Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

poruka: 61
|
čitano: 39.818
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!".
15 godina
offline
Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

Svemir je čudo .. mislim sad je vec duplo stariji od predpostavljenih 13.8 milijardi a tko zna koliko ce mo jos toga otkriti u buducnosti

Intel 80286
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

starost (stvarna, pretpostavljena, bla) svemira je zapravo (ako bar malo promisliš) irelevantna, jer nikome ne govori išta bitno o ičemu (iako mentalna gimnastika o tome može biti zabavna neko vrijeme). ako se bar nazre "velika slika" mi u njoj nismo ni (slika 1) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.7.2023 8:16 (Ajar).
Moj PC  
5 12 hvala 0
2 godine
offline
Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

Čestitke za franjevca Occam-a.

Zamislite da sjednete s četiri astro-fizičara za stol, koji imaju općenita različita mišljenja o svemiru i morate slušati petosatnu raspravu.

Tu bi se normalan čovjek morao napiti, da bi ih mogo slušati. 

 

Btw;

 

Ali, pokušajte vi kao peti iznijeti svoje mišljenje, njih četvorica će se udružiti protiv vas, jer vi ne znate koliko je svemir star, ipak oni znaju. 

合氣道
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.7.2023 8:41 (Zaporožac).
 
4 1 hvala 0
8 godina
online
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
Zaporožac kaže...

Čestitke za franjevca Occam-a.

Zamislite da sjednete s četiri astro-fizičara bug forumaša za stol, koji imaju općenita različita mišljenja o svemiru i morate slušati petosatnu raspravu.

Tu bi se normalan čovjek morao napiti, da bi ih mogo slušati. 

 

Btw;

 

Ali, pokušajte vi kao peti iznijeti svoje mišljenje, njih četvorica će se udružiti protiv vas, jer vi ne znate koliko je svemir star, ipak oni znaju. 

Ispravljeno 

 

( kidam nalijevo )

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
2 godine
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
fer-de-lance kaže...
Ispravljeno 

 

( kidam nalijevo )

 

Dobro, crtica je nepotrebna..

Aaaaako te počnem vijati po forumu za pravopisno-gramatičke pogriješke, nadrapal si....

Odjavit ćeš se s foruma.  

合氣道
16 godina
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi

Zwicky je legenda! Morao sam se podsjetiti na jednu njegovu: Astronomers are spherical bastards. No matter how you look at them they are just bastards. :)

 

8 godina
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
Eh, ni svemir više nije što je nekad bio 😉
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
12 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
Starost i trenutak nastanka nije čak ni grebanje po površini, jer smo mi prašina u univerzumu, nebitni za njegovo postojanje.
Čak i da se pogodi tačno vrijeme, od čega, zašto i kako je nastao? Big bang je samo teorija, ništa više.
Ne mislim da ne treba istraživati, već samo da smo limitirani kao vrsta i da ćemo teško nešto promjeniti po tom pitanju.
Moj PC  
6 3 hvala 0
15 godina
offline
Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

postoji tamo jedno područje koje je staro točno 18.954.237.921 godinu 4 mjeseca 5 dana 11 sati i 22 minute (ali stari i dalje, tak da ...). uglavnom, idete do 17. kvazara pa desno do crne rupčage i onda ravno još do sunčeca presvetloga. već par stotina parseka dalje (u bilo kojem smjeru) mam se druga slika kaže. zrihtajte si tu navigaciju više ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.7.2023 7:51 (Ajar).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
gavranpero kaže...
Starost i trenutak nastanka nije čak ni grebanje po površini, jer smo mi prašina u univerzumu, nebitni za njegovo postojanje.
Čak i da se pogodi tačno vrijeme, od čega, zašto i kako je nastao? Big bang je samo teorija, ništa više.
Ne mislim da ne treba istraživati, već samo da smo limitirani kao vrsta i da ćemo teško nešto promjeniti po tom pitanju.

 Ne bih se u potpunosti slozio. Mi jos ne znamo ili nismo svjesni koliko smo bitni ili ne i tko smo/sto smo.

Mi i svemir nisu dvije odvojene stvari, mi smo jedno te isto samo u drugoj formi. Mi smo slozeni od te iste materije i energije.

Da citiram, mi smo svemir koji sanja sam sebe.

Ali to su vec daleko dublja i teska pitanja, za sad vise filozofska neko pitanje fizike.

14 godina
offline
Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

Ovoga ce u buducnosti biti sve vise... mi jednostavno ne mozemo odrediti tocnu starost svemira i pitanje dal cemo ikada moc. Svaki put kad napravimo osjetljiviji i napredniji teleskop vjerojatno cemo otkrivati sve udaljenije galaksije. I sigurno cemo doci u fazu kada vise necemo moci napraviti osjetljivije teleskope. Necemo vise moc vidjet jos starije galaksije jer ce zracenje koje od njih dopire biti do te mjere slabo da ni najbolji teleskopi u buducnosti vise nece moci detektirati te vrijednosti. Medjutim ako ih mi necemo moci ocitati, ne znaci da one ne postoje. Kao i prije James Webba, nismo mogli vidjeti te vrlo udaljene galaksije, a danas vidimo da one ipak postoje... 

 
8 2 hvala 0
11 godina
offline
Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

Svako mišljenje je dobro dok se ne pojavi neki forumaš koji će tvrditi da znanstvenici ne znaju ništa. Jer eto čak ni starost svemira ne znaju odredit.

42
 
11 1 hvala 0
10 mjeseci
protjeran
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
markoBT kaže...

Svako mišljenje je dobro dok se ne pojavi neki forumaš koji će tvrditi da znanstvenici ne znaju ništa. Jer eto čak ni starost svemira ne znaju odredit.

 Jedina razlika između forumaša i znanstvenika je taj što zannstvenik ima diplomu, a diploma se može kupiti.

11 godina
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
Jelash13 kaže...
markoBT kaže...

Svako mišljenje je dobro dok se ne pojavi neki forumaš koji će tvrditi da znanstvenici ne znaju ništa. Jer eto čak ni starost svemira ne znaju odredit.

 Jedina razlika između forumaša i znanstvenika je taj što zannstvenik ima diplomu, a diploma se može kupiti.

Postoji li nešto što se ne može kupiti?

 

p.s.

 

E da, znanstvenik nije onaj koji ima diplomu, nego onaj koji u svome radu koristi znanstvenu metodu, a sama diploma je irelevantna stvar.

 

Eto npr. Albert Einstein je bio doktor znanosti, ali to uglavnom ne spominju, niti mu pišu titulu ispred imena jer je totalno nevažno za njegov rad.

42
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.7.2023 13:49 (markoBT).
10 mjeseci
protjeran
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
markoBT kaže...
Postoji li nešto što se ne može kupiti? 

 Poštovanje.

12 godina
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
Postoji, znanje.
No oni koji su ga novcem platili to ne znaju.
Kvaka 22.
11 godina
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
Jelash13 kaže...
markoBT kaže...
Postoji li nešto što se ne može kupiti? 

 Poštovanje.

Je si naša primjer. 

42
10 mjeseci
protjeran
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
markoBT kaže...
Je si naša primjer. 

 Hehe.

Ma sve je to ok i volim slušati takve intelektualne rasprave, dok ne počnu o glupostima kao što su time dilation (ne znam naš prijevod) ili o crvotočinama.

6 godina
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
Što dalje vidimo svemir je stariji...simple

Ja sam na onoj strani koja kaže da vrijeme ne postoji.

Mi ljudi smo izmislili pojam vremena da opišemo slijed događaja...satovi ne mjere vrijeme nego proizvode niz brojeva koje vežemo za slijed događaja
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

Jedna od posljedica starenja (mene, ne Svemira) je ta da sam u životu nailazio na razne procjene starosti. Sjećam se u osnovnoj školi moj profa iz fizike (i matematike+razrednik) je govorio kako znanstvenici tvrde da je svemir star oko 25 milijardi godina. U srednjij je Zenon Gregurić, moj profa iz fizike govorio o nekih 18 milijardi godina, a do sada je bilo oko 13,8 milijardi godina. Sada smo opet povećali na 26 milijardi. Imam blagi osjećaj kako će se brojke s vremenom i dalje mijenjati, samo treba vidjeti kako. Pitanje je hoće li čovjek ikada točno znati kolika je starost svemira. Jer, teorija stacionarnog stanja kaže da Svemir nema ni početak ni kraj. 

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
HCMAA kaže...
Što dalje vidimo svemir je stariji...simple

Ja sam na onoj strani koja kaže da vrijeme ne postoji.

Mi ljudi smo izmislili pojam vremena da opišemo slijed događaja...satovi ne mjere vrijeme nego proizvode niz brojeva koje vežemo za slijed događaja

Zašto onda vrijeme nije konstanta?

15 godina
offline
Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

Rekoh li ja.

 

Dario Hrupec, hrvatski Carl Sagan!

 

Sin mi (14 godina) danas procitao clanak onako bezveze, dobrih 2 sata raspravljali o svemu, a ja mu pokusavao objasnit najbolje sto mogu.

 

No nebitno je sto sam ja uspio objasniti, meni je bitnije sto je ovaj clanak pobudio njegovu znatizelju.

 

 

Zavrsiti cu ovaj upis citatom "besmrtnog" Carl Sagana:

 

Every kid starts out as a natural-born scientist, and then we beat it out of them. A few trickle through the system with their wonder and enthusiasm for science intact.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
1 0 hvala 0
10 mjeseci
protjeran
offline
Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

Svemir je 'dizajniran' tako da se dvije ili više razvijenih civilizacija s različitih planeta nikad ne mogu sresti. Just my opinion.

 
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
love2ml86 kaže...

Zašto onda vrijeme nije konstanta?

 zato što brzina njegova protoka ovisi o tome s koje si strane zaključanih vrata wc-a. 

 

u međuvremenu: skupljamo stare ak'm'latore, stare vešmašine, stare svemire ...  

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
Jelash13 kaže...

Svemir je 'dizajniran' tako da se dvije ili više razvijenih civilizacija s različitih planeta nikad ne mogu sresti. Just my opinion.

 A ti da si vanzemaljac i gledaš iza oblaka šta ljudi dolje rade što bi ti napravio? Upleo bi se kao Bog pa stao miriti, ili bi sjeo za stol sa nekim ljudima pa razmijenio informacije? Samo s kime, Bidenom, putinom, kim jong unom ili možda s nekim znanstvenikom kojega bi odmah proglasili ludim.

15 godina
offline
Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

ovo je najstariji i najveći svemir, otkad je mjerenja. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
učo kaže...

Jedna od posljedica starenja (mene, ne Svemira) je ta da sam u životu nailazio na razne procjene starosti. Sjećam se u osnovnoj školi moj profa iz fizike (i matematike+razrednik) je govorio kako znanstvenici tvrde da je svemir star oko 25 milijardi godina. U srednjij je Zenon Gregurić, moj profa iz fizike govorio o nekih 18 milijardi godina, a do sada je bilo oko 13,8 milijardi godina. Sada smo opet povećali na 26 milijardi. Imam blagi osjećaj kako će se brojke s vremenom i dalje mijenjati, samo treba vidjeti kako. Pitanje je hoće li čovjek ikada točno znati kolika je starost svemira. Jer, teorija stacionarnog stanja kaže da Svemir nema ni početak ni kraj. 

Vrijeme je relativno 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.7.2023 11:44 (fer-de-lance).
10 mjeseci
protjeran
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
bnaci kaže...
 A ti da si vanzemaljac i gledaš iza oblaka šta ljudi dolje rade što bi ti napravio?

 Pitanje je baš, da ne kažem, čudno. Otkud ja znam što bih napravio kad se nikad nisam našao u takvoj situaciji.

(Ignorirajmo na moment moje mišljenje kako je međuzvjezdano putovanje nemoguće. Ne samo za nas, nego za bilo koju drugu rasu/civilizaciju.) Nekako mi je realnije da, kada bih se ''vozikao'' okolo i naletio na planet na kojem su primiti--ovaj, neka rasa, da bi ih pokorio i prevorio u robove. Zašto bih ja, kao tehnički razvijeniji, pomagao nekome tko je inferiorniji? U ljudskoj je krvi da se bore i da osvajaju druge teritorije. Zar misliš da bi se ljudi promijenili, da ne bi bilo rata, siromašnih, i da bi kriminal nestao kada bi se sad neki elijeni spustili na Zemlju i donesli svakome slatkiše? 

2 godine
offline
Re: Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemi
bnaci kaže...

 A ti da si vanzemaljac i gledaš iza oblaka šta ljudi dolje rade što bi ti napravio? Upleo bi se kao Bog pa stao miriti svaditi i raspirivati mržnju, ili bi sjeo za stol sa nekim ljudima pa razmijenio informacije? Samo s kime, Bidenom, putinom, kim jong unom ili možda s nekim znanstvenikom kojega bi odmah proglasili ludim.

 fixed

11 godina
offline
Kozmologija na udaru - dvostruko stariji svemir?!

mozda starosti vrijeme uopce nepostoji....naša prividnost pošto se sve kreće sve se mjenja mi starimo umirmo...zašto bi uopce morao biti star što ako je tu stalno

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice