NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mora

poruka: 17
|
čitano: 6.160
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mora".
3 godine
protjeran
offline
NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mora

"Upijajući svu ovu toplinu, ocean u ljude usađuje lažni osjećaj sigurnosti da klimatske promjene sporo napreduju"

 

A baš sam neki dan razmišljao kako klimatske promjene sporo napreduju, u usporedbi s medijskom panikom oko istih. Sad znam i zašto, ocean mi je usadio lažni osjećaj sigurnosti. ZnaNoSt!

 
9 11 hvala 0
15 godina
offline
NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mora

Ne bi li se odabir ovakvih, gotovo iskljucivo apokalipticnih tekstova, u kojima se spominju NASA i klima u istoj recenici, mogao opisati kao "cherry picking"?

 

Naime, NASA takodjer objavljuje i ovakve stvari:

 

2019

Human Activity in China and India Dominates the Greening of Earth, NASA Study Shows

 

2020

A new study reports that increased vegetation growth during the recent decades, known as the “Greening Earth”, has a strong cooling effect on the land due to increased efficiency of heat and water vapor transfer to the atmosphere.

 

ili

iz 2021 (nije NASA-in, ali se poziva na nju jednako kao i ovaj tekst na kojeg komentiram ovdje)

The Earth has become five percent greener in 20 years. In total, the increase in leaf area over the past two decades corresponds to an area as large as the Amazon rainforests.

 

 

 

Ajmo na najblaze moguci nacin reci, niste fer.

 

 

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.6.2023 23:03 (syncmaster245b).
 
19 0 hvala 1
15 godina
offline
NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mora

Znači, nema brige

K
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mo
syncmaster245b kaže...

Ne bi li se odabir ovakvih, gotovo iskljucivo apokalipticnih tekstova, u kojima se spominju NASA i klima u istoj recenici, mogao opisati kao "cherry picking"?

 

Naime, NASA takodjer objavljuje i ovakve stvari:

 

2019

Human Activity in China and India Dominates the Greening of Earth, NASA Study Shows

 

2020

A new study reports that increased vegetation growth during the recent decades, known as the “Greening Earth”, has a strong cooling effect on the land due to increased efficiency of heat and water vapor transfer to the atmosphere.

 

ili

iz 2021 (nije NASA-in, ali se poziva na nju jednako kao i ovaj tekst na kojeg komentiram ovdje)

The Earth has become five percent greener in 20 years. In total, the increase in leaf area over the past two decades corresponds to an area as large as the Amazon rainforests.

 

 

 

Ajmo na najblaze moguci nacin reci, niste fer.

 

 

 

ali clanak je vezan iskjucivo za porast razine mora. To o cemu ti govoris je tema za neku drugu vijest.

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
15 godina
offline
Re: NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mo
Indestructible kaže..

ali clanak je vezan iskjucivo za porast razine mora. To o cemu ti govoris je tema za neku drugu vijest.

 

Ma sve 5, ali clanak je objavljen sa nadnaslovom "Globalno zagrijavanje" (slika u prilogu), a recimo moj drugi prilozeni link u podnaslovu naglasava "strong cooling effect" u posljednjih 20 godina.

Cak stovise, naslov teksta je "Greening of the Earth Mitigates Surface Warming"

 

S druge strane, kada si posljednji put procitao pozitivnu vijest vezanu uz klimu? Ne samo na BOL-u, nego bilo gdje u medijima?

 

Htio sam samo ukazati da i ta NASA-a na koju se novinari vole jako pozivati, objavljuje pa gotovo dijametralno suprotne radove (mjereno prema narativu), no oni se gotovo pa nikada ne prenose.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.6.2023 23:37 (syncmaster245b).
8 godina
offline
Re: NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mo
syncmaster245b kaže...

Ne bi li se odabir ovakvih, gotovo iskljucivo apokalipticnih tekstova, u kojima se spominju NASA i klima u istoj recenici, mogao opisati kao "cherry picking"?

 

Naime, NASA takodjer objavljuje i ovakve stvari:

 

2019

Human Activity in China and India Dominates the Greening of Earth, NASA Study Shows

 

2020

A new study reports that increased vegetation growth during the recent decades, known as the “Greening Earth”, has a strong cooling effect on the land due to increased efficiency of heat and water vapor transfer to the atmosphere.

 

ili

iz 2021 (nije NASA-in, ali se poziva na nju jednako kao i ovaj tekst na kojeg komentiram ovdje)

The Earth has become five percent greener in 20 years. In total, the increase in leaf area over the past two decades corresponds to an area as large as the Amazon rainforests.

 

 

 

Ajmo na najblaze moguci nacin reci, niste fer.

 

 

I da i ne.

Treba nam porast od 50% (izgubljena šumska masa od početka industrijske revolucije) samo da bi ostvarili balans u odnosu na tadašnje stanje.

A tad je počelo naglo otpuštanje zarobljenog CO2, tak da treba i više.

Premda, moglo bi doći do toga, hvale se da je nova vlast u Brazilu smanjila krčenje prašume za 30%, još da u Indoneziji krenu u tom smjeru...

 

Naravno, bilo bi lijepo da ponekad prenose i pozitivne vijesti, ali clickbait

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
14 godina
offline
Re: NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mo
syncmaster245b kaže...

Ne bi li se odabir ovakvih, gotovo iskljucivo apokalipticnih tekstova, u kojima se spominju NASA i klima u istoj recenici, mogao opisati kao "cherry picking"?

 

Naime, NASA takodjer objavljuje i ovakve stvari:

 

2019

Human Activity in China and India Dominates the Greening of Earth, NASA Study Shows

 

2020

A new study reports that increased vegetation growth during the recent decades, known as the “Greening Earth”, has a strong cooling effect on the land due to increased efficiency of heat and water vapor transfer to the atmosphere.

 

ili

iz 2021 (nije NASA-in, ali se poziva na nju jednako kao i ovaj tekst na kojeg komentiram ovdje)

The Earth has become five percent greener in 20 years. In total, the increase in leaf area over the past two decades corresponds to an area as large as the Amazon rainforests.

 

 

 

Ajmo na najblaze moguci nacin reci, niste fer.

 

 

 

Ne vidim gdje je problem? Daj mi please objasni zasto obje stvari ne mogu biti istina? 

Znaci imamo sljedece

 

1. Zemlja ima vise drveca (1-2-5% koji god broj) nego prije 20-30 godina (ili koji broj godina da je vec)
2. Mora na Zemlji su porasla za XX broj centimenara vs od prije 20-30 godina?

Zasto mislis da je jedno i drugo nije moguce u isto vrijeme?

Da li ti mislis da automatski ako ima vise drveca da je to automatski dovoljno da smanji globalno zatopljenje?

Zasto recimo nisi dosao do zakljucka da bez obzira sto imamo sada vise drveca da se zemlja i dalje zagrijava? (Uz veliku mogucnost da je zagrijavanje manje, da nema tih novih drveca etc).

To je kao da si u dugu milion eura, zaradujes svaki mjesec 2000 eura, ali bez obzira na tvoju zaradu, nikada neces moci platiti dug, jer samo kamate su vece nego tvoja zarada (glup primjer, but you get the point).

Zagrijavanje mora + porast mora je doslovno vrlo empirijska cinjenica - tj doslovno imamo jako precizne podatke koliko je more bilo "visoko" prije 10-20-30-40-50+ godina i mozemo to usporediti sa situacijom danas.

Ako ti mislis da je to fake ili laz, sve sto trebas napraviti je na "alternativni" nacin objasniti zasto more raste i da to nema veze sa globalnim zatopljenjem.


 

8 godina
offline
Re: NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mo
Nemon kaže...

 

Ne vidim gdje je problem? Daj mi please objasni zasto obje stvari ne mogu biti istina? 

Znaci imamo sljedece

 

1. Zemlja ima vise drveca (1-2-5% koji god broj) nego prije 20-30 godina (ili koji broj godina da je vec)
2. Mora na Zemlji su porasla za XX broj centimenara vs od prije 20-30 godina?

Zasto mislis da je jedno i drugo nije moguce u isto vrijeme?

Da li ti mislis da automatski ako ima vise drveca da je to automatski dovoljno da smanji globalno zatopljenje?

Zasto recimo nisi dosao do zakljucka da bez obzira sto imamo sada vise drveca da se zemlja i dalje zagrijava? (Uz veliku mogucnost da je zagrijavanje manje, da nema tih novih drveca etc).

To je kao da si u dugu milion eura, zaradujes svaki mjesec 2000 eura, ali bez obzira na tvoju zaradu, nikada neces moci platiti dug, jer samo kamate su vece nego tvoja zarada (glup primjer, but you get the point).

Zagrijavanje mora + porast mora je doslovno vrlo empirijska cinjenica - tj doslovno imamo jako precizne podatke koliko je more bilo "visoko" prije 10-20-30-40-50+ godina i mozemo to usporediti sa situacijom danas.

Ako ti mislis da je to fake ili laz, sve sto trebas napraviti je na "alternativni" nacin objasniti zasto more raste i da to nema veze sa globalnim zatopljenjem.


 

 Ne znam odakle ti te informacije. Ogromne površine šume se krče. Amazona je devastirana. I tu u Hrvatskoj krkačimo šume kao ludi. A kao čovjek od 41 godinu starosti, i sam svojim očima vidim da je klima drastično drugačija od one od prije 30-ak godina. I bez da čitam neke članke.

14 godina
offline
Re: NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mo
DuxCro kaže...
Nemon kaže...

 

Ne vidim gdje je problem? Daj mi please objasni zasto obje stvari ne mogu biti istina? 

Znaci imamo sljedece

 

1. Zemlja ima vise drveca (1-2-5% koji god broj) nego prije 20-30 godina (ili koji broj godina da je vec)
2. Mora na Zemlji su porasla za XX broj centimenara vs od prije 20-30 godina?

Zasto mislis da je jedno i drugo nije moguce u isto vrijeme?

Da li ti mislis da automatski ako ima vise drveca da je to automatski dovoljno da smanji globalno zatopljenje?

Zasto recimo nisi dosao do zakljucka da bez obzira sto imamo sada vise drveca da se zemlja i dalje zagrijava? (Uz veliku mogucnost da je zagrijavanje manje, da nema tih novih drveca etc).

To je kao da si u dugu milion eura, zaradujes svaki mjesec 2000 eura, ali bez obzira na tvoju zaradu, nikada neces moci platiti dug, jer samo kamate su vece nego tvoja zarada (glup primjer, but you get the point).

Zagrijavanje mora + porast mora je doslovno vrlo empirijska cinjenica - tj doslovno imamo jako precizne podatke koliko je more bilo "visoko" prije 10-20-30-40-50+ godina i mozemo to usporediti sa situacijom danas.

Ako ti mislis da je to fake ili laz, sve sto trebas napraviti je na "alternativni" nacin objasniti zasto more raste i da to nema veze sa globalnim zatopljenjem.


 

 Ne znam odakle ti te informacije. Ogromne površine šume se krče. Amazona je devastirana. I tu u Hrvatskoj krkačimo šume kao ludi. A kao čovjek od 41 godinu starosti, i sam svojim očima vidim da je klima drastično drugačija od one od prije 30-ak godina. I bez da čitam neke članke.

 
Mislim da si krivo skuzio moj odgovor :) Znaci postoje izvjestaji da je kolicina suma porasla etc, medjutim ljudi misle "Sume su porasle = znaci globalno zatopljenje se smanjuje" - problem solved.

16 godina
online
NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mora

known as the “Greening Earth”, has a strong cooling effect on the land due to increased efficiency of heat and water vapor transfer to the atmosphere

Nekoliko činjenica:

 

1. Dakle, to drveće hladi lokalno tlo tako da toplinu prenosi u atmosferu - što znači da ju lokalno i zagrijava, no dugoročno ju hladi jer ipak uklanja CO2 iz atmosfere. 

2. Mora upijaju oko 90% topline proizvedene emisijama stakleničkih plinova (to i jest glavni razlog porasta razine mora) što je razlog zavaravanja.

3. Paleoklimatologija pokazuje da je s povećanjem CO2 sa 280 na 410 ppm već zapečaćen porast razine mora od 40 m - dakle, to povećanje će se desiti i da danas prestanemo emitirati stakleničke plinove, pitanje je samo koliko brzo.

4. Posađeno zelenilo (naročito u svrhu poljoprivrede) nikako ne može nadoknaditi gubitak tropskih prašuma i bogatog diverziteta s njima (što se i spominje u citiranim člancima).

5. 82% zelenila u Indiji (Indija i Kina su glavni uzrok povećanja zelenila) dolazi od intenzivne kultivacije prehrambenih usjeva - dakle razlog povećanja zelenila je povećanje populacije (kojom se povećava CO2 otisak i negativan utjecaj na planet) i potrebe iste za hranom pa ako se tu radi o monokulturama to nije nimalo dobro (naročito ako se proizvedena hrana koristi kao hrana za goveda koja ispuštaju metan - u tom slučaju, jasno je da s povećanjem populacije ljudi dolazi i do povećanja emisija metana).

 

Pohvalno je što je 42% povećanja u Kini rezultat programa za očuvanje i proširenje šuma, no i tamo je velikih 32% rezultat poljoprivrede, odnosno povećane populacije i povećanih potreba za hranom.

 

Sveukupno gledano, povećanje zelenila je više rezultat povećane potrebe za hranom nego želje za očuvanjem šuma i biodiverziteta pa, možemo se zavaravati, ali to nije nikako dobro.

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.6.2023 10:49 (PaleRider).
 
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mo
Da, a paleopenisologija potvrđuje neizbježan porast falusa od 40cm.

Samo trebamo čekati.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mora

Budemo nekako preživjeli, kao i što smo preživjeli hrpu ostalih katastrofičnih predviđanja
https://cei.org/blog/wrong-again-50-years-of-failed-eco-pocalyptic-predictions/

Moj PC  
6 0 hvala 3
15 godina
offline
NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mora

mene tu zbunjuju plima i oseka. 

no imamo čika jova-zmajev poučak: 

 

gde god nađeš zgodno mesto

ti drvo posadi,

a drvo je blagorodno

pa će da nagradi.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.6.2023 14:22 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mo
dejo6 kaže...

Budemo nekako preživjeli, kao i što smo preživjeli hrpu ostalih katastrofičnih predviđanja
https://cei.org/blog/wrong-again-50-years-of-failed-eco-pocalyptic-predictions/

 

Cijela situacija podsjeća vrlo na ponašanje izumrlih stanovnika Uskršnjeg otoka[1]. Predviđanja katastrofa uglavnom nisu netočna samo je vrijeme obično netočno. 

Preporučujem knjigu The End of Ice (D. Jamail). Dosta znanstvenika je jednostavno diglo ruke. Ono što je u mainstreamu - tipa IPCC izvještaji, je pod utjecajem politike i vrlo konzervativno te ne uključuje mnoštvo efekata pozitivne povratne sprege. 

Nakon godina istraživanja i proučavanja ne sumnjam uopće u kolaps civilizacije u ovom stoljeću, pitanje je samo kada točno.

 

[1] Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed (2005), J. Diamond

Amenoum
6 godina
offline
Re: NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mo
dejo6 kaže...

Budemo nekako preživjeli, kao i što smo preživjeli hrpu ostalih katastrofičnih predviđanja
https://cei.org/blog/wrong-again-50-years-of-failed-eco-pocalyptic-predictions/

 Kod pozdrava suncu na samoj zadarskoj rivi nalazi se zgrada sa najskupljim stanovima u zadru iako je sagradjena netom nakon ww2. Covjek prica da mu je djed rekao da je mogao birati stan tu ili na Vostarnici/Visnjiku i izabrao onaj na Visnjiku koji vrijedi danas cetiri puta manje.Zasto? Zbog klimatskih promjena, tvrdili su da ce se razina mora dici i potopiti rivu i zgradu do 1970te.Kaze da mu je to jedna od najglupljih odluka u zivotu.  A Zadar kao da nije na  istom moru kao ostatak svijeta gdje je razina narasla za 9cm jer je ostala ista.

Sve je pitanje metodologije kako i gdje mjeris. Kad ti netko javno objavi rezultate,a nikad javno i metodologiju znas da je propaganda. 

16 godina
offline
NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mora

Meni je najjači onaj dio "A kad se reproducira na 4K 85-inčnom zaslonu, mjerne oznake u videu u potpunosti odgovaraju onima u stvarnom svijetu.".

 

Ono, vizualizacija prikladna samo za raju s osamdespetinčnim televizorima

First world problems...

Gledam te!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: NASA vizualizirala 30 godina porasta razine mo
Da se klima mijenja, vidi svatko normalan. Kad sam išao u školu, zimi sam normalno tjednima gazio dubok snijeg, ovih godina veselje je kad se snijeg uopće uhvati, par cm, drugi dan je smeđa bljuzga, a treći dan su zaostale hrpice na mjestima koja su stalno u sjeni. I tako već godinama. Mora rastu, ledenjaci i polarne kape se tale, a mediteran nema dovoljan priljev svježe vode da nadoknadi isparavanje pa je pritok mora iz Atlantika sve brži, ali ni to ne može osigurati ravnomjeran porast u mediteranu. I gibraltarska vrata su sve uža, no to je promjena na duljoj skali. Tako da će more u Zadru rasti sporije, trebalo je izabrati stan na obali🤗. Tko bi to sve predvidio. Imamo sve više podataka, sve složenije i opsežnije modele predviđanja, sve bolje razumijemo što radimo planetu. Ako se dovedemo do drastičnih poteza kao što je postavljanje štitnika od sunčanog zračenja u orbitu (recept za hlađenje Venere prije teraformiranja), sami smo si krivi za potrošene resurse. Vrijeme oporavka još uvijek nepoznato, a u taj projekt bi se moralo uključiti većinu čovječanstva. Posljedice će snositi generacije. Zasad radimo nedovoljno, ali barem ZnaNoŠć pokušava dati odgovore. 🤔
Ovo nam je zasad jedina Zemlja... 🖖🏻
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice