Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec ika

poruka: 151
|
čitano: 30.776
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec ika".
14 godina
neaktivan
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec

"Ja se ni bureka ni bifteka ni dizela nemislim odreć taman da je sutra 48C"

 

"Doma imamo sve led žarulje, imamo odličnu fasadu, trošimo jako malo na grijanje..."

 

Po tebi je prva izjava dokaz kako nisi potpao pod tuđe agende, a druga dokaz kako ja jesam.

 

Moje nabrajanje je odgovor na pitanje - što možeš napravit - možeš smanjit zagađenje, a pritom se ekonomski okoristiti, štobirekli uštedjet pare.

 

To što si ti to uspio povezati s BP i karbon futprintom i kako ja ne znam tko mi je smislio tu agendu je tvoj problem, rekao bih vrlo infantilan i glup.

14 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
profa31 kaže...

"Ja se ni bureka ni bifteka ni dizela nemislim odreć taman da je sutra 48C"

 

"Doma imamo sve led žarulje, imamo odličnu fasadu, trošimo jako malo na grijanje..."

 

Po tebi je prva izjava dokaz kako nisi potpao pod tuđe agende, a druga dokaz kako ja jesam.

 

Moje nabrajanje je odgovor na pitanje - što možeš napravit - možeš smanjit zagađenje, a pritom se ekonomski okoristiti, štobirekli uštedjet pare.

 

To što si ti to uspio povezati s BP i karbon futprintom i kako ja ne znam tko mi je smislio tu agendu je tvoj problem, rekao bih vrlo infantilan i glup.

 Još tamo 50tih su američke tvornice pića i limenki (American Can Co, Owens-Illinois Glass Co, Coca Cola, Dixie Cup itd) financirale reklamu na kojoj se dan danas bazira ista mantra - krivi su potrošači. Tada je problem prikazan u reklami Crying Indian . 

 gdje su problem jednokratne ambalaže koja je zagađivala "Meriku" prebacili sa korporacija na ljude. "Reciklirajte i osjećajte se dobro uz svježe rashlađenu koka kolu" i "mea kulpa, budem počistil iza sebe". Nota bene, reklama je nastala kao odgovor ovih gore kompanija na prvi Dan zemlje i proteste (22.04.1970) kada je 20 milijuna Amera protestiralo zbog zagađenja, smeća itd, pa je Nixon napravio EPA, Clean Air, Clean Water Act itd.. The first Earth Day was a shot heard around the world (theconversation.com)

 

Ta reklama je imala toliki efekt da je već 70tih Exxon Mobile počeo koristiti isti narativ - lobirajmo da se krivnja prebaci na "mea culpa" naivce - Rhetoric and frame analysis of ExxonMobil's climate change communications: One Earth (cell.com). Nije BP 2000ih izmislio toplu vodu sa svojim Target Neutral - software to reduce carbon footprint | Products and services | Home (bp.com) - samo koristi već provjerenu metodu.

 

Mantra svih mega korporacija je ista. I Google i Amazon i BP i Exxon i Chevron i svi ostali rade samo na lobiranju (Vanguard, Blackrock, State Street) itd).. Zato i imamo danas "Mea culpa, ja sam carbon neutral" popove koji na kraju više štete nego što pomažu cjelokupnoj priči, dok zagađivači forsiraju glupave PR fore da bi održavale sustav konzumerizma gdje nije bitno koliko se baci već koliko se proizvede. 

 

Poanta je da su ovakve diskusije potpuno nepotrebne i služe isključivo i jedino nekakvom "ja pomažem" pionirstvu da bi se netko osjećao malo bolje zbog "krivnje" koju guraju i šire korporacije koje najviše zagađuju. 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec

I koja je tvoja poanta? Da ja radim što radim jer sam potpao pod PR, a ti radiš što radiš jer nisi? Da mi je netko usadio krivnju? Pa sam, evo jučer, odlučio sortirat otpad?

 

Ako ti je tako lakše - tako je. bravo Ivane, jedini si se odupro mrskim korporacijama i prozreo njihovu mantru

 

P.S. za nešto potpuno nepotrebno fakat puno linkova i citata stavljaš ;)

11 mjeseci
protjeran
offline
Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec ika

The term carbon footprint was first used in a BBC vegetarian food magazine in 1999...

 

Ewww. Vegani. Nije ni čudno da im smetaju krave koje prde na TVu.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
profa31 kaže...

I koja je tvoja poanta? Da ja radim što radim jer sam potpao pod PR, a ti radiš što radiš jer nisi? Da mi je netko usadio krivnju? Pa sam, evo jučer, odlučio sortirat otpad?

 

Ako ti je tako lakše - tako je. bravo Ivane, jedini si se odupro mrskim korporacijama i prozreo njihovu mantru

 

P.S. za nešto potpuno nepotrebno fakat puno linkova i citata stavljaš ;)

 To što ti radiš nije loše, dapače. Ali to je samo jedan, nužan, korak u lancu. Oni drugi koraci koji bi trebali riješiti problem do kraja ne postoje, ali stalnim mantranjem o sortiranju kod kuće se stvara privid da svi nešto radimo na tome dok se u stvarnosti industriji daju otvorene ruke da nastavi s generiranjem sve većih količina smeća. Nisu problem metali, nije problem građevinski otpad, nije problem hrana. Problem je plastika, ali dok postoje spalionice koje skoro da ne zagađuju okoliš - nastavimo po starom. Znanstvenici će već smisliti način kako ponovo upotrijebiti milijarde kilograma svega jednom upotrijebljene plastike. Vjerojatno će naći i način kako da bezbolno izvade mikroplastiku iz svakog živog bića na planetu. 

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec

Aha, znači ako zatvorimo spalionice i prestanemo mantrati o sortiranju plastika će nestati? što reći nego ti preporučiti ovo

8 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
profa31 kaže...

Aha, znači ako zatvorimo spalionice i prestanemo mantrati o sortiranju plastika će nestati? što reći nego ti preporučiti ovo

 Daj se skuliraj, gdje ja to tvrdim? Poanta je da se cijela briga o smeću svodi na sortiranje kod kuće, a dalje od toga imamo deponije koji su sve puniji i švercanje u malo manje uređene zemlje poput Rumunjske gdje se ilegalno zakopava a u najboljem slučaju spaljuje. Ništa od toga nije dobro, ako se ja moram odreći mesa, benzina i vatrice u kaminu zbog ispuštanja CO2, onda se netko treba odreći i spaljivanja smeća. Ja tvrdim da treba, povrh sustavnog skupljanja i sortiranja (gdje ima smisla), pritiskati industriju da:

 

1) prestane proizvoditi plastiku ili

2) izumi biorazgradivu ili ponovo iskoristivu vrstu/vrste.

 

Evo primjera iz Njemačke koja je svjetski lider u prikupljanju i sortiranju plastike (više od 99% je prikupljeno). 13% se vraća kao sirovina na ulaz. 13%, prijatelju. Oni na tome rade od 1991., oni su izumitelji onog lijepog zelenog znaka sa dvije strelice, der gruene punkt, prvi i još uvijek najbolji na svijetu. A ponovo upotrijebe, da se ne ponavljam, 13%. Što smo postigli sa sortiranjem? 87% - odloženo u okoliš, na i u tlo, u vodu ili u zrak. Možeš li na trenutak zastati i rasmisliti o toj činjenici?

 

To je, da budem pristojan, kurac od ovce. Više od pola spaljuju, mali dio završava ugrađen u zgrade, a značajan dio se izvozi kao dio automobila ili kao obično smeće za spaljivanje ili zakopavanje. I to je svjetski role model. Meni to smrdi kao teški promašaj jer tako izgleda, miriše i tako se glasa. Mene ne zadovoljava što imam 5 kanti pred kućom, zanima me kamo sadržaj tih kanti odlazi. 

Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
profa31 kaže...

I koja je tvoja poanta? Da ja radim što radim jer sam potpao pod PR, a ti radiš što radiš jer nisi? Da mi je netko usadio krivnju? Pa sam, evo jučer, odlučio sortirat otpad?

 

Ako ti je tako lakše - tako je. bravo Ivane, jedini si se odupro mrskim korporacijama i prozreo njihovu mantru

 

P.S. za nešto potpuno nepotrebno fakat puno linkova i citata stavljaš ;)

 Zašto sortiraš otpad?

profa31 kaže...

Aha, znači ako zatvorimo spalionice i prestanemo mantrati o sortiranju plastika će nestati? što reći nego ti preporučiti ovo

Ne znam zašto misliš da si "TI" bitan. Ovo je forum. Ove gluposti što pišeš su činjenično netočne i dio su PR kampanje kompanija koje su krive i odgovorne i za zagađenje i za potrebu recikliranja. To sam ti sve linkao i sve piše u tim linkovima. Ovo nije rasprava između nas dvojice u nekakvom ćorsokaku nego javno dostupna diskusija. I sve ovo što pričam je lako provjerljivo - upiši u gugl i uvjeri se sam.

 

Kad bi svi raspravljali o sebi imali bi polje narcisa, a ne forum. Nikoga ne zanima tvoje kreveljenje već argumenti. Kada bi za problem SSDa ljudi davali savjete poput "baci ga u strop, polij ga ladnom vodom" - vrlo brzo bi se izgubio smisao foruma.

 

Poanta je upravo ovo što sam rekao. Cilj tih kampanja oko recikliranja i zagađenja je prebacivanje krivnje sa stvarnih uzročnika na pojedince. Dok smo mi zaokupljeni recikliranjem - gubimo fokus sa stvarnih uzroka.

 

Zašto skupljamo, odvajamo i "recikliramo" plastiku kad je većina te plastike beskorisna i nije ju moguće reciklirati usprkos tvom neukom mišljenju. Zapravo nejasno mi je zašto dijeliš lekcije o nečemu o čemu evidentno nemaš pojma.

 

A Whopping 91 Percent of Plastic Isn’t Recycled (nationalgeographic.org)

Why is most plastic not recycled? - Purpose Rising Blog (repurpose.global)

Only 5% of plastic waste generated by US last year was recycled, report says | US news | The Guardian

Why most plastic can’t be recycled – DW – 03/17/2023

Recikliranje plastike je laž? Ne funkcionira iz pet razloga, a postoji bolje rješenje - Poslovni dnevnik

Koliko se plastike stvarno reciklira? - Znanost @ Bug.hr

How Coca-Cola Undermines Plastic Recycling Efforts (theintercept.com)

 

I opet dolazimo do reklama (ovaj put coca cole) - "TVOJ posao je da čistiš" i "Tko ne čisti je svinja".

 

 

Sa jedne strane "farbaju" da će eto nešto poduzeti oko smeća - dok s druge strane lobiraju protiv bilo kakvog oblika promjene : EU Radar Screen Issue Update 2016 02+03 - DocumentCloud 

 

Coca cola ima svoje ekološke "NGO"ove (PR službe) i u Indiji, Novom Zelandu, Ukrajini, V.Britaniji, Indoneziji itd. Dok se ljudi zamaraju recikliranjem i vjeruju da će ta plastika završiti u nekom novom plastičnom proizvodu - kakica, sve ide pod zemlju ili u spalionice. Zašto onda kupujemo sortirnice i trošimo javni novac na žute kante, kamione, komunalce itd kad račun možemo komotno ispostavit ovim zagađivačima i amen. Pa ajmo onda bacat plastiku u dvorišta tih firmi. Ili nek stoji po cesti dok ljudi ne popizde pa je sakupe i istovare pred tvornicu. Ovako šupci prave smeće (nepotrebno), mi za njima čistimo i još javnim novcem plaćamo beskorisno sortiranje, "recikliranje" (trpanje pod zemlju) i paljenje - i time pravimo mjesta za nove tone i kubike beskorisne plastike.

 

Tako da - da - bolje bacat po cesti dok raja ne popizdi pa ćemo možda stegnut vrat ovim glavnim firmama koje proizvode svo to smeće. Ima ih desetak. Tek onda će plastika (nepotrebna) nestati. 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
offline
Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec ika

Evo danas mi poslali upozorenje (da ne kažem prijelomnu vijest):

 

TOPLINSKI VAL! MINIMALNA TEMPERATURA >25ºC!

 

Gledam ja prognozu, a ono 24-33ºC i gledam ovih trenutnih 29ºC u hladu uz pristojno jaki burin., pa razmišljam hoće li istinoljupci skupa sa Yubitubom krenuti cenzurirati i ove budalaše iz DHMZ !?

 

Usput ne sjećam se kad je u pola kolovoza bila niža temepratura, ali #falaboguisvetojgretiamen ekipa će već izmisliti neki prigodni rekord.

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.8.2023 16:30 (memulica).
Moj PC  
4 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
memulica kaže...

Evo danas mi poslali upozorenje (da ne kažem prijelomnu vijest):

 

TOPLINSKI VAL! MINIMALNA TEMPERATURA >25ºC!

 

Gledam ja prognozu, a ono 24-33ºC i gledam ovih trenutnih 29ºC u hladu uz pristojno jaki burin., pa razmišljam hoće li istinoljupci skupa sa Yubitubom krenuti cenzurirati i ove budalaše iz DHMZ !?

 

Usput ne sjećam se kad je u pola kolovoza bila niža temepratura, ali #falaboguisvetojgretiamen ekipa će već izmisliti neki prigodni rekord.

 

 

 

I kakve veze temperatura u tvom selu ima s ičim?

15 godina
online
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Gallu kaže...
--

 

 

 

I kakve veze temperatura u tvom selu ima s ičim?

 a koje je tvoje selo? neko referentno? tj upravo to čini nešto globalnim, sva sela, mjesta, pa tako i tvoje-njegovo, dok je sve to u statistici samo prosjek ili trend.

 

-zapad eu, povišene ljetne temp, manje kiše.. srednja-istok eu, više kiše, niža prosječna temp.. što je prosjek eu? standardni prosjek prosječan da ne može biti prosječniji, no nije isto kad se broji uk-fanc ili rumunjska-poljska?

-selo? kao newyork koji je u dimu požara kanade, najveći požar, ogroman, kontinent pod dimom.. i dc u izmaglici, no uzrok je požar. odonosno, ta sela su ona koja su važna, koja imaju mjerenja, dok je afrika recimo crna rupa-zona, nema mjerenja za 90% kontinenta.. i pola svijeta tad mjeri-prati, pola ne.. no jedna polovica je važna, druga nije? moje selo je relevantno-referenca, tvoje ne? a prosjek je opet sarma, za naše prostore-regije-zonu prosječan s prosječnim temp, bilo je i viših i nižih.. tj ove godine nije bila ni jedna izuzetno visoka u zoni-regiji, pogotovo ako usporedimo s 50 tak god unazad, preko 40c.. tak da, selo-referenca, ono što seljober vidi kroz prozor.. a vidi činjenicu za svoju klimu, osjeti, tj možeš ti s visoka govoriti ostalima s različitim mišljenjem da su selje, no što si ti, seljo koji ne gleda kroz vlastiti prozor nego tuđi, medijski? pogledaj kroz prozor, ljeto je.. temperatrua prikladna godišnjem dobu, prosjek-normalno.

 

-no mediji obožavaju katastrofe, strah je najbolji biznis-roba, neograničeno količinom i cijenom, pada kišica i tisuće reportera izvještavaju u 'nevremenu'.. no ponekad snime pijavicu na moru-pučini ispred rijeke.. i to je to.. to je to? Nevriejme je bilo prije mejsec, kad je pola države ostalo bez krovova, porušena stabla.. jučer? smiješno, na što se i turisti smiju kad im se gurne mikrofon pod nos.. no mediji vole katastrofe, dok biz zarađuje i potiče marketiškim novcem ili mitom ovisi kako tumačimo da se stanje pumpa.. što gore to bolje.. mada je obična kiša, prosjek prosjeka.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 mjeseci
protjeran
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Gallu kaže...
memulica kaže...

Evo danas mi poslali upozorenje (da ne kažem prijelomnu vijest):

 

TOPLINSKI VAL! MINIMALNA TEMPERATURA >25ºC!

 

Gledam ja prognozu, a ono 24-33ºC i gledam ovih trenutnih 29ºC u hladu uz pristojno jaki burin., pa razmišljam hoće li istinoljupci skupa sa Yubitubom krenuti cenzurirati i ove budalaše iz DHMZ !?

 

Usput ne sjećam se kad je u pola kolovoza bila niža temepratura, ali #falaboguisvetojgretiamen ekipa će već izmisliti neki prigodni rekord.

 

 

 

I kakve veze temperatura u tvom selu ima s ičim?

 Ne radim u državnom hidrometeorološkom zavodu, ali rekao bih da ako je memulica dobio obavijest o toplinskom valu da se to onda odnosilo na njegovo selo, a ne na toplinski val u Zambiji ili najjužnijem dijelu sudanske visoravni. Kod mene je trenutno 21 stupanj, ako je ovo što piše točno. Ja volim niže temperature, ali da ga jebeš, 21 celzijevac u zadnjem danu mjeseca kolovoza sigurno nije toplinski val. 

15 godina
online
Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec ika

-danas 23c, korz vikend do 28c, pa pad.. i prognozira se bablje ljeto. naravno u mom selu, jer ne vidim smisla pratiti temp eskima ili pingvina, sudanaca ili himalajaca.. osim što statistika od sveg napravi sarmu a mediji hype.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Ne znam za vas seljačine 😜 , u mojoj selendri je bio neizdrživ toplinski val, nisam brojio dane ali više od osam dana pakla.
Na poslu smo jedva radili a majice su bile mokre. Dođem kući onako ljepljiv i iscrpljen i jedva čekam da se otuširam. Za prošli vikend nisam izašao iz kuće zato što je bilo vani 40 i neizdrživo.

E sad je napokon došlo zahlađenje i čudom se čudom čitajući da nije bio toplinski val... barem u Slavoniji je bio jebački.
Ne mogu vjerovati da su neki od vas zaboravili kakva je temperatura bila prije tri dana.
 
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Ne sjećam se ovako velikih temperatura u kolovozu 40, premda je bilo i hladnijih dana od prosjeka u ovom mjesecu.

Lipanj je bio također nevjerojatno vruć, ne pamtim takvog vrućeg lipnja.

Srpanj rekao bih hladniji nego inače, inače srpanj je uvijek pakao tako da ne bih znao koje godine je bilo toplije. Ali ove godine je hladniji s puno više kiša, ali i s onim "tornadom".
TORNADOM, koji je prošao kroz moje selo i oštetio svaku, ama baš svaku kuću, barem je crijep skinuo, a nekim nesretnicima i cijeli krov, auto, prozore. I ne samo moje selo nego je napravio vijugavu crtu od Slovenije do Bugarske, široku nekih 60 km (na mom području).
To nikada nije bilo, NIKADA nije bilo kod nas.

Ali OK u vašem selu izgleda nije prošao tornado i nije izgleda bilo vruće pa je sve OK. I novine lažu da je oluja bila strašna dok nije bila u vašem selu, a tako i za toplinski val.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.8.2023 20:39 (ajimerej).
 
0 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Ovo je presmiješno, napišem kako je bilo, svoje iskustvo i dobijem minus 😂😂😂, bravo šampioni 👏👏👏👏
Bit će da sam sanjao vrućinu u matrici 😁
 
0 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Klima je globalna stvar. Ničije selo nije referentno.
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Članak govori o najtoplijem srpnju globalno, a ti ovdje spominjem kraj kolovoza ko zna gdje...
15 godina
online
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Gallu kaže...
Klima je globalna stvar. Ničije selo nije referentno.

 -sva sela su referentna, tj tako dobiješ statistički prosjek ili sarmu, no problem nastane kad je jedno selo važnije od drugog, ako je u selu x dan-sunce, u selu y noć-zima-mrak.. recimo na suprotnim polovima, tad će selo x imati jedan 'osjećaj' dok y suprotan a prosjek će ti dati neko nepostojeće selo z, prosječne temp, prosječne polutame-poludana koji ne postoji tj ne postoji to selo z nego x-y.

-ako imamo situaciju da se mjerenja obavljaju u selu x, ako se ne mjere u selu y.. što je tad prosjek? što je globalna klima? postoji li globalna klima ako je u definiciji klime za određeno podneblje, zemljopisno vezano i klima sela x nema veze s klimom sela y, morskim strujama, vjetrovima itd..  dok selo u mexičkom zaljevu i selo na norveškom sjeveru imaju poveznicu barem u tome da pismo u boci može golfskom strujom doplutati s jedne obale na drugu.. klima im je pri tome različita dok globalna klima ekšli ne postoji, dok postoji prosjek što je čisto matematički-statistički podatak koji može biti i besmislen kao za nepostojeće selo z... tj s podatcima treba znati, kako ih čitati, obraditi i ne pogrešno interpretirati.

 

ili mjeriti, mjeriti.. dok mjerenja temperature za pola planete nema, jer naprosto nisu države s mjernim postajama, oceani, afrika itd..

 

-naša regija.. kakva je ovogodišnja temperatura? -odgovor, prosjek prosjeka da ne može biti prosječnija, tj od kako je mjerenja, ovo je unutar prosjeka, ne extrem ni hladnoće ni topline jer postojali su dani s višom temperaturom.. a podatak s kojim se lupa po medijima da je ova godina-ljeto najtoplija globalno od kad je mjerenja.. no pri tome ispuste dio da misle samo na 'svoju' regiju-selo, newyork, paris, zapad.. a tad to nije globalno, nego je zatopljenje recimo usa-zapad, dok istok eu ima prosjek. .. ima li neka regija ispod prosjeka? možemo li to znati ako nemamo polovice planete pokriveno?

 

-kad bi neka mreža mjernih stanica bila relevantna.. npr da ih se postavi matematički po površini planete svakih recimo 100km i da im se tad rezultati zbroje-podjele.. to bi bio prosjek, tog trenutka, tog dana, ... za godinu itd. no sad imamo stanje da mjernih stanica u eu ima stotine-tisuće, na drugom mjestu ništa.. što je tad izmjereno, gdje? u mom selu? zar nije tema globlano zatopljenje?

 

ili.. može 'školski' počevši od termina globalno zatopljenje ili klima.. što je klima?

moguć-prihvatljiv odgovor, wiki.. može?

Klima (s grčkog nagib, klima) ili podneblje kao meteorološki pojam je skup meteoroloških čimbenika i pojava koje u određenom vremenskom periodu čine prosječno stanje atmosfere nad nekim dijelom Zemljine površine. Pored meteorološkog, postoji i biološki i geografski pojam klime.

-dakle pondeblje.. ne posotji globalno podneblje ili globalna klima, tad ni prosjek.. i to nad određenim dijelom Zemljine površine.. dok ta klima nema veze s drugim dijelom Zemljine površine jer je naprosto druga klima, tropi, sahaha, indonezija, sibir.. klime koje jedna s drugom nemaju veze ili imaju guranjem prsta u more.. pa je sve povezano.

 

-prosječna temperatura ljudskog tijela je 35-36c.. prosječna klima? ne postoji, odnosno to su ona sela x-y koje statistički postane z mada to selo ne postoji. Prosječna temperatura planete Zemlje bi bila prosječna klima.. koja ne postoji, nego postoji tropska, polarna, umjerena, suha itd..

 

zatim se kao uzrok povišenja temperature navode staklenički plinovi, najviše priče o co2, fosilnim gorivima.. mada vidimo da su i drugi-veći-važniji faktori te formule .. ili ovako, što je uzrok ako je došlo do povišenja temperature? .. što ako nije co2 neog recimo tisuće kućansih aparata kao klimauređaja koji rade, time troše energiju i stvaraju dodatnu toplinu koja je tu.. na planeti.. što ako nije co2 nego nešto drugo-treće? hoće li nam tad vikanje 'to je vuk'.. pomoći ako vičemo na pogrešnom mjestu, pogrešan faktor? .. a da bi znali stanje planete-Zemlje morali bi mjeriti sve, ne samo 'moje selo'.. jer to selo je naprosto samo jedna lokacija, južni-sjeverni pol.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
ihush kaže...
Gallu kaže...
Klima je globalna stvar. Ničije selo nije referentno.

 -sva sela su referentna, tj tako dobiješ statistički prosjek ili sarmu, no problem nastane kad je jedno selo važnije od drugog, ako je u selu x dan-sunce, u selu y noć-zima-mrak.. recimo na suprotnim polovima, tad će selo x imati jedan 'osjećaj' dok y suprotan a prosjek će ti dati neko nepostojeće selo z, prosječne temp, prosječne polutame-poludana koji ne postoji tj ne postoji to selo z nego x-y.

-ako imamo situaciju da se mjerenja obavljaju u selu x, ako se ne mjere u selu y.. što je tad prosjek? što je globalna klima? postoji li globalna klima ako je u definiciji klime za određeno podneblje, zemljopisno vezano i klima sela x nema veze s klimom sela y, morskim strujama, vjetrovima itd..  dok selo u mexičkom zaljevu i selo na norveškom sjeveru imaju poveznicu barem u tome da pismo u boci može golfskom strujom doplutati s jedne obale na drugu.. klima im je pri tome različita dok globalna klima ekšli ne postoji, dok postoji prosjek što je čisto matematički-statistički podatak koji može biti i besmislen kao za nepostojeće selo z... tj s podatcima treba znati, kako ih čitati, obraditi i ne pogrešno interpretirati.

 

ili mjeriti, mjeriti.. dok mjerenja temperature za pola planete nema, jer naprosto nisu države s mjernim postajama, oceani, afrika itd..

 

-naša regija.. kakva je ovogodišnja temperatura? -odgovor, prosjek prosjeka da ne može biti prosječnija, tj od kako je mjerenja, ovo je unutar prosjeka, ne extrem ni hladnoće ni topline jer postojali su dani s višom temperaturom.. a podatak s kojim se lupa po medijima da je ova godina-ljeto najtoplija globalno od kad je mjerenja.. no pri tome ispuste dio da misle samo na 'svoju' regiju-selo, newyork, paris, zapad.. a tad to nije globalno, nego je zatopljenje recimo usa-zapad, dok istok eu ima prosjek. .. ima li neka regija ispod prosjeka? možemo li to znati ako nemamo polovice planete pokriveno?

 

-kad bi neka mreža mjernih stanica bila relevantna.. npr da ih se postavi matematički po površini planete svakih recimo 100km i da im se tad rezultati zbroje-podjele.. to bi bio prosjek, tog trenutka, tog dana, ... za godinu itd. no sad imamo stanje da mjernih stanica u eu ima stotine-tisuće, na drugom mjestu ništa.. što je tad izmjereno, gdje? u mom selu? zar nije tema globlano zatopljenje?

 

ili.. može 'školski' počevši od termina globalno zatopljenje ili klima.. što je klima?

moguć-prihvatljiv odgovor, wiki.. može?

Klima (s grčkog nagib, klima) ili podneblje kao meteorološki pojam je skup meteoroloških čimbenika i pojava koje u određenom vremenskom periodu čine prosječno stanje atmosfere nad nekim dijelom Zemljine površine. Pored meteorološkog, postoji i biološki i geografski pojam klime.

-dakle pondeblje.. ne posotji globalno podneblje ili globalna klima, tad ni prosjek.. i to nad određenim dijelom Zemljine površine.. dok ta klima nema veze s drugim dijelom Zemljine površine jer je naprosto druga klima, tropi, sahaha, indonezija, sibir.. klime koje jedna s drugom nemaju veze ili imaju guranjem prsta u more.. pa je sve povezano.

 

-prosječna temperatura ljudskog tijela je 35-36c.. prosječna klima? ne postoji, odnosno to su ona sela x-y koje statistički postane z mada to selo ne postoji. Prosječna temperatura planete Zemlje bi bila prosječna klima.. koja ne postoji, nego postoji tropska, polarna, umjerena, suha itd..

 

zatim se kao uzrok povišenja temperature navode staklenički plinovi, najviše priče o co2, fosilnim gorivima.. mada vidimo da su i drugi-veći-važniji faktori te formule .. ili ovako, što je uzrok ako je došlo do povišenja temperature? .. što ako nije co2 neog recimo tisuće kućansih aparata kao klimauređaja koji rade, time troše energiju i stvaraju dodatnu toplinu koja je tu.. na planeti.. što ako nije co2 nego nešto drugo-treće? hoće li nam tad vikanje 'to je vuk'.. pomoći ako vičemo na pogrešnom mjestu, pogrešan faktor? .. a da bi znali stanje planete-Zemlje morali bi mjeriti sve, ne samo 'moje selo'.. jer to selo je naprosto samo jedna lokacija, južni-sjeverni pol.

 

Ihush, puno pišeš da na kraju ne napišeš ništa. Nisu sva sela statistički bitna u globalnoj klimi i nebitno je uzimati samo jedan izolirani slučaj, jedan ekstrem jednu opservaciju, štogod. Članak je o najtoplijem srpnju globalno. Mogao je spomeniti i neko selo Inuita pa se iščuđavati što ovi pričaju. Apsolutno beznačajno za cijelu priču.

Gleda se prosjek, sve ostalo su gluposti.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.9.2023 8:45 (Gallu).
6 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
@ihush kako ti se da pisati takve banalne stvari koje znaju i mačke na grani.
Misliš li da smo mi svi na forumu maloumni pa kao djeci objašnjavaš, ili da si toliko umno moćniji od nas pa možeš manipulirati nad nama. Ili samo misliš da mi ne shvaćamo da time skrivaš greške u svojoj logičnosti. Još te nisam skroz otkrio ali približavam se.

Napisao si prognozu za tvoje mjesto boravka, zato što je zahladilo i odgovara tvom mišljenju o "globalnom zatopljenju" i referiraš se na činjenicu da neke novine pišu gluposti i pretjeruju da svako toplije razdoblje nazivaju toplinski val. To ne osporavam da si u pravu. Ali ne možemo zbog tih jadnih novinarčića i njihovog pretjerivanja zaključiti da se laže o svemu u novinama što se tiče klime i klimatskih promjena. Također time zaključiti da ne postoje toplinski valovi. Pogotovo valovi koji su se zaista dogodili, evo prošli tjedan je bilo strašno u Slavoniji.

I tada kad je nas još nekolicina komentirala, gdje smo naveli temperature svoga područja, referirajući se na TVOJ komentar za lokalnu prognozu vremena. I također kako je jedan kolega forumaš napisao da jedno selo nije bitno za klimu ti pišeš eseje kako je bitno, kako klima ne postoji...

Hoću reći mlatiš praznu slamu, suvislo i besmisleno pisanje u koje si se očito sam zapleo pokušavajući postići ne znam ni sam što, ali obrukao si se kao i definitivno što si uspio potrošiti moje vrijeme da ti sad pišem.
OK piši ti ako ti se piše, nitko ti ne može zabraniti ali ovaj put si svojom igricom izazvao reakciju i osramotio se.
Manipulativno radiš neke stvari, ti napišeš komentar, mi se referiramo na njega a ti onda prebacuješ temu na nešto što si izvukao iz našeg komentara i slično ali pri tome izgleda namjerno zaboravljaš što si ti pisao u prvom komentaru, tada pišeš litanije i eseje valjda nadajući se da ćemo i mi čitajući tvoj komentar zaboraviti što si pisao u prvom komentaru pisao.
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.9.2023 9:06 (ajimerej).
15 godina
online
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Gallu kaže...
..

Ihush, puno pišeš da na kraju ne napišeš ništa. Nisu sva sela statistički bitna u globalnoj klimi i nebitno je uzimati samo jedan izolirani slučaj, jedan ekstrem jednu opservaciju, štogod. Članak je o najtoplijem srpnju globalno. Mogao je spomeniti i neko selo Inuita pa se iščuđavati što ovi pričaju. Apsolutno beznačajno za cijelu priču.

Gleda se prosjek, sve ostalo su gluposti.

 -gle.. nisu sva sela statistički bitna? nego što, selo x je važnije od sela y? što je tad globalni prosjek?

-ok, ne treba uzimati izolirane slučajeve, extreme.. njih svaka dobra metoda eliminira kao extremne.. pa i statistika kao alat, naravno ovisi što se želi dokazati, činjenice ili nešto drugo..

-što je prosjek ako ne suma podjeljena s brojem članova.. dok taj prosjek može predstavljati naprosto prosječnu vrijednost, temperature ili nešto deseto.. istovremeno ne predstavlja ni jednu lokaciju-mjesto tj postane novi 'entitet' kao prosjek .. a da bi bio prosjek moramo računati sva sela, jednako.. ne x-y..

-što je klima?

-što s ovogodišnjim prosjecima za našu umjerenu zonu, centralno eu.. što je tu s prosjekom unazad 50-100 god praćenja metereologije i podataka? .. za nas je ova godina prosjek prosjeka a praćenje i statistika kao i sam prosjek služe upravo tome da se po njemu ravnamo.. tj ne uspoređujemo svoje selo s prosjekom newyorka nego sa svojim meridijanom, 16tim.. tome služi višegodišnji prosjek i tako se klima definira.

 

-zg, današnja prognoza, 27c, sunčano..

ajimerej kaže...
@ihush kako ti se da pisati takve banalne stvari koje znaju i mačke na grani.
Misliš li da smo mi svi na forumu maloumni pa kao djeci objašnjavaš, ili da si toliko umno moćniji od nas pa možeš manipulirati nad nama. Ili samo misliš da mi ne shvaćamo da time skrivaš greške u svojoj logičnosti. Još te nisam skroz otkrio ali približavam se.

Napisao si prognozu za tvoje mjesto boravka, zato što je zahladilo i odgovara tvom mišljenju o "globalnom zatopljenju" i referiraš se na činjenicu da neke novine pišu gluposti i pretjeruju da svako toplije razdoblje nazivaju toplinski val. To ne osporavam da si u pravu. Ali ne možemo zbog tih jadnih novinarčića i njihovog pretjerivanja zaključiti da se laže o svemu u novinama što se tiče klime i klimatskih promjena. Također time zaključiti da ne postoje toplinski valovi. Pogotovo valovi koji su se zaista dogodili, evo prošli tjedan je bilo strašno u Slavoniji.

I tada kad je nas još nekolicina komentirala, gdje smo naveli temperature svoga područja, referirajući se na TVOJ komentar za lokalnu prognozu vremena. I također kako je jedan kolega forumaš napisao da jedno selo nije bitno za klimu ti pišeš eseje kako je bitno, kako klima ne postoji...

Hoću reći mlatiš praznu slamu, suvislo i besmisleno pisanje u koje si se očito sam zapleo pokušavajući postići ne znam ni sam što, ali obrukao si se kao i definitivno što si uspio potrošiti moje vrijeme da ti sad pišem.
OK piši ti ako ti se piše, nitko ti ne može zabraniti ali ovaj put si svojom igricom izazvao reakciju i osramotio se.
Manipulativno radiš neke stvari, ti napišeš komentar, mi se referiramo na njega a ti onda prebacuješ temu na nešto što si izvukao iz našeg komentara i slično ali pri tome izgleda namjerno zaboravljaš što si ti pisao u prvom komentaru, tada pišeš litanije i eseje valjda nadajući se da ćemo i mi čitajući tvoj komentar zaboraviti što si pisao u prvom komentaru pisao.

 -referirajući na MOJ komentrar za lokalnu prognozu vremena? .. nešto netočno? ili su to mačke na grani?

-mlatim praznu slamu? besmisleno pisanje.... to je sadržaj tvog posta.. a neki argument? tj ako znaš bolje, tad to kažeš-napišeš.. smisao-svrha tema-foruma je rasprava, izmjena mišljenja, o temi.. ne o meni i mom pisanju koje možeš ignorirati, preskočiti, ispraviti itd.. no ne možeš vrijeđati, nema smisla-potrebe, tj ili znaš bolje ili ne.. tj ono što ne pišeš govori više o tvom znanju, razumijevanju ili mišljenju kako svijet funkcionira npr što je artumentirana rasprava, kritika, ispravak a što nije, nego vrijeđanje ili trolanje..

 

-kakav je to MOJ komentar na lokalnu vremensku prognozu? .. visina temperature kao činjenica izmjerena na službenoj mjernoj stanici? to je moj komentrar ili ga trebam braniti-osporiti, što? jučer-danas-sutra temperature i višegodišnji prosjeci za područje? Ponovo znaš li što je kima? .. ne postoji usa-eu klima, ne posotji Zemaljska klima, postoji suha, polarna, umjerena, i uvjek je stvar konkretnog područja-regije-mjesta .. tj globalna klima je oximoronizam dok je prosječna temperatura samo to, prosjek i ovisi o mjernom mjestu pri čemu polovica planete nije uključena u mjerenja pa podatka nema.. što će reć, znanstveno su to ograničeni-loši ulazni podatci s kojima ne možemo računati na kvalitetan rezultat-zaključak, tj uvjek to imati na umu da je to ograničeno.. tj i dalje možemo raditi prognozu za pojedinu konkretnu regiju, npr zanzibar ili čile.. eu, saharu.. i govoriti o tome da je temperatura viša ili niža od prosjeka za tu regiju-zonu-područje.. dok to s temperaturom drugog područja na planeti nema nikakve veze, tj ima kao prst u moru ili ona boca s porukom iz mexičkog zaljeva oalfu u nrveškom fjordu..

-moj komentar? .. prognoza za sutra, 29c? to je MOJE ili TVOJE? .. nije li to službeni dhmz podatak, činjenica? a govorimo o čemu, mjerenjima, činjenicama ili ...?

 

.. nedjelja, 28c, ponedjeljak 24c.. to je predviđanje dhmz-a koje oni temelje na mjernjima i dugogodišnjem praćenju klime za naše područje. Što kaže ta prognoza, da će danas-sutra temperatura rasti (i da je to globalno zatopljenje???) i da će u nedjelju početi pad.. pa je zahlađenje? .. ne, nego normalna temperatura za ovo godišnje doba, prosjek, ne extrem.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.9.2023 10:39 (ihush).
16 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Jelash13 kaže...

 Ne radim u državnom hidrometeorološkom zavodu, ali rekao bih da ako je memulica dobio obavijest o toplinskom valu da se to onda odnosilo na njegovo selo, a ne na toplinski val u Zambiji ili najjužnijem dijelu sudanske visoravni. Kod mene je trenutno 21 stupanj, ako je ovo što piše točno. Ja volim niže temperature, ali da ga jebeš, 21 celzijevac u zadnjem danu mjeseca kolovoza sigurno nije toplinski val. 

Inače za vašu informaciju, živim u gradu. To što vi ne možete istrpjeti malahnih 33°C u hladu bez klime ili skoro 50°C na suncu je samo znak da ste postali potpuno psihofizički zakržjala ljudska jedinka. U budućnosti će se priroda/evolucija sama pobrinuti za sve takve slabe karike, tj. kao uvijek samo će najprilagođeniji opstati.

 

Mislim ekipa kako vi zamišljate ljeto? Ono upalite doma klime do ubera na 22°C, onda veselo istrčete na ulicu na 50°C, pa malo vozikanja u autu na 22°C, pa iskakanje iz auta oept na 50°C i utrčavanje klizećim startom u tržni centar koji je na ugodnih 22°C!?

 

Onda po cijele dane kmečite kako vam je loše, Zemlja se kuha, more vrije i Sunce jače grije, nego prije.

Mislite da je to normalno i prirodno ponašanje? Kako vam organizam podnosi takve svakodnevne šokove i samoubojstva iz zasjede? Jel vam srce preskače? Kako tlak?

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec

Pa niti jedno selo nije statistički bitnije od drugog :S I kakve koristi ima onda spominjati jedno selo u globalnoj klimi? Čemu? Da se dokaže kako selo odstupa od prosjeka?! Kakve koristi od toga. To uopće nije tema. Braniš neobranjivo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.9.2023 14:22 (Gallu).
6 godina
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
@ihush ovaj puta si me dobro nasmijao.

Evo ovako, koji je naziv ove teme (... u srpnju)!
I neki od vas u komentarima pišu lokalnu prognozu za KRAJ mjeseca kolovoza.

Stoga i ti si napisao lokalnu prognozu za tvoje mjesto boravka. Iz razloga zato što je zahladilo i odgovara tvom mišljenju o "globalnom zatopljenju" i referiraš se na činjenicu da neke novine pišu gluposti i pretjeruju da svako toplije razdoblje nazivaju toplinski val. To ne osporavam da si u pravu. Ali ne možemo zbog tih jadnih novinarčića i njihovog pretjerivanja zaključiti da se laže o svemu u novinama što se tiče klima i klimatskih promjena. Također time zaključiti da ne postoje toplinski valovi je glupost. Evo prošli tjedan je bilo strašno u Slavoniji.

Ali za jedno si u pravu za naziv klima da je pogrešan u mom komentaru, ali kako napisati drugačije, ne sjeti se čovjek neke zamjenice koja mijenja tu riječ. Dobro napisao si mi to, hvala. No koliko je to sad bitno za ovu temu. Znaš što sam htio reći i sigurno nisi trebao pisati suvislih 150 riječi radi te jedne moje riječi.

I onda opet mutiš i pišeš da je uobičajena temperatura za mjesec kolovoz. A prije samo četiri dana završio toplinski val, koji je trajao sigurno osam dana.

Prošli vikend temp. 40 što apsolutno nije normalana temp. za kraj kolovoza.
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Ne postoji ti drugi naziv. Svi mi to zovemo klima u razgovoru. Točan naziv je globalni klimatski sustav. Ali svi baš svi to u razgovoru nazivaju klima. Tako isto i klimatske promjene. Odnosi se na globalni klimatski sustav iako nije eksplicitno spomenut u tom nazivu.
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.9.2023 8:15 (Gallu).
11 mjeseci
protjeran
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
memulica kaže...
Jelash13 kaže...

 Ne radim u državnom hidrometeorološkom zavodu, ali rekao bih da ako je memulica dobio obavijest o toplinskom valu da se to onda odnosilo na njegovo selo, a ne na toplinski val u Zambiji ili najjužnijem dijelu sudanske visoravni. Kod mene je trenutno 21 stupanj, ako je ovo što piše točno. Ja volim niže temperature, ali da ga jebeš, 21 celzijevac u zadnjem danu mjeseca kolovoza sigurno nije toplinski val. 

Inače za vašu informaciju, živim u gradu. To što vi ne možete istrpjeti malahnih 33°C u hladu bez klime ili skoro 50°C na suncu je samo znak da ste postali potpuno psihofizički zakržjala ljudska jedinka. U budućnosti će se priroda/evolucija sama pobrinuti za sve takve slabe karike, tj. kao uvijek samo će najprilagođeniji opstati.

 

Mislim ekipa kako vi zamišljate ljeto? Ono upalite doma klime do ubera na 22°C, onda veselo istrčete na ulicu na 50°C, pa malo vozikanja u autu na 22°C, pa iskakanje iz auta oept na 50°C i utrčavanje klizećim startom u tržni centar koji je na ugodnih 22°C!?

 

Onda po cijele dane kmečite kako vam je loše, Zemlja se kuha, more vrije i Sunce jače grije, nego prije.

Mislite da je to normalno i prirodno ponašanje? Kako vam organizam podnosi takve svakodnevne šokove i samoubojstva iz zasjede? Jel vam srce preskače? Kako tlak?

 Priroda / Bog / svemir / štogod nije svakog čovjeka stvorio jednako. Ja sam imao tu nesreću što nisam rođen u hladnijem podneblju, jer da se mene pita, nikada ne bi bila temp viša od 24 stupnjeva. Uvijek se lakše ugrijati nego ohladiti. Možda ti živiš tamo gdje nema vlage? 

 

Inače, kad si već ovako pasivno agresivan, i očito ne shvaćaš da je moj komentar o selu bio samo odgovor drugom čovjeku koji svima govori da su na selu (ovdje sam niti 3 mjeseca i to je dovoljno da upamtim neke ljude) da ti kažem da radim na benzinskoj a auta nemam, niti imam klimu tu na poslu, tako da ne iskačem iz 22 na 50 i vice versa, nikad nisam radio u klimatiziranom objektu, doma palim klimu onda kad je zbilja potrebno, i za razliku od nekih nemam običaj uletiti u trgovinu i stati pred otvoren hladnjak dok biram koje ću piće uzeti. Zato i nisam bio prehlađen godinama.

To ako ti možeš podnijeti 50 stupnjeva a ja ne ne znači da si fizički otporniji od mene i, po svojim riječima, superiorniji. To mi samo govori da se na 11-12 stupnjeva smrzavaš.

16 godina
offline
Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec ika

Usput rođen sam i živim u klimi koja djeluje na području oko 40. paralele na obje polutke. Dakle suha i vruća ljeta sa blagim i kišnim zimama. I sad vi meni ovdje pričate bajke o nekakvoj vrelini i kuhanju, a davno nije bilo ovako kišnog i hladnijeg ljeta.

 

Dobar dio života sam proveo na snijegu i temperaturama preko -20°C , pa mi ni te bajke ne možeš prodavati.

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
0 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Baš me zanima gdje su nestale te zime sa snijegom i temperaturama od -20
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2023 22:14 (Gallu).
15 godina
online
Re: Protekli srpanj potvrđen kao najtopliji mjesec
Gallu kaže...
Baš me zanima gdje su nestale te zime sa snijegom i temperaturama od -20

 -nigdje.. no promašio si temu, naslov je? ili kako idu nazivi mjeseca i godišnja doba? tj zima nema veze s ljetom i srpnjom, dok je tema (naslov..)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice