U rad je puštena najsjevernija fotonaponska elektr

poruka: 16
|
čitano: 14.868
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U rad je puštena najsjevernija fotonaponska elektr".
16 godina
offline
U rad je puštena najsjevernija fotonaponska elektr

Na stranu to što će im snijeg zatrpati panele, ali netko je tim idiotima trebao reći koliko traje polarna noć u tim krajevima.

 

Što je slijedeće? Solarni paneli u pećinama!?

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
5 10 hvala 0
8 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el

Ono kad balkanac misli da se kuži u polarne uvjete bolje od norvežana....i onda su oni idioti. 

 

8 mjeseci
protjeran
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el

Jesi li se ikad zapitao nisi li ti idiot.

16 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el
memulica kaže...

Na stranu to što će im snijeg zatrpati panele, ali netko je tim idiotima trebao reći koliko traje polarna noć u tim krajevima.

 

Što je slijedeće? Solarni paneli u pećinama!?

U drugom dijelu godine imaju polarni dan

15 godina
offline
U rad je puštena najsjevernija fotonaponska elektr

lokacija je ok, jer nema toliko zagađenja pa se ne moraju paneli svako malo čistiti. i nigdje ne piše kako neće noću i dalje derati po nafti (uz baterije). bar norveška toga ima za svinje hranit. usto, čini se kako troše svoju lovu a ne "povlače iz eu fondova", uz zamračenja love u osobne svrhe (kao "neki"). nek se djeca igraju. nama ni iz džepa ni u džep. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el
Dekrznator kaže...

Ono kad balkanac misli da se kuži u polarne uvjete bolje od norvežana....i onda su oni idioti. 

 

Nisam nigdje napisao da su Norvežani idioti, ali jbga treba crtat ko malom djetetu od četiri godine na koga sam mislio.

 

Usput količina sunčevog zračenje za Europu:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Pvgis_Europe-solar_opt_publication.png

 

Ovi neimari grade solarne elektrane na ispod 800 (ljeti), pa zašto ih ne nazvati pravim imenom ... idioti. Pošto se poklanja na kamione orja svakom takvom idiotu koji zaželi napraviti solarnu elektranu, onda me ne bi nimalo začudilo da ih uskoro ugledam i u nekoj pećini.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
15 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el
Uvijeti nisu optimalni za panele, ali su ekstremno loši za baterije. Koliki dio dobivene struje otpada na grijanje tih baterija?
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el
Uvijeti nisu optimalni za panele, ali su ekstremno loši za baterije. Koliki dio dobivene struje otpada na grijanje tih baterija?
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el
memulica kaže...
Dekrznator kaže...

Ono kad balkanac misli da se kuži u polarne uvjete bolje od norvežana....i onda su oni idioti. 

 

Nisam nigdje napisao da su Norvežani idioti, ali jbga treba crtat ko malom djetetu od četiri godine na koga sam mislio.

 

Usput količina sunčevog zračenje za Europu:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Pvgis_Europe-solar_opt_publication.png

 

Ovi neimari grade solarne elektrane na ispod 800 (ljeti), pa zašto ih ne nazvati pravim imenom ... idioti. Pošto se poklanja na kamione orja svakom takvom idiotu koji zaželi napraviti solarnu elektranu, onda me ne bi nimalo začudilo da ih uskoro ugledam i u nekoj pećini.

I zakaj bi to bio problem?

Opet im je cijena po kWh puno manja nego na dizel, a i puno pouzdaniji sustav s puno manje održavanja.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
8 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el
Ovo je kraj kaže...
Uvijeti nisu optimalni za panele, ali su ekstremno loši za baterije. Koliki dio dobivene struje otpada na grijanje tih baterija?

Pa očito nisu baterije na polju, nego u prostoriji koja je ionak grijana.

BTW, na Svalbardu ti je zapravo prosječna temperatura u najhladnijim mjesecima oko -12°C, i rijetko kad pada znatno ispod toga.

Ogromna razlika u odnosu na npr. Yakutsk koji je geografski južnije ali ima temperature u prosjeku oko -40 u najhladnijim mjesecima.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.10.2023 21:09 (fer-de-lance).
13 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el
fer-de-lance kaže...
Ovo je kraj kaže...
Uvijeti nisu optimalni za panele, ali su ekstremno loši za baterije. Koliki dio dobivene struje otpada na grijanje tih baterija?

Pa očito nisu baterije na polju, nego u prostoriji koja je ionak grijana.

BTW, na Svalbardu ti je zapravo prosječna temperatura u najhladnijim mjesecima oko -12°C, i rijetko kad pada znatno ispod toga.

Ogromna razlika u odnosu na npr. Yakutsk koji je geografski južnije ali ima temperature u prosjeku oko -40 u najhladnijim mjesecima.

 

uobičajena temperatura po zimi je od -30 do -11°C

8 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el
fer-de-lance kaže...

I zakaj bi to bio problem?

Opet im je cijena po kWh puno manja nego na dizel, a i puno pouzdaniji sustav s puno manje održavanja.

 

 oni imaju generator od 10-tak kW, takve su si i panele stavili, na slici je 20 kWp panela. to je off grid sustav, generator ostaje, a od njega su dobivali i 10 kW topline koju neće nadoknaditi panelima. nekaj ne štima u objavi

Ja rekoh
15 godina
offline
U rad je puštena najsjevernija fotonaponska elektr

Ne znam što je nerazumljivo u riječima "hibridno" i "pokusni". Mi zadnji smijemo ikome išta reči. U nas HEP prodaje plin po jedan cent a u INA-i srednji menađment ukrade milijardu kuna. 

 
9 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el
Feudalac kaže...

 oni imaju generator od 10-tak kW, takve su si i panele stavili, na slici je 20 kWp panela. to je off grid sustav, generator ostaje, a od njega su dobivali i 10 kW topline koju neće nadoknaditi panelima. nekaj ne štima u objavi

Pa ne znam baš da su imali neke koristi od tih 10 kW topline, u tak velikom kompleksu to je ništa.

I još se generator nalazi negdje u izoliranom podrumu da ne ronda ljudima po glavi cijeli dan.

Za grijanje se ionako primarno oslanjaju na velike spremnike plina, ugljena i dizela, i to su onda znatno veće toplinske snage od tih 10 kW.

Ali dugoročno moraju razmišljati o alternativi (gledao sam dosta videa na YT, ljudi koji tam žive), zbog sve česšćih problema s opskrbom i kvarovima sustava, a dostava goriva i servis kad se nekome sprdne nije izvediva, pa im jedini pouzdani izbor ostaje ugljen koji se tamo iskapa, ali ne zadugo jer uskoro zatvaraju rudnik jer je prestao biti komercijalno isplativ.

Počeli su i projekt bušenja u tundri, planiraju sustav grijanja velikom toplinskom pumpom koji bi trebao biti dostatan za sve, ali je problem jako težak geološki sastav tla i pitanje je koliko su im izdašni podzemni tokovi.

Uglavnom, ljudska glupost, ionak bude cijeli otok ekonomski zamro uskoro, bolje da se odsele na kopno.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
16 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el
memulica kaže...

Na stranu to što će im snijeg zatrpati panele, ali netko je tim idiotima trebao reći koliko traje polarna noć u tim krajevima.

 

Što je slijedeće? Solarni paneli u pećinama!?

 Baš sam pogledao na internetu. Polarna noć na ovoj geografskoj širini traje od 25.10. tekuće godine do 17.2. iduće godine.

8 godina
offline
Re: U rad je puštena najsjevernija fotonaponska el
fer-de-lance kaže...
Feudalac kaže...

 oni imaju generator od 10-tak kW, takve su si i panele stavili, na slici je 20 kWp panela. to je off grid sustav, generator ostaje, a od njega su dobivali i 10 kW topline koju neće nadoknaditi panelima. nekaj ne štima u objavi

Pa ne znam baš da su imali neke koristi od tih 10 kW topline, u tak velikom kompleksu to je ništa.

I još se generator nalazi negdje u izoliranom podrumu da ne ronda ljudima po glavi cijeli dan.

Za grijanje se ionako primarno oslanjaju na velike spremnike plina, ugljena i dizela, i to su onda znatno veće toplinske snage od tih 10 kW.

Ali dugoročno moraju razmišljati o alternativi (gledao sam dosta videa na YT, ljudi koji tam žive), zbog sve česšćih problema s opskrbom i kvarovima sustava, a dostava goriva i servis kad se nekome sprdne nije izvediva, pa im jedini pouzdani izbor ostaje ugljen koji se tamo iskapa, ali ne zadugo jer uskoro zatvaraju rudnik jer je prestao biti komercijalno isplativ.

Počeli su i projekt bušenja u tundri, planiraju sustav grijanja velikom toplinskom pumpom koji bi trebao biti dostatan za sve, ali je problem jako težak geološki sastav tla i pitanje je koliko su im izdašni podzemni tokovi.

Uglavnom, ljudska glupost, ionak bude cijeli otok ekonomski zamro uskoro, bolje da se odsele na kopno.

 

 sumnjam da tamo rade podrume, temelji se onda otapaju i imaš hrpu problema koje ne želiš s time. 

 

Ovaj drugi dio, problemi s opskrbom, su posljedica deregulacije i privatizacije energetskog sektora. Ako je rješenje da svaka kuća bude off grid, neka nam bude - sami smo to tražili.

 

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.10.2023 17:47 (Feudalac).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice