Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec ika

poruka: 151
|
čitano: 30.751
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec ika".
14 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
profa31 kaže...
Brki1994 kaže...

 

Iščitao sam dosta znanstvenih članaka i radova na tu temu, ali budući da volim čitati i radove druge strane, dobijem informacije s jedne i druge strane. Naprosto ne vjerujem/znam da čovjek za sve ovo ne može biti odgovoran, ali ako stvarno vidim da sam bio u krivu, kao razuman pojedinac to ću prihvatiti i ići dalje. Samo takav argument još nisam našao, ali da sam otvorena uma jesam.

Dolazi se do istih zaključaka od strane onih istih koji to propagiraju. Čitao sam stare novinske članke i gledao emisije kako se nekoć plašilo ljude zbog masovne gladi i ledenog doba do kraja 20. stoljeća (i tu je "dokaza" bilo pregršt). Covid je samo paralela jer je recentan, ali mogu poveznicu pronaći i s drugim stvarima jer se povijest uvijek ponavlja.

Mene takve stvari ne plaše, ali plaše ostatak populacije i rade masovnu histeriju. Kada imaš labilne ljude, tu nastaje problem.

 

Budući da si čitao dosta radova i s druge strane, možeš li linkati jedan znanstveni rad u kojem se klimatske promjene u zadnjem desetljeću objašnjavaju modelom koji ne uključuje ljudski faktor, ili je zanemariv, i koji ih objašnjava prvenstveno (da ne kažem isključivo) prirodnim procesima.

 

Ustvari, ne treba čak biti ni link na znanstveni članak, dovoljan je i tekst u kojem se navode uzroci promjena.

 

Hvala puno

 Zanemari na trenutak takvu ekipu.

 

Uopće nije upitno da "čovjek" utječe na klimu, to se zna na globalnoj razini bar od one ozonske rupe početkom 90tih.

 

Ono što je upitno, a i gdje se vodi šira rasprava je - "i?".

 

Koji čovjek utječe na klimu? Imamo skoro 8 milijardi ljudi od koji 20% šteti više no ostalih 80%. Ja bi trebao biti u depresiji jer vozim dizel (imam 4 dizela doma), a država moje pare (i tvoje i od sve sirotinje) daje poticaje kupcima - Tesli (i ostalim El.V.). Ono - jedi govna (ne ti, već takva praksa).

 

Odi na NY burzu, top 500 kompanija pa im piši uputnice. To ti je 90% zagađivača. Cijela Rh ima oko 13 (mil. metr. ton) (statista 2019), što je tu negdje kao jedna firma - BP (brittish petroleum), a koja je tek 40ta na ljestvici top 100 CO2 zagađivača. Vista energy (TX, USA) je 95, Berkshire Hathaway 70 itd.

 

Ja se ni bureka ni bifteka ni dizela nemislim odreć taman da je sutra 48C. Kad vidim da ova govna od monopolista zaista rade na promjenama, a i da politika svoje odluke ne radi na principu "što je popularno, tj korumpirano" već "što je efikasno" - možemo razgovarat. Dakle umjesto Tesli - javni prijevoz. Umjesto zabrane dizela - javni prijevoz. Umjesto spalionica otpada - smanjenje proizvodnje otpada. Umjesto 40 milijardi potpora Elonu Musku - javni prijevoz. Baja godišnje napravi milijun kilometara u privatnom avionu jer mu se može, a ja da plačem nad potrošenih 1300 litara dizela godišnje jer moram jest svaki dan. Ma kako da ne. Najbolje da svi crknemo pa da elita može udisat čisti zrak.

 

Današnji narativ je shit jer je usmjeren tako da se sirotinju drži u blatu dok se elita obogaćuje. Debili raspravljaju o totalno nebitnimm glupostima tipa "jel temperatura x ili y", "šta je žena", "ima li muškarac penis", "hoće li snjeguljicu glumit pakistanka" itd.., u međuvremenu ekipa grabi milijarde na nepoštenim poslovnim praksama, prevarama, pljačkama, korupciji, monopolu itd.

 

Problem je u narko-konzumerističkom kapitalizmu koji je zapravo postao monopolistički kapitalizam - sve ostalo su pizdarije.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.8.2023 14:23 (ivan dragi).
7 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Gallu kaže...
Brki1994 kaže...

profa31 

 

https://notrickszone.com/ - zanimljivi članci i kompilacije druge strane 

 

Ne vidiš da se ovdje pokušaju izvuči neki zaključci iz lokalnih anomalija i intepretirati ih kao svjetsku klimu?

 

Što su neki na netu, vidim, već i zaključili prije mene. provjeri izvore prije nego ih citiraš Investigation: Misleading blog in Germany fuels global climate change misinformation | annie lab

 

Znam za taj blog i svejedno sam linkao gore navedeno. Vjerovao ili ne, stajališta su tu ma koliko god se to ne sviđalo tebi ili drugima. Uostalom, takve stvari možeš naći isključivo na "opskurnim blogovima i sajtovima", you tube videima i ostalim medijima jer takvi stavovi i ideje ne dolazi u ono što je "službeno" (čitaj mainstream mediji i publikacije) iz očitih razloga. 

I want to believe
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
ivan dragi kaže...
profa31 kaže...
Brki1994 kaže...

 

Iščitao sam dosta znanstvenih članaka i radova na tu temu, ali budući da volim čitati i radove druge strane, dobijem informacije s jedne i druge strane. Naprosto ne vjerujem/znam da čovjek za sve ovo ne može biti odgovoran, ali ako stvarno vidim da sam bio u krivu, kao razuman pojedinac to ću prihvatiti i ići dalje. Samo takav argument još nisam našao, ali da sam otvorena uma jesam.

Dolazi se do istih zaključaka od strane onih istih koji to propagiraju. Čitao sam stare novinske članke i gledao emisije kako se nekoć plašilo ljude zbog masovne gladi i ledenog doba do kraja 20. stoljeća (i tu je "dokaza" bilo pregršt). Covid je samo paralela jer je recentan, ali mogu poveznicu pronaći i s drugim stvarima jer se povijest uvijek ponavlja.

Mene takve stvari ne plaše, ali plaše ostatak populacije i rade masovnu histeriju. Kada imaš labilne ljude, tu nastaje problem.

 

Budući da si čitao dosta radova i s druge strane, možeš li linkati jedan znanstveni rad u kojem se klimatske promjene u zadnjem desetljeću objašnjavaju modelom koji ne uključuje ljudski faktor, ili je zanemariv, i koji ih objašnjava prvenstveno (da ne kažem isključivo) prirodnim procesima.

 

Ustvari, ne treba čak biti ni link na znanstveni članak, dovoljan je i tekst u kojem se navode uzroci promjena.

 

Hvala puno

 Zanemari na trenutak takvu ekipu.

 

Uopće nije upitno da "čovjek" utječe na klimu, to se zna na globalnoj razini bar od one ozonske rupe početkom 90tih.

 

Ono što je upitno, a i gdje se vodi šira rasprava je - "i?".

 

Koji čovjek utječe na klimu? Imamo skoro 8 milijardi ljudi od koji 20% šteti više no ostalih 80%. Ja bi trebao biti u depresiji jer vozim dizel (imam 4 dizela doma), a država moje pare (i tvoje i od sve sirotinje) daje poticaje kupcima - Tesli (i ostalim El.V.). Ono - jedi govna (ne ti, već takva praksa).

 

Odi na NY burzu, top 500 kompanija pa im piši uputnice. To ti je 90% zagađivača. Cijela Rh ima oko 13 (mil. metr. ton) (statista 2019), što je tu negdje kao jedna firma - BP (brittish petroleum), a koja je tek 40ta na ljestvici top 100 CO2 zagađivača. Vista energy (TX, USA) je 95, Berkshire Hathaway 70 itd.

 

Ja se ni bureka ni bifteka ni dizela nemislim odreć taman da je sutra 48C. Kad vidim da ova govna od monopolista zaista rade na promjenama, a i da politika svoje odluke ne radi na principu "što je popularno, tj korumpirano" već "što je efikasno" - možemo razgovarat. Dakle umjesto Tesli - javni prijevoz. Umjesto zabrane dizela - javni prijevoz. Umjesto spalionica otpada - smanjenje proizvodnje otpada. Umjesto 40 milijardi potpora Elonu Musku - javni prijevoz. Baja godišnje napravi milijun kilometara u privatnom avionu jer mu se može, a ja da plačem nad potrošenih 1300 litara dizela godišnje jer moram jest svaki dan. Ma kako da ne. Najbolje da svi crknemo pa da elita može udisat čisti zrak.

 

Današnji narativ je shit jer je usmjeren tako da se sirotinju drži u blatu dok se elita obogaćuje. Debili raspravljaju o totalno nebitnimm glupostima tipa "jel temperatura x ili y", "šta je žena", "ima li muškarac penis", "hoće li snjeguljicu glumit pakistanka" itd.., u međuvremenu ekipa grabi milijarde na nepoštenim poslovnim praksama, prevarama, pljačkama, korupciji, monopolu itd.

 

Problem je u narko-konzumerističkom kapitalizmu koji je zapravo postao monopolistički kapitalizam - sve ostalo su pizdarije.

 Od kud je krenula francuska revolucija? od onih na vrhu ili onih na dnu? Napravi što više možeš ako ne zbog sebe - napravi zbog svog potomstva, njima će biti ugodniji život.

Usput - ako imaš doma 4 dizela - ti si sam od 1% onog problema o kojem ovdje pišeš.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.8.2023 14:42 (Gallu).
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Brki1994 kaže...
Gallu kaže...
Brki1994 kaže...

profa31 

 

https://notrickszone.com/ - zanimljivi članci i kompilacije druge strane 

 

Ne vidiš da se ovdje pokušaju izvuči neki zaključci iz lokalnih anomalija i intepretirati ih kao svjetsku klimu?

 

Što su neki na netu, vidim, već i zaključili prije mene. provjeri izvore prije nego ih citiraš Investigation: Misleading blog in Germany fuels global climate change misinformation | annie lab

 

Znam za taj blog i svejedno sam linkao gore navedeno. Vjerovao ili ne, stajališta su tu ma koliko god se to ne sviđalo tebi ili drugima. Uostalom, takve stvari možeš naći isključivo na "opskurnim blogovima i sajtovima", you tube videima i ostalim medijima jer takvi stavovi i ideje ne dolazi u ono što je "službeno" (čitaj mainstream mediji i publikacije) iz očitih razloga. 

 

Očiti razlog je, kako je i navedeno u mom linku - najmjerno izvrtanje činjenica i uzimanje stvari iz konteksta. Pa ako ćeš ti vjerovati lažovima - vjeruj, ali nemoj to predstavljati kao činjenice...

4 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Brki1994 kaže...
Eric Prydz kaže...

Zovi to nabijanje krivnje, netko će ispiranje mozga, treći agenda, ali stvarnost se ne vodi nečijim osjećajima, vjerovanjima ili mišljenjem, a mi imamo ovo što imamo i ono će sada teći jednim usranim tokom.  Ima ona stara, ako ti neprijatelj i prijatelj govore istu stvar, onda prihvati...

 

Ovo me podsjeti na kada papa Franjo nije želio priznati Međugorje pa su ga naši proglasili antikristom, komunistom, lefardom, woke, lbgt itd. Reci čovjeku nešto što ne želi čuti i što će ga inkomodirati i eto istine. Tako i pandemija, naučila nas je da ljude eto jako smetaju maske, da će kupovati propusnice i covid potvrde i potvrde o cijepljenju, nositi deset mjeseci staru brnjicu,  a istovremeno laprdati kako cijepivo i maske nisu učinkoviti. 

 

Najniži oblik zaključivanja je tzv. seljačka logika, ali kada je to jedini alat koji misliš da nam stoji na raspolaganju, maska postane brnjica, a čovjek nevin za klimatske promijene.

 

Upravo se klimatski aktivisti vode osjećajima i vjerovanjima da nam nema spasa, a pritom njihovi osjećaji blokiraju ceste, remete javni red i mir i uništavaju tuđu imovinu (jesam li spomenuo kulurološku baštinu). Takav obrazac ponašanja je jako sličan kultu, samo je ovaj društveno prihvatljiv.

 

I da, kladim se se ne bi odrekli svojeg komfora već bi željeli da se drugi rado odreknu svog komfora. Ima ona stara: Lako je tuđim k***** koprive mlatit.

 

 

Mene ne zanimaju klimatski aktivisti iako podržavam njihova nastojanja da skrenu pažnju na problem. Jest, vođeni su emocijama utoliko što shvaćaju da problem objektivno postoji i temeljem takvih saznanja motivirani su ostaviti privatni život po strani i pokušati se izboriti za bolje sutra svoje djece i ljudskog roda općenito.

Nemoj to izjednačavati s onima koji ne prihvaćaju znanstvene činjenice jer su vođeni osjećajima i mišljenjem političara, pretežno s desnice.

 

Gajotres kaže...
Eric Prydz kaže...

Zovi to nabijanje krivnje, netko će ispiranje mozga, treći agenda, ali stvarnost se ne vodi nečijim osjećajima, vjerovanjima ili mišljenjem, a mi imamo ovo što imamo i ono će sada teći jednim usranim tokom.  Ima ona stara, ako ti neprijatelj i prijatelj govore istu stvar, onda prihvati...

Recimo ja za primjer toliko me više ta klimatska agenda živcira i nabijanje krivnje da ću iz zajebancije i inata njekati klimatske promjene. Glupa osoba je glupa osoba i njegovo mišljenje ne možeš promjeniti. One precenteri jednostavno moraju dati svoj novac, malo smanjiti želje za rastom svake godine i puff nema sranja s klimom. To će se dogoditi nikad, a ima negdje izraćun koliko novaca treba da se riješi problemi s klimom. 

 

Mene živcira što Gates ima više novaca od mene, ali moji postupci i moji stavovi se neće vrtiti oko toga što on radi ili misli. Takvih je malo i nebitni su za klimatske promijene taman se svaki dan vozili zrakoplovima. Mi obični ljudi imamo problem, Gates ga nema.

 

Što se tiče nabijanja krivnje..je li previše woke optužiti nekoga za nešto za što je zaista odgovoran pa tako i cijelu generaciju ljudi koji ne čine ništa? Ili je to ipak u skladu s današnjim liberalnim svjetonazorom pa se stvari ne smioju nazivati pravim imenom?

 

 

"Klimatska agenda", ako pod time mislimo da je poznat utjecaj stakleničkih plinova na klimatske promijene, postoji davno prije nego se netko uopće sjetio skovati taj pejorativni konstrukt kao da se radi o nekakvoj gotcha! genijalnoj misli nakon čega bi svi okolo trebali valjda ušutiti.

  

 

Gallu kaže...
Gajotres kaže...
Eric Prydz kaže...

Zovi to nabijanje krivnje, netko će ispiranje mozga, treći agenda, ali stvarnost se ne vodi nečijim osjećajima, vjerovanjima ili mišljenjem, a mi imamo ovo što imamo i ono će sada teći jednim usranim tokom.  Ima ona stara, ako ti neprijatelj i prijatelj govore istu stvar, onda prihvati...

Recimo ja za primjer toliko me više ta klimatska agenda živcira i nabijanje krivnje da ću iz zajebancije i inata njekati klimatske promjene. Glupa osoba je glupa osoba i njegovo mišljenje ne možeš promjeniti. One precenteri jednostavno moraju dati svoj novac, malo smanjiti želje za rastom svake godine i puff nema sranja s klimom. To će se dogoditi nikad, a ima negdje izraćun koliko novaca treba da se riješi problemi s klimom. 

 Pa zato ste takvi kao ti problem. Neće oni pa iz inata neću ni ja. Napravi najbolje što možeš i prestani brinuti brigu što rade drugi. Ti nisi drugi.

 

Jaja se takvima glade preko 50 godina i nije dovelo do konkretnog napretka. No, možda si u pravu i sociopatski pristup je ono što nam zaista treba. 

15 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Samo želim da mi kažeš točno što moram promjeniti u svom ponašanju. U bobu mi reci.
6 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec

Covjece svaka cast. Hvala ti puno. Volim trolat po forumu i kad pokusam napisat ozbiljniji post, ne lici na nista. Profesionalna deformacija.  Sazeo si sav moj svjetonazor oko klime. Tocno u slovo. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
4 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Gajotres kaže...
Samo želim da mi kažeš točno što moram promjeniti u svom ponašanju. U bobu mi reci.

 

Dobar početak bi bio prestati se voditi seljačkom logikom iliti zdravim razumom, uzimati političare kao autoritete u području znanosti, u skladu s time i medije.

 

Što se tiče konkretnih koraka, na to nemam konkretan odgovor jer nisam ni obrazovan niti dovoljno pametan da sagledam tako kompleksan problem pa se neću ni truditi praviti pametan.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Brki1994 kaže...
Gallu kaže...

 

Znam za taj blog i svejedno sam linkao gore navedeno. Vjerovao ili ne, stajališta su tu ma koliko god se to ne sviđalo tebi ili drugima. Uostalom, takve stvari možeš naći isključivo na "opskurnim blogovima i sajtovima", you tube videima i ostalim medijima jer takvi stavovi i ideje ne dolazi u ono što je "službeno" (čitaj mainstream mediji i publikacije) iz očitih razloga. 

 A očiti razlog je što lažu. Nisu to stajališta, nema se nama što sviđati ili ne.

 

Još jednom:

 

blog koji si poslao kao odgovor na moje traženje jednog bloga s druge strane kaže: "But a new study reconstructing 1733-2020 Nepal-Himalaya temperatures indicates there has been no net warming here in 288 years."

 

u tom znanstvenom radu koji su linkali u sažetku piše: "The reconstruction shows fluctuating warm and cool periods during the entire period and captures warming during recent decades.This increasing warming trend appears to be unprecedented in the context of the past 288 years"

 

Kako možeš smatrati da je to nešto relevantno kad je dovoljno 5 minuta za shvatiti da otvoreno lažu jer (valjda) pretpostavljaju da nitko neće ići čitati linkani rad ili ga oni ni sami ne razumiju???

 

 

 

 

15 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Treba nešto ali ne znam što...

Srednja škola mindset.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
ivan dragi kaže...

 Zanemari na trenutak takvu ekipu.

 

Uopće nije upitno da "čovjek" utječe na klimu, to se zna na globalnoj razini bar od one ozonske rupe početkom 90tih.

 

Ono što je upitno, a i gdje se vodi šira rasprava je - "i?".

 

Koji čovjek utječe na klimu? Imamo skoro 8 milijardi ljudi od koji 20% šteti više no ostalih 80%. Ja bi trebao biti u depresiji jer vozim dizel (imam 4 dizela doma), a država moje pare (i tvoje i od sve sirotinje) daje poticaje kupcima - Tesli (i ostalim El.V.). Ono - jedi govna (ne ti, već takva praksa).

 

Odi na NY burzu, top 500 kompanija pa im piši uputnice. To ti je 90% zagađivača. Cijela Rh ima oko 13 (mil. metr. ton) (statista 2019), što je tu negdje kao jedna firma - BP (brittish petroleum), a koja je tek 40ta na ljestvici top 100 CO2 zagađivača. Vista energy (TX, USA) je 95, Berkshire Hathaway 70 itd.

 

Ja se ni bureka ni bifteka ni dizela nemislim odreć taman da je sutra 48C. Kad vidim da ova govna od monopolista zaista rade na promjenama, a i da politika svoje odluke ne radi na principu "što je popularno, tj korumpirano" već "što je efikasno" - možemo razgovarat. Dakle umjesto Tesli - javni prijevoz. Umjesto zabrane dizela - javni prijevoz. Umjesto spalionica otpada - smanjenje proizvodnje otpada. Umjesto 40 milijardi potpora Elonu Musku - javni prijevoz. Baja godišnje napravi milijun kilometara u privatnom avionu jer mu se može, a ja da plačem nad potrošenih 1300 litara dizela godišnje jer moram jest svaki dan. Ma kako da ne. Najbolje da svi crknemo pa da elita može udisat čisti zrak.

 

Današnji narativ je shit jer je usmjeren tako da se sirotinju drži u blatu dok se elita obogaćuje. Debili raspravljaju o totalno nebitnimm glupostima tipa "jel temperatura x ili y", "šta je žena", "ima li muškarac penis", "hoće li snjeguljicu glumit pakistanka" itd.., u međuvremenu ekipa grabi milijarde na nepoštenim poslovnim praksama, prevarama, pljačkama, korupciji, monopolu itd.

 

Problem je u narko-konzumerističkom kapitalizmu koji je zapravo postao monopolistički kapitalizam - sve ostalo su pizdarije.

 

Navijači/huligani se tuku i kolju pa mi ne pada na pamet po Bundeku napadat bakice jer to nije ništa u odnosu na njih :)

 

Ako danski građani mogu podržavati svoju vladu u nastojanju da postane carbon-neutral, zašto ne bismo i mi? Javni prijevoz - joj tam se ljudi ne peru. Staza za bicikle - glupi tt, sad je gužva u gradu. micanje automobila iz centra - a kak ću ja dovest špeceraj. ograničavanje dizela - oni se voze avionima. Spalionica otpada - to smrdi, bolje da nam pripuz svakih par mjeseci zapali toksični otpad otvorenim plamenom i da se skuplja na jakuševcu.

 

Davnih dana je smišljena parola - misli globalno, djeluj lokalno. Javni prijevoz, bicikli, dizel, zelenilo, solarni kolektori, potrošnja plastike, gospodarenje otpadom - sve su promili u globalnoj krizi, ali će Zagreb i/ili Hrvatsku riješiti lokalnih problema. I definitivno sam za to da se EU pare radije koriste za zeleniji/zdraviji Zagreb, Split, Osijek... nego da se daje privatniku da razvije robot taksije 

 

Ja po zg-u idem (složeno od najčešćeg prema dolje): pješice, biciklom, javnim prijevozom, uber/boltom, autom. Doma imamo sve led žarulje, imamo odličnu fasadu, trošimo jako malo na grijanje, palimo svjetlo u sobi samo kad treba, prešao sam sa starog Mac Proa na M2. Odvajamo otpad, kupujemo kod meso i jaja kod privatnika za koje znam kako i gdje uzgajaju, nešto uzgajamo na balkonu, nešto kod roditelja na selu ili kupujemo na placu s platnenom vrećicom, kuhamo stalno, često za par ili više dana (dvoje nas je)...

 

U svemu navedenom na nekim stvarim uštedim (struja, grijanje, transport, kuhanje, otpad..) pa na drugima mogu više potrošiti bez da se nečega moram odreći.

 

Znači li to išta - meni da, tebi možda ne

 

P.S. BP puno više novaca dobiva od tebe (tj. bilo koja druga naftna kompanija) nego od mene

4 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Gajotres kaže...
Treba nešto ali ne znam što...

Srednja škola mindset.

 

Ne znam je također odgovor, to što tebe ne zadovoljava je drugi par rukava.  Praviti se da znaš ili inzistirati na odgovoru od nekoga tko ti kaže ne znam je mindset osobe koja bi odgovarala nekom ranijem uzrastu. Ne nužno srednjoškolcima, neki od njih razumiju ne znam odgovor.

 

Imamo stručnjake koji predlažu politike, ali njih se ne sluša jer političari čija je zadnja se ne boje dovoljno javnog mišljenja  po pitanju klimatskih promijena.

14 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
profa31 kaže...
ivan dragi kaže...

 Zanemari na trenutak takvu ekipu.

 

Uopće nije upitno da "čovjek" utječe na klimu, to se zna na globalnoj razini bar od one ozonske rupe početkom 90tih.

 

Ono što je upitno, a i gdje se vodi šira rasprava je - "i?".

 

Koji čovjek utječe na klimu? Imamo skoro 8 milijardi ljudi od koji 20% šteti više no ostalih 80%. Ja bi trebao biti u depresiji jer vozim dizel (imam 4 dizela doma), a država moje pare (i tvoje i od sve sirotinje) daje poticaje kupcima - Tesli (i ostalim El.V.). Ono - jedi govna (ne ti, već takva praksa).

 

Odi na NY burzu, top 500 kompanija pa im piši uputnice. To ti je 90% zagađivača. Cijela Rh ima oko 13 (mil. metr. ton) (statista 2019), što je tu negdje kao jedna firma - BP (brittish petroleum), a koja je tek 40ta na ljestvici top 100 CO2 zagađivača. Vista energy (TX, USA) je 95, Berkshire Hathaway 70 itd.

 

Ja se ni bureka ni bifteka ni dizela nemislim odreć taman da je sutra 48C. Kad vidim da ova govna od monopolista zaista rade na promjenama, a i da politika svoje odluke ne radi na principu "što je popularno, tj korumpirano" već "što je efikasno" - možemo razgovarat. Dakle umjesto Tesli - javni prijevoz. Umjesto zabrane dizela - javni prijevoz. Umjesto spalionica otpada - smanjenje proizvodnje otpada. Umjesto 40 milijardi potpora Elonu Musku - javni prijevoz. Baja godišnje napravi milijun kilometara u privatnom avionu jer mu se može, a ja da plačem nad potrošenih 1300 litara dizela godišnje jer moram jest svaki dan. Ma kako da ne. Najbolje da svi crknemo pa da elita može udisat čisti zrak.

 

Današnji narativ je shit jer je usmjeren tako da se sirotinju drži u blatu dok se elita obogaćuje. Debili raspravljaju o totalno nebitnimm glupostima tipa "jel temperatura x ili y", "šta je žena", "ima li muškarac penis", "hoće li snjeguljicu glumit pakistanka" itd.., u međuvremenu ekipa grabi milijarde na nepoštenim poslovnim praksama, prevarama, pljačkama, korupciji, monopolu itd.

 

Problem je u narko-konzumerističkom kapitalizmu koji je zapravo postao monopolistički kapitalizam - sve ostalo su pizdarije.

 

Navijači/huligani se tuku i kolju pa mi ne pada na pamet po Bundeku napadat bakice jer to nije ništa u odnosu na njih :)

 

Ako danski građani mogu podržavati svoju vladu u nastojanju da postane carbon-neutral, zašto ne bismo i mi? Javni prijevoz - joj tam se ljudi ne peru. Staza za bicikle - glupi tt, sad je gužva u gradu. micanje automobila iz centra - a kak ću ja dovest špeceraj. ograničavanje dizela - oni se voze avionima. Spalionica otpada - to smrdi, bolje da nam pripuz svakih par mjeseci zapali toksični otpad otvorenim plamenom i da se skuplja na jakuševcu.

 

Davnih dana je smišljena parola - misli globalno, djeluj lokalno. Javni prijevoz, bicikli, dizel, zelenilo, solarni kolektori, potrošnja plastike, gospodarenje otpadom - sve su promili u globalnoj krizi, ali će Zagreb i/ili Hrvatsku riješiti lokalnih problema. I definitivno sam za to da se EU pare radije koriste za zeleniji/zdraviji Zagreb, Split, Osijek... nego da se daje privatniku da razvije robot taksije 

 

Ja po zg-u idem (složeno od najčešćeg prema dolje): pješice, biciklom, javnim prijevozom, uber/boltom, autom. Doma imamo sve led žarulje, imamo odličnu fasadu, trošimo jako malo na grijanje, palimo svjetlo u sobi samo kad treba, prešao sam sa starog Mac Proa na M2.Odvajamo otpad, kupujemo kod meso i jaja kod privatnika za koje znam kako i gdje uzgajaju, nešto uzgajamo na balkonu, nešto kod roditelja na selu ili kupujemo na placu s platnenom vrećicom, kuhamo stalno, često za par ili više dana (dvoje nas je)...

 

U svemu navedenom na nekim stvarim uštedim (struja, grijanje, transport, kuhanje, otpad..) pa na drugima mogu više potrošiti bez da se nečega moram odreći.

 

Znači li to išta - meni da, tebi možda ne

 

P.S. BP puno više novaca dobiva od tebe (tj. bilo koja druga naftna kompanija) nego od mene

 Ovo je upravo poanta mog posta.

 

Dok se mi tu natežemo čiji je pimpek veći u beskrajnim nebulozama (ja živim u šumi i jedem samo crkotine od životinja jer sam sirotinja sa 4 neispravna dizela u kojima uzgajam kokoši pa ne znam odakle tebi pravo prozivati moj karbon futprint kad o meni nemaš pojma?) - djeca vade rukama kobalt po africi za električna vozila da bi amerikanac, danac i norvežanin mogli živjet sami sa resursima koje ne potrosi jedno omanje afričko selo.

 

Btw, Hrvatska je ispod Danske po emisijama CO2 per capita pa ne znam što bi mi još trebali. 

 

Malo je narcisoidno tjerat svjetla rasprave na sebe al to također govori o naravi sustava. Zamisli da svi na forumu krenu opisivat vlastitu kakicu. Zbog Mac Proa dobivaju inače posebnu značku ekološkog pionira kako bi se mogli posebno ponlsiti svojom moralnom superiornošću, stoga se nadam da si i ti dobio jednu.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Ne znam. Napravi što možeš. Ne znam. Prestani jest govedinu, nemoj voziti 4 auta. Šta ja znam...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec

O micek, jesam dirnuo u živac?

 

evo nemoj ništa napraviti. Još bolje, nemoj postavljati pitanje "i?" jer ćeš umjesto odgovora dobiti kakicu.

 

pozdravi kokoši

3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Pa napravi što možeš. Šta brineš uporno o drugima. Siti jedan od onih koji gleda kako mu prvi susjed ima 5000€ plaće pa je stalno u depresiji i krivi ostatak svijeta za to?
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Gallu kaže...
Problem je što ono ni ne žele to prihvatiti. Na koji god način im pojasniš neće prihvatiti. Isto tu i na forumu. Na početku sam se i trudio objasniti i priložiti linkove, ali uzalud. Isti likovi iz dana u dan ne vide da je crno crno nego je njima to roza i možeš se postaviti na trepavice.

 Svijet ne funkcionira zbog ekstra dobrih radnika niti propada zbog ljenčina. I jedni i drugi su manjina. Svijet funkcionira jer većina obavlja ono što treba, onako kako najbolje može. Tako je i sa ovim. Ne treba uvjeriti svakog teoretičara već normalnu većinu. Normalna većina se fila nepotpunim informacijama, senzacionalizmom i općim padom standarda izještavanja u mjedijima.

Ja rekoh
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Ne radi se tu o normalnoj većini ili manjinama. Drže se svoga ko pijan plota i što god da im kažeš ili daš sve moguće relevantne podatke, oni će se opet držati svojih usađenih mišljenja.
Mediji vole senzacionalizam. Senzacionalizam povećava čitanost. Ali to i djeca u osnovnoj školi znaju.
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.8.2023 23:02 (Gallu).
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
ivan dragi kaže...

 djeca vade rukama kobalt po africi za električna vozila 

Ne želim biti grammar nazi, ali ne vade kobalt, ne kužim zakaj se ta neistina stalno ponavlja.

Vade bakrenu rudaču, koja sadrži prosječno oko 1.5% kobalta i u najboljem slučaju 10% komercijalne vrijednosti te rudače je kobalt, i kod manje izdašnih nalazišta uopće ni ne bude prodana kao kombinirana, nego samo kao nečistoća u bakru koju ni ne eliminiraju u daljnjoj preradi jer nema računice.

I kobalt se ne koristi samo za baterije, pa budite dosljedni i zabranite sve ostalo.

 

I prestanite s tim političkim patroniziranjem, ako ta djeca ostanu bez ilegalnog rada u ilegalnim rudokopima, kaj im preostaje?

U obitelji s 5+ djece s oba nezaposlena roditelja to je jedini izvor prihoda, bez toga slijedi gladovanje i pokušaj emigriranja u Europu i utapanje uz obalu Lampeduse...

Umjesto da probate nešto napraviti da im pomognete, samo lažno moralizirate po internetima jer paše vašim narativima koje promičete.

Gadite mi se svi kao ljudska vrsta...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.8.2023 10:02 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
fer-de-lance kaže...
ivan dragi kaže...

 djeca vade rukama kobalt po africi za električna vozila 

Ne želim biti grammar nazi, ali ne vade kobalt, ne kužim zakaj se ta neistina stalno ponavlja.

Vade bakrenu rudaču, koja sadrži prosječno oko 1.5% kobalta i u najboljem slučaju 10% komercijalne vrijednosti te rudače je kobalt, i kod manje izdašnih nalazišta uopće ni ne bude prodana kao kombinirana, nego samo kao nečistoća u bakru koju ni ne eliminiraju u daljnjoj preradi jer nema računice.

I kobalt se ne koristi samo za baterije, pa budite dosljedni i zabranite sve ostalo.

 

I prestanite s tim političkim patroniziranjem, ako ta djeca ostanu bez ilegalnog rada u ilegalnim rudokopima, kaj im preostaje?

U obitelji s 5+ djece s oba nezaposlena roditelja to je jedini izvor prihoda, bez toga slijedi gladovanje i pokušaj emigriranja u Europu i utapanje uz obalu Lampeduse...

Umjesto da probate nešto napraviti da im pomognete, samo lažno moralizirate po internetima jer paše vašim narativima koje promičete.

Gadite mi se svi kao ljudska vrsta...

 

 Ovo si u pravu. Grozno je što sve ljudi tamo moraju raditi da bi preživjeli, ali ljudi tamo dolaze i praktično kradu i otimaju rudaču; sve skupa, na taj način, negdje sam pročitao, se pribavi cca 10% predmetne rudače u Kongu. I da, većina kobalta se koristi u druge svrhe, a ne za kineske baterije koje su, khm khm, bez kobalta većinom.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Gallu kaže...
Ne radi se tu o normalnoj većini ili manjinama. Drže se svoga ko pijan plota i što god da im kažeš ili daš sve moguće relevantne podatke, oni će se opet držati svojih usađenih mišljenja.
Mediji vole senzacionalizam. Senzacionalizam povećava čitanost. Ali to i djeca u osnovnoj školi znaju.

 Pa zato ti i govorim da je to problem koji se može riješiti jedino balansiranim izvještavanjem. To što mi znamo da su mediji senzacionalistički ne treba biti razlog da odmahnemo rukom i krivimo ljude koji su nafilani nepotpunim informacijama već da se s tim uhvatimo u koštac. Suludo je očekivati da prosječni Štef i njegova Barica potroše sate ili dane na traženje i proučavanje relevantnih studija za svaki senzacionalan članak koji se pojavi u medijima.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.8.2023 16:40 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
fer-de-lance kaže... 

I prestanite s tim političkim patroniziranjem, ako ta djeca ostanu bez ilegalnog rada u ilegalnim rudokopima, kaj im preostaje?

U obitelji s 5+ djece s oba nezaposlena roditelja to je jedini izvor prihoda, bez toga slijedi gladovanje i pokušaj emigriranja u Europu i utapanje uz obalu Lampeduse...

Umjesto da probate nešto napraviti da im pomognete, samo lažno moralizirate po internetima jer paše vašim narativima koje promičete.

Gadite mi se svi kao ljudska vrsta...

 

 a kad se dosita narudare bakra i bezobrazno se najedu, priuštit će si grafičke za rudarenje kripta. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Feudalac kaže...

 Ovo si u pravu. Grozno je što sve ljudi tamo moraju raditi da bi preživjeli, ali ljudi tamo dolaze i praktično kradu i otimaju rudaču; sve skupa, na taj način, negdje sam pročitao, se pribavi cca 10% predmetne rudače u Kongu. I da, većina kobalta se koristi u druge svrhe, a ne za kineske baterije koje su, khm khm, bez kobalta većinom.

A i to je diskutabilno jel kradu, jer tam zemljište nije jasno parcelirano, a i u zemlji u kojoj ne postoji vlada ni ne postoji pojam krađe.

A firme koje u blizini iskapaju nikad ni ne bi dirale tu lokaciju jer im nije isplativo za rudokop zbog male izdašnosti.

Ova je win-win za sve, djeca dobiju dolar dnevno za prehranit obitelj, ovi dobiju rude za manje nego kaj bi ih iskapanje koštalo, američke firme kupe po manjoj cijeni, itd.

A sad, to kaj djeca moraju raditi to, to je društveno-ekonomski problem koji je i u RH selima bio prisutan do prije 50-ak godina.

Treba ih educirati, besplatno im djeliti kontracepcijska sredstva, i organizirati neki oblik proizvodnje bilo čega, pa da mogu dostojanstveno radit.

I di su sad ti ameri superjunaci, žene i djecu u državama kojima nikad nisu ni objavili rat satru sa 10 000 bombi po glavi stanovnika, a ovdje je dovoljnobsamo da eliminiraju vojnu huntu i bila bi to normalna država (pogledaj kak im naglo napreduju druge države na kontinentu koje imaju normalnu vladu), ali onda nemaju računice pa ništa od toga, ne bi me čudilo da i financiraju ove paravojske, to oni inače vole radit.

 

Feudalac kaže...

 Pa zato ti i govorim da je to problem koji se može riješiti jedino balansiranim izvještavanjem. To što mi znamo da su mediji senzacionalistički ne treba biti razlog da odmahnemo rukom i krivimo ljude koji su nafilani nepotpunim informacijama već da se s tim uhvatimo u koštac. Suludo je očekivati da prosječni Štef i njegova Barica potroše sate ili dane na traženje i proučavanje relevantnih studija za svaki senzacionalan članak koji se pojavi u medijima.

To ti je problem s kompletnim današnjim svijetom, pogotovo oni koji "vide" da ih lažu i filaju lažnim i nepotpunim informacijama.

 

Svima su dostupne informacije, i onda novinar ima samo jedan način da opstane u poslu - clickbait i SEO.

Jer ne prenosi nitko zapravo vijesti, nego prenosi vijesti konstruirane za ciljanu publiku.

I sad, recimo npr. neki Bug forumaš vidi zavjeru zato kaj je neka spalionica platila studiju svojih ispušnih plinova (ne mislim na nikoga konkretno ), i sad taj isti danonoćno googla da nađe nekaj kaj mu podupire teoriju, pritom se družeći na društvenim mrežama s istomišljenicima, i automatski su formirali značajnu publiku, i pravi SEO majstor će sad formirati  KONTROVERZNU  vijest koja bi u naslovu sugerirala da možda studija nije točna, a u tekstu ne mora ni lagati jer možda je super izraz, i eto ti klikova i love.

I samo onda filaš te vijesti, biznis az južual - nikoga, na žalost, ne brine utjecaj na psihu tog čitatelja.

I onda na kraju dobiješ pokolj pred spalionicom otpada, "aktivist" pobio radnike jer ga truju.

Začarani krug....

 

Disklajmer, ne mislim na nikoga konkretno, fiktivni primjer...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.8.2023 10:02 (fer-de-lance).
13 godina
online
Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec ika
 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
fer-de-lance kaže...

Začarani krug....

 

Disklajmer, ne mislim na nikoga konkretno, fiktivni primjer...

 

 Dobro je, dobro je. :-) Onaj primjer spalionice je perfektan i pokazuje kako se nepotpunim informacijama propagira određena politika. Imaš tu regiju gdje je procijenjeno da je 65 dana u godini određeni polutant iznad EU limita. Koliko god malo dodali na već prekoračeni limit, nije nimalo dobro. Sasvim treći par rukava je da je taj EU limit 2-3 PUTA iznad preporučene vrijednosti postavljene i usuglašene od strane WHO-a i kada bi se to uzelo u obzir, dotična regija, a bogami i cijela Evropa je 365 dana u godini u crvenom. Ali, spalionica je OK jer je njezin senzor pokazao da ona radi unutar propisanog limita (koji je postavljen tako da njoj ne bude preskupo raditi) pa je sve ok, izgradimo ih još. I to nije znanost već čista politika kojoj znanost služi samo ako odgovara nečijim interesima.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.8.2023 14:15 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec

-još ''bolji'' primjer (nije eko-zeleno, kao spalionica, nego primjer mjerenja-pravila i pragmatizma-politike..).. je zg-žičara i atest, buka, tj iznad dopuštene granice no tad pitanje spada li u prometno sredstvo ili u građevinu pa po potrebi zadovoljava kriterij buke uz naravno kanticu ulja prije samog mjerenja kao što auto 'propušeš' prije tehničkog.. i tad je sve ok, no da isti test ponoviš dan kasnije.. politički pragmatizam interesa koje utječe na rezultate 'mjerenja' ili tumačenje istih pravila, standarda itd. .. upravo kao što se kostantno u medijima vidi navijanje za-protiv, u svemu, od usa politike kao trumpizam, bbboysa, izbora nogometnog prvenstva i mitologije kao i olimpijade, ne samo političke stvari kao ratovi-oružje i sl. .. sve, stvar primarno interesa pa tek tad stvarnih činjenica-mjerenja-pravila-standarda ili zakona.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
ihush kaže...

-još ''bolji'' primjer (nije eko-zeleno, kao spalionica, nego primjer mjerenja-pravila i pragmatizma-politike..).. je zg-žičara i atest, buka, tj iznad dopuštene granice no tad pitanje spada li u prometno sredstvo ili u građevinu pa po potrebi zadovoljava kriterij buke uz naravno kanticu ulja prije samog mjerenja kao što auto 'propušeš' prije tehničkog.. i tad je sve ok, no da isti test ponoviš dan kasnije.. politički pragmatizam interesa koje utječe na rezultate 'mjerenja' ili tumačenje istih pravila, standarda itd. .. upravo kao što se kostantno u medijima vidi navijanje za-protiv, u svemu, od usa politike kao trumpizam, bbboysa, izbora nogometnog prvenstva i mitologije kao i olimpijade, ne samo političke stvari kao ratovi-oružje i sl. .. sve, stvar primarno interesa pa tek tad stvarnih činjenica-mjerenja-pravila-standarda ili zakona.

 Ma ne treba se uopce zamarat brojevima ni mjerenjima u raspravi.

 

Ovaj lolek se gore diči "osobnim karbon futprintom" dok nesto baljezga oko BPa, a nezna da mu je taj isti BP osmislio, napravio i dobro podmazivao čitavu PR akciju da bi budalama gurnuo osobni karbon futprint. I to još pred punih 18 godina. I to samo zato da bi ljagu i fokus prebacio na naivne.

 

I onda prodaje mudrost po temama i dijeli lekcije

 

Kupite električno vozilo državnim poticajima i tutnite Musku još milijardi u dzep pa nek cijeli svijet betonira i asfaltira 12 traka i milijun parkirnih mjesta jer se bojimo dizela, da bi se tutleki osjećali dobro s vlastitim karbon futprintom.

 

A ovo s djecom robovima neću ni komentirat. Da pravo kažem nisam shvatio radi li se o sarkazmu ili čovjek ozbiljno misli da to nije politički problem, jer ako to nije politički problem onda ajmo promjenit definiciju politike i raspravljat o žabama.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
15 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
ivan dragi kaže...
..

 

A ovo s djecom robovima neću ni komentirat...

 -u ratu (i forumskim temama..) su sva sredstva dozvoljena .. legitimna, djeca, pravda, zaštita prirode.. svaki nabacani argument pomaže no barem imamo kvalitetne protivnike, profesionalnce pa teme-rasprave mogu trajati beskonačno .. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
ivan dragi kaže...

 Ma ne treba se uopce zamarat brojevima ni mjerenjima u raspravi.

 

Ovaj lolek se gore diči "osobnim karbon futprintom" dok nesto baljezga oko BPa, a nezna da mu je taj isti BP osmislio, napravio i dobro podmazivao čitavu PR akciju da bi budalama gurnuo osobni karbon futprint. I to još pred punih 18 godina. I to samo zato da bi ljagu i fokus prebacio na naivne.

 

I onda prodaje mudrost po temama i dijeli lekcije

 

Kupite električno vozilo državnim poticajima i tutnite Musku još milijardi u dzep pa nek cijeli svijet betonira i asfaltira 12 traka i milijun parkirnih mjesta jer se bojimo dizela, da bi se tutleki osjećali dobro s vlastitim karbon futprintom.

 

A ovo s djecom robovima neću ni komentirat. Da pravo kažem nisam shvatio radi li se o sarkazmu ili čovjek ozbiljno misli da to nije politički problem, jer ako to nije politički problem onda ajmo promjenit definiciju politike i raspravljat o žabama.

 :))))

 

Jel se sad osjećaš dobro? jako? baš si mi pokazao? 

 

srećo draga ;)

14 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
profa31 kaže...
ivan dragi kaže...

 Ma ne treba se uopce zamarat brojevima ni mjerenjima u raspravi.

 

Ovaj lolek se gore diči "osobnim karbon futprintom" dok nesto baljezga oko BPa, a nezna da mu je taj isti BP osmislio, napravio i dobro podmazivao čitavu PR akciju da bi budalama gurnuo osobni karbon futprint. I to još pred punih 18 godina. I to samo zato da bi ljagu i fokus prebacio na naivne.

 

I onda prodaje mudrost po temama i dijeli lekcije

 

Kupite električno vozilo državnim poticajima i tutnite Musku još milijardi u dzep pa nek cijeli svijet betonira i asfaltira 12 traka i milijun parkirnih mjesta jer se bojimo dizela, da bi se tutleki osjećali dobro s vlastitim karbon futprintom.

 

A ovo s djecom robovima neću ni komentirat. Da pravo kažem nisam shvatio radi li se o sarkazmu ili čovjek ozbiljno misli da to nije politički problem, jer ako to nije politički problem onda ajmo promjenit definiciju politike i raspravljat o žabama.

 :))))

 

Jel se sad osjećaš dobro? jako? baš si mi pokazao? 

 

srećo draga ;)

Odi na wikipediju - BP - personal carbot footprint calculator - Ogilvy.

 

Shvati da problem ne leži u nečijem "karbon futprintu". Ove infantilne spike prepusti djeci jer trolanje i glupiranje ne pridonosi ničemu.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice