ABECEDA FIZIKE #11: Sve što teče

poruka: 7
|
čitano: 4.842
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "ABECEDA FIZIKE #11: Sve što teče".
12 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #11: Sve što teče

Odlično Nedeljno štivo, hvala autoru.

 
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #11: Sve što teče
Like!
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #11: Sve što teče

prvi je dinamiku fluida opjevao cesarić (uz naknadne izmjene i dopune, prema znanstvenim spoznajama): 

 

teče li, ga, teče, teče jedan fluidni slap,

e, sad: što u njem' znači mojih pribižno 0,05 ml?!

 

gle, optički fenomen duge u vodi se stvara

u vidljivom spektru sja i blista u ≈ 1000 šara

 

ta rem-faza (valne frekvencije 4 do > 32 Hz) u slapu da bi mogla emtirati valne duljine 380 do 700 nm i tako sjati

i moj fluidić pomaže ga tkati. kako?

 

moment pokušava prisiliti kap na širenje

brzinom određenom brzinom udara kapi i masom fluida.

 

no površinska napetost drži kap na okupu

odupirući se prijespomenutom širenju.

 

zbog toga se kaplja brzo širi

no tek do zapremine uravnoteženja ove dvije sile.

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.7.2023 19:17 (Ajar).
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #11: Sve što teče

Kao što se kaže da slika vrijedi tisuću riječi, isto važi i za formulu. Volio bih da umjesto formule izrečene rečenicama, budu izražene matematičkim formulama.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #11: Sve što teče

U stvari, ništa nije poletjelo zbog poznavanja dinamike fluida, nego temeljem praktičnih eksperimenata.

 

Tek poslije je došlo objašnjenje zašto stvari lete, a priča u tekstu je samo jedno od tri glavna objašnjenja, iako vjerojatno najsmislenije.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
ABECEDA FIZIKE #11: Sve što teče

Nije okomiti smjer, nego vertikalni (uspravni). Okomitost označava relativan odnos na primjer dvaju pravaca koji su okomiti ako zatvaraju pravi kut. 

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: ABECEDA FIZIKE #11: Sve što teče
uuY kaže...

U stvari, ništa nije poletjelo zbog poznavanja dinamike fluida, nego temeljem praktičnih eksperimenata.

 

Tek poslije je došlo objašnjenje zašto stvari lete, a priča u tekstu je samo jedno od tri glavna objašnjenja, iako vjerojatno najsmislenije.

 

 

Čak su i braća Wright koristili te jednadžbe da bi složili svoje za iračune, a akon toga isprobavali.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice