Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima zabr

poruka: 63
|
čitano: 17.963
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima zabr".
8 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Bruno1026:

Ne samo na satu već ni na odmoru.
Ja rekoh
11 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
bruno1026 kaže...
Picajzla, govorim da je to klincima "droga", a mi smo tu drogu imali u drukčijem obliku, a princip drogiranja je ostao apsolutno identičan.
Moji roditelji nisu imali telku ko klinci, pa su nama prigovarali zašto toliko buljimo u tu kantu i da ćemo pokvarit oči. Mi danas govorimo skoro istu stvar, samo što nije riječ o telki, nego o mobitelu. Ono što je nama bila telka ili game boy, to je današnjim klincima mobitel. Shvaćaš analogiju? Da li smatraš da su današnja djeca pokvarena, neodgojena, otuđena? Čestitam, smatraš isto što su ikad svi roditelji smatrali.
To je ljudska psihologija, sve stvari s kojima smo i sami odrastali smatramo normalnima, a sve novotarije malo manje normalnima i pristupamo oprezno.
Da živiš u vremenu kad je struja ulazila u domove, da li bi svom djetetu ograničavao vrijeme pod žaruljom? Do tad je izvor svijetla bila svijeća i oganj, struja i žarulja su ti nepoznate i čudne stvari, sad odjednom neka čudna sijalica daje svijetlo, to sigurno nije dobro, možda je nezdravo i djeci to treba ograničiti.

 analogija je ok, ali intezitet i problem iste nije

televizor nismo nosili u školu, gameboy nisu svi imali pa nisu svi buljili u njega od jutra do sutra svaki za sebe, pa je i onaj koji ga je imao radije igrao nogomet s ostalima kad bi se dosta ishvalio

danas svi klinci bulje u mob skoro svo vrijeme, no to je na roditeljima da rješavaju, ne govorim o tome

 

ono što se ovdje pokušava riješiti je vrijeme u školi koje nema veze s onim što ti pričaš 

14 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Imam ja osjecaj da ovdje boravi dosta ljudi koji pridaju preveliku vaznost skoli i profesorima, a realnost je da u prosjeku ide 3 dobra profesora po skoli, a smatram da vecina djece moze kao sto sam i ja kod kuce nauciti sve sta nisu popratila na satu jer je 90% gradiva ionako bubanje definicija. To sta bi neki htjeli kao su i roditelji prije htjeli da skola ujedno brine i o odgoju njihove djece (jer je odgojno obrazovna ustanova) na to zaboravite, vecina tih profesora koji i sami imaju djecu ne mogu odgojiti ni svoje (uvjerio se na dosta primjera), a kamo li ce jos odgajati i vasu. Oni su tu da pokuoe svoju placu kao sta ste i vi na svojim poslovima, a djeca ako sta nauce to je samo bonus
It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
3 1 hvala 0
13 godina
offline
Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima zabr

Nisu problem mobiteli, tableti kao takvi već način na koji se oni koriste. Isto tako bi po toj logici, ako već zabranjujemo mobitele i tablete, trebali zabraniti i računala u školama. Dok sam još bio u školi imali smo hrpu slučajeva gdje bi se nastava održavala u nekoj od učionica s računalima. I jako, ali baš jako puno puta na nastavi bi učenici znali upaliti računalo i doslovno igrat igrice za vrijeme nastave hrvatskog, matematike ili nekog drugog predmeta, a da nije informatika. Isto je i s mobitelima; učenike treba na zanimljiv način učiti, a ne dosađivati činjenicama koje će ionako sve zaboraviti i prije kraja školske godine. Zato nastava učenicima često i jest dosadna, jer ih se forsira da uče nešto od čega neće imati koristi u životu i još na način da to sve moraju bubati na pamet. Zaboli me za protoktiste i ostale alge; one su mi bitne u životu kao neka riba u oceanu. Naš cijeli školski sustav treba promijeniti i napraviti ga po ugledu Finske i općenito baltičkih država gdje se djeca uče životu i onome što je važno, gdje ih škola sprema za život pred njima, a ne nebitne činjenice koje im neće trebati u životu.

 

Mobitele, tablete i računala treba uključiti u nastavi. Kada bi ih se uključilo i kada nastava ne bi bila dosadna, a učenike se prestalo forsirati da sve bubaju napamet, ja sam siguran da nitko od učenika ne bi za vrijeme nastave visio na mobitelu. I pritom ne mislim da se udžbenici čitaju s mobitela, tableta već na razni multimedijalan sadržaj. Učenici bi trebali imati udžbenike i bilježnice na stolu, ali i tablet pored. Pa kada se uči povijest, umjesto da se sve buba napamet iz udžbenika, smatram da bi koji edukativan YouTube video bio puno korisniji jer bi učenici mogli vidjeti što se točno događalo, a ne čuti samo riječi. Ili kada se uči geografija, slike i tekst iz udžbenika neće imati jednako značenje kao npr. Google Earth koji ti pokazuje 3D modele planina i raznih znamenitosti.

 

Jer mobiteli, tableti i računala su nešto što svi koristimo i što će svi u budućnosti nastaviti koristiti. Ako oduzmeš djeci isto, ogromne su šanse da po izlasku iz škole neće znati jedan mail napisati ili pak prepoznati internetsku prevaru što bi ih na kraju moglo koštati. Ali isto tako, kažnjavati one koji zloupotrebljavaju tehnologiju, tipa idu na Facebook za vrijeme nastave.

 
3 5 hvala 0
9 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Marko :D kaže...

Nisu problem mobiteli, tableti kao takvi već način na koji se oni koriste. Isto tako bi po toj logici, ako već zabranjujemo mobitele i tablete, trebali zabraniti i računala u školama. Dok sam još bio u školi imali smo hrpu slučajeva gdje bi se nastava održavala u nekoj od učionica s računalima. I jako, ali baš jako puno puta na nastavi bi učenici znali upaliti računalo i doslovno igrat igrice za vrijeme nastave hrvatskog, matematike ili nekog drugog predmeta, a da nije informatika. Isto je i s mobitelima; učenike treba na zanimljiv način učiti, a ne dosađivati činjenicama koje će ionako sve zaboraviti i prije kraja školske godine. Zato nastava učenicima često i jest dosadna, jer ih se forsira da uče nešto od čega neće imati koristi u životu i još na način da to sve moraju bubati na pamet. Zaboli me za protoktiste i ostale alge; one su mi bitne u životu kao neka riba u oceanu. Naš cijeli školski sustav treba promijeniti i napraviti ga po ugledu Finske i općenito baltičkih država gdje se djeca uče životu i onome što je važno, gdje ih škola sprema za život pred njima, a ne nebitne činjenice koje im neće trebati u životu.

 

Mobitele, tablete i računala treba uključiti u nastavi. Kada bi ih se uključilo i kada nastava ne bi bila dosadna, a učenike se prestalo forsirati da sve bubaju napamet, ja sam siguran da nitko od učenika ne bi za vrijeme nastave visio na mobitelu. I pritom ne mislim da se udžbenici čitaju s mobitela, tableta već na razni multimedijalan sadržaj. Učenici bi trebali imati udžbenike i bilježnice na stolu, ali i tablet pored. Pa kada se uči povijest, umjesto da se sve buba napamet iz udžbenika, smatram da bi koji edukativan YouTube video bio puno korisniji jer bi učenici mogli vidjeti što se točno događalo, a ne čuti samo riječi. Ili kada se uči geografija, slike i tekst iz udžbenika neće imati jednako značenje kao npr. Google Earth koji ti pokazuje 3D modele planina i raznih znamenitosti.

 

Jer mobiteli, tableti i računala su nešto što svi koristimo i što će svi u budućnosti nastaviti koristiti. Ako oduzmeš djeci isto, ogromne su šanse da po izlasku iz škole neće znati jedan mail napisati ili pak prepoznati internetsku prevaru što bi ih na kraju moglo koštati. Ali isto tako, kažnjavati one koji zloupotrebljavaju tehnologiju, tipa idu na Facebook za vrijeme nastave.

 Pitanje naseg skolstva, ne treba uopce komentirat, jadno, jako jadno...Imao sam srece da je otac dip.ing.elektrotehnike voli mehaniku konstrukcie tj. sve grane tehnike, i uz njegov indirektan poticaj sam se zainteresirao u tehniku opcenito(od 4te godine, bez zaj***ncije), proslo dosta, naucilo se tu svega, od konstrukcija do proracuna, vidio na primjerima iz nase radione(citaj drugog doma haha), oprobo sto bi se reklo, doslo vrijeme za srednju, naravno na satovima dosadno jer znas veliku vecinu, tepe ti teoriju koja nema veze sa stvarnim zivotom u puno slucajeva(na primjer el.tehnika, Cosπ(pi) je 1, nije i nikad nece bit u stvarnom svjetu),ajd strucne predmete/prirodnoslovne sve sa odlicnim zavrsio(nikad knjige pogledo, skoloanje na League Of Legends i call of duty 2 proveo) nikakvih problema, opce predmete, povjest,hrvatski, geografija itd. druze sad me pitaj pojma nemam 2%(osim osnovnih "kultoroloskih" stvari koje nesta nama kao narodu i zajednici znace), jer me nikad nije zanimalo kad se koji kralj na kojem cosku posro ili kolko je  strofa imala neka basna , ili izrecitirat "Mala vocka poslje kise"...Dosavsi u "obecanu zemlju" Njemacku, oprobah i njihov obrazovni sistem, mogu rec da je Hrvatska 30 godina u minusu kako god pogledas.....

Konkretno sto se tice sad teme mobitela, treba se zabavit al do neke granice, treba mobitel i bacit nekad, i rec oke sad "apstinencija", vani smo druzimo se. A ne sjedit na klupi, pusi se pljugica pije piva i tipkamo jedni drugima..Mladi gube sposobnost razgovora i izrazavanja..Kolko god pojedinci hejtali iHush-a , covjek zna izrazit svoje misljenje i argumentirat, puno ih nezna, i dobar dio krivnje je mobitel i "blejanje na njemu" naravno ne u svim slucajevima...

 

Nisam za nikakve zabrane i represije, stovise Skolstvo bi se trebalo vise informirat o koristenju tehnologije u obrazovne svrhe, vise ukljucit tablete,racunala , mobitele u nastavu kao nastavnu cjelinu, pa nece nitko visit na fejsu jer ce mu bit zanimljivo odradit zadatak...

Ha jebote ja sam jedva cekao 2 sata tjedno da imam predmet Mikroupravljace, sine radosti kad se sjedne po dvoje pa se programira Atmega 8, pa ko ce bolje ko ce ludje, nitkom ni na kraj pameti nije bilo cs 1.6 upalit..Pa programiranje Siemens Step 7, ko ce bolje napravit program za parking, za lift, brojanje kutija itd.. sve tako jednostavno, a tolko se nauci...Sve su to sad promjenili i makli(Skola u kojoj sam ja zavrsio, jer djeca od rodjaka ju pohadjaju), sad se uci kako nac na internetu program za arduino, editat I/O da tebi pase i poslat, mikrokontroleri su zaboravljeni i upravljanje istih(oke arduino je sam po sebi to, ali spajanje atmege na testnu plocicu i osmisljanje svojih krugova je bilo nesta drugo), siemens logo se koristi(korisno i super jednostavno, ali meni ne daje istu car kao ladder diagram na primjer) i tako.. Mislim da se kod nas mora stosta promjenit 

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
13 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima

Upravo to. Za sve treba imati granicu, pa i za tehnologiju. Više bi mi imalo smisla da se tehnologija zabrani za vrijeme odmora nego da se zabrani za vrijeme nastave gdje ista zapravo može biti korisna.

15 godina
offline
Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima zabr

Kontrola korištenja kod djece je ključan problem. Znam slučaj gdje dijete 6god kod oduzimanja mob postaje agresivan, uopče ne zna komunicirat. Tkođer njegov vršnjak kod druge obitelji nema doticaj sa mob, čita, igra se, komunicira dijapazonom riječi kao odrasla osoba.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima

Uvijek se ide na represiju što je kretenizam.Imam sina 13.5 godina , često izbiva iz škole jer trenira tenis i ide dosta po turnirima (prvi igrač Zagreba do 10 god bio) . Nikada mu nismo stavljali nikakv family link i slične gluposti jer nije treblo.Mobitel , PS5 ili PC koristi onoliko koliko ima vremana, a vremena uz sport je sve manje.Žalosno je da u njegovom razredu od njih 28 , troje  se ozbiljno bavi sportom.Da se djeca bave više sportom i sami onda shvate prioritete korištenja bilo čega.Ne kažem ja da on ne zna vikendom ako je slobodan visjeti za PS-om ali to su pojedini dani.Problem je što djeca imaju puno vremena nakon škole i naravno da im je najbolje buljiti u telefon ili PC ....da tog vremena nemaju ne bi niti bili toliko na mobitelima ili tabletima...

14 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Blackcastle kaže...

Uvijek se ide na represiju što je kretenizam.Imam sina 13.5 godina , često izbiva iz škole jer trenira tenis i ide dosta po turnirima (prvi igrač Zagreba do 10 god bio) . Nikada mu nismo stavljali nikakv family link i slične gluposti jer nije treblo.Mobitel , PS5 ili PC koristi onoliko koliko ima vremana, a vremena uz sport je sve manje.Žalosno je da u njegovom razredu od njih 28 , troje  se ozbiljno bavi sportom.Da se djeca bave više sportom i sami onda shvate prioritete korištenja bilo čega.Ne kažem ja da on ne zna vikendom ako je slobodan visjeti za PS-om ali to su pojedini dani.Problem je što djeca imaju puno vremena nakon škole i naravno da im je najbolje buljiti u telefon ili PC ....da tog vremena nemaju ne bi niti bili toliko na mobitelima ili tabletima...

Apsolutno si u pravu. Umjesto da škola radi ono što bi trebala, približi djeci sport i na odgovarajući način im objasni da je im je sport jednako bitan sada u mlađoj dobi, kao i kasnije u životu, ide se represivnim mjerama. Poluinteligentni političar vjerojatno ovulira dok se gleda u ogledalo misleći kako je napravio nešto dobro, a u biti nitko nema nikakve koristi od toga. Ni djeca, ni roditelji, ni škola, apsolutno nitko.

Rezultat je da su Hrvati najdeblji prasci u Evropi. I da zabraniš svima mobitel, bi li to riješilo problem? Ne, ne bi.

Čovjek bi više očekivao od Puljka. Ispada da akademska titula ne jamči danas više ništa. Prije ću od Mamića koji je cijepljen protiv racionalnosti čut jednu racionalnu.

15 godina
offline
Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima zabr

Kasno je sad represije raditi ako nema kontrole od kolijevke. Tu se stvara ovisnost koja uzrokuje oduzetost od realnosti te postaju asocijalni zombiji. Sve će više biti djece koja se ne mogu uklopit u zajednicu te padaju prvi razred osnovne.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.10.2023 12:28 (dery).
Moj PC  
5 0 hvala 0
4 godine
offline
Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima zabr

Ima li netko od posjetitelja teme da je boravio među klincima u zadnjih 5-6 godina, u njihovom svijetu, školskom eko sustavu?

 

Ideja je dobra u principu, skloniti ih s ekrana, da im ne remeti koncentraciju svaki puta kada osjete vibraciju u džepu, pokuša onemogućiti blentave ideje poput korištenja kamera u različite svrhe itd.

 

U praksi, pitanje koliko će se provoditi jer...motivacija učitelja. Ne tako davno bilo se povuklo pitanje nošenja preobuće i prva reakcija nastavnika je bila: nismo portiri i ne želimo to raditi. Vrlo lako bi se moglo dogoditi i s ovime: da im se neće dati reagirati.

A natjerati nastavnika da tako nešto radi je jako teško...

 

Kako vidimo i na temi, naći će se kritičan broj roditelja koji vjeruju da djeca trebaju moći imati mobitel sa sobom jer vjeruju da ih djeca odgovorno koriste iliti "moje nije takvo!"

 

Kriteriji su niski, dijelom zahvaljujući nastavnicima i učiteljima, a drugim jednakim dijelom zahvaljujući roditeljima. 

 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Marko :D kaže...

Nisu problem mobiteli, tableti kao takvi već način na koji se oni koriste. Isto tako bi po toj logici, ako već zabranjujemo mobitele i tablete, trebali zabraniti i računala u školama. Dok sam još bio u školi imali smo hrpu slučajeva gdje bi se nastava održavala u nekoj od učionica s računalima. I jako, ali baš jako puno puta na nastavi bi učenici znali upaliti računalo i doslovno igrat igrice za vrijeme nastave hrvatskog, matematike ili nekog drugog predmeta, a da nije informatika. Isto je i s mobitelima; učenike treba na zanimljiv način učiti, a ne dosađivati činjenicama koje će ionako sve zaboraviti i prije kraja školske godine. Zato nastava učenicima često i jest dosadna, jer ih se forsira da uče nešto od čega neće imati koristi u životu i još na način da to sve moraju bubati na pamet. Zaboli me za protoktiste i ostale alge; one su mi bitne u životu kao neka riba u oceanu. Naš cijeli školski sustav treba promijeniti i napraviti ga po ugledu Finske i općenito baltičkih država gdje se djeca uče životu i onome što je važno, gdje ih škola sprema za život pred njima, a ne nebitne činjenice koje im neće trebati u životu.

 

Mobitele, tablete i računala treba uključiti u nastavi. Kada bi ih se uključilo i kada nastava ne bi bila dosadna, a učenike se prestalo forsirati da sve bubaju napamet, ja sam siguran da nitko od učenika ne bi za vrijeme nastave visio na mobitelu. I pritom ne mislim da se udžbenici čitaju s mobitela, tableta već na razni multimedijalan sadržaj. Učenici bi trebali imati udžbenike i bilježnice na stolu, ali i tablet pored. Pa kada se uči povijest, umjesto da se sve buba napamet iz udžbenika, smatram da bi koji edukativan YouTube video bio puno korisniji jer bi učenici mogli vidjeti što se točno događalo, a ne čuti samo riječi. Ili kada se uči geografija, slike i tekst iz udžbenika neće imati jednako značenje kao npr. Google Earth koji ti pokazuje 3D modele planina i raznih znamenitosti.

 

Jer mobiteli, tableti i računala su nešto što svi koristimo i što će svi u budućnosti nastaviti koristiti. Ako oduzmeš djeci isto, ogromne su šanse da po izlasku iz škole neće znati jedan mail napisati ili pak prepoznati internetsku prevaru što bi ih na kraju moglo koštati. Ali isto tako, kažnjavati one koji zloupotrebljavaju tehnologiju, tipa idu na Facebook za vrijeme nastave.

 Ma daj molim te,. šta će pametnog prvašić naučiti koristeći mobitel? Računalo je alat, nije kraj svijeta i svrha samo sebi. Treba poticati STEM interes, ali učenje malih i velikih slova na školskom tabletu neće promijeniti ama baš ništa. Tj. hoće, ali na lošije. 

 

Nastava nije dosadna zato što se odvija bez računala već je dosadna ako je predavač dosadan i ne zna animirati one koji ga slušaju.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Eric Prydz kaže...

Ima li netko od posjetitelja teme da je boravio među klincima u zadnjih 5-6 godina, u njihovom svijetu, školskom eko sustavu?

 

Ideja je dobra u principu, skloniti ih s ekrana, da im ne remeti koncentraciju svaki puta kada osjete vibraciju u džepu, pokuša onemogućiti blentave ideje poput korištenja kamera u različite svrhe itd.

 

U praksi, pitanje koliko će se provoditi jer...motivacija učitelja. Ne tako davno bilo se povuklo pitanje nošenja preobuće i prva reakcija nastavnika je bila: nismo portiri i ne želimo to raditi. Vrlo lako bi se moglo dogoditi i s ovime: da im se neće dati reagirati.

A natjerati nastavnika da tako nešto radi je jako teško...

 

Kako vidimo i na temi, naći će se kritičan broj roditelja koji vjeruju da djeca trebaju moći imati mobitel sa sobom jer vjeruju da ih djeca odgovorno koriste iliti "moje nije takvo!"

 

Kriteriji su niski, dijelom zahvaljujući nastavnicima i učiteljima, a drugim jednakim dijelom zahvaljujući roditeljima. 

 

 Nastavnicima je interes da ih djeca prate bez ometanja, komešanja, hihotanja i slično. Svakom smeta zvonjava mobitela i slično pa sad imaju službeno opravdanje zaplijeniti mobitel i riješiti smetnju. Da, to će prihvatiti bez problema. Mobiteli su sveprisutni, to se ne može izbjeći. Ali, da se djecu može odmalena učiti koristiti odgovorno - dapače.

 

Ja rekoh
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
stirko55 kaže...
Imam ja osjecaj da ovdje boravi dosta ljudi koji pridaju preveliku vaznost skoli i profesorima, a realnost je da u prosjeku ide 3 dobra profesora po skoli, a smatram da vecina djece moze kao sto sam i ja kod kuce nauciti sve sta nisu popratila na satu jer je 90% gradiva ionako bubanje definicija. To sta bi neki htjeli kao su i roditelji prije htjeli da skola ujedno brine i o odgoju njihove djece (jer je odgojno obrazovna ustanova) na to zaboravite, vecina tih profesora koji i sami imaju djecu ne mogu odgojiti ni svoje (uvjerio se na dosta primjera), a kamo li ce jos odgajati i vasu. Oni su tu da pokuoe svoju placu kao sta ste i vi na svojim poslovima, a djeca ako sta nauce to je samo bonus

 Mislim da je struka učitelja, nastavnika i profesora, dakle, prosvjetara jako podcijenjena. Po njima se pljuje svakodnevno, bez kočnica, a od njih se očekuje da formiraju mlade ljude za život.

 

3 dobra profesora. Njih 505 je dobilo nagradu, pa ih je sveukupno ipak jako puno: https://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr/dubrovnik/vijesti/hrvatska-i-svijet/uz-svjetski-dan-ucitelja-objavljena-lista-505-najboljih-nastavnika-u-hrvatskoj-medu-njima-su-i-prosvjetari-iz-dubrovacko-neretvanske-zupanije-evo-o-kome-je-rijec-1328081

 

Ako si sve bila kadra naučiti doma, onda ti škola nije bila potrebna. Jedino što zakon kaže da se u osnovnu škola mora obavezno, a nakon toga kud koji mili moji. Ni srednja škola ni faks nisu obavezni.

 

Gradivo je takvo kakvo jest, ono je slično u cijelom svijetu, barem što se tiče prirodnih predmeta. Društveni su već u opasnosti od interpretacije činjenica, pa ih svatko interpretira ili tumači kako mu se svidi.

 

Škole jesu odgojno obrazovne ustanove, pa i odgajaju. Neki iz škole izađu u boljem stanju nego što u nju došli, a nekima nema pomoći jer sav rad prosvjetara padne u vodu dolaskom doma. U mom kvartu su slavili nečiji rođendan pa su se orile cajke. Tko je bio najglasniji u urlanju refrena - klinci.

 

Premalo su plaćeni za sve uvrede, ponižavanja i prijetnje.

 

Proguglaj koliko nastavnika nedostaje u hvatskim školama. Jako puno se pisalo o tome. Javi se na natječaj i budi najbolji nastavnika / ica.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Marko :D kaže...

Nisu problem mobiteli, tableti kao takvi već način na koji se oni koriste. Isto tako bi po toj logici, ako već zabranjujemo mobitele i tablete, trebali zabraniti i računala u školama. Dok sam još bio u školi imali smo hrpu slučajeva gdje bi se nastava održavala u nekoj od učionica s računalima. I jako, ali baš jako puno puta na nastavi bi učenici znali upaliti računalo i doslovno igrat igrice za vrijeme nastave hrvatskog, matematike ili nekog drugog predmeta, a da nije informatika. Isto je i s mobitelima; učenike treba na zanimljiv način učiti, a ne dosađivati činjenicama koje će ionako sve zaboraviti i prije kraja školske godine. Zato nastava učenicima često i jest dosadna, jer ih se forsira da uče nešto od čega neće imati koristi u životu i još na način da to sve moraju bubati na pamet. Zaboli me za protoktiste i ostale alge; one su mi bitne u životu kao neka riba u oceanu. Naš cijeli školski sustav treba promijeniti i napraviti ga po ugledu Finske i općenito baltičkih država gdje se djeca uče životu i onome što je važno, gdje ih škola sprema za život pred njima, a ne nebitne činjenice koje im neće trebati u životu.

 

Mobitele, tablete i računala treba uključiti u nastavi. Kada bi ih se uključilo i kada nastava ne bi bila dosadna, a učenike se prestalo forsirati da sve bubaju napamet, ja sam siguran da nitko od učenika ne bi za vrijeme nastave visio na mobitelu. I pritom ne mislim da se udžbenici čitaju s mobitela, tableta već na razni multimedijalan sadržaj. Učenici bi trebali imati udžbenike i bilježnice na stolu, ali i tablet pored. Pa kada se uči povijest, umjesto da se sve buba napamet iz udžbenika, smatram da bi koji edukativan YouTube video bio puno korisniji jer bi učenici mogli vidjeti što se točno događalo, a ne čuti samo riječi. Ili kada se uči geografija, slike i tekst iz udžbenika neće imati jednako značenje kao npr. Google Earth koji ti pokazuje 3D modele planina i raznih znamenitosti.

 

Jer mobiteli, tableti i računala su nešto što svi koristimo i što će svi u budućnosti nastaviti koristiti. Ako oduzmeš djeci isto, ogromne su šanse da po izlasku iz škole neće znati jedan mail napisati ili pak prepoznati internetsku prevaru što bi ih na kraju moglo koštati. Ali isto tako, kažnjavati one koji zloupotrebljavaju tehnologiju, tipa idu na Facebook za vrijeme nastave.

 O, moj Marko :D, opet ti...


Ako oduzmeš djeci mobitel, neće znati napisati mail ili prepoznati internetsku prevaru? Ne, Marko, bit će kruha gladni jer nisu ništa naučili dok su slušali cajke na mobitelu i beskonačno skrolali na TikToku. Nešto malo će naučiti preko Youtubea ali neće imati nikakvo dubinsko znanje o bilo čemu. Bit će svaštari s popabirčenim činjenicama koje im je servirao neki Jerry rig everything i slični i veslat će ih svaka budala.

 

Ako već imaš znanja i vremena, a ti napravi koji video za upotrebu u školi. Jasno, moraš znati kako se to radi i s aspekta pedagogije, didaktike i metodike nastave. Pa kreni.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.10.2023 18:47 (NetkoNegdje).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Hazzard From da Hood kaže...

 

Nisam za nikakve zabrane i represije, stovise Skolstvo bi se trebalo vise informirat o koristenju tehnologije u obrazovne svrhe, vise ukljucit tablete,racunala , mobitele u nastavu kao nastavnu cjelinu, pa nece nitko visit na fejsu jer ce mu bit zanimljivo odradit zadatak...

 

Tehnologija u obrazovanju nema smisla ako ju ne prati odgovarajući sadržaj i plan rada. Tako svaka škola može imati najnoviju tehnologiju, ali će ta tehnologija biti neiskorištena ako nemaš nastavnika koji bi znao i htjeo raditi s njom (jer nitko ne želi raditi u školi) i ako nemaš popratne sadržaje.

 

Samo uvođenje mobitela u nastavu neće smanjiti gledanje TikToka na nastavi i igranje pod klupom. Ako kaniš uvesti mobitele u nastavu, moraš paziti da svi učenici imaju pametne mobitele koji mogu obaviti točno određene stvari. I za njih imati aplikacije i sadržaje. Možeš ti učenicima dati zadatak da snime video o nekoj temi, ali i to postane dosadno ako se radi stalno. Osim toga, neki roditelji nemaju novca za nove mobitele. Štoviše, nekoj djeci je obrok u školi (ma kakav bio), jedini topli obrok u danu. A mobitel im je nedostižan. Malo se treba spustiti na zemlju i sagledati situaciju. Škole su tu odavno. Ali ih se tretira kao nevažne. A svi očekuju čuda. To je tako u mnogim zemljama.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Eric Prydz kaže...
 

U praksi, pitanje koliko će se provoditi jer...motivacija učitelja. Ne tako davno bilo se povuklo pitanje nošenja preobuće i prva reakcija nastavnika je bila: nismo portiri i ne želimo to raditi. Vrlo lako bi se moglo dogoditi i s ovime: da im se neće dati reagirati.

A natjerati nastavnika da tako nešto radi je jako teško...

 

 

U moje vrijeme nastavnici nisu imali ništa s obućom. Došli bismo u školu, u predvorju obuli one ružne papuče i to je bilo to. Zašto bi nastavnici morali brinuti o obući? Zašto bi morali raditi bilo što de iure i de facto nije njiho posao? Liječnika tražiš da čisti svoju ordinaciju? Koliko ja vidim, postoje čistačice koje to rade. Zašto ponižavati nastavnike?

 

Ako želiš da znaju raditi s tehnologijom, moraš ih obrazovati za to. I platiti. Mene frizerka nakon šišanja pita želim li da mi opere kosu. To se plaća dodatno. Pa zašto bi nastavnik radio 5 poslova za 1 plaću?

 

Nije dovoljno otvoriti e-učionicu (vijest od neki dan) i onda se tome diviti. Ne jednom sam gledao (bez obzira na stupanj obrazovanja) kako ravnatelji i dekani spominju kako imaju učionice. A na računalima - Windowsi i Office. Nitko ne da ni lipe za dodatni softver tj. licence. A nije sav softver open source.

10 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Mozda sam staromodan,ali treba povecat broj trisaka po djetetu.
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima zabr

Pročitajte i zamislite se nad situacijom: https://www.srednja.hr/zbornica/ravnatelj-gimnazije-u-zagrebu-podijelio-fotku-stvarnosti-u-hrvatskim-skolama-ovo-je-tragedija/

 

To je stvarnost. A ne mobiteli, tableti i računala, jer njih kupiš iz državnog proračuna ili EU fondova, a za ljude nema novca.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
NetkoNegdje kaže...
Marko :D kaže...

Nisu problem mobiteli, tableti kao takvi već način na koji se oni koriste. Isto tako bi po toj logici, ako već zabranjujemo mobitele i tablete, trebali zabraniti i računala u školama. Dok sam još bio u školi imali smo hrpu slučajeva gdje bi se nastava održavala u nekoj od učionica s računalima. I jako, ali baš jako puno puta na nastavi bi učenici znali upaliti računalo i doslovno igrat igrice za vrijeme nastave hrvatskog, matematike ili nekog drugog predmeta, a da nije informatika. Isto je i s mobitelima; učenike treba na zanimljiv način učiti, a ne dosađivati činjenicama koje će ionako sve zaboraviti i prije kraja školske godine. Zato nastava učenicima često i jest dosadna, jer ih se forsira da uče nešto od čega neće imati koristi u životu i još na način da to sve moraju bubati na pamet. Zaboli me za protoktiste i ostale alge; one su mi bitne u životu kao neka riba u oceanu. Naš cijeli školski sustav treba promijeniti i napraviti ga po ugledu Finske i općenito baltičkih država gdje se djeca uče životu i onome što je važno, gdje ih škola sprema za život pred njima, a ne nebitne činjenice koje im neće trebati u životu.

 

Mobitele, tablete i računala treba uključiti u nastavi. Kada bi ih se uključilo i kada nastava ne bi bila dosadna, a učenike se prestalo forsirati da sve bubaju napamet, ja sam siguran da nitko od učenika ne bi za vrijeme nastave visio na mobitelu. I pritom ne mislim da se udžbenici čitaju s mobitela, tableta već na razni multimedijalan sadržaj. Učenici bi trebali imati udžbenike i bilježnice na stolu, ali i tablet pored. Pa kada se uči povijest, umjesto da se sve buba napamet iz udžbenika, smatram da bi koji edukativan YouTube video bio puno korisniji jer bi učenici mogli vidjeti što se točno događalo, a ne čuti samo riječi. Ili kada se uči geografija, slike i tekst iz udžbenika neće imati jednako značenje kao npr. Google Earth koji ti pokazuje 3D modele planina i raznih znamenitosti.

 

Jer mobiteli, tableti i računala su nešto što svi koristimo i što će svi u budućnosti nastaviti koristiti. Ako oduzmeš djeci isto, ogromne su šanse da po izlasku iz škole neće znati jedan mail napisati ili pak prepoznati internetsku prevaru što bi ih na kraju moglo koštati. Ali isto tako, kažnjavati one koji zloupotrebljavaju tehnologiju, tipa idu na Facebook za vrijeme nastave.

 O, moj Marko :D, opet ti...


Ako oduzmeš djeci mobitel, neće znati napisati mail ili prepoznati internetsku prevaru? Ne, Marko, bit će kruha gladni jer nisu ništa naučili dok su slušali cajke na mobitelu i beskonačno skrolali na TikToku. Nešto malo će naučiti preko Youtubea ali neće imati nikakvo dubinsko znanje o bilo čemu. Bit će svaštari s popabirčenim činjenicama koje im je servirao neki Jerry rig everything i slični i veslat će ih svaka budala.

 

Ako već imaš znanja i vremena, a ti napravi koji video za upotrebu u školi. Jasno, moraš znati kako se to radi i s aspekta pedagogije, didaktike i metodike nastave. Pa kreni.

Nisam to rekao. Rekao sam da nije u redu zabranjivati jedan oblik tehnologije, a drugi ostaviti. Nigdje nisam rekao da će djeca biti glupa ako im se uzme mobitel. Ono što sam rekao je da umjesto da se mobiteli zabranjuju da bi tehnologiju općenito trebalo koristiti u nastavi i organizirat je bolje da ne bude dosadna. Djeca ako i vise na Facebooku, YouTube i TikToku to rade iz dosade. Kada bi nastava bila zanimljiva, a ne samo bubanje nebitnih činjenica, djeca ne bi imala potrebe visit na mobitelu. To je ono što svi izbjegavaju; kompletna reforma školstva u Hrvatskoj je nešto što treba napraviti pod hitno.

 

Jedna od mojih bivših profesorica išla je u Finsku i radila u nekoj školi, ispričala nam je kako tamo izgleda jedan nastavni dan. Tamo djeci nikada nije dosadno i uči ih se baš kako treba. Oni neće cijeli dan zuriti u udžbenik ili učiti nešto što im nikada neće trebati u životu. Toga ima samo kod nas. A vidi slučajnosti, Finska je jedna od najboljih zemalja po obrazovanju. Ne samo Finska, nego sve nordijske države.

12 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Gebirgs kaže...

 

Moji se skoluju vani. Od pocetka je jasan princip neimanja telefona u skoli.

Mogu ga imati u torbi ali koristenje unutar skole i za vrijeme odmora je zabranjeno. Koga se nadje da ga koristi ide doma.

Odredjeni broj neopravdanih, zove se socijalna sluzba, nakon toga vrlo ubrzo izbacuje se iz skole.

 O kojoj se državi radi? 

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Marko :D kaže...

Nisam to rekao. Rekao sam da nije u redu zabranjivati jedan oblik tehnologije, a drugi ostaviti. Nigdje nisam rekao da će djeca biti glupa ako im se uzme mobitel. Ono što sam rekao je da umjesto da se mobiteli zabranjuju da bi tehnologiju općenito trebalo koristiti u nastavi i organizirat je bolje da ne bude dosadna. Djeca ako i vise na Facebooku, YouTube i TikToku to rade iz dosade. Kada bi nastava bila zanimljiva, a ne samo bubanje nebitnih činjenica, djeca ne bi imala potrebe visit na mobitelu. To je ono što svi izbjegavaju; kompletna reforma školstva u Hrvatskoj je nešto što treba napraviti pod hitno.

 

Jedna od mojih bivših profesorica išla je u Finsku i radila u nekoj školi, ispričala nam je kako tamo izgleda jedan nastavni dan. Tamo djeci nikada nije dosadno i uči ih se baš kako treba. Oni neće cijeli dan zuriti u udžbenik ili učiti nešto što im nikada neće trebati u životu. Toga ima samo kod nas. A vidi slučajnosti, Finska je jedna od najboljih zemalja po obrazovanju. Ne samo Finska, nego sve nordijske države.

Škola nije slučajna ustanova. I ne može biti. Tehnologija sam za sebe neće ništa promijeniti. To ti je već pojašnjeno u nekoliko poruka. Reforma? To je najčešća riječ u cijelom obrazovnom sustavu. Tko radi u njemu, naslušat će se riječ - reforma - puno puta u radnom vijeku.

 

Učlani se u neku stranku i budi ministar obrazovanja. Da vidimo tvoju viziju.

 

Udžbenici postoje svugdje. Čak i jedna tehnološki napredna Koreja uči iz udžbenika koji će postati digitalni tek 2025.

 

https://www.koreaherald.com/view.php?ud=20230223000564

 

Samo što oni imaju preduvjete za to. Nama je prioritet izgradnja stadiona.

 

 

 

 

4 godine
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Feudalac kaže...
Eric Prydz kaže...

Ima li netko od posjetitelja teme da je boravio među klincima u zadnjih 5-6 godina, u njihovom svijetu, školskom eko sustavu?

 

Ideja je dobra u principu, skloniti ih s ekrana, da im ne remeti koncentraciju svaki puta kada osjete vibraciju u džepu, pokuša onemogućiti blentave ideje poput korištenja kamera u različite svrhe itd.

 

U praksi, pitanje koliko će se provoditi jer...motivacija učitelja. Ne tako davno bilo se povuklo pitanje nošenja preobuće i prva reakcija nastavnika je bila: nismo portiri i ne želimo to raditi. Vrlo lako bi se moglo dogoditi i s ovime: da im se neće dati reagirati.

A natjerati nastavnika da tako nešto radi je jako teško...

 

Kako vidimo i na temi, naći će se kritičan broj roditelja koji vjeruju da djeca trebaju moći imati mobitel sa sobom jer vjeruju da ih djeca odgovorno koriste iliti "moje nije takvo!"

 

Kriteriji su niski, dijelom zahvaljujući nastavnicima i učiteljima, a drugim jednakim dijelom zahvaljujući roditeljima. 

 

 Nastavnicima je interes da ih djeca prate bez ometanja, komešanja, hihotanja i slično. Svakom smeta zvonjava mobitela i slično pa sad imaju službeno opravdanje zaplijeniti mobitel i riješiti smetnju. Da, to će prihvatiti bez problema. Mobiteli su sveprisutni, to se ne može izbjeći. Ali, da se djecu može odmalena učiti koristiti odgovorno - dapače.

 

 

Nastavnicima i učiteljima je u interesu da imaju što manje posla, da je u učionici relativan mir i da ne moraju svako malo slati dijete stručnim službama jer i njih netko od gore tiska, a bome i roditelji sa strane, uzgred to povlači još dodatnog posla...

 

NetkoNegdje kaže...
Eric Prydz kaže...
 

U praksi, pitanje koliko će se provoditi jer...motivacija učitelja. Ne tako davno bilo se povuklo pitanje nošenja preobuće i prva reakcija nastavnika je bila: nismo portiri i ne želimo to raditi. Vrlo lako bi se moglo dogoditi i s ovime: da im se neće dati reagirati.

A natjerati nastavnika da tako nešto radi je jako teško...

 

 

U moje vrijeme nastavnici nisu imali ništa s obućom. Došli bismo u školu, u predvorju obuli one ružne papuče i to je bilo to. Zašto bi nastavnici morali brinuti o obući? Zašto bi morali raditi bilo što de iure i de facto nije njiho posao? Liječnika tražiš da čisti svoju ordinaciju? Koliko ja vidim, postoje čistačice koje to rade. Zašto ponižavati nastavnike?

 

Ako želiš da znaju raditi s tehnologijom, moraš ih obrazovati za to. I platiti. Mene frizerka nakon šišanja pita želim li da mi opere kosu. To se plaća dodatno. Pa zašto bi nastavnik radio 5 poslova za 1 plaću?

 

Nije dovoljno otvoriti e-učionicu (vijest od neki dan) i onda se tome diviti. Ne jednom sam gledao (bez obzira na stupanj obrazovanja) kako ravnatelji i dekani spominju kako imaju učionice. A na računalima - Windowsi i Office. Nitko ne da ni lipe za dodatni softver tj. licence. A nije sav softver open source.

 

Kao što sam već napisao...

 

Ugovor o radu se danas vrlo jednostavno može otkazati radniku pa tako i nastavniku...a odgoj djece je dio opisa posla nastavnika. Dežuranje pod odmorom i prije nastave je u opisu radnog mjesta učitelja i nastavnika...ako nije uvršteno, lako se da uvrstiti u Pravilnik o sistematizaciji radnog mjesta koje poslodavac ima zakonsku obvezu izraditi da se mora gledati preobuća.

Jedino što ne razumijem je što ima biti ponižavajuće u tome da se djeci osiguraju što bolji higijenski uvjeti i usade određene radne navike. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.10.2023 16:09 (Eric Prydz).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
Eric Prydz kaže...

 

Kao što sam već napisao...

 

Ugovor o radu se danas vrlo jednostavno može otkazati radniku pa tako i nastavniku...a odgoj djece je dio opisa posla nastavnika. Dežuranje pod odmorom i prije nastave je u opisu radnog mjesta učitelja i nastavnika...ako nije uvršteno, lako se da uvrstiti u Pravilnik o sistematizaciji radnog mjesta koje poslodavac ima zakonsku obvezu izraditi da se mora gledati preobuća.

Jedino što ne razumijem je što ima biti ponižavajuće u tome da se djeci osiguraju što bolji higijenski uvjeti i usade određene radne navike. 

 Idemo prema tome da tko god može naći bolji posao, naći će ga, umjesto da radi u školi. Ostat će samo oni koji nemaju kuda ili su pred penzijom, pa im se ne da mijenjati posao.

 

Nastavnik ima držati nastavu za koju se mora temeljito pripremiti (to je taj nevidljivi dio za koji oni koji pljuju po nastavnicima niti ne znaju). Sve ostalo je izrabljivanje. Nastavnikov posao nije pregledavanje obuće i slične gluposti. Dežuranje je isto izrabljivanje, ali je to ušlo potiho u radno vrijeme u osnovnoj školi. U srednjoj toga više nema. Sve su to gluposti. Ne školuješ se toliko godine da bi nadgledao promjenu obuće. Nađi mi na svečilišno kurikulu kolegije "Čuvanje djece", "Nadgledanje promjene obuće".

 

Problema je u školstvu jako puno. Jedan od njih je nerazumijevanje posla nastavnika.

 

 

4 godine
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima

To je i cilj; neka svi prestanu previše misliti. Zombiji.

4 godine
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima

Ispod 2 keke eura neto nema priče o motiviranom nastavniku.

4 godine
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima

Kako ne, nastavnik (motiviran s plaćom od min 2000 Eur neto i većom) im mora stvoriti "woooow" efekt, okrenuti nastavu naopako tako da učenici do uzbuđenja ne trepću i gledaju ga otvorenih usta.

Tek tada će biti "nastava" zanimljivija od sadržaja "na mobitelima".

Za to treba vratiti "poštovanje i materijalni status nastavnicima", a ne da najgori studenti učiteljskih smjerova dobivaju posao jer ga drugi nežele. I da, naravno isključiti potpuno ovisnost školstva o politici preko političkog kadroviranja.

Do tada "adio pameti"

8 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
NetkoNegdje:

Ma sigurno na kolegijima razvojne psihologije učitelji ne mogu saznati da prisutnost dežurnog na hodniku umanjuje mogućnost neprimjerenih ponašanja, tučnjavaa i dr
Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
NetkoNegdje kaže...
Hazzard From da Hood kaže...

 

Nisam za nikakve zabrane i represije, stovise Skolstvo bi se trebalo vise informirat o koristenju tehnologije u obrazovne svrhe, vise ukljucit tablete,racunala , mobitele u nastavu kao nastavnu cjelinu, pa nece nitko visit na fejsu jer ce mu bit zanimljivo odradit zadatak...

 

Tehnologija u obrazovanju nema smisla ako ju ne prati odgovarajući sadržaj i plan rada. Tako svaka škola može imati najnoviju tehnologiju, ali će ta tehnologija biti neiskorištena ako nemaš nastavnika koji bi znao i htjeo raditi s njom (jer nitko ne želi raditi u školi) i ako nemaš popratne sadržaje.

 

Samo uvođenje mobitela u nastavu neće smanjiti gledanje TikToka na nastavi i igranje pod klupom. Ako kaniš uvesti mobitele u nastavu, moraš paziti da svi učenici imaju pametne mobitele koji mogu obaviti točno određene stvari. I za njih imati aplikacije i sadržaje. Možeš ti učenicima dati zadatak da snime video o nekoj temi, ali i to postane dosadno ako se radi stalno. Osim toga, neki roditelji nemaju novca za nove mobitele. Štoviše, nekoj djeci je obrok u školi (ma kakav bio), jedini topli obrok u danu. A mobitel im je nedostižan. Malo se treba spustiti na zemlju i sagledati situaciju. Škole su tu odavno. Ali ih se tretira kao nevažne. A svi očekuju čuda. To je tako u mnogim zemljama.

 Plan i program prilagodit tehnologiji to se podrazumjeva naravno, ja sam naprimjer imao profesora(sada umirovljenog) koji mi je predavao mikroupravljace i digitalnu elektroniku, covjek je sam napisao knjigu(navodno da ju je i izdao ili nije, neznam Gsp. V.Koudela) i spojio je sve sto je mogao od tehnologije u nastavu i nastavni proces..Cijeli taj proces integracije traje, naravno, ali mislim da se u RH ne pridaje tome toliko paznje, naravno da nisam za to da djeca pod odmorom vise na mobitelu listaju gluposti po fejsu,insta ili tiktok..Treba im pokazat da postoje i zanimljive stvari di mobvitel moze dobro posluzit kao alat a ne kao predmet zabave...Barem sam ja imao takvu "odgojnu metodu", jesam na svom 370 p2 igrao igrice, al sam prvo qbasic naucio pa onda dobio odobrenje da pokrenem doom,duke nukem,seek, zelard itd...Realno qbasic mi sad nista ne znaci, ali je bio odlicna "podloga/poticaj" pa sam naucio i python i c jezike, pa kroz godine i Java....Kazem, zabavit se, oke, do neke granice sve moze, al mladi moraju znat da postoje i druge svrhe za pojedine uredaje a ne samo zabava i teleforniranje, pa bar u danasnje vrijeme na app storu ima toliko korisnih alata sto remote sto local, sto nezna puno ljudi, a moze se puno iz njih naucit.

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
9 godina
offline
Re: Split je prvi grad u Hrvatskoj koji učenicima
dinos3 kaže...
Gebirgs kaže...

 

Moji se skoluju vani. Od pocetka je jasan princip neimanja telefona u skoli.

Mogu ga imati u torbi ali koristenje unutar skole i za vrijeme odmora je zabranjeno. Koga se nadje da ga koristi ide doma.

Odredjeni broj neopravdanih, zove se socijalna sluzba, nakon toga vrlo ubrzo izbacuje se iz skole.

 O kojoj se državi radi? 

 Dosta pokrajina i "zupanija" u Njemackoj imaju taj sistem(ali samo real schule kolko ja znam, do 10.og razreda), vjerujem da ima i u Austriji, Svicarskoj i okolnim zemljama..

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice