Zaboravljeni da Vincijev eksperiment opisao je gra

poruka: 7
|
čitano: 5.820
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zaboravljeni da Vincijev eksperiment opisao je gra".
8 godina
offline
Zaboravljeni da Vincijev eksperiment opisao je gra

Da se tijela niz kosinu gibaju ubrzano otkrio je Galileo a ne Newton! Newton je povezao silu s ubrzanim gibanjem (F=ma), dok je padanje kao ubrzano gibanje otkrio Galileo. 

 
5 0 hvala 1
2 godine
offline
Re: Zaboravljeni da Vincijev eksperiment opisao je
danen kaže...

Da se tijela niz kosinu gibaju ubrzano otkrio je Galileo a ne Newton!  

Mislim, ok u kontekstu gravitacije, raspre o njoj, no inače mi ova izjava zvuči kao da je mitološki lik Sizif otkrio... kako se okrugli veliki kamen teško gura uzbrdo.

I to je otkrivanje gravitacije.

 

Da se tijela niz kosinu gibaju ubrzano, su znali svi ljudi na planetu.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano.
8 godina
offline
Zaboravljeni da Vincijev eksperiment opisao je gra

Galileo je opisao jednoliko ubrzano gibanje uslijed padanja u knjizi Dijalozi o dvije nove znanosti, Treći dan (De Motu Locali). To da se i prije za to znalo, ne znači ništa. Fizičku pojavu treba opisati, obrazložiti i objaviti. Inače Arhimed ne bi otrkio zakon poluge, jer su se polugom služili još ljudi kamenog doba. Ni Kolumbo ne bi otkrio Ameriku jer su u Americi već živjeli ljudi (Idijanci) koji su došli prije njega. Pančićevu omoriku nije otkrio Pančić, jer su to drvo vidjeli mnogi ljudi prije nega, itd., itd. 

 
10 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Zaboravljeni da Vincijev eksperiment opisao je
...otkrio je Galileo...
Pa točno tako piše i u članku. Jedino naslov zavarava.
14 godina
offline
Zaboravljeni da Vincijev eksperiment opisao je gra

Leonardo je bio i ostao prava faca. Da mogu putovati kroz vrijeme i birati koju bih dvojicu likova htio pritom upoznati, to bi bio onaj lik iz Nazareta i veliki Galileo. Iz rimske Galileje bih vjerojatno vrlo brzo želio pobjeći, ali iz središta renesansnog humanizma vjerojatno nikad ne bih želio otići čak ni kad bi mi se ispraznila baterija tableta kojim bih potajno snimao Leonarda kako slika.

 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Zaboravljeni da Vincijev eksperiment opisao je
danen kaže...

 Ni Kolumbo ne bi otkrio Ameriku jer su u Americi već živjeli ljudi (Idijanci) koji su došli prije njega. Pančićevu omoriku nije otkrio Pančić, jer su to drvo vidjeli mnogi ljudi prije nega, itd., itd. 

Američki kontinent su pohodili Vikinzi, ruski nomadi..o čemu postoje fizički dokazi..

Kako da im pripišemo otkriće kad ti ljudi nisu znali ni pisati, a i baš ih je bilo briga jesu li oni otkrilinovi kontinent, bitno im je bilo naći plodnu zemlju da napune djeci stomake...

Kolumbo je bio samo mali napuhani Lionel Messi, kojemu su to veliko otkriće prištembiljali. Normalno je da će si neka poznata faca pripisat nešto što je već općepoznato.

Da se na to Arhimedovo "genijalno" otkriće nije potpisao on, potpisao bi se netko drugi.. koji je morao biti blizak nekoj kraljevskoj sviti, kao i danas visokim političarima.

 

Za mene su velika znanstvena otkrića npr iz medicinskih znanosti otkriće Antibiotika, raznih cjepiva-općenito napredak u imunologiji, otkrivanje antituberkolotika, strukture DNK, lijekovi za mentalne bolesti koji danas ljudima omogućavaju normalan rad, uvođenje računalne tehnologije u dijagnostiku.. itd.

 

Potpisati se na prirodni fenomen, meni nije nikakvo otkriće, čak i znanstveno.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano.
8 godina
offline
Zaboravljeni da Vincijev eksperiment opisao je gra

Dago mi je da ste počeli tu diskusiju. Povjesna znanost stoji na stanovištu da nijedno otkriće nije djelo jednog čovjeka - prije Mendeljejeva bar je 7 kemičara otrkilo njegovu tablicu. No nije važno tko je što i kada otkrio, nego čije je otriče više utjecalo na znanost, tehniku, politiku, povijest općenito. Galileo je otac moderene fizike zato što su njegova otlrića pokrenula znanostvenu revoluciju 17. stoljeća. Newton je bio više-manje samo sistematičar, koji je Galijejeve ideje dovo do krajnjih konzekrvenci, do sutava. 

 
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice