Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

poruka: 111
|
čitano: 39.827
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?".
15 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Ne vidim nikakav problem. 2016 kad sam krenuo fuš uz redovan posao, rekli su mi otvori obrt ja sam na lijepi način rekao neka mi ga posaugaju. Sad svaki paušalac koji nema para a ima imovine je najebao.
Da su pitali i jednog računovođu sto napravit umjesto sami googlali ne bi nikad otvorili paušalni obrt.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.2.2022 19:40 (Gajotres).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Gajotres kaže...
Ne vidim nikakav problem. 2016 kad sam krenuo fuš uz redovan posao, rekli su mi otvori obrt ja sam na lijepi način rekao neka mi ga posaugaju. Sad svaki paušalac koji nema para a ima imovine je najebao.

 Ako ti ne vidiš problem u tome da osobe koje žele legalno poslovati s paušalnim obrtima to trenutno nikako ne mogu jer su dovedene u totalnu pravnu neizvjesnost od strane Porezne Uprave gdje su se sada oni sjetili u 2022. godini ljudima reći da su bili u prekršaju u 2020. (a objektivno nisu bili) onda tebi nema pomoći.

 

Napraviš koncept paušalnih obrta i onda par godina kasnije ispada da ti je jedini siguran način za poslovanje i dalje isključivo ugovor o radu jer ovisi kako se koji inspektor taj dan probudi na koju nogu može reći da si ok ili da si u prekršaju, koja je onda poanta tih paušalnih obrta?

 

Gajotres kaže...
Ne vidim nikakav problem. 2016 kad sam krenuo fuš uz redovan posao, rekli su mi otvori obrt ja sam na lijepi način rekao neka mi ga posaugaju. Sad svaki paušalac koji nema para a ima imovine je najebao.
Da su pitali i jednog računovođu sto napravit umjesto sami googlali ne bi nikad otvorili paušalni obrt.

  EDIT: vidim da si sada dodao i ovaj drugi dio koji ti je skroz kontradiktoran s prvim dijelom posta. Prvi kaže da nema problema, drugi implicira da postoji problem da nema smisla koristiti paušalni obrt. Ako si napravio taj koncept paušalnih obrta i ti sada tvrdiš da nemaju smisla kako to onda nije problem?

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.2.2022 19:52 (X-Wind).
15 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Mozeš se koliko god hoćeš natezati i vući za slamke, biti frustriran sto se svi ne slažu s tobom al jebga... ako će ti to pomoči s frustracijama paušalaca samo izvoli.

😂😂😂😂😂😂😂😂😂

I meni nije lako u životu. Sad kad zena kaźe I told you so i sviđa mi se onaj yaris hybrid ne mogu reći ne.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Gajotres kaže...
Mozeš se koliko god hoćeš natezati i vući za slamke, biti frustriran sto se svi ne slažu s tobom al jebga... ako će ti to pomoči s frustracijama paušalaca samo izvoli.

😂😂😂😂😂😂😂😂😂

I meni nije lako u životu. Sad kad zena kaźe I told you so i sviđa mi se onaj yaris hybrid ne mogu reći ne.

 Ne vidim ikoga ovdje da se ne slaže s ičim što sam napisao osim tebe koji imaš troll/infantilne postove poput ovog.

15 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Evo ja i Boki i Iggy se slazemo. S tim da Iggy ima puno vise staža u IT-u od mene a ja sam programer samo 15g staža. Valjda naše godine nešto znaće.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.2.2022 20:12 (Gajotres).
16 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

 Ne vidim ikoga ovdje da se ne slaže s ičim što sam napisao osim tebe koji imaš troll/infantilne postove poput ovog.

 Evo ja se baš ne slažem. Da je država zajebala to se slažem ali smatram da je zajeb u prvom koraku a to je postojanje paušalnih obrta. Stvorila se totalno nelojalna konkurencija gdje jedni daju 50% državi a drugi ne i pritom gle čuda socijalizma svi koristimo blagodati svih državnih institucija i zdravstva jednako. Kak da ne.

 

 

Democracy is not for the people
10 godina
online
Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Stvar je vrlo jednostavna.

 

Politička mafija vidjela da paušal-IT-evci imaju dosta para. Pa, je odlučila uzeti nešto za sebe.
Tu dolazi glasačka mašina na scenu. Koja se zove uhljebarij. Paraziti držanvog proračuna gledaju kako što više da uzmu,
jer moraš nahraniti sva ta gladna usta, koja ništa ne rade, nego sprovode kriminalne odluke političke mafije.

 

Mladi gosp. Vuk vam je rekao da postoji rješenje. Gledajte da Vama što više ostane, a ne kriminalcima i zločincima.

 

Nemojte imati iluzija, da živite u nekom Disneylandu. Možda i da. Al, oko vas su sve lopovi koji ne prezaju od ničega.
IT su potomci radničke klase koja kuži tehologoiju, te je koja je svojim znanjem, radom i trudom došla do lijepih cifri na računu.

 

Kaj vam sistem daje? Koje poruke Vam šalje?
Koja vrijednosti ste naučili od glasačke mašine koja voli zločince i kriminalce?

 

Nekada je državni sistem lovio po cijelom svijetu zločince najgore vrste, odnosno teroriste. Kaj je O.K. Sve normalne države svijeta to rade.
Danas jedan državni sistem koji je podmuklo srušio taj sistem lovi poštene ljude po cijeloj Evropi i svijetu, da im uzme teško zarađene pare.
Što oni nazivaju porez.

 

Kriminalci sve opljačkali i likvidirali, pa vam sada oni dijele pamet i moral.

 

Ljudi otvorite oči! Vidite sa kim imate posla.

 

Bježite dok još možete.

dzg
Moj PC  
7 3 hvala 1
10 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Aldo kaže...

 Dobro kažeš, nema tu elitizma, trenutno je divlji zapad. Ako već idemo na regulaciju, ja sam da se to napravi kak spada. Postoje slični primjeri, Rumunjska mislim, nek me netko ispravi ako zna bolje. Ovo je dublja tema i ne uklapa se u ovu raspravu, ne mislim naravno na fakultet samo, već i na certifikate. Fakultet/viša/srednja informatičkog usmjerenja + certifikati. Ostalo je sve samo samouko natucanje. Svaka čast pojedincima koji su dovoljno sposobni i sistematizirani da mogu sve pohvatati sami, no to su ipak iznimke.

 Stvarno lupetaš. Kakva vražja regulacija. Google, Apple i slični su puni ljudi koje bi ti "regulirao" jer su bolji od tebe. Tvoj fakultet i tvoji certifikati nikada neće biti ni blizu mojih 20+ godina iskustva u branši. Nikada.

 

Svaka firma ima proces zapošljavanja. Imaš razgovore, neki imaju i testove i utvrde jel netko za njih. Neće ti tvoj papir ništa pomoći ako nemaš pojma.

 

Takve socijalističke ideje i doslovno nelojalna konkurencija svim ljudima koji su sami naučili spada u neke zemlje trećeg svijeta. 

 

To je kao da kažeš slikaru da njegov rad ništa ne vrijedi jer nije završio akademiju i položio certifikate. Presmješno.

Nadglednik dina
12 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Aldo kaže...
Entry Point kaže...
Aldo kaže...

 

A što se tiče obrazovanja, moli boga da nećeš jednog dana sjest u avion čiji softver je pisao neki samouki yt programer. Za mali web je svejedno, no za ozbiljne sustave formalna naobrazba ipak dolazi do izražaja. Svidjalo se to nekima ovdje ili ne 

 Dobro sad gluposti govoriš. Što si ti tako naprednog i tajnog naučio na faksu što se ne može samostalno naučti? Koja je tajna fakulteta? 

 

Osobno znam ljude koji su završili informatičke fakultete a ne znaju 3 linije koda napisati. Isto tako znam "samouke" ljude koje su toliko razina dubinskog znanja iznad mene i tebe da su u stratosferi.

 

Svo znanje IT-a je na internetu. Nije tajna. Svi programski jezici imaju dokumentaciju. Za sve postoji nek course, neki certifikat bilo što. Ako imaš volje i talenta, barem za to ne treba formalno obrazovanje. 

 

Druga stvar je da bi ti htio neki elitizam progurati, tamo gdje ga nema. Neš ti fakulteta.

 Dobro kažeš, nema tu elitizma, trenutno je divlji zapad. Ako već idemo na regulaciju, ja sam da se to napravi kak spada. Postoje slični primjeri, Rumunjska mislim, nek me netko ispravi ako zna bolje. Ovo je dublja tema i ne uklapa se u ovu raspravu, ne mislim naravno na fakultet samo, već i na certifikate. Fakultet/viša/srednja informatičkog usmjerenja + certifikati. Ostalo je sve samo samouko natucanje. Svaka čast pojedincima koji su dovoljno sposobni i sistematizirani da mogu sve pohvatati sami, no to su ipak iznimke.

 E moj Aldo, koje ti pizdarije drobis ;)

 

Svaka tebi cast sto si toliko kvalificiran i pametan te da su ti ti atributi omogucili da sve to pohvatas uz pomoc profesora na fakultetu. To je achivement, imas medalju, bravo! Sjajno. A sada kada si to sve pohvatao i toliko kvalificiran i obrazovan zaradjujes manje love od mene? Uspijevas obrtom naplatiti sav bruto? Ili kao vecina obrtnika drzis i 2. i 3. obrt?

 

Preporucam ti plan B a to je plan kojeg svaki strucnjak prakticira, ulozi 10-20tak sati tjedno u samo obrazovanje, pa ce ti trebati, napokon i 2. obrt ;)

 

lp, samouki

 

15 godina
offline
Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Drzava radi gluposti kao i obicno. Zasto su napravili pausalne obrte i zasto su ih dozvolili u IT.

Pa to nije vodoinstalater ili elektricar da je svaki mjesec negdje drugdje. Na velikim projektima se radi godinama. Lako wordpress web stranicu napraviti, ali zasto bi bio samostalan ako nisi popunjen? Onda neces nista vise zaraditi, a nemas benefite i sigurnost. Dozivis prometnu nesrecu i u bolovima si i nema place jelda? Ako si zaposlen onda ima? Ili se moze dobiti nesto kao obrtnik?

Ali cak i ako si elektricar i vodoinstaleter, trazit ces vece poslove. I recimo podizvodjac si dobar si nekom gradjevinaru koji ima obnavljanje hotela. I sad on ti nudi vise nego ti mozes puno radno vrijeme raditi cijelu godinu i ti mu moras reci ne, sorry maksimalno 50 posto. Ostalo se moram snalaziti mijenjati zarulje starcima.

 

Koji je tocno cilj da su toliko snizili davanja? Da se pokrenu male firme? Nove firme? Pa ne ide to preko noci. I prvo ljudi traze veceg klijenta prije negomdaju otkaz. Barem ja tako mislim. I onda su u pat poziciji. Ne mogu dati otkaz da bi radili obrt jer nemaju klijente, a kad nadju klijente onda ne smiju raditi jer ih je premalo, a ako imaju dovoljno klijenata, dskle barem tri i to ravnomjerno rasporedjeno kroz godinu, tesko da ce stalno biti zaposleni pa nece dobiti vise novacs, a odricu se svih benefita.

 

Super. Zasto to onda postoji?

 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
JudgeDredd kaže...

 Evo ja se baš ne slažem. Da je država zajebala to se slažem ali smatram da je zajeb u prvom koraku a to je postojanje paušalnih obrta. Stvorila se totalno nelojalna konkurencija gdje jedni daju 50% državi a drugi ne i pritom gle čuda socijalizma svi koristimo blagodati svih državnih institucija i zdravstva jednako. Kak da ne.

 

 

 Kakva kurčeva nelojalna konkurencija. Tržište je slobodno, ako misliš da previše plaćaš kao zaposleni, kreni vodama samozaposlenja i javi se kako ide. Lijepo se ujutro probudi i ganjaj poslove, prolazi testiranja, razgovore, ugovore, natječaje i slično. Gradi poslovne veze. Ali to je teško - nelojalna konkurencija!! Najlakše je galamiti. Tipično hrvatski, umjesto da se borimo da svima bude bolje, ajmo zajebat nekog da se mi bolje osjećamo i kasnije cvilimo kako nam uzimaju puno novaca.

 

Ovu cijelu priču su zakuhale agencije i firme koje isključivo rade s državom jer im ljudi odlaze. I hrvatskom logikom su oni zaključili ajmo ih zajebat pa će se vratiti. Jedino gdje će ljudi otići jest preko zapadne granice.

 

 

Nadglednik dina
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
JudgeDredd kaže...

 Ne vidim ikoga ovdje da se ne slaže s ičim što sam napisao osim tebe koji imaš troll/infantilne postove poput ovog.

 Evo ja se baš ne slažem. Da je država zajebala to se slažem ali smatram da je zajeb u prvom koraku a to je postojanje paušalnih obrta. Stvorila se totalno nelojalna konkurencija gdje jedni daju 50% državi a drugi ne i pritom gle čuda socijalizma svi koristimo blagodati svih državnih institucija i zdravstva jednako. Kak da ne.

 

 

 Ma kakva nelojalna konkurencija? To je bilo na samom početku kada je ekipa masivno krenula iskorištavati situaciju kada su ti paušalni obrti tek uvedeni. Danas je večina te ekipe ili već dobila ogromne kazne od Porezne (sasvim zasluženo btw), ili se vratila na ugovor o radu ili (večina) je zapravo otvorila d.o.o.

Također prema pravilniku o porezu na dohodak koliko se ja sječam svu potencijalno razliku u porezima će platiti obrtnik, a ne poslodavac, tako da je poslodavcu tako svejedno da li će istu brutto2 plaću dati obrtu ili toj istoj osobi zaposlenoj na ugovoru o radu kada sav rizik snosi obrtnik.

 

Ne vidim apsolutno nikakvog problema s postojanjem paušalnih obrta kao takvih, ima ih dosta drugih država tako da nismo tu ništa posebni. Ono po čemu jesmo posebni je da nemamo ni blizu jasne kriterije za takav oblik poslovanja. Tako da rješenje nije ajmo ugasiti koncept paušalnog obrta nego ajmo bolje propisati kiterije tako da svatko može doći i u svakom trenutku jako lako da može sam utvrditi je li u prekršaju ili nije.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.2.2022 20:28 (X-Wind).
16 godina
online
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
LudaRajcica kaže...
Aldo kaže...
Entry Point kaže...
Aldo kaže...

 

A što se tiče obrazovanja, moli boga da nećeš jednog dana sjest u avion čiji softver je pisao neki samouki yt programer. Za mali web je svejedno, no za ozbiljne sustave formalna naobrazba ipak dolazi do izražaja. Svidjalo se to nekima ovdje ili ne 

 Dobro sad gluposti govoriš. Što si ti tako naprednog i tajnog naučio na faksu što se ne može samostalno naučti? Koja je tajna fakulteta? 

 

Osobno znam ljude koji su završili informatičke fakultete a ne znaju 3 linije koda napisati. Isto tako znam "samouke" ljude koje su toliko razina dubinskog znanja iznad mene i tebe da su u stratosferi.

 

Svo znanje IT-a je na internetu. Nije tajna. Svi programski jezici imaju dokumentaciju. Za sve postoji nek course, neki certifikat bilo što. Ako imaš volje i talenta, barem za to ne treba formalno obrazovanje. 

 

Druga stvar je da bi ti htio neki elitizam progurati, tamo gdje ga nema. Neš ti fakulteta.

 Dobro kažeš, nema tu elitizma, trenutno je divlji zapad. Ako već idemo na regulaciju, ja sam da se to napravi kak spada. Postoje slični primjeri, Rumunjska mislim, nek me netko ispravi ako zna bolje. Ovo je dublja tema i ne uklapa se u ovu raspravu, ne mislim naravno na fakultet samo, već i na certifikate. Fakultet/viša/srednja informatičkog usmjerenja + certifikati. Ostalo je sve samo samouko natucanje. Svaka čast pojedincima koji su dovoljno sposobni i sistematizirani da mogu sve pohvatati sami, no to su ipak iznimke.

 E moj Aldo, koje ti pizdarije drobis ;)

 

Svaka tebi cast sto si toliko kvalificiran i pametan te da su ti ti atributi omogucili da sve to pohvatas uz pomoc profesora na fakultetu. To je achivement, imas medalju, bravo! Sjajno. A sada kada si to sve pohvatao i toliko kvalificiran i obrazovan zaradjujes manje love od mene? Uspijevas obrtom naplatiti sav bruto? Ili kao vecina obrtnika drzis i 2. i 3. obrt?

 

Preporucam ti plan B a to je plan kojeg svaki strucnjak prakticira, ulozi 10-20tak sati tjedno u samo obrazovanje, pa ce ti trebati, napokon i 2. obrt ;)

 

lp, samouki

 

 ajd jesi se uhvatio formalne naobrazbe kao pijan plota. Meni je osobno drago da si ti samouk pohvatao osnove i sve što ti treba da možeš obavljat svoje radne zadatke i da si uspješan u tome. Fakultet me poučio temeljnim znanjima i konceptima, no za posao sam morao samostalno stjecati vještine i stalno dopunjavati znanje. Tako da mi taj proces stalnog učenja nije stran. 

16 godina
online
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Entry Point kaže...
Aldo kaže...

 Dobro kažeš, nema tu elitizma, trenutno je divlji zapad. Ako već idemo na regulaciju, ja sam da se to napravi kak spada. Postoje slični primjeri, Rumunjska mislim, nek me netko ispravi ako zna bolje. Ovo je dublja tema i ne uklapa se u ovu raspravu, ne mislim naravno na fakultet samo, već i na certifikate. Fakultet/viša/srednja informatičkog usmjerenja + certifikati. Ostalo je sve samo samouko natucanje. Svaka čast pojedincima koji su dovoljno sposobni i sistematizirani da mogu sve pohvatati sami, no to su ipak iznimke.

 Stvarno lupetaš. Kakva vražja regulacija. Google, Apple i slični su puni ljudi koje bi ti "regulirao" jer su bolji od tebe. Tvoj fakultet i tvoji certifikati nikada neće biti ni blizu mojih 20+ godina iskustva u branši. Nikada.

 

Svaka firma ima proces zapošljavanja. Imaš razgovore, neki imaju i testove i utvrde jel netko za njih. Neće ti tvoj papir ništa pomoći ako nemaš pojma.

 

Takve socijalističke ideje i doslovno nelojalna konkurencija svim ljudima koji su sami naučili spada u neke zemlje trećeg svijeta. 

 

To je kao da kažeš slikaru da njegov rad ništa ne vrijedi jer nije završio akademiju i položio certifikate. Presmješno.

 Pretpostavka je majka svih zajeba. Osobno sam u IT-u isto preko 20g, od čega i profesionalno skoro 15 godina, tak da mogu reči da sam se zbilja svega nagledao do sad. Primjer sa slikarom ti je potpuno pogrešan. Jasna stvar da će lakše svoj put do uspjeha naći neki akademski slikar nego uličar. 

14 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
X-Wind kaže...

 

Ne vidim apsolutno nikakvog problema s postojanjem paušalnih obrta kao takvih, ima ih dosta drugih država tako da nismo tu ništa posebni. Ono po čemu jesmo posebni je da nemamo ni blizu jasne kriterije za takav oblik poslovanja. Tako da rješenje nije ajmo ugasiti koncept paušalnog obrta nego ajmo bolje propisati kiterije tako da svatko može doći i u svakom trenutku jako lako da može sam utvrditi je li u prekršaju ili nije.

 

U ovom demantiju se nabrajaju neki kriteriji nesamostalnog rada, možda nekom pomogne: https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/demanti-porezne-uprave-na-izjavu-u-dnevniku-nove-tv---696209.html

16 godina
online
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Mandor kaže...

Drzava radi gluposti kao i obicno. Zasto su napravili pausalne obrte i zasto su ih dozvolili u IT.

Pa to nije vodoinstalater ili elektricar da je svaki mjesec negdje drugdje. Na velikim projektima se radi godinama. Lako wordpress web stranicu napraviti, ali zasto bi bio samostalan ako nisi popunjen? Onda neces nista vise zaraditi, a nemas benefite i sigurnost. Dozivis prometnu nesrecu i u bolovima si i nema place jelda? Ako si zaposlen onda ima? Ili se moze dobiti nesto kao obrtnik?

Ali cak i ako si elektricar i vodoinstaleter, trazit ces vece poslove. I recimo podizvodjac si dobar si nekom gradjevinaru koji ima obnavljanje hotela. I sad on ti nudi vise nego ti mozes puno radno vrijeme raditi cijelu godinu i ti mu moras reci ne, sorry maksimalno 50 posto. Ostalo se moram snalaziti mijenjati zarulje starcima.

 

Koji je tocno cilj da su toliko snizili davanja? Da se pokrenu male firme? Nove firme? Pa ne ide to preko noci. I prvo ljudi traze veceg klijenta prije negomdaju otkaz. Barem ja tako mislim. I onda su u pat poziciji. Ne mogu dati otkaz da bi radili obrt jer nemaju klijente, a kad nadju klijente onda ne smiju raditi jer ih je premalo, a ako imaju dovoljno klijenata, dskle barem tri i to ravnomjerno rasporedjeno kroz godinu, tesko da ce stalno biti zaposleni pa nece dobiti vise novacs, a odricu se svih benefita.

 

Super. Zasto to onda postoji?

 'ajdmo malo nabaciti par brojki da probamo razumijeti koliko to država "gubi" love na IT paušalcima... navodno je oko 3000 paušalaca pod nadzorom, ajdmo reći da će ih 2.000 dobiti kaznu (a neće, broj je sigurno manji) i recima da je kazna u prosjeku oko 50.000kn (a nije, vjerojatno je manja), znači... radi se o max. 100 milijuna kuna... kikiriki za državu, samo toliko spizde godišnje na šekret papir za sve činovnike i javne djelatnike... 

 

Tako da je pozadina ove priče prilično dublja od "problema" neplaćanja poreza koji nam pokušavaju prikazati.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.2.2022 21:25 (Aldo).
14 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Aldo kaže...
bus kaže...
Aldo kaže...
Boris grozni kaže...
Entry Point kaže...
Boris, definitivno ima takvih ljudi. Ima i prikriveno zaposlenih, ili ih je bilo. Ima i većina poštenih koji možda imaju jednog dva dugogodišnjeg klijenta ali nisu prikriveno zaposleni jer su takvi poslovi najbolji i ne samo za obrtnike nego i za firme.
Imaš hrpu direktora, članova raznih odbora firmi koji imaju paušal sastrane, pa si (im) isplaćuju dodatno na taj paušal. Da ne nabrajamo dalje. E njima bi trebali pozvoniti na vrata.
Dokle god je zakon i pravilnik nejasan i podložan slobodnoj interpretaciji (a takve kod nas najviše vole), nema smisla ni poslovati. Pogotovo s retrogradnim kaznama i slično.

 Donekle se slazem, no razlika dati drzavi 100000 ili par tisuca je zaista enormna, zakon je donesen i pisu više manje tocno tocke po kojima ce porezna to gledati dali je poslovanje prikriveno ili ne! Ako je netko i dalje nastavio raditi po svome jbga ko mu je kriv! Nije isto meni koji imam jedno 40+ klijenata i susjedu koji ima jednog klijenta(bivši gazda), do nedavno je zivio u stracari i vozio auto star 20g sad odjednom sredio kucu i vozi auto od 500000kn onda se okolo žali jer je dobio čestitku od porezne na 80000kn pa nije ok!

 a gle, puno toga nije u redu... nije ni u redu da se programiranjem može baviti svako "s ulice" tko se sjeti i osjeti da to može bez ikakve potrebne kvalifikacije. Mnogi od nas su uložili jako mnogo i novaca i vremena u formalnu naobrazbu, dok su neki drugi pak pogledali sam par yt tutoriala za wp i odmah su web developeri, pritom masa njih radi full na crno i ruši i cijenu i ugled struke. Nemoj bit naivan, ovaj progon nije zbog malo para koje se daj državi, ovaj progon je usmjeren isključivo na IT struku i izazvan je zbog manjka radne snage za velike kokošarske IT oversizes freelancing agencije (svi dobro znamo koje su to) i koje su onda pritisnule institucije. 
(j.)d.o.o. -i mažnjavaju mnogo veće cifre kroz razne *urce - palce poput: lažna putovanja, edukacije, dnevnice, loko vožnje... I tu su iznosi x100 -x1000 u odnosu na ovo što paušalci uprihode. No njih se ne dira, zar ne? Zamisli koliko bi to para bilo da se retrogradno stisne ove aktere? Da se razmemo, protiv sam muljaža tipa: daš otkaz i onda radiš full time za bivšeg šefa prek paušala. 

Ahhahaha, hebate, pa ako je netko sposoban nauciti nesto i raditi dobro i bez faksa super za njega.
Sad bi trebali ogranicavati da ne mozes nesto raditi jer nisi faks zavrsio??? I sta onda odes u bosnu ili osijek i dobijes papire, a to sto nemas pojma radit hebe ti se ahhahah.

zato nam je ekonomija i politika takva jer je bitno imat pecat i papir da si nesto diplomirao, a to sto si bio ili ne na faksu ili nesto naucio pametno nije vazno, tko to jos  gleda

 zato i je kvaliteta svega u IT-u realno drek. Vidim da ti jedva čekaš samouke lječnike, medicinske sestre, kirurge, učitelje, profesore, arhitekte, statičare... i bezbroj još zanimanja i profesija...

 Hebate uspoređivati lijecnike, kirurge sa webom??? Znam poprilicno ekipe koja nema faks a radi fantasticne stvari, programira. I tako kad zavrsis faks i dalje se obrazujes i ucis, uglavnom preko neta i tutoriala. I kad zavrsis faks za informaticara do mirovine ce ti se par puta promjeniti komplet tehnologija na kojoj ce raditi.

14 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Gajotres kaže...
Ne vidim nikakav problem. 2016 kad sam krenuo fuš uz redovan posao, rekli su mi otvori obrt ja sam na lijepi način rekao neka mi ga posaugaju. Sad svaki paušalac koji nema para a ima imovine je najebao.
Da su pitali i jednog računovođu sto napravit umjesto sami googlali ne bi nikad otvorili paušalni obrt.

 Pa nek ove firme koje zaposljavaju pausalce zavrte racune među sobom i plate razlicte pausalce i rjesem problem, pausalci se imati 3-4 razlicita poslodavca i mogu samo se nasmijati poreznoj 🤣🤣

16 godina
online
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
bus kaže...

 Hebate uspoređivati lijecnike, kirurge sa webom??? Znam poprilicno ekipe koja nema faks a radi fantasticne stvari, programira. I tako kad zavrsis faks i dalje se obrazujes i ucis, uglavnom preko neta i tutoriala. I kad zavrsis faks za informaticara do mirovine ce ti se par puta promjeniti komplet tehnologija na kojoj ce raditi.

 Hebate reducirati IT na web samo??? 

16 godina
suspendiran
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Entry Point kaže....

 

Jedino što osobno smatram da nije "fer" u paušalnim razredima jest davanje za zdravstveno/mirovinsko. 600 zdravstvenog za 25 000 kuna mjesečno nije isto kao i 4000 za 15 000 neto plaće. To zaista nije fer.

Kako mislis jedino? Pa upravo to i je glavni problem. Vecina poreza od place odlazi u ta dva davanja. A realno niti jedno ne sluzi nicemu. Mirovinu ako i dozivis bit ce kikiriki bez obzira koliko si uplatio a zdravstveno ne moram ni spominjat. Vecina bi nas se odrekla i zdravstvenog i mirovinskog istog trena kad bi mogla.  

Pausalni obrt je to u pocetku omogucavao, ali su shvatili sto su napravili pa pokusavaju ispravit tu glupost koju su napravili.

 

Rjesenje je jednostavno, privatizacija mirovinskog i zdravstvenog sustava, i to tako da imas toliko koristi koliko uplacujes, a ne ovaj socijalisticki sistem.

 

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
2 godine
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
SupremeCommander kaže...
Entry Point kaže....

 

Jedino što osobno smatram da nije "fer" u paušalnim razredima jest davanje za zdravstveno/mirovinsko. 600 zdravstvenog za 25 000 kuna mjesečno nije isto kao i 4000 za 15 000 neto plaće. To zaista nije fer.

Kako mislis jedino? Pa upravo to i je glavni problem. Vecina poreza od place odlazi u ta dva davanja. A realno niti jedno ne sluzi nicemu. Mirovinu ako i dozivis bit ce kikiriki bez obzira koliko si uplatio a zdravstveno ne moram ni spominjat. Vecina bi nas se odrekla i zdravstvenog i mirovinskog istog trena kad bi mogla.  

Pausalni obrt je to u pocetku omogucavao, ali su shvatili sto su napravili pa pokusavaju ispravit tu glupost koju su napravili.

 

Rjesenje je jednostavno, privatizacija mirovinskog i zdravstvenog sustava, i to tako da imas toliko koristi koliko uplacujes, a ne ovaj socijalisticki sistem.

 

 

Slažem se u potpunosti! Uplacujem zdravstveno skoro 25g i do sad sam dao skoro 200 000kn u zivotu doktora nisam vidio

12 godina
offline
Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Ne kužim što misle postići ovim? Naime, ima nekoliko zemalja gdje je porez 0% na nerezidente, a i da platiš hrvatskoj 10% na isplatu dobiti opet te dođe skoro na isto (samo što više nemaš ograničenja na 300k).

UK (LLP) i Irska (LLC)  imaju tipove biznisa gdje je 0% za strance  (ne znam sve detalje)

Rumunjska 2003 ukinula porez na IT (ali sada nešto petljaju da bi ga polako opet uvodili), Bijelorusija i Poljska imaju slične olakšice. Nizozemska ima smanjenje poreza prvih nekoliko godina - ne znam sve detalje.

Malta ima porez 35%, ali je za strance 5%.... Bugarska ima flat 10% porez.

Sa ovim stranim državama porezna jednostavno više nema uvid u tvoje poslovnje i miran si.

 

Sve ovo je rečeno u videu: maknuti represiju jer ćemo ostat' bez informatike.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.2.2022 2:40 (ikolic).
 
4 1 hvala 0
15 godina
offline
Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Pogledao sam baš video i složio bi se sa većinom stvari koje su rečene

 

Nije ljudima toliko problem u visini poreza, već o ok opcijama i jasnim pravilima igre. Zadnjih nekoliko godina država dosta potiče IT stručnjake, i onda, sad nakon popisa stanovništva su krenuli u žetvu na te iste ljude kojima su nudili i poticaje samo da krenu u svoj biznis. 

To mi nikako nije u redu, a tajming je preočit, a da se to odradilo ranije, dodatno bi krivili državu da su natjerali ljude da se isele.

 

Ima tu i ekipe koji su zbilja prekriveni zaposlenici, ili kemijaju sa više obrta, što nikako nije u redu i treba to prekontrolirati. Ali mislim da ih je toliko malo da ova hajka na paušaliste ima više štete nego koristi. Brdo ljudi uredno su pozatvarali obrte i zaposlili se prije par godina kad su prvi put upozorili na te stvari.

Nažalost, sad je dovoljno da imate par isplata u sličnim intervalima i eventualno neke stavke u ugovoru poput poslovnih tajni i napišu vam kaznu.

 

Što se tiče komentara da paušalisti/obrti/firme izbjegavaju plaćanje doprinosa, da ih treba kaznit su nažalost samo ljubomorni ispadi gdje krivite druge ljude što su iskoristili priliku koju vi niste, jer vjerujem niste ni bili spremni na taj rizik.

Nažalost, ova cijela situacija će natjerati velik broj inteligentih ljudi van, u malo "odrasliju" zemlju gdje nemaju ovakvih dječjih bolesti kao naša. Ljudi u ovoj struci lako zbroje 2+2, ne mogu se lako manipulirati, a bio ti u Zagrebu, Berlinu, Dublinu, većini takvih poduzetnika ne igra toliko veliku ulogu.

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Kako mislis jedino? Pa upravo to i je glavni problem. Vecina poreza od place odlazi u ta dva davanja. A realno niti jedno ne sluzi nicemu. Mirovinu ako i dozivis bit ce kikiriki bez obzira koliko si uplatio a zdravstveno ne moram ni spominjat. Vecina bi nas se odrekla i zdravstvenog i mirovinskog istog trena kad bi mogla.  

Pausalni obrt je to u pocetku omogucavao, ali su shvatili sto su napravili pa pokusavaju ispravit tu glupost koju su napravili.

 

Rjesenje je jednostavno, privatizacija mirovinskog i zdravstvenog sustava, i to tako da imas toliko koristi koliko uplacujes, a ne ovaj socijalisticki sistem.

 

 

 

Eto napokon da se netko dotaknuo pravog problema a ne da talambaše kako je on privatni poduzetnik jer je gazdi dao otkaz i sad mu radi isto to zajedno sa fušem koje g je imao otprije.

Da supreme, tu je problem. Neću reći niti da sam za socijalno niti za čist payperuse model ali ono za što jesam je da za sve vrijedi ili jedno ili drugo. Zato sam i pisao da je paušalni obrt anomalija i stvara nelojalnu konkurenciju ali velika dva poduzetnika su me pohračkali jer ne razumiju osnove funkcioniranja ekonomije. Dakle zašto onda za sve zaposlenike bilo kojeg oblika pravnog subjekta nema ista davanja pa da svi igramo pod istim uvjetima. Dok god ja svojim ljudima moram dati pola bruto2 a drugi puno manje igra nije ista.

 

To da u ovom trenutnku mlada ekipa misli da ne treba niti mirovinsko niti zdravstveno ali stari moj to je tako dok ne zagusti a onda? Recimo jedna hospitalizacija zbog Covida (respirator priča) košta oko 300.000 kn. Koliko bi ih ljudi moglo keširati? Naši starci? 

 

Democracy is not for the people
16 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

 

Ne vidim apsolutno nikakvog problema s postojanjem paušalnih obrta kao takvih, ima ih dosta drugih država tako da nismo tu ništa posebni. Ono po čemu jesmo posebni je da nemamo ni blizu jasne kriterije za takav oblik poslovanja. Tako da rješenje nije ajmo ugasiti koncept paušalnog obrta nego ajmo bolje propisati kiterije tako da svatko može doći i u svakom trenutku jako lako da može sam utvrditi je li u prekršaju ili nije.

 

Eto ja vidim a ako iz svega što pišeš i dalje ne vidiš u čemu je tu nelojalna konkurencija...

Pa za boga miloga tvoja davanja su pet puna manja uz koje opravdanje. Bilo je bolje da se svima smanji jednako pa da svi pravni oblici imaju iste uvjete.

Democracy is not for the people
10 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
SupremeCommander kaže...

Kako mislis jedino? Pa upravo to i je glavni problem. Vecina poreza od place odlazi u ta dva davanja. A realno niti jedno ne sluzi nicemu. Mirovinu ako i dozivis bit ce kikiriki bez obzira koliko si uplatio a zdravstveno ne moram ni spominjat. Vecina bi nas se odrekla i zdravstvenog i mirovinskog istog trena kad bi mogla.  

Pausalni obrt je to u pocetku omogucavao, ali su shvatili sto su napravili pa pokusavaju ispravit tu glupost koju su napravili.

 

Rjesenje je jednostavno, privatizacija mirovinskog i zdravstvenog sustava, i to tako da imas toliko koristi koliko uplacujes, a ne ovaj socijalisticki sistem.

 

 

 Mirovinskog da, zdravstvenog ne. Doduše da bi imali kvalitetno univerzalno zdravstvo, trebalo bi napraviti kompletne reforme, ali to je bajka u hrvatskoj.

Nadglednik dina
10 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
JudgeDredd kaže...

Eto ja vidim a ako iz svega što pišeš i dalje ne vidiš u čemu je tu nelojalna konkurencija...

Pa za boga miloga tvoja davanja su pet puna manja uz koje opravdanje. Bilo je bolje da se svima smanji jednako pa da svi pravni oblici imaju iste uvjete.

 Većina paušalista uopće ne radi na hrvatskom tržištu i kao takva tebi koji ovdje radiš nije nikakva konkurencija, kamoli nelojalna. Da bit ti netko bio konkurentan morate djelovati na istom tržištu. Davanja sama po sebi nisu konkurencija ako niste na istom tržištu.

 

Sve je već rečeno što je obrtnik i koja prava ima, i što je zaposlenik.

 

Dakle umjesto da zajebemo nekog, ajmo raditi na tome da se svima smanje davanja, da za paušal i dalje budu manja (zbog svih navedenih prava i oblika poslovanja), postavimo jasna pravila, odjebemo tu glupu ideju da ne smiješ imat jednog klijenta i idemo dalje. Pa ti odaberi jel ćeš se zaposliti ili pokušati biti samostalan.

 

Može tako bez gluposti kao nelojalna konkurencija, ajmo ih kazniti i svih ostalih "susjedova kokoš mi je ušla u dvorište idem ga ubit" fora?

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.2.2022 7:56 (Entry Point).
15 godina
offline
Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

Ček malo pa Zoran nije direktor razvoja u Combisa, Marija je dirketorica. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.2.2022 8:36 (Gajotres).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?
Aldo kaže...

 Krajnje licemjeran post. 

Krajnje licemjeran odgovor, ne izvrći što sam napisao molim lijepo. 

Aldo kaže...

 Znači takvi ilegalci na crno su ok, a mi paušlni obrnici nismo? 

Nigdje nisam napisao da su ilegalci ok, štoviše, napisao sam da se svako muljanje treba kažnjavati a pogotovo rad na crno jer to stvarno nije u redu, pogotovo kad obrt otvoriš za parsto kuna troška i još ako si negdje zaposlen, uopće nema smisla raditi na crno.

Aldo kaže...

 Iskreno, ne bavim se webom, bar ne frontom, pa mi se živo hebe za takve, ali ne bi mi bilo drago da gubim vrijeme na sastanke i pisanje ponide, pa da ponudim nekome rješenje, a o mi veli: pa mali od susede mi to nadrka za par dana za soma kuna na crno. 

Ako ti se živo hebe, što ti onda smetaju? Nisu ti konkurencija a sa obzirom na tvoju naobrazbu, iskustvo i ostalo stvarno ne vidim zašto bi netko uzeo malog od tetke umjesto tebe, mene ili bilo koga drugog. Ok, prvi put će to možda i napraviti, dobit će sajt koji se raspada, krepa kad se prekorači promet i na kraju ga Vijetnamci hakiraju jer koristi šuplje ili nulled pluginove. Idući put će uzeti nekog malo boljeg ali opet, mali od tetke je morao naučiti nešto. Idući sajt će biti bolji. Samo zato jer ti imaš školu ili certifikate, to ne znači da mali od tetke ne može pokušati?

Aldo kaže...

 A gle, ak se državi ne svidja da IT posluje kroz paušal, nek jasno to definira. Ja s tim nemam problem, samo koristim ono što mi se nudi. 

Slažem se u potpunosti.

Aldo kaže...

A što se tiče obrazovanja, moli boga da nećeš jednog dana sjest u avion čiji softver je pisao neki samouki yt programer. Za mali web je svejedno, no za ozbiljne sustave formalna naobrazba ipak dolazi do izražaja. Svidjalo se to nekima ovdje ili ne 

E sa ovim se ne slažem - bar ne sa svime. Nikakav tečaj, škola ili štoveć ti neće dati neko skriveno znanje koje nemaš na yt (kod nekog tko zna što radi!) koje se ne da naučiti "samostalno". Koja je razlika između predavača u učioni i YT tutoriala? Tehnički, nikakva. I jedno i drugo ima prednosti i mane, i neka školica ili slično ne garantira ništa osim nekog papira na kraju. Sve ovisi o predavaču - da li to bio netko na yt ili u učioni, svejedno.

 

Naravno da neki "junior" neće dizajnirati softver za avion ali na primjeru Boeinga vidimo da niti tu baš nema neke garancije - nije bitno tko piše kod, bitan je dizajn i verifikacija tog dizajna. Btw, zaprepastio bi se što sve juniori održavaju i kakvi priučeni progameri to slažu i dizajniraju, myself included. Btw, avion kojeg su složili samouki yt programeri neće niti poletjeti, tako da, na sigurnom sam. Ti leti sa ovim što su ga inženjeri složili i isprogramirali MCAS...

 

Na natječaj/posao za neki ozbiljni sustav (nešto gdje su uključeni ljudski životi ili velika materijalna šteta) se neće javiti mali od tetke koji se učio na yt programirati. Ponavljam, ne znam zašto te to brine i zašto bi im zabranjivao raditi ili još gore, da neko "ministarstvo ITa" izdaje dozvole tko smije raditi web, tko webshop, tko fiskalne kase a tko softver za kontrolu plinovoda. Doduše, već postoje ograničenja za te "ozbiljne sustave" o kojima ti pričaš - za početak, ISO 9001, 27001 i slični koje mali od tetke nema i neće moći dobiti samo tako. Ali, ako netko uzme njegov sw za plinovod, to onda nije krivnja njega niti Indijca koji ga je naučio programirati ako plinovod ode u zrak već onog tko je napravio i zatvorio natječaj na takav način.

 

Daklen, pusti djecu da se igraju, uče i rade web stranice. I ne leti avionima, tko zna kakav junior je isprogramirao to sve....

 

P.S. Sad vidim da su ti gore već to pokušali objasniti ali baš i ne slušaš - iskustvo je sve. Nikakav faks, cert ili što već ne može zamijeniti 10+ godina iskustva na raznim projektima. Dolazili su kod nas na razgovore "visokoobrazovani" friško sa fakulteta koji nisu znali složiti da dve aplikacije komuniciraju preko TCP veze (i to u .Netu, gdje ne može biti lakše). Džabe sva "formalna naobrazba" kad to ne možeš napraviti, čak i uz kompletno slobodan pristup netu za vrijeme testiranja.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.2.2022 8:58 (Nuclear_Phoenix).
16 godina
offline
Re: Kako će završiti drama s paušalcima u IT-ju?

 Većina paušalista uopće ne radi na hrvatskom tržištu i kao takva tebi koji ovdje radiš nije nikakva konkurencija, kamoli nelojalna. Da bit ti netko bio konkurentan morate djelovati na istom tržištu. Davanja sama po sebi nisu konkurencija ako niste na istom tržištu.

 

Sve je već rečeno što je obrtnik i koja prava ima, i što je zaposlenik.

 

Dakle umjesto da zajebemo nekog, ajmo raditi na tome da se svima smanje davanja, da za paušal i dalje budu manja (zbog svih navedenih prava i oblika poslovanja), postavimo jasna pravila, odjebemo tu glupu ideju da ne smiješ imat jednog klijenta i idemo dalje. Pa ti odaberi jel ćeš se zaposliti ili pokušati biti samostalan.

 

Može tako bez gluposti kao nelojalna konkurencija, ajmo ih kazniti i svih ostalih "susjedova kokoš mi je ušla u dvorište idem ga ubit" fora?

Dakle presumpcija ti je da ja ne radim za vanjske klijente. Zašto? Misliš li da njima nije važna cijena usluge? Da li ti sa manjim davanjima možeš biti konkurentniji i ponuditi nižu cijenu rada/usluge?

Argumenti ti ne stoje. I ja ne ubijam kokoši već govorim da bi se onda....sad pažljivo čitaj.... za sve oblike rada trebalo izjednačiti davanja tj. jednako oporezovati rad. 

 

Razlika između nesamostalnog i samostalnog rada je u tome što profit u prvom primjeru ostaje firmi dok u drugom ostaje tebi, zašto bi još zbog toga trebao biti porezno povoljnije tretiran?

 

Ako je IT ovoj državi strateška grana (službeno znamo da nije ali...) onda bi trebalo smanjiti davanja iz i na plaću cijeloj industriji, iako talk is cheap i u praksi je jako teško smanjivati poreze u takvom iznosu jer rashodnu stranu proračuna je teško smanjiti.

 

Democracy is not for the people
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice