Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

poruka: 33
|
čitano: 8.824
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ".
13 godina
offline
Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

Instaliraš Windows 7 –> besplatno nadogradiš na 10 –> besplatno nadogradiš na 11. Potom napraviš čistu instalaciju Windowsa 11 = profit!!! $$$$$

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.10.2023 17:31 (Marko :D).
 
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

Ili ne aktiviras uopce 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

a zašto bi, pobogu, itko pri iole zdravoj pamet instalirao i aktivirao taj zbrljani užas od postposljednjih prozora, ako baš ne mora (puška u leđa i to)?! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.10.2023 18:53 (Ajar).
Moj PC  
17 0 hvala 0
16 godina
suspendiran
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
Santana kaže...

Ili ne aktiviras uopce 

 Meni se nešto smrdalo na jednom kompu na win10 (amd ryzen čini se nije bio ljubitelj microsofta) nakon što je bio otišao u BS, morao sam "popravljati" na neki nebulozan način instalacijom windouza i 
nakon toga više nikako maknuti notifikaciju iz donjeg desnog kuta. Naravno mogao bih uredno iz nule reinstalirati, ali neeeda mi se jer je gore nagomilano milijardu svega i svačega isprepleteno povezanog kroz kojekakve profile pluginove ekstenzije i opskurne programe.
Kao kompromis, ne smeta, ali me brine da se ne upeče trajno na ekranu :)

Ajar kaže...

a zašto bi, pobogu, itko pri iole zdravoj pamet instalirao i aktivirao taj zbrljani užas od postposljednjih prozora, ako baš ne mora (puška u leđa i to)?! 

 Meni je win7 ubijao taj amd komp načisto (šta da se radi kad je u to doba kad sam ga kupio i sklepao to hardverski bio najbolji izbor)... a svom silom sam (ikako više ni bios nije dozvoljavao vulgaris win7 instalaciju pa je trebalo raditi injektor) enivej bešga, nije ti svejedno ako ti ubije posao pred kraj višesatnog mrdanja koji si zaboravio sejvat a autosave naravno igra murphijev rulet..., a usput naravno da je Microsoft složio da ti adobe noviji na win7 više ne radi, da mnoge aplikacije traže directX koji win7 odavno nema i tako... zavrnu ti ruku. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.10.2023 19:12 (overhaul).
16 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
Kupiš Windowse za 10kn/1.3€ legalno, tako da se ne isplati nikakva instalacija, pa nadogradnja i slične triper kombinacije.
 
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

Aktivatori i dalje rade. Taj OS ne vrijedi niti onih 3 eura što traže na čudnim key shopovima.

Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

massgrave (dot) dev

 
4 0 hvala 2
14 godina
offline
Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

Čovjek bi pomislio da ga niko ne koristi koliko ga se ovdje pljuje. 

Kad pogledam alternative, Windows je 5 lvl iznad. Zato ovo što se piše nema veze s vezom. 

XBOX: RENZOR GT 01
Moj PC  
7 3 hvala 1
6 godina
offline
Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

Posljednji windowsi su bili win7. 8 su zbrljavili, ako kad je win10 zapravio bio besplatan bilo je jasno da je gotovo. Besplatnog rucka nema, win 10 na dalje su vlasnistvo Microsofta, vase i moje sigurno nisu i tako se ponasaju. Moj komp postao je njihov komp, njima na usluzi. Meni ponekad napravi sto ga trazim, vecinom on po svome.Kad on hoce i sto hoce. Zato sam vec godinu i po na linuxu, tu radim, a djeca se igraju., ponekad i ja. Svi zadovoljni. Onaj stari osjecaj da ja kontroliram svoj komp. Neprocjenjivo.(Otkad je Steam pushao vendore Igara za anticheat na linuxu itd, igre nativno pisane za prozore( npr dx11/12)bolje rade na linuxu nego na prozorima.)

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.10.2023 23:37 (Hoggy).
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
x18x05x kaže...

Čovjek bi pomislio da ga niko ne koristi koliko ga se ovdje pljuje. 

Kad pogledam alternative, Windows je 5 lvl iznad. Zato ovo što se piše nema veze s vezom. 

 Ljudi koriste ono što znaju koristiti. Win se uči u školama, većina računala dolazi s predinstaliranim win, na poslu koriste win. To što je Linux 100 godina ispred po svemu ne znači ništa tim ljudima koji ga nisu imali priliku koristiti. 

7 mjeseci
offline
Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

da windows nije prakticki besplatan gameri bi vec odavno presli na linux a za njima i svi ostali

 

 
4 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
pqweasdyxc kaže...
x18x05x kaže...

Čovjek bi pomislio da ga niko ne koristi koliko ga se ovdje pljuje. 

Kad pogledam alternative, Windows je 5 lvl iznad. Zato ovo što se piše nema veze s vezom. 

 Ljudi koriste ono što znaju koristiti. Win se uči u školama, većina računala dolazi s predinstaliranim win, na poslu koriste win. To što je Linux 100 godina ispred po svemu ne znači ništa tim ljudima koji ga nisu imali priliku koristiti. 

 Nemam ja toliko vremena da samo ispitujem kako šta na Linuxu... kad ideš nekog nešto pitat odma krene koju distribuciju koristiš, koji desktop manager koje ovo, koje ono... da ne spominjem da je driver podrška za stariji hardver gora nego za Windowse, samo mi nemoj o onim pizdarijama tipa kompajliraj si driver. Da Linux ima korisnika kao Windowsi onda bi tek vidio kuknjave zbog raspadnutih sistema i aplikacija... Ovako dok ga se koristi u relativno uskom krugu naprednih korisnika izgleda sve savršeno a u stvari je teža papazjanija od windowsa koji imaju teret kompatibilnosti na leđima.

2 godine
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
Marko :D kaže...

Instaliraš Windows 7 –> besplatno nadogradiš na 10 –> besplatno nadogradiš na 11. Potom napraviš čistu instalaciju Windowsa 11 = profit!!! $$$$$

Ma da...

 

To su ljudi koji su htjeli odavno napravili pa ne kontam što ove iz majkrošofta muči ?! 

 

Jedan je Ajar koji je još na sedmici, a ipak ne želi ni na osmicu, kamoli na 11.

 

Jedino ako njihov algoritam prepozna ključ sedmice, s kojim si skakutao sa sedam na deset pa na 11 ... 

 

合氣道 Tražim novu žđevojku..ma, daaaleko biiilo.
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2023 6:46 (Zaporožac).
12 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
pqweasdyxc kaže...
x18x05x kaže...

Čovjek bi pomislio da ga niko ne koristi koliko ga se ovdje pljuje. 

Kad pogledam alternative, Windows je 5 lvl iznad. Zato ovo što se piše nema veze s vezom. 

 Ljudi koriste ono što znaju koristiti. Win se uči u školama, većina računala dolazi s predinstaliranim win, na poslu koriste win. To što je Linux 100 godina ispred po svemu ne znači ništa tim ljudima koji ga nisu imali priliku koristiti. 

Po čem je 100 god. ispred Windows-a ? Uvijeri me da pređem na Linux

14 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
pqweasdyxc kaže...
x18x05x kaže...

Čovjek bi pomislio da ga niko ne koristi koliko ga se ovdje pljuje. 

Kad pogledam alternative, Windows je 5 lvl iznad. Zato ovo što se piše nema veze s vezom. 

 Ljudi koriste ono što znaju koristiti. Win se uči u školama, većina računala dolazi s predinstaliranim win, na poslu koriste win. To što je Linux 100 godina ispred po svemu ne znači ništa tim ljudima koji ga nisu imali priliku koristiti. 

To je vrijedilo oko 1990-e, danas više ne. Ali čak i tih dana instalacija prvih verzija Slackwarea je bila strava i užas ukoliko nisi imao grafičku karticu baziranu na onda vrlo popularnom S3 video chipu.

Ljudi i danas vole raditi usporedbu Linuxa i Windowsa iz persperktive Ubuntu vs Win 3.11.

16 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
x18x05x kaže...

Čovjek bi pomislio da ga niko ne koristi koliko ga se ovdje pljuje. 

Kad pogledam alternative, Windows je 5 lvl iznad. Zato ovo što se piše nema veze s vezom. 

 Je, svi pljuckaju, ali ga svi koriste i dalje...

Meni je i 11ica OK. Radi kao i desetka. Imam samo dvije zamjerke. prva je što su napravili sa taskbarom, ali i to se riješi sa npr. StartAllBack-om. Sa njim sam mogao vratiti klasične pločice od programa, isključiti grupiranje i sve ostalo što mi nije pasalo.

Druga je da mi se optički drive ponaša čudno, ima Blu Ray pržilicu pa sam našao neke diskove od prije skoro 10 godina i idem ih prebaciti na USB HDD-ove. Kad ono hrpa errora, krene kopirati i drive "nestane", pa se za 10ak sekundi reinicijalizira i pojavi nazad, i tako u nedogled. Prvo sam mislio da ili drive krepava jer ga nisam baš koristio zadnjih godina ili nešto sa napajanjem. Promrdao štekere, sve drži dobro, drugi šteker za napajanje ista stvar... 
Na kraju potez očajnika, dignem VirtualBox i XP u njemu, proslijedim drive u virtualnu mašinu i tamo se sve kopira bez grešaka, 20-30 diskova koliko sam imao... Čini mi se da su nešto smrdali oko optike u 11ici 😬.

15 godina
offline
Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

Desetka je teški spyware.

Mogu si mislit kak je 11 onda..

Npr,local disk C i D svakog Win 11 računala su dostupni svakom Microsoft zaposleniku na uvid po želji?

Nebi se začudil da tak nešto ispliva na naslovnice.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
danko99 kaže...

Desetka je teški spyware.

Mogu si mislit kak je 11 onda..

Npr,local disk C i D svakog Win 11 računala su dostupni svakom Microsoft zaposleniku na uvid po želji?

Nebi se začudil da tak nešto ispliva na naslovnice.

Koristi Pi-hole i nema više špijanja, ni slanja telemetrije.

6 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
mGT kaže...
pqweasdyxc kaže...
x18x05x kaže...

Čovjek bi pomislio da ga niko ne koristi koliko ga se ovdje pljuje. 

Kad pogledam alternative, Windows je 5 lvl iznad. Zato ovo što se piše nema veze s vezom. 

 Ljudi koriste ono što znaju koristiti. Win se uči u školama, većina računala dolazi s predinstaliranim win, na poslu koriste win. To što je Linux 100 godina ispred po svemu ne znači ništa tim ljudima koji ga nisu imali priliku koristiti. 

Po čem je 100 god. ispred Windows-a ? Uvijeri me da pređem na Linux

 

:)

NULL!=NULL
15 godina
offline
Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

-koje gluparije.. :)

Microsoft je onemogućio aktivaciju Windowsa 11 pomoću ključeva za Windowse 7 i 8. Radilo se o propustu koji je godinama dopuštao korisnicima besplatnu nadogradnju na novije verzije Microsoftovog operacijskog sustava.

-ne. to nije nikakav propust, to je jednostavno msova odluka u želji da sve juzere prebaci sa starijih win na aktualne neovisno o nazivu-broju tj winver.. recimo na win10 (jer tad još nije postojao win11.. koji je samo nasljedio to pravilo). tj to je prvi i jedini primjer gdje je data mogućnost upgradea free ali tad su stvorili problem da to ne mogu onemogućiti tj formalno je taj 'free offer' trajao godinu dana, no ostao je trajno do današnjih dana tj gašenja. i to na način da i clean install novog osa prihvaća key starog, ne samo upgrade-nasljeđen..

-taj cilj je ms ostvario, tj eliminirao je korištenje starijhih w7.. win8 je samo međukorak-broj, primarno kompatibilnost tj svi stari driveri koji omogućuju bezbolnu nadogradnju na svemu.. s w10 kreće gašenje starog supporta-drivera (u installer bazi, ostaje u ms-katalogu za ručno down-install..) kao i to da win10 nije jedan-isit os nego nekoliko verzija npr 1703-1903.. i različiti driveri za chipset, mrežu, audio, vga.. onak, što je os, što je driver, što je kompatibilnost i što kad svaki oem proizvođač u supportu za komponentu ima istovremeno drivere za 3 winver pri čemu se win naziva win10, .. mada je to različit win-os kao što su različiti i driveri a paradox da kad nema konkretnog drivera za winver-noviji-aktualni, tad se može koristiti od bilo kojeg prethodnog sve do xp-a kao wddm-vga-audio.. uz problem da su za xp većina drivera za 32bitni os dok su danas potrebni 64bitni, no i taj driver os xpa radi.. 

 

-prošle godine je krenuo win11, uz gašenje polugodišnjih upgradeova h1-h2, tj ostalo se na jesenskom-h2 za win10, i to po odavno određenom roadmapu msa koji ide odgovarajućim tempom kako bi do 2025te eliminirao w10, ostaje w11.. tj zato tek sad ms i pravno smije ubiti keyeve-licence-aktivacije koje je prije desetljeća omogućio, jer to su ciklusi-trajanje i obveza proizvođača za support korisniku slično kao za jamstvo

 

-dakle, nije to nikakav propust, ili korištenje trika, to je javna-znana, omogućena, od ms-a, do danas aktivna mogućnost, koju su s početkom 10tog mj ugasili, točno po roadmapu-kalendaru-planu.

-pravno... od posljednje prodaje postoji x-godina obveza.. računala s recimo predinstaliranim win10 ili u ovih desetak godina kupljeni-pribavljeni keyevi i aktivacije na računalima će i dalje raditi trajno, oni koji su već aktivirani-računala.. no neće nova, ne prolazi ms-server za aktivaciju i za pravni dio je to ok jer je win10 prodan sa starijim hw ili prije više od godine.. tj ubijen je samo novi-clean install na hw koji nije do tad bio registriran-aktiviran na ms serveru tj nema više novih aktivacija, koje su pravno do 'jučer' morale biti moguće jer to je tako u praviima-supportu.

 

-nikakav propust koji je korisnicima .. ms je to dopuštao, svjesno, odlukom, od 2015te do danas.. i to s ciljem da svi juzeri završe na w10 tj novom aktualnom osu .. koji je trebao po tadašnjim najavama-rečenicama biti posljednji.. no naravno nije, tj naziv ili oznaka je bezvezarija-nevažno, papir trpi sve i tako možemo na plotu flomasterom napisati.. :) .. nešto. Cilj je promjena naplate, ne prodaja jednokratne licence za soft nego 'free' .. no naravno ne đabe jer je ms ipak komercijala, naplata usluge, servis, cloud.. plaćaš imaš sve, os, apps, .. ne plaćaš nemaš. promjena u beskonačnu naplatu umjesto jednokratnu, za sad 10€ mjesec.. pa du-du-math.

.. dok je opet formalno pravno w11 samo pravna iteracija-oznaka jer da se i dalje naziva w10 (ili w8..) postojala bi pravna obveza odnosno ne može se jednom dat-ugovoren ugovor mijenjati naknadno bez pristanka druge strane.. tj win11 je samo pravni međukorak kao i ostale iteracije pri čemu je srž tvrdnje da je win-10 (ili win-X) posljednji win :) .. ostalo su samo verzije-brojevi-nadogrdnje :) ..

dok i dalje ms ima razvojni tim koji će i dalje istim pravilom-ritmom razvijati iduću verziju koja već ima službeni naziv wi12 a kad se pojavi w12 tad kreće i dio tima koji smišlja ideje za +1.. tj 13 koji ako do tog broja dođe može biti preskočen, jer je to naprosto broj 13 .. i možda će tad biti br 14.

-promjena? pa gašenje ms-servera koji dozvoljava aktivaciju s keyom w7-8-10.. ništa više (ni manje).. sad pa nadalje daju samo win11 i novi key i to nije nikakav propust nego plan i jedini način na koji su to mogli izvesti, fizički, logički, pravno.. tj i s prethodnim winver kao xp i w7 se to odužilo, postponalo više puta, npr prvo gašenje xp 2014 je odgođeno zbog spectre-melta, incidenta, pada it-sustava globalno.. tj xp je vjerojatno najduže gašen os (kao požar koji nikako da se ugasi).. desetljeće, .. odnosno s w7 su već imali takvo iskustvo i to su brže-elegantnije izveli, s manje postponanja, tj upravo zato su 'dali' đabe, prvi put u povijesti i vjerojatno jedini.. dok je sam roadmap iz tih dana 2014-2015 i upravo se izvršava posljednja etapa plana, koji ide po planu, zamišljeno-zacrtano i ostvareno.. nikakav propust i sl.

 

-naravno, opet pravno i zbog obveza supporta, ms će kao i do sad s xp-w7 povremeno ipak omogućiti akrivacije-server, vjerojatno.. tj možda će to raditi poneki dan u tjednu, ne čitav mjesec, ne vikend i sl. .. već viđena rutina, a možda više neće ni to. .. tad na novi hw-mbo neće ići aktivacija, dok će postojeći hw kroz id i dalje raditi dok ne crkne.. tad juzer više nema alternative-izbora osim win11 ili 12.. (ne 13).. a o alternativi kao linxu je besmisleno, tj postoji-dostupan desetljećima, đabe.. i dalje na statističkoj grešci 2% juzera, tak da ništa od tog, dok i sam ms želi da juzeri odu na lin-os ako to žele tj ms se širi na lin, ugradio lin-subsys-ubuntu, proizvodi soft za lin kao av, browser, word.. tj ms-u je to plan-roadmap, usluga-cloud i promjena naplate dok se istovremeno želi osloboditi obveze održavanja osa i supporta juzeru, tj boli ih kiki ako više ne prodaju soft kao win-mso dok prodaju uslugu-cloud u kojem je os-office-sve i tad im je nevažno koje računalo ili os juzer koristi dok njima plaća.. tj kao i do sad, tko je morao plaćati licence za win-mso plaćao je, a to će nastaviti i dalje za cloud-servise ako to treba-želi, pri tome će ms u odnosu na stari model naplate jednokratne prodaje licence zarađivati godišnje x-puta više bez nužde da svake godine izmišlja toplu vodu, dok će npr igra-fifa svake godine izaći kao nova igra mada je ekšli stara samo promjena oznake-broja kao godina-sezona.. tj win je jedan, oznaka je sporedna i ide prema svetom gralu it-industrije u beskonačnu naplatu za korištenje pri čemu više nema razlike u softu tj msu nije važno plaćaš li os ili office.. ili nešto treće kao onedirve .. nego da se plaća i da je konstantno, tj postaje 'porez' vs jednokratno i tad eliminiraju problem recimo trajnosti (vs kvarenja) tj tad eliminiraju besmislene iteracije-verzije koje postoje samo zato da bi se prodale kao igre za božić i sl. .. tj tad će soft biti napokon oslobođen blesavih-suprotnih interesa čiste zarade i moguće napokon kvalitetan, bez smeća-bloata ili bez 'revoucionarnih' fičera-izmjena kao ikone i desktop teme.. onak, nevažne sitnice.

 

-plaćamo parking, plaćamo netflix, plaćamo sve.. pa ćemo tako plaćati i soft-usluge.. 'cloud'... pri tome gledajte računala kao mobitele, tj što se s telefonijom promijenilo unazad par desetljeća? .. prije je nositelj usluge-ugovora bio telefon-broj.. sad više nije, sporedan, sad je interenet nositelj ugovora, dok s internetom imate sve, tj ako imate interenet tad imate i iptv, online telefoniju kao skype itd.. a prisjetite se što je ms pokupovao u tom periodu-tranziciji? skype, minecraft.. znate zašto? zato. jeidno što je klasično za ms pri tome uništio skype, nekad najpoznatiji-sinonim u svojoj grani, dok su mobiteli-android preuzeli fokus na tržištu s kojeg je ms otpao mada je zakupio i nokia-brand u vrijeme kad je mislio da ima šanse u mobilnoj industriji.. odustali od tog no ostalo ide po planu... ms nije tumplek, nije blesava firma koja ne zna poslovati-zarađivati i zarađivat će više..

-juzer koji mora ili treba nešto od ms-a će tad plaćati, kao što plaća internet-telekome.. pri čemu je telekomu nevažno koji mobitel-uređaj ili os-soft juzer koristi, važno je da plaća i plaća mjesečno-beskonačno.. tj ideja je na kraju priče da će soft biti free ali ne đabe, tj ono što odavno nudi linux (free distre vs par komercijalnih) ... no mada to linux nudi juzeri ga ne koriste pa nema razloga da se to promjeni od danas nadalje, tj što se ms-a tiče može, jer i dalje će online usluge plaćati ako ih treba pri čemu ms neće imati obvezu-trošak supporta.. boli ih kiki, plaćaš-imaš i pri tome je njima nevažno koji os-soft-uređaj koristiš.

 

-nikakav propust, plan i ostvaruje se, posljednja faza do 2025..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
5 0 hvala 1
14 godina
offline
Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s ključ

@ihush, jesi razmišljao kada sastavljati rečenice? Litanije koje objavljuješ su nečitljive jer se sve svodi na: "microsoft... jučer bio u kinu.... preoslio juhu.... oćeš-nećeš... Jeremija ima novi čir....", to je za epi napad dobit.

Moj PC  
8 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
mGT kaže...
pqweasdyxc kaže...
x18x05x kaže...

Čovjek bi pomislio da ga niko ne koristi koliko ga se ovdje pljuje. 

Kad pogledam alternative, Windows je 5 lvl iznad. Zato ovo što se piše nema veze s vezom. 

 Ljudi koriste ono što znaju koristiti. Win se uči u školama, većina računala dolazi s predinstaliranim win, na poslu koriste win. To što je Linux 100 godina ispred po svemu ne znači ništa tim ljudima koji ga nisu imali priliku koristiti. 

Po čem je 100 god. ispred Windows-a ? Uvijeri me da pređem na Linux

 Prijeđi na Linux pa ćeš vidjeti.

15 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
neutrino kaže...

@ihush, jesi razmišljao kada sastavljati rečenice? Litanije koje objavljuješ su nečitljive jer se sve svodi na: "microsoft... jučer bio u kinu.... preoslio juhu.... oćeš-nećeš... Jeremija ima novi čir....", to je za epi napad dobit.

-da.

-ovo je forum, ne twit ili sms..

-ako je naprono za čitati, preskočiš itd. ili prijavi ako je nešto takvog, ispravi netočno itd. ..

-njurganje oko pisanja ne pomaže tj do sad me to nije natjeralo na promjenu i ne vidim zašto bi recimo upravo ovaj post bio takva 'prekretnica'.. naprosto ili čitaš ili ne a post nije za tumpleke kojima izaziva epi napad uz klasičan disklejmer da odričem odgovornost za (pa nabrajanje + zvjezdica ** za ostalo) duševne boli, karpalni sindrom, kvar miša-scrolla itd..

 

-jesi li npr ti razmišljao o sadržaju članaka-textu kojeg bug objavi? npr da je to propust? što je propust? greška-bug? što fičer, plan? što kad je to upravo onako kako je ms zamislio i kako provodi plan? može li se tad to nazvati propustom? .. u tom kontekstu, pitanje tebi i ostalima, hipotetsko.. tj upitajte se, što je važno, u ovom i sličnim postovima.. kritika mog pisanja, sadržaj ili info koji se u članku prenosi, gdje se plan naziva propustom.

-tj zašto ti to ne upadne u 'oko' umjesto epi napada, dok to što si bio u kinu ili presolio juhu nije baš tema :) ok, kao šala.. dok je ono oćeš-nećeš i novi jeremijin čir čak na tragu-činjenica, tj ili hoćeš ili nećeš, kao i dio postova koji govore o alternativi-linuxu kao spasu .. onak, samo što nije..

 

- i problem je moj stil-čitljivost ili sardžaj?

- ponovo, postovi koje tipkam nisu za djecu, nejač, teže bolesnike, labilne i emotivne osobe, .. pa ni epileptičare, tj svako čitanje traži odgovarajući level kvalifikacije osobe koja želi čitati, pri čemu to može biti poznavanje pisma-jezika ili termina koji se koriste kao po granama matematike-kemije-fizike ili neke treće-desete.. tj nije to za svakog, čitati treba selektivno pri čemu čitatelj bira i čita ono što ga zanima, što razumije i sl. .. tj nisam ti zavrnuo ruku i natjerao te time izazvao epi napad, osim recimo osobno-stilski kao njurganje :) .. i nhf svima, ipak je ovo samo običan post, tema-forum.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2023 11:22 (ihush).
12 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
pqweasdyxc kaže...
mGT kaže...
pqweasdyxc kaže...
x18x05x kaže...

Čovjek bi pomislio da ga niko ne koristi koliko ga se ovdje pljuje. 

Kad pogledam alternative, Windows je 5 lvl iznad. Zato ovo što se piše nema veze s vezom. 

 Ljudi koriste ono što znaju koristiti. Win se uči u školama, većina računala dolazi s predinstaliranim win, na poslu koriste win. To što je Linux 100 godina ispred po svemu ne znači ništa tim ljudima koji ga nisu imali priliku koristiti. 

Po čem je 100 god. ispred Windows-a ? Uvijeri me da pređem na Linux

 Prijeđi na Linux pa ćeš vidjeti.

 

Khm, što TOČNO znači prjeđi na Linux ???

 

Imam ga na mobitelu ,jel se to računa ?

 

Linux je tako širok pojam da bi ihush mogao napisati 3 strane foruma o tome :)

 

No zezanciju na stranu, ako i instaliram neku od 1000 Linux distri, da li dobijem :

 

a) redovite sigurnosne zakrpe

b) mogućnost instalacije oko 1000000000000 vrsta software-a

c) skoro savršenu kompatibilnost sa hardware-om ?

d) ...

 

Ljepo to zvuči Linux je đabe, ali nema đabe nit u stare babe.

 

Btw Linux je pun rupa ko švajcarski sir, pitaj ekipu iz Bizerbe, a i moja firma se pošteno usrećila :)

 

 

9 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
mGT kaže...

 

Khm, što TOČNO znači prjeđi na Linux ???

 

Imam ga na mobitelu ,jel se to računa ?

 

Linux je tako širok pojam da bi ihush mogao napisati 3 strane foruma o tome :)

 

No zezanciju na stranu, ako i instaliram neku od 1000 Linux distri, da li dobijem :

 

a) redovite sigurnosne zakrpe

b) mogućnost instalacije oko 1000000000000 vrsta software-a

c) skoro savršenu kompatibilnost sa hardware-om ?

d) ...

 

Ljepo to zvuči Linux je đabe, ali nema đabe nit u stare babe.

 

Btw Linux je pun rupa ko švajcarski sir, pitaj ekipu iz Bizerbe, a i moja firma se pošteno usrećila :)

 

 

a) Da

b) Da

c) Da

d) Da

 

Ti stvarno misliš da Linux ne valja jer je besplatan 

12 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
pqweasdyxc kaže...
mGT kaže...

 

Khm, što TOČNO znači prjeđi na Linux ???

 

Imam ga na mobitelu ,jel se to računa ?

 

Linux je tako širok pojam da bi ihush mogao napisati 3 strane foruma o tome :)

 

No zezanciju na stranu, ako i instaliram neku od 1000 Linux distri, da li dobijem :

 

a) redovite sigurnosne zakrpe

b) mogućnost instalacije oko 1000000000000 vrsta software-a

c) skoro savršenu kompatibilnost sa hardware-om ?

d) ...

 

Ljepo to zvuči Linux je đabe, ali nema đabe nit u stare babe.

 

Btw Linux je pun rupa ko švajcarski sir, pitaj ekipu iz Bizerbe, a i moja firma se pošteno usrećila :)

 

 

a) Da

b) Da

c) Da

d) Da

 

Ti stvarno misliš da Linux ne valja jer je besplatan 

Nigdje nisam rekao da Linux ne valja, da je 100 godina ispred Winsa nije istinita tvrdnja.

Moje iskustvo sa Linuxom nije baš nešto napredno, ono što sam vidio/isprobao nije me impresioniralo.

Ugl. tema za neku drugu rundu 

 

14 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
pqweasdyxc kaže...
mGT kaže...

 

Khm, što TOČNO znači prjeđi na Linux ???

 

Imam ga na mobitelu ,jel se to računa ?

 

Linux je tako širok pojam da bi ihush mogao napisati 3 strane foruma o tome :)

 

No zezanciju na stranu, ako i instaliram neku od 1000 Linux distri, da li dobijem :

 

a) redovite sigurnosne zakrpe

b) mogućnost instalacije oko 1000000000000 vrsta software-a

c) skoro savršenu kompatibilnost sa hardware-om ?

d) ...

 

Ljepo to zvuči Linux je đabe, ali nema đabe nit u stare babe.

 

Btw Linux je pun rupa ko švajcarski sir, pitaj ekipu iz Bizerbe, a i moja firma se pošteno usrećila :)

 

 

a) Ne

b) Ne

c) Ne

d) Ne

Ti stvarno misliš da Linux ne valja jer je besplatan 

 Za ljude koji se igraju na kompu Windows je zakon!

 Ne treba ići dalje od game launcher da shvatiš zašto.

XBOX: RENZOR GT 01
22 mjeseca
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
mGT kaže...
pqweasdyxc kaže...
mGT kaže...

 

Khm, što TOČNO znači prjeđi na Linux ???

 

Imam ga na mobitelu ,jel se to računa ?

 

Linux je tako širok pojam da bi ihush mogao napisati 3 strane foruma o tome :)

 

No zezanciju na stranu, ako i instaliram neku od 1000 Linux distri, da li dobijem :

 

a) redovite sigurnosne zakrpe

b) mogućnost instalacije oko 1000000000000 vrsta software-a

c) skoro savršenu kompatibilnost sa hardware-om ?

d) ...

 

Ljepo to zvuči Linux je đabe, ali nema đabe nit u stare babe.

 

Btw Linux je pun rupa ko švajcarski sir, pitaj ekipu iz Bizerbe, a i moja firma se pošteno usrećila :)

 

 

a) Da

b) Da

c) Da

d) Da

 

Ti stvarno misliš da Linux ne valja jer je besplatan 

Nigdje nisam rekao da Linux ne valja, da je 100 godina ispred Winsa nije istinita tvrdnja.

Moje iskustvo sa Linuxom nije baš nešto napredno, ono što sam vidio/isprobao nije me impresioniralo.

Ugl. tema za neku drugu rundu 

 

 Sve ima svoje prednosti i mane, no ovo za rupe, pa to je zaštitni znak Windowsa, i razlog zašto je Linux dominantan na serverima i općenito mjestima gdje su sigurnost i stabilnost najvažnija stvar, editiraj post da te ljudi nebi shvatili kao trola.

15 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
mGT kaže...
...

 

Linux je tako širok pojam da bi ihush mogao napisati 3 strane foruma o tome :)

..

 

 i tako to krene :) .. no postoji i šortana verzija, sve to je samo soft...

 

*** preskočiti...

-malo duža? os nije problem, svaki može sve (što je potrebno, što vlasnik želi..) i problem komercijale, time zaštite-opstrukcije, npr win2go dok na lin tog problema nema jer je (većinom) free-distra, dok s druge strane free nema komercijalni support kao RH.. tj nije stvar u osu nego u novcu, poslu-znanju-zaradi onog tko se time bavi (usputno i primjer za firmu i probleme koje ste imali.. upravo zato jer linux juzera s adekvatnim znanjem ima daleko manje nego win dječurlije koja može klikati-podesiti nešto kad zatreba, mada je u osnovi sve to isto.. nije isto kad npr netko treba npr acad ili photoshop, tad izbora nema no to nije stvar osa win-lin nego proizvođača-vlasnika kao acad i adobe.. novac i vlasništvo-interesi.).

 

-sigurnosne zakrpe? .. problem tj win dominira tržištem +90% (osim usa gdje je macos +30%, globalno ispod 10%) dok je lin na 2-3% tj oscilira oko statističke greške već desetljećima tj to je za destop-juzere, dok je za servee stanje obrnuto, tj lin dominira s +90% .. i to ne baš zbog sigurnosti i sl nego primarno zbog cijene-licence tj free distre dok se ms-server koristi tek po potrebi npr za AD server pri čemu ostali serveri mogu biti lin.. može i mac no to se ne radi često, isplativost-smisao..

.. svi su u istom sranju-stanju.. kako god čitali, npr spectre-melt je trebalo +pola godine da se glavna debian distra recimo zakrpa (kao temeljna, izuzetno važna).. dok su virusi ili malware stvar masovnosti, kao i sve ostalo npr igre, tad primarno postoje za win, dok lin nije zanimljiv-cilj.. tj da je stanje desktopa drugačije tad bi i malware više 'napadao' taj os.. tj pitanje je stastike i prikaza rezultata, npr koliko juzera ima problem pri čemu se zaboravi da ostali (milijuni) nemaju problem, no u temi s problemima juzera ne zanima oni koji nemaju problem nego njegov.. tako na klasičnim whitehatovima gdje se kao nagrada nude računala mac-win-lin uvjek prvo padne mac.. ne zato jer je šupljiji od ostalih nego jer je glavni cilj-zgoditak.. svi prvo žele njega osvojiti i normalno da tad prvi padne, dok se ta info kao činjenica može interpretirati (pogrešno) da je nesigurniji.. dok lin računalo u pravilu pada posljednje iz istog razloga, jer nije zanimljivo kao nagrada.

-zadnjih godina malware ili virusi nisu više zanimljivi na računalima-pc .. skoro nestalo, no sad je primarni cilj svima mobitel-android+ios-iphone.. pri čemu je android fork linuxa, brat.. macos je bratić kao i win, dok su korjeni djed-baka s berklijevog bsd-unixa i soft može biti binarno kompatibilan kad bi vlansici-interesi to željeli.. tj os je samo os, može sve, nije problem os ili njegove mogućnosti, dok se sigurnost, zakrpe, backdoorovi, ponuda softa itd razvija kao u svakom živom sistemu, krene na jednu stranu, pa na drugu, dizel-benzin do dizelgatea :) ..

 

-brojčano s koliko nula.. za soft? nevažno, tj koji god broj pomisliš, imaš x-puta više za lin, jedino što za to ne znaš, dok za win, acad, ms-office, photoshop, fifa-u, whatsup, tetris.. znaju svi no to nema veze s ponudom softwarea, više s popularnošću koja je posljedica raširenosti .. i danas dominira android-mobači pa tako sve što može na mob prvo izađe kao ta verezija, možda i za win, no za lin naprosto nema interesa-tržišta jer svi žele neku zaradu ili masovnost s recimo free-addsima iz kojih tad vuku novac kao google i sl. dok se izrada lin verzije svodi na poneki switch kompajlera kao i to da se često sve proizvodi na nekoj platformi kao win-lin-mac npr na linu mada se proizvodi za win .. i obrnuto tj to ovisi o developerima-alatima, ne ciljanoj platformi ili cijeni licenci koje se za to moraju platiti. .. zato se npr ms serveri ne koriste masovno kao lin, jer postoji cijena recimo 1000€ dok je lin recimo free.. + ona osoba koja zna s lin je u našim krajevima zaštićenija od konkurencije, nezamjenjiv.. dok s win dođe idući klinjo i klik-nexta s wizardima..

 

-problem linuxa nije kvaliteta, mogućnosti.. to nije problem-ograničenje-uzrok ni za jedan os, svaki je odličan, može, radi.. nego je problem razmrvljenost-distre i njihove razlike iz tog razloga, tj za jedan frontend imaš jedan gui-sys, za drugi je drugi.. win-mac imaju po jedan, linux desetke.. time isti os postane 'drugi' tj frontend neke apps za recimo kde ne radi na recimo gnomeu ili nekom trećem, fali neki dll itd.. odnosno kao što se često od (ne)znalaca pljuje win-reg koji postoji upravo zato, riješava centralizirano problem divljeg zapada-sys-dllova dok linux fura neku slobodu no realno divlji zapad, nered tj svaka distra je priča za sebe, što će raditi a što neće kao i to kad će doći do problema recimo nadogradnjama, jer svaki soft taži nešto, nešto drugo.. i korz par godina imaš rasulo do clean installa nove distre.. no pingvini ugl pljuckaju po ms registryju.. pa sad budi pametan .. :) .. kao što (vidim da je sync u temi) .. pingvinac recimo njurga o tome što ms obećani FS (ReFS..) nije izdao već godinama, pa pita kad će.. mada je lin juzer i tad nema smisla da on to traži, pile i sisa.. onak, što će mu? :) .. no eto, pljucka ga, jer win i ms ne valjaju, jer su oličenje zla, jer gates kao svaki iluminat širi cjepiva i kemtrejlsima nas truje... :)) .. no taj ms je zapraov za lin napravio više posljednjih godina nego pingvinaši, čistim širenjem na lin, kao LinSubsys.. terminal u win.. tj mada je linux godinama bio 'win killer' dogodilo se obrnuto, win ide na lin.. dok je sve to samo os i ms ne želi više prodavati licence za soft nego naplaćivati usluge, cloud.. neovisno o osu... može i lin.

 

-na pitanje o 1000 linux distri.. odgovor.. bilo koju, radi. Kao i bilo koji automobil, tj statistički je mala šansa da ćeš na ćoravo izabrati baš nešto tako loše, os ili auto ili čips ili sladoled.. bilo što. dok ta širina izbora nekima stvara privid slobode (izbora) ne primjete da je stvoren problem razmrvljenosti i supporta, dok je sve free ipak free i tad nema obveze-supporta kao za komercijalu koja tad mora riješiti problem ako postoji, npr u poslovanju na recimo RH..

-bilo koju distru, možeš instalirati, koristiti.. radi, radi 99% identično kao bilo koja druga ili os.. čak do te mjere da ako imaš iskustva s bilo kojim računalom većinu možeš intuitivno pogoditi.. dok je istovremeno navika gadna stvar pa često nikakvu promjenu ne želimo kao npr win-startmeni i sl. .. ili gmail izmjene u mailovima, no ne pita se nas, pogotovo za free kao gmail.. koliko se razlikuje korištenje auta, mobitela, pegle.. tako je i s računalima dok ja kao lijevak miša držim s lijeve strane i time dešnjak ima problem ergonomije-navike dok to s osom nema veze no primjer problema-navike.. a ja ću se lakše privići na mjesto dešnjaka jer to rutisnki radim na drugim računalima, tj imam svoje navike i izbor no imam i naviku-iskustvo onih drugih pa mi je to sve 'lakše' tj pitanje što kad voziš po UK ili englez na kontinentu.. kome je lakše voziti pogrešnom stranom ceste.. isto je pa tako i osevi.. isti su, kao svi automobili ili mobiteli i istovremeno naravno da nisu isti, da postoji razlika u kvaliteti, snazi, cijeni.. no sa softom te fizičke razlike barem u teoriji nema pa će svaki calculator dati jednako točan rezultat na pitanje 2+2=4.. i bit će programiran na praktički identičan način, dok će se samo frontendovski gui dio razlikovati po osevima, kao što mac ima metal ili win ima aero.. kde ima plasmu.. itd. no kad koristiš hw kao recimo nvidia-gpu za cuda-u tad ovisiš o tome što nvidia kao kompanija dozvoli ili ne dozvoli, otvori ili zatvori kod.. tad neke stvari možeš na win-macu, ne na lin.. adobe i sony tako drže licence, apple, recimo za videokodeke i mada imaš recimo davinci-resolvo za sve tri platforme praktički si iz tih razloga prisiljen koristiti win ili mac, jer za lin nema licence-kodek, mada postoji open fork no zbog audiovizulanih industrija-interesa to se izbjegava jer je njima copyrihth sveti zakon.. osnova naplate, uzaludno pištati protiv vjetra i tad juzer kupi maca umjesto pc-zdelanca od jeftinih komponenti mada su u osnovi ista računala.. probano više puta, svaki put isti kraj, izbor koji nije pravi izbor..

 

-meni? meni je svaki os jednak, radi, savršen.. mada primarno-većinom koristim win, no ne hvalim-pljujem jednog-ostale.. nego po potrebi koristim i znam razliku, kao što prosječan čoban zna razliku između traktora, kamiona, kombija, šlepera, vlaka, bicikla, osobnog vozila ili letećeg tanjura.. i mada u osnovi recimo traktor i šleper mogu imati isit motor neće biti ista namjena, specijalizacija.. neće se pogrešno kupiti traktor ako treba bus, šleper, osobni auto, bicikl.. dok to sa računalima i softom juzeri rade misleći da je jače-skuplje = bolje za njihove potrebe umjesto da krenu od potrebe-želje i više što apps koju koriste traži kao requiremenst.. tad problema nema... i tužno-smiješno, čoban to zna za traktor-auto, dok juzer u ITu to ne zna, ne razlikuje jer su mu sva računala ista, sve to je pc .. čak je i to točno, no razlika kreće od installa-konfiguracije npr nekog servera sa rollom ili juzerskog računala za surfanje.. do tad su čipovi-hw isti, od tog je razlika u specijalizaciji kao što cigla jednom uzidana u zid više nije ona cigla kojom smo mogli nešto drugo nego je to tad postao zid i time je određena uloga.

 

-đabe? često su najvrijednije stvari bez cijene.. đabe, npr zrak i voda, sloboda, znanje.. dok rolex ima cijenu no realno je nevažan i ako ga bacimo nismo izgubili ništa jednako kao da prolijemo bocu domperignona od 500€... je skupo ali je i dalje nevažno, vino.. dok bez zraka (kisika) ne možemo, par minuta i eto problema... što je važnije, zrak ili rolex? naravno rolex je skuplji no to nije pitanje :)

-đabe-2. .. ms planira promjenu paradigme-naplate, prijelaz na free soft.. os-win i mso.. no naravno ne đabe, usluga-cloud, plaćaš mjesečno i imaš.. ili nemaš. .. dok istovremeno za kućne juzere npr google odavno daje sve, gmail, office.. uskoro i browser-os.. tj soft više nije primarni cilj tog biza, prelaze na usluge, beskonačna naplata umjesto prodaja magle svakih nešto dana-mjeseci kao licence za win.. i promjene zbog same promjene, tad će možda i soft postati bolji, bugfree bez pritiska rokova-datuma izlaska, kao što to radi prava lin distra-debian, koja je temeljna za većinu-ostale ubuntu nadalje..

 

-linux.. čudo od deteta, svemoguć, samo što nije, winkiller.. no nije baš tako, tj iz dosadašnje prakse-povijesti upravo suprotno, no još malo o povijesti, npr 2012ta.. i ubuntu-kubuntu-distra.. izgled, način rada, meniji.. ms od tad ubija win7 i izlazi win8 koji je 'kopija' ubuntua, čak i ritam izlaska polugodišnje, h1-h2.. tj lin ubuntu izlazi 04-travanj, 10-listopad.. na što je ms počeo s 03-09 i naravno s kašnjenjima-odgodama pa su izlazili 2-3 mj kasnije, sad se ustalilo na 04-10 kao ubuntu dok je win10 ostao na h2 i samo aktualna verzija-11 ima polugodišnji h1.. dakle kopiraju sve pa i to, nema više ni ie-a, browsera, uzet chrome-edge.. u čemu je razlika osa, izgledu ikona ili startmenija? u datumu izlaska? .. s par metara win8 i ubuntu izgledaju isto s razlikom da se ubuntu-linuxu može konfigurirati sve npr buttoni lijevo-desno za close-resize u normalnim opcijama ili razlika za live-os, bootmedij s instaliranim osom-appsima, pod linuxom normalna stvar, primarno jer je free tj nema razloga to opstruirati, dok za win ms ima razlog zbog cijene-licence.. mada postoji win2go kojeg su potiho uklonili.. jer je ms komercijala, ne zato jer win-os nešto (ne)može ili je slab-loš ili ms programeri nešto ne znaju .. može sve, no ms ima svoje želje, ne naše.. to je biz i osnovna razlika u komercijali i free. .. igre? komercijala-zaštita, sve ostalo..

-što su posljednji fičeri iz win? .. npr tabovi u notepadu-exploreru? .. smiješno koliko i nevažno.. + ako netko treba npr notepad++ tad ga instalira-koristi, ne čeka ms da to napravi.

-a što su iz lin? svađe oko guija, bootmanagera, linusov prst nvidiji.. i zajedničko, ikone i theme desktopa.. onak, smiješno.. dok za macos osim prelaza na metal (radeonke) i requiremenstsa cpu za sse4.2 da to podržava nema skoro ništa, upališ-radi.. kao i ajfon, pri tome nije bolji, isti su, no sasvim drugi način naplate pa je tako macos besplatan, uz mac-računalo koje mu daje licencu.. ne možeš ga legalno kupiti i instalirati na pc koji nije mac mada je isti hw, to je tad hakintoš za koji apple ne daje blagoslov.. dok je ms čisto soft firma i ne prodaje računalo-paket kao što je to mobač ili mac ili pleyka.. koja je (ako niste znali) opet linux-bsd derivat prilagođen sonyjevim potrebama za gaming-kontroler.. tj može se reći da je i to 'linux' pa se eliminira onaj 'kriterij' da linux nije za gaming.. pri čemu sony ne zarađuje prodajom konzole nego naplatom devovima za prodaju igre, porez..

mac i pleyka su primjeri da to nije problem osa, soft, tj photoshop ili igre, dok licencama kontroliraju-uvjetuju ostatak i nikad neće dozvoliti recimo linux verziju open kodeka osim da nekako u tome vide interes... + desetljeće je win-lin-mac bio isti-identičan hw, cpu, ram, disk, mbo.. + firmware za macos vs hakintoša i kexstova.

 

-postoje npr emulatori i virtualke, posotji i wine koji kaže da nije emulator :) ... i recimo pod wine-om uredno radi ms-win soft pod linuxom.. većina, starije igre i stariji office.. što je tad os? što je driver? i pitanje ŠBB-KBB.. što da ms sutra odluči napraviti directx za lin? .. opengl već postoji, da postoji i dx to bi riješilo problem ostalih igara i eliminiralo rad korz emulator.. a to je 'samo' driver, tj komad softa koji s jedne strane neku naredbu prevodi u ono što hw na kraju tog lanca-drivera razumije i izvrši, bilo to printer, miš, ekran.. ili gpu-grafička za gaming, dok može biti bilo što, jer komponente su samo komponente i do prošle godine su sva tri osa-platforme bile na identičnom hw-u (dok apple nije prešao na novi m1-m2.. cpu..) tj to je sve x86 platforma i ako radi na jednom nema razloga da ne radi na drugom, 'samo' treba dirver-software .. a za to je potrebna i dozvola vlasnika koji to copyrightom recimo brani pa tad nema za lin.. i neće ni biti kao što to znamo za acad i photoshop... ali ako ms ide na usluge, kad već ima lsi ispod haube i imitira ubuntu + nudi ga u terminalu-cliju, tad nema nekog posebnog razloga da ms uskoro ne napravi directx za lin.. može ako hoće no to će napraviti tek nakon 2025. tj tranzicije uz moguće odgode-kašnjenja.. ili kad dođe na red.. i ako se te prognoze-želje ms-a ostvare tj tranzicija na naplatu usluga, ne prodaju sofa-osa.. tad bi juzer instalirao npr ubuntu, potrebne drivere za hw koji ima i recimo dx... i igre koje da koriste bi radile, kao što rade u wine-u.. ili u drugim emulatorima-virtualkama tj svi drugi su u težoj poziciji pa ipak rade i postoje.. msu bi to bilo x-puta lakše barem pravno dok naravno imaju insiderske info o svemu vlastitom.. što ostali često nemaju.

-bi li tad ms ili win prestali biti bauk za pingvince? ili bi im tad linux postao loš ako se recimo ruši, zbog lošeg programiranja igre koja je izašla pred božić umjesto kad je stvarno kvalitetno napravljena.. itd.

 

-rade li igre (kao lakše usporedivo) na raznim platformama, npr warcraft, minecraft.. minecraft je na javi, osovski neovisno + ne ovisi direktno o driveru kao za gpu no time i drawback jer ne koristi sve fičere gpua optimalno (slabije performanse kao danak univerzalnosti..)... do te mjere da je potrebno u osu instalirati javu dok je igra-fileove dovoljno kopirati s recimo win na lin.. radi, soft je samo soft, driver je samo driver a neki međusloj možemo zvati linker, emulator, translator, spoj.. no opet je to samo soft a podjela na sys i aplikativni je ponekad besmislena jer samo zamuti pogled... igra koja korisit opengl radi ako imamo driver, jednako za directx, jednako za cuda.. jednako radi i kompresor-kodek za mp3, hirespro za video ili nv-enc ili intel-av1.. itd.. tj soft je opet samo soft dok licenca uvjetuje legalno korištenje i vlansik odlučuje .. ne da neki os ili soft nešto ne može nego ne smije, vlasnik nije dozvolio.. no os može, tj soft može sve, jer sve to je samo soft osim malo lima-plastike koja čini hw-čipove i powerbuttona kojim to palimo koji čak ne mora fizički postojati, može biti remote, daljinskim, mrežom.. ili stalno on, online ili što već, dok se računala po tom planu pretvaraju u glupe terminale, kao što je recimo tv koji samo prikazuje sliku koju netko emitira a uz nvidia fičere i gaming je moguć na taj način tj korisnik tad samo treba neki interface-kontroler, miš-joy i ekran + zvuk.. ostalo je nešto u oblaku ili ne nužno u kutijici koju danas nazivamo pc..

 

-u svakom čipu, hw je samo fizički tranzistor.. sve ostalo, logika-rad je soft, algoritam, program.. sve je soft i svaki čip tad može sve što i neki drugi, naravno ovisno o raspoloživim resursima, npr broju tranzistora koje posjeduje ili memorije.. no teoretski su sva računala ista, po turingu... i upravo tako i rade dok mogu biti programirani za bilo koji zadatak tj ovisi o namjeni-cilju.

 

edit: .. i kao neka nova vijest, ms-akvizicjia.. kao ono što ms u skorijoj budućnosit želi biti, usluga-servis, cloud.. što je ms kupovao posljednje desetljeće? što im je cilj? ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2023 19:23 (ihush).
12 godina
offline
Re: Nema više besplatne aktivacije Windowsa 11 s k
Trilogija kaže...
mGT kaže...
pqweasdyxc kaže...
mGT kaže...

 

Khm, što TOČNO znači prjeđi na Linux ???

 

Imam ga na mobitelu ,jel se to računa ?

 

Linux je tako širok pojam da bi ihush mogao napisati 3 strane foruma o tome :)

 

No zezanciju na stranu, ako i instaliram neku od 1000 Linux distri, da li dobijem :

 

a) redovite sigurnosne zakrpe

b) mogućnost instalacije oko 1000000000000 vrsta software-a

c) skoro savršenu kompatibilnost sa hardware-om ?

d) ...

 

Ljepo to zvuči Linux je đabe, ali nema đabe nit u stare babe.

 

Btw Linux je pun rupa ko švajcarski sir, pitaj ekipu iz Bizerbe, a i moja firma se pošteno usrećila :)

 

 

a) Da

b) Da

c) Da

d) Da

 

Ti stvarno misliš da Linux ne valja jer je besplatan 

Nigdje nisam rekao da Linux ne valja, da je 100 godina ispred Winsa nije istinita tvrdnja.

Moje iskustvo sa Linuxom nije baš nešto napredno, ono što sam vidio/isprobao nije me impresioniralo.

Ugl. tema za neku drugu rundu 

 

 Sve ima svoje prednosti i mane, no ovo za rupe, pa to je zaštitni znak Windowsa, i razlog zašto je Linux dominantan na serverima i općenito mjestima gdje su sigurnost i stabilnost najvažnija stvar, editiraj post da te ljudi nebi shvatili kao trola.

Khm, da Windows, rupe, LOL, ajmo uzet postotak instaliranih PCa sa Winsima i sa Linuxom, pa ajmo napraviti neki postotak "rupa" u sistemu, o VM neću trošit riječi kolko je zbuban u zadnjih godinu dana.

No odosmo off topic.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice