj nije čovjek. Ne pati od umora, nesanice (još će malo potegnut, pa završi negdje u jarku), itd. S druge strane, stroj isto tako nije savršen (nitko to nije, pa ni stroj), ali ga nadzor može isključit (operater ili elektronika) u kritičnom trenutku prije nego li dođe do udesa ili udesa sa najgorim mogućim ishodom.

 

 Mda, slažem se ja s tobom. Međutim, usporedba po umoru, distrakciji i slično ignorira puno bitniji parametar - a to je jesu li autonomna vozila dosegla nivo kompetentnog i koncentriranog vozača. Odgovor je vrlo jasan - nisu. Ni blizu. Uopće nisu u stanju voziti u svim uvjetima u kojima može čovjek, a da ne govorimo o kompetenciji u određenim uvjetima. Kad budu mogli voziti kompetetntno kao iskusan vozač, onda možemo reći da će njihova sposobnost totalne koncentracije 0-24 dovesti do generalnog poboljšanja. 

 

Autonomna vozila nisu još dosegla ni nivo pajceka, rade parcijalno i nekompetentno u vrlo uskom podskupu uvjeta za vožnju. I dalje je to fascinantno nama laicima, ali nemojmo se zavaravati. Matematika je na našoj strani i tako će ostati još dugo vremena

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
konjRR kaže...

 Ako nisi u stanju složiti dvije riječi (a kamo li rečenice), već se moraš služiti emotikonima, slobodno dođi na kavu kod mene (dobiješ šlag u obliku srčeka)

 

 

15 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
Feudalac kaže...
zzib kaže...
Feudalac kaže...
To su ljudske tričarije. ...

 Upravo tako. Stroj nije čovjek. Ne pati od umora, nesanice (još će malo potegnut, pa završi negdje u jarku), itd. S druge strane, stroj isto tako nije savršen (nitko to nije, pa ni stroj), ali ga nadzor može isključit (operater ili elektronika) u kritičnom trenutku prije nego li dođe do udesa ili udesa sa najgorim mogućim ishodom.

 

 Mda, slažem se ja s tobom. Međutim, usporedba po umoru, distrakciji i slično ignorira puno bitniji parametar - a to je jesu li autonomna vozila dosegla nivo kompetentnog i koncentriranog vozača. Odgovor je vrlo jasan - nisu. Ni blizu. Uopće nisu u stanju voziti u svim uvjetima u kojima može čovjek, a da ne govorimo o kompetenciji u određenim uvjetima. Kad budu mogli voziti kompetetntno kao iskusan vozač, onda možemo reći da će njihova sposobnost totalne koncentracije 0-24 dovesti do generalnog poboljšanja. 

 

Autonomna vozila nisu još dosegla ni nivo pajceka, rade parcijalno i nekompetentno u vrlo uskom podskupu uvjeta za vožnju. I dalje je to fascinantno nama laicima, ali nemojmo se zavaravati. Matematika je na našoj strani i tako će ostati još dugo vremena

 Izvini, ali mislim da nismo kompetentni govoriti o tome što autonomna vozila danas mogu. CEO od Mobileye-a tvrdi kako su proteklih godina autonomna vozila značajno napredovala, ali da li je to tako tek će se vidjeti (ili neće i od svega na kraju ispadne: fijasko).

 

8 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...

 Izvini, ali mislim da nismo kompetentni govoriti o tome što autonomna vozila danas mogu. CEO od Mobileye-a tvrdi kako su proteklih godina autonomna vozila značajno napredovala, ali da li je to tako tek će se vidjeti (ili neće i od svega na kraju ispadne: fijasko).

 

 Slažem se, točan status ne znam(o). Znam šta nudi Tesla i to je, iako fascinantno, u generalnom smislu - daleko od doista upotrebljivog. Međutim, čitam između redaka - da Intel (mobilEye) ili Google ima tehnologiju 4. razine, već bi izlobirali da se zabrani ručna vožnja, svi bi se otimali da kupuju njihovu tehnologiju, a SAD bi uveo sankcije svim firmama po svijetu koje pokušavaju bilo što slično napraviti. Obzirom da se ništa od toga ne događa, prilično sam siguran da nemaju dovoljno dobru tehnologiju. Problem su one devetke. 90% vremena stari fićo iz 1970-te može voziti autonomno (dok je cesta ispred njega ravna, a sve ceste su u dovolnjno kratkim odsječcima - ravne). Doći do 99% je već velika stvar, a do 99,9 puno teže. Svaka sljedeća devetka je sve teža i teža. Nikd neće biti lakša jer je to protivno svim prirodnim zakonima, matematici i logici. MobilEye i Tesla to naizmjence najavljuju već više od 10 godina i svake godine slušamo ista obećanja - comming next year. Vjerovat ću kad vidim, kredit kod mene više nemaju. VW i Stanford su još 1997. imali autonomni passat koji je najbrže prošao DARPAin poligon. 27 godina, frende, je to. Zašto misliš da će 28-a biti prekretnica?

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
Feudalac kaže...
zzib kaže...

 Izvini, ali mislim da nismo kompetentni govoriti o tome što autonomna vozila danas mogu. CEO od Mobileye-a tvrdi kako su proteklih godina autonomna vozila značajno napredovala, ali da li je to tako tek će se vidjeti (ili neće i od svega na kraju ispadne: fijasko).

 

 Slažem se, točan status ne znam(o). Znam šta nudi Tesla i to je, iako fascinantno, u generalnom smislu - daleko od doista upotrebljivog. Međutim, čitam između redaka - da Intel (mobilEye) ili Google ima tehnologiju 4. razine, već bi izlobirali da se zabrani ručna vožnja, svi bi se otimali da kupuju njihovu tehnologiju, a SAD bi uveo sankcije svim firmama po svijetu koje pokušavaju bilo što slično napraviti. Obzirom da se ništa od toga ne događa, prilično sam siguran da nemaju dovoljno dobru tehnologiju. Problem su one devetke. 90% vremena stari fićo iz 1970-te može voziti autonomno (dok je cesta ispred njega ravna, a sve ceste su u dovolnjno kratkim odsječcima - ravne). Doći do 99% je već velika stvar, a do 99,9 puno teže. Svaka sljedeća devetka je sve teža i teža. Nikd neće biti lakša jer je to protivno svim prirodnim zakonima, matematici i logici. MobilEye i Tesla to naizmjence najavljuju već više od 10 godina i svake godine slušamo ista obećanja - comming next year. Vjerovat ću kad vidim, kredit kod mene više nemaju. VW i Stanford su još 1997. imali autonomni passat koji je najbrže prošao DARPAin poligon. 27 godina, frende, je to. Zašto misliš da će 28-a biti prekretnica?

 OK, ali ne misliš li da brzaš? Ne može nova tehnologija koja se tek treba pokazati u praksi preko noći zamijeniti postojeću. Današnje električne automobile si ne mogu svi priuštiti, a kamo li autonomna vozila koja (značajno) poskupljuju izvedbu.

 

Ide se malim koracima naprijed, korak po korak sve dok novo nije spremno da zamjeni staro.

 

14 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...
Feudalac kaže...
zzib kaže...
Feudalac kaže...
To su ljudske tričarije. ...

 Upravo tako. Stroj nije čovjek. Ne pati od umora, nesanice (još će malo potegnut, pa završi negdje u jarku), itd. S druge strane, stroj isto tako nije savršen (nitko to nije, pa ni stroj), ali ga nadzor može isključit (operater ili elektronika) u kritičnom trenutku prije nego li dođe do udesa ili udesa sa najgorim mogućim ishodom.

 

 Mda, slažem se ja s tobom. Međutim, usporedba po umoru, distrakciji i slično ignorira puno bitniji parametar - a to je jesu li autonomna vozila dosegla nivo kompetentnog i koncentriranog vozača. Odgovor je vrlo jasan - nisu. Ni blizu. Uopće nisu u stanju voziti u svim uvjetima u kojima može čovjek, a da ne govorimo o kompetenciji u određenim uvjetima. Kad budu mogli voziti kompetetntno kao iskusan vozač, onda možemo reći da će njihova sposobnost totalne koncentracije 0-24 dovesti do generalnog poboljšanja. 

 

Autonomna vozila nisu još dosegla ni nivo pajceka, rade parcijalno i nekompetentno u vrlo uskom podskupu uvjeta za vožnju. I dalje je to fascinantno nama laicima, ali nemojmo se zavaravati. Matematika je na našoj strani i tako će ostati još dugo vremena

 Izvini, ali mislim da nismo kompetentni govoriti o tome što autonomna vozila danas mogu. CEO od Mobileye-a tvrdi kako su proteklih godina autonomna vozila značajno napredovala, ali da li je to tako tek će se vidjeti (ili neće i od svega na kraju ispadne: fijasko).

 

 

8 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...

 OK, ali ne misliš li da brzaš? Ne može nova tehnologija koja se tek treba pokazati u praksi preko noći zamijeniti postojeću. Današnje električne automobile si ne mogu svi priuštiti, a kamo li autonomna vozila koja (značajno) poskupljuju izvedbu.

 

Ide se malim koracima naprijed, korak po korak sve dok novo nije spremno da zamjeni staro.

 Matematika iza autonomnih vozila je da nemaju vozača što drastično smanjuje troškove po km-putniku i tu ekstra stotica tisuća eura po vozilu, pa ako je prenosivo, a načelno jest; nije prevelika prepreka. Zamisli šofera kamiona-autobusa koji ima vrlo stroge limite za radno vrijeme, to su dvostruki vozači, pauze; mjesečni trošak od 6-7000 i više po vozilu. 100.000 eura sistem otplatiš već prve godine, a poslije čisti profit. Ne govorim tu o privatnim autima; matematika iza toga je sasvim drugačija. Interes je tu jako velik, skaliranje jednostavno. Svaka banka bi ti dala kredit za to jer je -no brainer. 

 

Generalno, brzam li? ja to gledam iz drugog kuta - oni pokušavaju stvoriti novi proizvod - sveti gral - to traje skoro 30 godina. Pa - na njima je da dokažu da imaju valjan proizvod. Do tada, skeptičan sam jer su me silnim prethodnim obećanjima natjerali da budem skeptičan. Ako nisi pratio, došlo je ogromnog preslagivanja u sferi istraživanja i razvoja autonomnih sustava, mnogi su odustali neki se spajaju. MobilEye koji najavljuje nekaj za dvije godine je kao "slučajno" otkrio da New York City ima problem sa masovnim neregularnim parkiranjem i kretanjem pješaka. Kako će to riješiti? Isprogramirati vozila da namjerno krše propise pa preuzeti plaćanje kazni umjesto vlasnika? Ili ići silom na pješake ili dopustiti da ih vandali do besvijesti usporavaju samo zato što mogu? To je ogroman sklop okolnosti koje se isprepliću međusobno i koje funkcioniraju implicitno jer je unutra uvijek živi čovjek koji ima razum, ali i sposobnost izaći van i fizički ukloniti prepreku, potući se ili šta već treba učiniti da se promet odvija, a putnici ili teret zaštiti. 

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
Feudalac kaže...
zzib kaže...

 OK, ali ne misliš li da brzaš? Ne može nova tehnologija koja se tek treba pokazati u praksi preko noći zamijeniti postojeću. Današnje električne automobile si ne mogu svi priuštiti, a kamo li autonomna vozila koja (značajno) poskupljuju izvedbu.

 

Ide se malim koracima naprijed, korak po korak sve dok novo nije spremno da zamjeni staro.

 Matematika iza autonomnih vozila je da nemaju vozača što drastično smanjuje troškove po km-putniku i tu ekstra stotica tisuća eura po vozilu, pa ako je prenosivo, a načelno jest; nije prevelika prepreka. Zamisli šofera kamiona-autobusa koji ima vrlo stroge limite za radno vrijeme, to su dvostruki vozači, pauze; mjesečni trošak od 6-7000 i više po vozilu. 100.000 eura sistem otplatiš već prve godine, a poslije čisti profit. Ne govorim tu o privatnim autima; matematika iza toga je sasvim drugačija. Interes je tu jako velik, skaliranje jednostavno. Svaka banka bi ti dala kredit za to jer je -no brainer. 

 

Generalno, brzam li? ja to gledam iz drugog kuta - oni pokušavaju stvoriti novi proizvod - sveti gral - to traje skoro 30 godina. Pa - na njima je da dokažu da imaju valjan proizvod. Do tada, skeptičan sam jer su me silnim prethodnim obećanjima natjerali da budem skeptičan. Ako nisi pratio, došlo je ogromnog preslagivanja u sferi istraživanja i razvoja autonomnih sustava, mnogi su odustali neki se spajaju. MobilEye koji najavljuje nekaj za dvije godine je kao "slučajno" otkrio da New York City ima problem sa masovnim neregularnim parkiranjem i kretanjem pješaka. Kako će to riješiti? Isprogramirati vozila da namjerno krše propise pa preuzeti plaćanje kazni umjesto vlasnika? Ili ići silom na pješake ili dopustiti da ih vandali do besvijesti usporavaju samo zato što mogu? To je ogroman sklop okolnosti koje se isprepliću međusobno i koje funkcioniraju implicitno jer je unutra uvijek živi čovjek koji ima razum, ali i sposobnost izaći van i fizički ukloniti prepreku, potući se ili šta već treba učiniti da se promet odvija, a putnici ili teret zaštiti. 

 

Za početak, što se tiče NY, odlučili su dopustiti robotaksije, ali samo uz prisustvo vozača koji je spreman preuzeti upravljanje (što će napraviti ZG po tom pitanju?)

 

https://www.theverge.com/2024/3/28/24108894/nyc-autonomous-robotaxi-safety-driver-permit-eric-adams

 

Ali mene više interesira tvoje pitanje: zašto Mobileye? Zašto ne Tesla? Ili Mercedes, NVIDIA, Aymo (Alphabet), itd.

 

https://seekingalpha.com/article/4658403-mobileye-global-stock-buy-long-term-aggressive-growth-investors

 

Odgovor se krije u poslovnoj odluci VW grupe (Porsche->Rimac) koja je odabrala Mobileye

 

https://poslovnipuls.com/2024/03/21/volkswagen-prosirio-partnerstvo-s-izraelskom-tvrtkom-koja-radi-na-projektu-hrvatskih-robotaksija/

https://www.mobileye.com/news/automated-driving-volkswagen-group-intensifies-collaboration-with-mobileye/

 

Kažeš da pokušavaju stvoriti sveti gral za koji je potrebno skoro 30 godina. Zaboravljaš da je današnja tehnnologija rezultat nekoliko dekada razvoja, a posljednja karika koja je nedostajala je umjetna inteligencija koja ima sposobnost eksponencijalnog rasta. Pri tome mislim na strojno učenje koje omogućuje prilagodbu brzinom o kojoj čovjek može samo sanjati (sve do singularnosti).

 

 

 

 

 

 

8 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...

Za početak, što se tiče NY, odlučili su dopustiti robotaksije, ali samo uz prisustvo vozača koji je spreman preuzeti upravljanje (što će napraviti ZG po tom pitanju?)

 

https://www.theverge.com/2024/3/28/24108894/nyc-autonomous-robotaxi-safety-driver-permit-eric-adams

 

Ali mene više interesira tvoje pitanje: zašto Mobileye? Zašto ne Tesla? Ili Mercedes, NVIDIA, Aymo (Alphabet), itd.

 

https://seekingalpha.com/article/4658403-mobileye-global-stock-buy-long-term-aggressive-growth-investors

 

Odgovor se krije u poslovnoj odluci VW grupe (Porsche->Rimac) koja je odabrala Mobileye

 

https://poslovnipuls.com/2024/03/21/volkswagen-prosirio-partnerstvo-s-izraelskom-tvrtkom-koja-radi-na-projektu-hrvatskih-robotaksija/

https://www.mobileye.com/news/automated-driving-volkswagen-group-intensifies-collaboration-with-mobileye/

 

Kažeš da pokušavaju stvoriti sveti gral za koji je potrebno skoro 30 godina. Zaboravljaš da je današnja tehnnologija rezultat nekoliko dekada razvoja, a posljednja karika koja je nedostajala je umjetna inteligencija koja ima sposobnost eksponencijalnog rasta. Pri tome mislim na strojno učenje koje omogućuje prilagodbu brzinom o kojoj čovjek može samo sanjati (sve do singularnosti).

 Baš zato što je današnja tehnologija nadogradnja stoljeća razvoja; što se napredak ne događa linearnno već u skokovima; prilično sam skeptičan iako bih volio doživjeti taj dan. Kad radi, to i danas izgleda kao magija, fascinantno je.

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
Feudalac kaže...
 Baš zato što je današnja tehnologija nadogradnja stoljeća razvoja; što se napredak ne događa linearnno već u skokovima; prilično sam skeptičan iako bih volio doživjeti taj dan. Kad radi, to i danas izgleda kao magija, fascinantno je.

 

Tako bi vjerojatno govorio i u prošlom stoljeću da ti je netko rekao kako ćeš danas telefonirati koristeći pametni telefon. A upravo ti je eksponencijalni rast, odnosno Moore-ov zakon koji govori kako se broj tranzistora u čipu udvostručje svaih 18 do 24 mjeseca, omogućio da se telefon pretvori u malo računalo koje ti stane u ruku. Štoviše, tada bi rekao da je to linearni rast, a ne rast u skokovima

 

  • Početno stanje n: Transistor dimenzije 1*1, površine 1
  • stanje n+1 : transistor dimenzije 0,5*0,5, površina je 0,25
  • stanje n+2 : transistor dimenzije 0,25*0,25, površina je 0,0625
  • itd
8 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...
Feudalac kaže...
 Baš zato što je današnja tehnologija nadogradnja stoljeća razvoja; što se napredak ne događa linearnno već u skokovima; prilično sam skeptičan iako bih volio doživjeti taj dan. Kad radi, to i danas izgleda kao magija, fascinantno je.

 

Tako bi vjerojatno govorio i u prošlom stoljeću da ti je netko rekao kako ćeš danas telefonirati koristeći pametni telefon. A upravo ti je eksponencijalni rast, odnosno Moore-ov zakon koji govori kako se broj tranzistora u čipu udvostručje svaih 18 do 24 mjeseca, omogućio da se telefon pretvori u malo računalo koje ti stane u ruku. Štoviše, tada bi rekao da je to linearni rast, a ne rast u skokovima

 

  • Početno stanje n: Transistor dimenzije 1*1, površine 1
  • stanje n+1 : transistor dimenzije 0,5*0,5, površina je 0,25
  • stanje n+2 : transistor dimenzije 0,25*0,25, površina je 0,0625
  • itd

 Pa nije tako. Izum tranzistora je skok; iterativno smanjivanje je pitanje upornosti i cost/benefit analize. Modificiranje gena je ideja starija od samog saznanja da postoje geni, ali otkriće da bakterije za izradu jogurta imaju mehanizam (crispr/cas) kojim kopiraju komad virusnog DNK s lakoćom je kompletno promijenio taj dio znanosti i tehnologije u roku odmah i otvorio mogućnosti o kojima se samo moglo sanjati do prije 10-15 godina. Potraga za upotrebljivim prijenosnim uređajima je dovela do proizvodnje baterija koje pogone automobile i to je sada najveći dio baterijske industrije, a prenosivi uređaji će na kraju biti kusur, minorni dio. Stalno se događaju takvi skokovi samo što običan čovjek u današnje vrijeme to ne vidi; njemu se čini da sve svakog dana napreduje pomalo ali to je zapravo samo dio krivulje učenja - dvostruko veća proizvodnja donosi određeni postotak u smanjenju troškova/cijene. Stvarne promjene se događaju u skokovima. I uvijek dođu od tamo gdje ih se najmanje očekuje.  

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
Feudalac kaže...
 Pa nije tako. Izum tranzistora je skok;  Stvarne promjene se događaju u skokovima. I uvijek dođu od tamo gdje ih se najmanje očekuje.  

 Pa nije baš tako ;) Po tebi bi trebali čekati na kvantna računala kako bi dobili autonomna vozila. A znanstveni napredak je u većoj mjeri slučajnost (gdje se najmanje očekuje). Danas se puno toga zna unaprijed (daleko više nego li prije 100-tinjak godina) upravo zbog eksponecijalnog razvoja (jedno se veže na drugo). A s druge strane, neka nova saznanja, npr. razvojem kvantnih računala, nameću pitanje upotrebljivosti. Što onda dovede do davanja novčane nagrade onom koji ima odgovor na to pitanje.

 

14 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...
Feudalac kaže...
 Pa nije tako. Izum tranzistora je skok;  Stvarne promjene se događaju u skokovima. I uvijek dođu od tamo gdje ih se najmanje očekuje.  

 Pa nije baš tako ;) Po tebi bi trebali čekati na kvantna računala kako bi dobili autonomna vozila. A znanstveni napredak je u većoj mjeri slučajnost (gdje se najmanje očekuje). Danas se puno toga zna unaprijed (daleko više nego li prije 100-tinjak godina) upravo zbog eksponecijalnog razvoja (jedno se veže na drugo). A s druge strane, neka nova saznanja, npr. razvojem kvantnih računala, nameću pitanje upotrebljivosti. Što onda dovede do davanja novčane nagrade onom koji ima odgovor na to pitanje.

 

 

15 godina
offline
Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon u U

Da skratim priču jer bi ovako mogli u nedogled. Ono što mi nije jasno zašto bi netko bacao novac na nešto što nema budućnost?

 

https://lidermedia.hr/tvrtke-i-trzista/projekt-rimcevih-robotaksija-prikupio-novih-100-milijuna-eura-investicije-od-saudijskog-fonda-155458

 

Tako da sam zatražio mišljenje neutralne strane. A tko bi to mogao biti? Pa umjetna inteligencija, tko drugi? ;)

 

 

Hello Gemini. Question: autonomous vehicles, reality or hype?


Autonomous vehicles (AVs) are a fascinating technology with the potential to revolutionize transportation. However, the picture isn't quite black and white - there's both reality and hype to consider.

 

**The Hype:**

 

* **Overly optimistic timelines:** Early predictions for widespread adoption proved overly ambitious. Technical challenges and regulatory hurdles have slowed progress.
* **Fully driverless cars everywhere:** The idea of everyone owning a self-driving car anytime soon is unrealistic. Most experts anticipate a phased approach, with limited areas or specific applications (like highways) seeing them first.

 

**The Reality:**

 

* **Technology is advancing:** Self-driving tech is constantly improving. Many new cars boast advanced driver-assistance systems (ADAS) that lay the groundwork for full autonomy.
* **Limited applications are here:** We're already seeing autonomous vehicles in controlled environments like warehouses or ridesharing fleets.
* **Potential benefits are significant:** AVs offer a future with reduced accidents, increased mobility for everyone (including those who can't drive themselves), and potentially a more eco-friendly transportation system.

 

So, are autonomous vehicles reality or hype? It's a bit of both. The technology is real and progressing, but widespread adoption will likely take time.

 

OK, thanks. But how about robotaxi, not driverless cars everywhere

 

Robotaxis, specifically, are a more realistic application of self-driving technology compared to widespread individual ownership. Here's why:

 

**Advantages of Robotaxis:**

 

* **Controlled environments:** Robotaxis can be deployed in designated areas with well-mapped routes and predictable traffic patterns, making it easier for the autonomous systems to handle situations.
* **Focus on technology:** Companies developing robotaxis can invest heavily in the technology and constantly update it within their fleet, ensuring the most advanced systems are in use.
* **Reduced operational costs:** Robotaxis eliminate the need for human drivers, potentially leading to lower overall operational costs for the service.
* **Increased efficiency:** Robotaxis could optimize travel routes and avoid congestion, leading to faster travel times and smoother traffic flow.

**Challenges Remain:**

* **Regulation:** Clear and consistent regulations regarding robotaxis are still under development in many places.
* **Public trust:** Building public trust in the safety and reliability of robotaxis is crucial for widespread adoption.
* **Technical limitations:** While constantly improving, self-driving technology can still encounter unexpected situations that require human intervention.

**Overall, robotaxis are a more feasible near-term application of autonomous vehicles. We're already seeing pilot programs and limited deployments in some cities. While challenges remain, robotaxis have the potential to significantly impact urban transportation.**

 

OK, thank you, bye

 

You're welcome! Safe travels, and feel free to ask me anything else if you have more questions in the future. Bye!

 

 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...
Feudalac kaže...
 Pa nije tako. Izum tranzistora je skok;  Stvarne promjene se događaju u skokovima. I uvijek dođu od tamo gdje ih se najmanje očekuje.  

 Pa nije baš tako ;) Po tebi bi trebali čekati na kvantna računala kako bi dobili autonomna vozila. A znanstveni napredak je u većoj mjeri slučajnost (gdje se najmanje očekuje). Danas se puno toga zna unaprijed (daleko više nego li prije 100-tinjak godina) upravo zbog eksponecijalnog razvoja (jedno se veže na drugo). A s druge strane, neka nova saznanja, npr. razvojem kvantnih računala, nameću pitanje upotrebljivosti. Što onda dovede do davanja novčane nagrade onom koji ima odgovor na to pitanje.

 

 Ne, ja ne znam što će budućnost donijeti i odbacujem svako predviđanje budućnosti jer su sva pogrešna; kao u tvom primjeru da li sam mogao predvidjeti pametne telefone prije 100 godina? Pa naravno da nisam. Promjene su skokovite, jedan izum/otkriće ovdje, kompletno preokrene povijest 30 godina kasnije na drugom kraju planeta. Znanost nije predvidljiva; kad bi smo znali što ćemo otkriti, to bi značilo da već znamo ono što još neznamo. Tako da bilo čije najave da će određeni problem riješiti u određenom roku su običan hype ili još gore - laž.

 

Takve izjave prihvaćam samo u potpuno riješenim disciplinama - ako vodoinstalater kaže da će riješiti problem curenja vode u tri dana - on će ga gotovo sigurno riješiti u tri dana jer to već radi cijelo desetljeće ili dva i zna sve moguće probleme na koje može naići. Ako netko tvrdi da će imati upotrebljiv reaktor za nuklearnu fuziju u roku dvije godine, a nikad ga prije toga nitko nije napravio - onda taj jede govna i smatra nas ostale budalama. To je tako jednostavno. I ne znači da ja mislim da neće možda uspjeti ili da će za 20 godina otići i dalje od obećanja. Stvar je samo u tome da to nije predvidivo, ništa više ni ništa manje. 

 

I naši ljudi to znaju stoljećima pa kažu - živi bili pa vidjeli. Budućnost koja nas čeka je nepoznata, ali je sigurno fascinantna.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.4.2024 11:01 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
Feudalac kaže...

 

 Ne, ja ne znam što će budućnost donijeti i odbacujem svako predviđanje budućnosti jer su sva pogrešna; kao u tvom primjeru da li sam mogao predvidjeti pametne telefone prije 100 godina? 

 

I naši ljudi to znaju stoljećima pa kažu - živi bili pa vidjeli. Budućnost koja nas čeka je nepoznata, ali je sigurno fascinantna.

 Pred kraj prošlog stoljeća, imao sam stolno računalo i pokraj njega bežični kućni telefon. Jesam li mogao predvidjeti da će se to dvoje spojiti u jedno i postati pametni telefon? Sigurno da jesam, ali nisam. To što ja ne mogu nešto (pred)vidjeti, to ne znači da to nije moguće ili da već ne postoji. Na zemlji danas živi gotovo 8 milijardi ljudi, neki od njih imaju viziju, većina nema. Oni koji imaju viziju, kroje našu budućnost. Tako je u slučaju umjetne inteligencije: odjednom se pojavila i piše glazbu, sklada pjesme, piše romane? Odakle takav nagli skok? Pa nije, rad neuronske mreže je već neko vrijeme poznat, samo se čekalo na odgovarajući hardware. Nitko nije rekao da će fuziju na zemlji napraviti u roku od dvije godine. Proces fuzije na Suncu je već neko vrijeme poznat, samo treba vremena da ga se ostvari pri uvjetima koji vladaju na Zemlji.

 

8 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...
Feudalac kaže...

 

 Ne, ja ne znam što će budućnost donijeti i odbacujem svako predviđanje budućnosti jer su sva pogrešna; kao u tvom primjeru da li sam mogao predvidjeti pametne telefone prije 100 godina? 

 

I naši ljudi to znaju stoljećima pa kažu - živi bili pa vidjeli. Budućnost koja nas čeka je nepoznata, ali je sigurno fascinantna.

 Pred kraj prošlog stoljeća, imao sam stolno računalo i pokraj njega bežični kućni telefon. Jesam li mogao predvidjeti da će se to dvoje spojiti u jedno i postati pametni telefon? Sigurno da jesam, ali nisam. To što ja ne mogu nešto (pred)vidjeti, to ne znači da to nije moguće ili da već ne postoji. Na zemlji danas živi gotovo 8 milijardi ljudi, neki od njih imaju viziju, većina nema. Oni koji imaju viziju, kroje našu budućnost. Tako je u slučaju umjetne inteligencije: odjednom se pojavila i piše glazbu, sklada pjesme, piše romane? Odakle takav nagli skok? Pa nije, rad neuronske mreže je već neko vrijeme poznat, samo se čekalo na odgovarajući hardware. Nitko nije rekao da će fuziju na zemlji napraviti u roku od dvije godine. Proces fuzije na Suncu je već neko vrijeme poznat, samo treba vremena da ga se ostvari pri uvjetima koji vladaju na Zemlji.

 

 Pa upravo to govorim. Može bit, ne mora bit, Što će biti? Nitko ne zna. U tome je ljepota života. I nema razlike u tome što nešto tvrdi direktor Mobileeya ili ti ili ja. Budućnost se ne može predvidjeti i njegove najave roka do kojeg će izumiti nekaj su obična glupost. Ne može to znati; da zna već bi imao gotov proizvod - a nema. 

 

Kaj se tiče fuzije, ako nisi shvatio da karikiram rok tek toliko da olakšam prenošenje ideje koju zastupam, pitam se trebamo li dalje raspravljati. Naravno da znamo u kojim uvjetima fuzija funkcionira. Ono što ne znamo je kako stvoriti i održavati te uvjete na pouzdan, cjenovno prihvatljiv i dugotrajan način. I tko god kaže da zna - ili je idiot ili ti pokušava uzeti pare. Ista stvar je sa razinom 4 autonomne vožnje. Nismo ni blizu. Činjenica da možemo napraviti 50 km bez sudara na lijepo označenoj i osunčanoj cesti je daleko od 100 milijuna kilometara u svim zamislivim uvjetima. Neuralne mreže, kao koncept, su poznate skoro koliko i digitalna računala. Jest, trebalo je imati dovoljno dobar hardver. Ali, veliki jezični modeli imaju još par tajnih sastojaka koji su izumljeni tek prije manje od 10 godina tako da to nije bio jednosmjeran i linearan proces; sad je odjednom došlo do eksplozije kad su se poklopile sve tehnike, teorija, matematika i dostupni hardver. I to nije bilo predvidivo i nitko to nije predvidio pa sad imamo OpenAI koji je egzistencijalna prijetnja Googleu koji je nastao i narastao te egzistira na korištenju neuralnih mreža.

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
Feudalac kaže...

 Pa upravo to govorim. Može bit, ne mora bit, Što će biti? Nitko ne zna. U tome je ljepota života. I nema razlike u tome što nešto tvrdi direktor Mobileeya ili ti ili ja. Budućnost se ne može predvidjeti i njegove najave roka do kojeg će izumiti nekaj su obična glupost. Ne može to znati; da zna već bi imao gotov proizvod - a nema. 

 

 OK, vidim da se ne možemo u potpunosti složiti, ali tu smo negdje blizu. Pitanje je: zar bi Kinezi, Ameri, Japanci, Francuzi radili na fuziji da to nije ostvarivo? Ista stvar sa Mobileye, Mercedes, Waymo (i drugi) po pitanju autonomne razine 4/5? Ili se radi samo o strahu od konkurencije koja bi mogla dobiti tehnološku prednost? A mi te njihove igrarije plaćamo? Živi bili pa vidjeli, pozdrav.

 

11 godina
online
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
Feudalac kaže...

...sad je odjednom došlo do eksplozije kad su se poklopile sve tehnike, teorija, matematika i dostupni hardver. I to nije bilo predvidivo i nitko to nije predvidio pa sad imamo OpenAI koji je egzistencijalna prijetnja Googleu koji je nastao i narastao te egzistira na korištenju neuralnih mreža.

 pa nije baš 'odjednom' došlo do eksplozije i nije baš da nitko nije predvidio

zapitaj se kad je nevidija krenula u razvoj ai hardvera/sofvera i zašto je upravo baš sad jedna od najvrjednijih kompanija na svijetu

 

netko to ipak predviđa, rijetki od njih se usude investirat u to predviđanje, a još rjeđi i profitiraju (jer ipak svako previđanje, a često i razvoj kad i pogode predviđanje, ne krenu baš onako kako su zamislili)

8 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
picajzla0707 kaže...
Feudalac kaže...

...sad je odjednom došlo do eksplozije kad su se poklopile sve tehnike, teorija, matematika i dostupni hardver. I to nije bilo predvidivo i nitko to nije predvidio pa sad imamo OpenAI koji je egzistencijalna prijetnja Googleu koji je nastao i narastao te egzistira na korištenju neuralnih mreža.

 pa nije baš 'odjednom' došlo do eksplozije i nije baš da nitko nije predvidio

zapitaj se kad je nevidija krenula u razvoj ai hardvera/sofvera i zašto je upravo baš sad jedna od najvrjednijih kompanija na svijetu

 

netko to ipak predviđa, rijetki od njih se usude investirat u to predviđanje, a još rjeđi i profitiraju (jer ipak svako previđanje, a često i razvoj kad i pogode predviđanje, ne krenu baš onako kako su zamislili)

 Ne moram se pitati. nVidia je s CUDAom ciljala nekaj drugo 2005. ili 2006., tek 10 godina kasnije je pivotirala na neuralne mreže kad su već počeli izlaziti specijalizirani čipovi samo za tu svrhu i kad su shvatili da trebaju tek minimalne izmjene dizajna kako bi pokrili i taj segment tržišta. Sve joj se poklopilo do jaja i super su se prilagodili novoj situaciji. Može se slobodno reći da su sasvim slučajno se našli tu gdje jesu, ali da su sretnu zvijezdu iskoristili 110% - jesu i zaslužuju novac koji sada mlade.

Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
Feudalac kaže...
picajzla0707 kaže...
Feudalac kaže...

...sad je odjednom došlo do eksplozije kad su se poklopile sve tehnike, teorija, matematika i dostupni hardver. I to nije bilo predvidivo i nitko to nije predvidio pa sad imamo OpenAI koji je egzistencijalna prijetnja Googleu koji je nastao i narastao te egzistira na korištenju neuralnih mreža.

 pa nije baš 'odjednom' došlo do eksplozije i nije baš da nitko nije predvidio

zapitaj se kad je nevidija krenula u razvoj ai hardvera/sofvera i zašto je upravo baš sad jedna od najvrjednijih kompanija na svijetu

 

netko to ipak predviđa, rijetki od njih se usude investirat u to predviđanje, a još rjeđi i profitiraju (jer ipak svako previđanje, a često i razvoj kad i pogode predviđanje, ne krenu baš onako kako su zamislili)

 Ne moram se pitati. nVidia je s CUDAom ciljala nekaj drugo 2005. ili 2006., tek 10 godina kasnije je pivotirala na neuralne mreže kad su već počeli izlaziti specijalizirani čipovi samo za tu svrhu i kad su shvatili da trebaju tek minimalne izmjene dizajna kako bi pokrili i taj segment tržišta. Sve joj se poklopilo do jaja i super su se prilagodili novoj situaciji. Može se slobodno reći da su sasvim slučajno se našli tu gdje jesu, ali da su sretnu zvijezdu iskoristili 110% - jesu i zaslužuju novac koji sada mlade.

 I svejedno opet i untaoc razloga ikakvoga vrijednost nije osnovana na tomu sto su imali srece sa "hardverom" ( iako vise zbog softwra koji je je gonio cudu, amd/ati je tu bio dosta lijen jer nije bilo trzista ) nego na hypu, vjeri, bublleu itd... jer danasnja ekonomija je "casino" ekonomija, bazira se na vjeri itd...

A da zasluzuju novac a valjda koliko bilo koja druga zla korporacija zasluzuje...

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.4.2024 16:38 (konjRR).
8 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...
Feudalac kaže...

 Pa upravo to govorim. Može bit, ne mora bit, Što će biti? Nitko ne zna. U tome je ljepota života. I nema razlike u tome što nešto tvrdi direktor Mobileeya ili ti ili ja. Budućnost se ne može predvidjeti i njegove najave roka do kojeg će izumiti nekaj su obična glupost. Ne može to znati; da zna već bi imao gotov proizvod - a nema. 

 

 OK, vidim da se ne možemo u potpunosti složiti, ali tu smo negdje blizu. Pitanje je: zar bi Kinezi, Ameri, Japanci, Francuzi radili na fuziji da to nije ostvarivo? Ista stvar sa Mobileye, Mercedes, Waymo (i drugi) po pitanju autonomne razine 4/5? Ili se radi samo o strahu od konkurencije koja bi mogla dobiti tehnološku prednost? A mi te njihove igrarije plaćamo? Živi bili pa vidjeli, pozdrav.

 

 Privlačnost fuzije je neodoljiva. Neograničena energija za milijune godina ispred nas. Potencijalni benefit je neopisivo vrijedan te se isplati utrošiti na istraživanje. Ako i ne uspijemo, usput ćemo stvoriti razne druge tehnologije koje će se koristiti u druge svrhe. Ako samo pogledaš da CERN nije proizveo ništa od ciljanog i namjeravanog, ali je stvorio WEB. Iznenađenje iz vedra neba i potpuni fail, a opet benefiti za civilizaciju su toliki da ih se više ne može ni pojmiti. 

 

Benefiti autonomnih strojeva su enormni i nesagledivi; moglo bi se zaraditi trilijune trilijuna; stvoriti potpuno novi svijet, promijeniti povijest civilizacije - nije uopće moguće zamisliti što bi se sve promijenilo (i što će se promijeniti jednog dana) izumom strojeva koji se mogu kompetentno a autonomno kretati i snalaziti u bilo kojem prostoru. To će promijeniti način izrade stvari, stanovanja, života, ratovanja, promijenit će apsolutno sve i zato se isplati ulagati u razvoj takve tehnologije. Konsekvence odnosno opasnost od postojanja takvih strojeva su nesagledive; moraš ih imati da bi ih mogao kontrolirati, nešto slično kao što je A-bomba napravljena zato da bi je imali prije bilo koga drugog. Na liniji je postojanje čovječanstva kao takvog. Igramo se s mogućnosti da postanemo Bogovi ili da se uništimo kao što je već pokazano u hrpi umjetničkih djela. Ali utrka je tu i nije bezveze da se SAD odlučio odlučio ekonomski zaratiti s Kinom u trenutku u kojem je to učinio. (Simulacije i istraživanja koja rade su pokazala da ljudski vojni pilot nema apsolutno nikakve šanse protiv AI pilota; potpuni fail every single time nakon vrlo kratke faze samoučenja). Samo jedan od primjera da se stratezima zaledi krv u žilama).

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.4.2024 16:50 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
konjRR kaže...

A da zasluzuju novac a valjda koliko bilo koja druga zla korporacija zasluzuje...

Tvrdi onaj koji je prodao Asus Rog Strix sa NVIDIA GeForce RTX 4060. Krajnje licemjerno. I nemoj sad kako si ga prodao zato što je Nevidia zla korporacija. Što si ga uopće kupovao ili prodavao za nekog drugog?

 

14 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...
konjRR kaže...

A da zasluzuju novac a valjda koliko bilo koja druga zla korporacija zasluzuje...

Tvrdi onaj koji je prodao Asus Rog Strix sa NVIDIA GeForce RTX 4060. Krajnje licemjerno. I nemoj sad kako si ga prodao zato što je Nevidia zla korporacija. Što si ga uopće kupovao ili prodavao za nekog drugog?

 

 

15 godina
offline
Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon u U

Nvidia’s ascent as an AI superpower can be attributed to a bold technological gamble made in 2006. Researchers at Stanford University discovered that GPUs could accelerate mathematical operations, a capability absent in regular processing chips. Good timing, technological foresight and innovation set Nvidia on a trajectory towards becoming a key player in the AI ecosystem.

 
0 1 hvala 0
11 godina
online
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
Čaba krečiš, naš feudalac uvijek ima svoju verziju svijta i rasprave s njim su previše zamorne
14 godina
offline
Re: Rimac Energy otvorio razvojno-proizvodni pogon
zzib kaže...

Nvidia’s ascent as an AI superpower can be attributed to a bold technological gamble made in 2006. Researchers at Stanford University discovered that GPUs could accelerate mathematical operations, a capability absent in regular processing chips. Good timing, technological foresight and innovation set Nvidia on a trajectory towards becoming a key player in the AI ecosystem.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice