Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta zaključana tema

poruka: 143
|
čitano: 16.769
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta".
8 godina
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

Što znači "raditi za tuđu djecu", tj. plaćati porez za njihovo školovanje? Odakle vam dolazi mirovina, ako ne od "tuđe djece"? I gdje je tu pravda, vama je netko dao život, za vas se mučio i patio, a vi se ne želite mučiti ni patiti ni za koga? Ta čovjek je društveno biće, jedinka može opstati jedino u užoj ili široj društvenoj zajednici. Meni je sve to neprirodno. Ljubav prema nekome podrazumijeva i želju da s njime imaš djecu. Roditeljstvo je normalna komponenta spolnog nagona, mislim spolnog nagona psihički zdrave i emotivno zrele ljudske jedinke. No problem je što je sve manje emotivno zrelih ljudi među odraslima. Život se shvaća kao dućan pun prekrasnih igračka ili kao turističko putovanje, pa se onda ronza ako nije sve onako kako u "prospektu" piše. No problem je što se danas sve doživljava kao stvar, kao (dječja) igračka. Živiš s nekim dok ti ne dojadi, pa ga odbaciš kao što dijete odbacuje staru lutku (Neću se više s njome igrati!). Djeca pak služe za zabavu roditeljima - ako nemaju nešto bolje. Možete vi vjerovati u Boga ili ne vjerovati, ali kad biste primilli kršćansku etiku bilo bi vam puno ljepše na ovome svijetu (bez obzira na moguće postojanje onoga drugoga). 

 
14 5 hvala 6
13 godina
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

Samo ću jednu stvar reći djeca su blago i tek kad dobiješ djecu onda to shvatiš.

Prije to ne razumiješ jel su ti druge stvari na pameti, ali kad dođu djeca onda je tek tvoj život ispunjen. 

Zajebite mačke i pse to je samo zamjena za pravu stvar= djecu.

Moj PC  
12 0 hvala 3
10 godina
online
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
danen kaže...

Što znači "raditi za tuđu djecu", tj. plaćati porez za njihovo školovanje? Odakle vam dolazi mirovina, ako ne od "tuđe djece"? I gdje je tu pravda, vama je netko dao život, za vas se mučio i patio, a vi se ne želite mučiti ni patiti ni za koga? Ta čovjek je društveno biće, jedinka može opstati jedino u užoj ili široj društvenoj zajednici. Meni je sve to neprirodno. Ljubav prema nekome podrazumijeva i želju da s njime imaš djecu. Roditeljstvo je normalna komponenta spolnog nagona, mislim spolnog nagona psihički zdrave i emotivno zrele ljudske jedinke. No problem je što je sve manje emotivno zrelih ljudi među odraslima. Život se shvaća kao dućan pun prekrasnih igračka ili kao turističko putovanje, pa se onda ronza ako nije sve onako kako u "prospektu" piše. No problem je što se danas sve doživljava kao stvar, kao (dječja) igračka. Živiš s nekim dok ti ne dojadi, pa ga odbaciš kao što dijete odbacuje staru lutku (Neću se više s njome igrati!). Djeca pak služe za zabavu roditeljima - ako nemaju nešto bolje. Možete vi vjerovati u Boga ili ne vjerovati, ali kad biste primilli kršćansku etiku bilo bi vam puno ljepše na ovome svijetu (bez obzira na moguće postojanje onoga drugoga). 

 Koliko djece imate?

Nadglednik dina
12 godina
online
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
IMHO previše "brinete" i rimsko carstvo je propalo, a vidi vraga još nas ima. Nekako sumnjam da je pred čovječanstvom posljednji filter.
2 godine
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

...

 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
danen kaže...

Što znači "raditi za tuđu djecu", tj. plaćati porez za njihovo školovanje? Odakle vam dolazi mirovina, ako ne od "tuđe djece"? I gdje je tu pravda, vama je netko dao život, za vas se mučio i patio, a vi se ne želite mučiti ni patiti ni za koga? Ta čovjek je društveno biće, jedinka može opstati jedino u užoj ili široj društvenoj zajednici. Meni je sve to neprirodno. Ljubav prema nekome podrazumijeva i želju da s njime imaš djecu. Roditeljstvo je normalna komponenta spolnog nagona, mislim spolnog nagona psihički zdrave i emotivno zrele ljudske jedinke. No problem je što je sve manje emotivno zrelih ljudi među odraslima. Život se shvaća kao dućan pun prekrasnih igračka ili kao turističko putovanje, pa se onda ronza ako nije sve onako kako u "prospektu" piše. No problem je što se danas sve doživljava kao stvar, kao (dječja) igračka. Živiš s nekim dok ti ne dojadi, pa ga odbaciš kao što dijete odbacuje staru lutku (Neću se više s njome igrati!). Djeca pak služe za zabavu roditeljima - ako nemaju nešto bolje. Možete vi vjerovati u Boga ili ne vjerovati, ali kad biste primilli kršćansku etiku bilo bi vam puno ljepše na ovome svijetu (bez obzira na moguće postojanje onoga drugoga). 

 Od one koje odu Iz HR a plaćao si njihov rast od prvog do zadnjeg dana sigurno ne dolazi mirovina. Mi koji smo dobili život porodiljna naknada je bila minimalac 12 mjeseci, pa žena na posao. barem su toliko doboili moji roditelji kad sam ja rođen i toliko sma dobio ja kad je moje dijete rođeno.

Čovjek je u društvu brojka i resurs, to pokazuje odnos prema stacima koji sa 40% mirovine od prosjeka plaće nemaju 1000 eura za dom, pa doma pune pelene i čekaju da li će im netko promjeniti...a ak dobe mjesto u domu umiru opd sepse i dekubiutusa, jer su društveno postali teret a ne društveno "biće"

Meni je to neprirodno.

16 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
wyks kaže...
BDS kaže...

wyks di si mi wikše..moram ti reći ružno si nam izvrijeđao profesora, je l' stvarno tako jako boli?

 Iz ćigovih si ti kuća?

 

Ili kako bi reko moj kolega: di se tvoji pokapaju?

 Dobro kažeš nije tebe briga ni za koga. Jer tebe ne zanimaju žene, samohrane majke i sirotinja ti ih samo vješto koristiš kako bi isforsirao agendu slobode i prava i progurao svoju agendu, agendu prava homoseksualaca nazivajući sve ostale seksistima, mrziteljima kitova, velebitske degenije i naravno neizostavno homofobima.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.3.2024 10:41 (BDS).
10 godina
online
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
BDS kaže...

 

Dobro kažeš nije tebe briga za nikoga. Jer tebe ne zanimaju žene, samohrane majke i sirotinja ti ih samo vješto koristiš kako bi isforsirao agendu slobode i prava i progurao svoju agendu, agendu prava homoseksualaca nazivajući sve ostale seksistima, mrziteljima kitova, velebitske degenije i naravno neizsotavno homofobima.

 Agenda slobode i prava? Ako ti smetaju slobode i prava imaš divne zemlje gdje se možeš preseliti, a da toga nema. Od bliskog istoka do sjeverne koreje. Tamo su vrlo kvalitetno rješili taj problem, tako dobro da nećeš moći ni po bug.hr-u pisati. Raj na zemlji.

 

Koji gluposti čovjek može ovdje pročitati.

Nadglednik dina
2 godine
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

..

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

Cini mi se da na ovoj temi muskarci raspravljaju o tome sto zene trebaju raditi? Zasto 

 
11 2 hvala 1
14 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
konjRR kaže...

Cini mi se da na ovoj temi muskarci raspravljaju o tome sto zene trebaju raditi? Zasto 

 I kako sa tuđim qurcem po koprivi mlatiti :D

10 godina
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

Ala ste se ovdje nalupetali, jel vama velikim analitičarima koji spominjete razloge kao ganjanje karijere, modu, utjecaj društva itd palo na pamet da žene u današnje vrijeme nemaju troje ili više djece zato što NE ŽELE?!

Zbilja mislite da su vaše prabake/bake/majke imale hrpetinu djece zato što su željele imati toliko djece? Ne, nisu. Imale su ih zato što nisu znale drugačije. Nitko ih nije naučio da postoji kontracepcija, nitko im nije rekao da imaju pravo odlučiti o tome koliko djece će imati. Mislite da su sve žene bile presretne kad su imale 5+ klinaca? Gotovo nitko od tadašnjih ljudi nije planirao koliko će imati potomaka. Živjeli su svoje živote, pa koliko ih se primilo toliko su ih imali. 

 

Danas žene znaju da imaju izbor. Imaju pravo odlučiti koliko će djece imati, znaju se zaštititi i znaju kad su spremne biti roditelj. Sve ove budalaštine ovdje o tome kako nemaju djece jer žive u vrijeme kad djeca nisu popularna su upravo to, budalaštine. Nisu djeca modni detalj pa da će odlučiti "ah mogli bi imati troje jer onaj influencer ima troje". Imaju ih točno onliko koliko žele imati. I ne, broj onih koje nemaju više djece zbog uvjeta života nije toliko velik kao što mislite. U suprotnom bi projekti kao roditelj odgajatelj i slični radili baby boom samo tako. Masa država ima izvrsne programe za poticanje rasta stanovništva pa nemaju baš nekog uspjeha po tom pitanju.

 

Tako da jedini način kojim možete natjerati žene da imaju ponovno više djece je taj da ih prestanete školovati kompletno i zatvorite u kuće da opet žive kao prije 100 godina. Do toga će i dalje žene imati onoliko djece koliko one i njihov partner žele. A ne onoliko koliko bi društvo htjelo ili koliko bi nekoj državi pasalo.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.3.2024 10:57 (ddarknessfairyy).
 
19 3 hvala 3
10 godina
online
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
forumaš kaže...

 I kako sa tuđim qurcem po koprivi mlatiti :D

 Kažu liberalna agenda je jer su žene slobodne, što god to značilo.

 

Eto ja kažem da je INCEL agenda da se ženama oduzmu prava kako bi se oni mogli napokon pariti.

 

Vjerojatno nisam ni daleko od istine.

Nadglednik dina
16 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
Entry Point kaže...
BDS kaže...

 

Dobro kažeš nije tebe briga za nikoga. Jer tebe ne zanimaju žene, samohrane majke i sirotinja ti ih samo vješto koristiš kako bi isforsirao agendu slobode i prava i progurao svoju agendu, agendu prava homoseksualaca nazivajući sve ostale seksistima, mrziteljima kitova, velebitske degenije i naravno neizsotavno homofobima.

 Agenda slobode i prava? Ako ti smetaju slobode i prava imaš divne zemlje gdje se možeš preseliti, a da toga nema. Od bliskog istoka do sjeverne koreje. Tamo su vrlo kvalitetno rješili taj problem, tako dobro da nećeš moći ni po bug.hr-u pisati. Raj na zemlji.

 

Koji gluposti čovjek može ovdje pročitati.

 

da, agendu slobode i prava. Danas je svatko slobodan za sve i svašta i isto tako svi su u pravu. Pa je l' to normalno?

 

Ti sad vidiš kažeš da ja nisam u pravu i uskraćuješ moje pravo da mislim što želim. 
Ili ti misliš da si ti ipak u pravu? 
Ili smo po pravima "slobode i prava" obojica u pravu?
Ili ovo što ja pišem oko "prava i sloboda" ne ide baš tako? 
I kako ćemo sada dalje nas dva?

6 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
Savjetujem našem budućem premijeru, ako želi baby boom od 200.000 djece godišnje, za samo svoga četvorogodišnjeg mandata, da podijeli 200.000 praznih stanova u Hr i zagarantira tim ljudima 1000€ netto plaće po članu obitelji, pa kako raste obitelj, raste i netto , uz uvjet da imaju četvoro djece, na kraju njegovog mandata, ako i on uspije izgurati. Kladim se da bi bilo više od 250.000 dobrovoljaca, naravno mogu se javiti i parovi koji već imaju djecu. Ako ne ide, godinu dana pokušavaš, pa te mijenja drugi par. Svaka potpora omogućena i besplatna. Ako slučajno imaš pet komada, sve besplatno i još ti predsjednik pokloni mjesec dana odmora na Brijunima. Naravno to je infrastrukturno nemoguće za Švicu, a kamoli za Prijovićstan. Za naš mentalitet i sada nas je previše. Kapitalizam balansira, a subsaharska Afrika je puna, mi smo nebitni za sada, a možda i za poslije.
najdix
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit

Ak se to izglasa ja odo na trajno bolovanje :D

8 godina
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

Entri Point. Evo odgovora na pitanje "Koliko djece imate?". Imam dvoje djece. Sina sam dobio u 24., a kćer u 29. godini života. Moja je žena bila dvije godine mlađa od mene. Oboje smo završili u roku fakultet, a ja sam još uspio napraviti doktorat u 33. godini života, unatoč "dvoje djece na grbači". I moja su djeca rano postali roditelji, sin za 27, a kći sa 29. godina. Sve se može kad se hoće. I što mi sad fali? Uživam u svojoj djeci i unučadi, a ako zatreba mogu mi - kao odrasli i situirani ljudi - pomoći u bolesti. A što da je drugačije? Svi su mi u obitelji pomrli, ostao sam i udovac... Vukao bih se po birtijama, lokao, pio i pričao gluposti. Čovjek treba raditi za svoju starost, a to znači i stvoriti svoju obitelj. 

 
13 1 hvala 7
14 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
danen kaže...

Entri Point. Evo odgovora na pitanje "Koliko djece imate?". Imam dvoje djece. Sina sam dobio u 24., a kćer u 29. godini života. Moja je žena bila dvije godine mlađa od mene. Oboje smo završili u roku fakultet, a ja sam još uspio napraviti doktorat u 33. godini života, unatoč "dvoje djece na grbači". I moja su djeca rano postali roditelji, sin za 27, a kći sa 29. godina. Sve se može kad se hoće. I što mi sad fali? Uživam u svojoj djeci i unučadi, a ako zatreba mogu mi - kao odrasli i situirani ljudi - pomoći u bolesti. A što da je drugačije? Svi su mi u obitelji pomrli, ostao sam i udovac... Vukao bih se po birtijama, lokao, pio i pričao gluposti. Čovjek treba raditi za svoju starost, a to znači i stvoriti svoju obitelj. 

 I sve to bez deset godina dobro plaćenog porodiljnog dopusta? Kako to?

12 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
Entry Point kaže...

Ajmo prvo ovako. Molim sve koji bi žene u kaveze i da samo rađaju, da napišu koliko djece imaju. A ako nemaju više od 2 neka onda počnu raditi na tome da imaju minimalno 3, idealno bi bilo 5.

 

Hvala!

 

p.s. Kladim se da 90% vas tu "slobodne žene su zlo, patrijahat je rješenje" pronatalitetnih gurua nema ni jedno dijete.

 Imali bi oni pet komada ali kad bi bio neki zakon koji bi ih na to natjerao. Ovako po slobodnom izboru radije žive liberalno s 0-2 komada ali se bore da netko drugi ima pet. Ako nema krivi su filmovi, glazba, igrice i abortus, sebe uvijek nekako izumu iz računice.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.3.2024 11:57 (ante_etna).
16 godina
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

Jedan od glavnih problema je da bi svi uživali neka svoja prava i i slobode, a nitko ne bi prihvatio nikakvu obavezu ni odgovornost. 
Lako se zanijeti idejama hedonizma i sebičnosti. Žene u zapadnom svijetu imaju jednaka, ako ne i veća prava od muškaraca. Ako se 

poneki white knight ne slaže s ovom tvrdnjom, neka mi da primjer. Ja svakako mogu navesti specijalna ženska prava kao kontra argument.
Mit o manjoj plaći žena nastao je upravo zbog efekta sarme. Statistička analiza je namjerno napravljena da rezultat ispadne kakav već ispada.

Kod nas imamo primjere "feminiziranih" profesija gdje žene "vladaju"... tipa: školstvo, sudstvo, zdravstvo, socijala... pa ne vidim da je ondje išta manji nered.
Tako da se može zaključiti da su hrvatske žene podjednako (ne)sposobne kao i hrvatski muškarci.

 

Ne negiram problem neravnopravnosti, uistinu, van zapadnog svijeta postoje brojni problemi s neravnopravnosti, pa ne vidim da se itko time nešto posebno bavi.

Inače, meni je žalosno gledati ovu našu površinom malenu i bijednu državicu s brojem stanovnika usporedivog broju stanovnika bilo kojeg srednjeg-većeg zapadnog grada,

a da se ne možemo organizirati da nam svima bude bolje. Stalno nasjedamo na nekakve sulude ideološke podjele i rodne ratove. No 'ajd, bar smo prevazišli partizane i ustaše konačno.

 

Zašto je tako teško prihvatiti da smo različiti, a opet jednako vrijedni?  

Umjesto da se bavimo bedastoćama, zašto se ne bi posvetili izvrsnosti i cjeloživotnom obrazovanju? Tu ne mislim na filozofska woke sranja već na konkretna znanja i vještine.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.3.2024 12:08 (Aldo).
Moj PC  
4 4 hvala 1
9 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
BDS kaže...
Entry Point kaže...
BDS kaže...

 

Dobro kažeš nije tebe briga za nikoga. Jer tebe ne zanimaju žene, samohrane majke i sirotinja ti ih samo vješto koristiš kako bi isforsirao agendu slobode i prava i progurao svoju agendu, agendu prava homoseksualaca nazivajući sve ostale seksistima, mrziteljima kitova, velebitske degenije i naravno neizsotavno homofobima.

 Agenda slobode i prava? Ako ti smetaju slobode i prava imaš divne zemlje gdje se možeš preseliti, a da toga nema. Od bliskog istoka do sjeverne koreje. Tamo su vrlo kvalitetno rješili taj problem, tako dobro da nećeš moći ni po bug.hr-u pisati. Raj na zemlji.

 

Koji gluposti čovjek može ovdje pročitati.

 

da, agendu slobode i prava. Danas je svatko slobodan za sve i svašta i isto tako svi su u pravu. Pa je l' to normalno?

 

 

Da, to je najnormalnije moguće. Ljudi trebaju biti što slobodniji da biraju, i žene i muškarci. Svatko ima pravo na svoj izbor kako god to završilo. Naravno koristeći onu staru "tvoje pravo prestaje gdje završava tvoja šaka, a počinje nos drugog čovjeka" 

 

Zašto bi netko imao djece, ako to ne želi? A danas hrpetina ljudi ne želi imati djecu, pa kakve god novce im davali. Također hrpetina parova ima jedno dijete i ne pada im na pamet imati drugo ili više. 

 

Svatko ima pravo donositi svoje osobne odluke, pa makar bile i krive. Znam muške koji cijeli život donose užasne odluke, rade ispodprosječan posao, imaju 45 godina i svaki dan su na šanku u lokalnom bircu. I sad su žene krive što se neće udati za njega i rađati mu djecu?

 

Država je tu da ljude potakne financijski i drugim pogodnostima na ponašanja koja su u tom trenutku produktivna za čitavu zajednicu, a ne da zapovjeda kako da tko živi.

 

Inače osobno imam troje djece, ako tko pita.

 

 

8 godina
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

Da odgovorim i forumašu. Evo kako se može podizati djecu u "nemogućim" uvjetima. Ni ja ni supruga nismo imali posla, no prihvatili smo se - više ja nego ona - privatnih instrukcija. Nije mi bilo teško imati i 2x4 sata indstrukcija dnevno, nije mi bilo teško raditi (to i druge poslove) i subotom i nedljeljom. Sa 30 godina prvi put sam imao slobodnu nedljelju, a da 32 slobodan vikend (subotu i nedjelju). I kad sam se zaposlio (postiplomska stipendija, nije bila doboljno ni za samca) još sam uvijek imao tjedno 20 sati instrukcija, što odgovara punoj nastavničkoj satnici. Prvi auto smo kupili u mojoj 35. godini života. Na kraju ne mogu ne spomenuti moje i njezine roditelje koji su nam znali pomoći, no strogo u granicama svojih (skromnih) mogućnosti. Radio sam, kažem, mnoge poslove da bih uzdržao obitelj, a svugdje sam nailazio na poštovanje: jer jedno je kad čovjek radi za svoju djecu, a drugo za svoj provod. Zaključak: svatko može naći opravdanje zašto nema djecu, ali pravi je uzrok u tome što ih ne voli. Jer ako nekog voliš, onda se možeš za njega i žrtvovati. Bez spemnosti za žrtvu nema ljubavi. 

 
12 0 hvala 5
14 godina
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

Cini mi se nekako veoma "kapitalisticko" orijentirarana tema kada se najcesce spominju novci i placanje ljudima da imaju djecu. Stvarno mislite da je to onaj najbitniji problem? Do novca je a ne do drustvene organizacije? 

Mislim da sami novci ne dolaze ni u top 5 razloga. Mozda ni top 10.

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
danen kaže...

Da odgovorim i forumašu. Evo kako se može podizati djecu u "nemogućim" uvjetima. Ni ja ni supruga nismo imali posla, no prihvatili smo se - više ja nego ona - privatnih instrukcija. Nije mi bilo teško imati i 2x4 sata indstrukcija dnevno, nije mi bilo teško raditi (to i druge poslove) i subotom i nedljeljom. Sa 30 godina prvi put sam imao slobodnu nedljelju, a da 32 slobodan vikend (subotu i nedjelju). I kad sam se zaposlio (postiplomska stipendija, nije bila doboljno ni za samca) još sam uvijek imao tjedno 20 sati instrukcija, što odgovara punoj nastavničkoj satnici. Prvi auto smo kupili u mojoj 35. godini života. Na kraju ne mogu ne spomenuti moje i njezine roditelje koji su nam znali pomoći, no strogo u granicama svojih (skromnih) mogućnosti. Radio sam, kažem, mnoge poslove da bih uzdržao obitelj, a svugdje sam nailazio na poštovanje: jer jedno je kad čovjek radi za svoju djecu, a drugo za svoj provod. Zaključak: svatko može naći opravdanje zašto nema djecu, ali pravi je uzrok u tome što ih ne voli. Jer ako nekog voliš, onda se možeš za njega i žrtvovati. Bez spemnosti za žrtvu nema ljubavi. 

 Znaci niste imali posla ali ste imali posla i to placenog preko glave? 

Kako voljeti nekoga tko jos ne postoji?

 

p.s. Molim da procitate postove prije nego objavite. hvala

14 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
danen kaže...

Da odgovorim i forumašu. Evo kako se može podizati djecu u "nemogućim" uvjetima. Ni ja ni supruga nismo imali posla, no prihvatili smo se - više ja nego ona - privatnih instrukcija. Nije mi bilo teško imati i 2x4 sata indstrukcija dnevno, nije mi bilo teško raditi (to i druge poslove) i subotom i nedljeljom. Sa 30 godina prvi put sam imao slobodnu nedljelju, a da 32 slobodan vikend (subotu i nedjelju). I kad sam se zaposlio (postiplomska stipendija, nije bila doboljno ni za samca) još sam uvijek imao tjedno 20 sati instrukcija, što odgovara punoj nastavničkoj satnici. Prvi auto smo kupili u mojoj 35. godini života. Na kraju ne mogu ne spomenuti moje i njezine roditelje koji su nam znali pomoći, no strogo u granicama svojih (skromnih) mogućnosti. Radio sam, kažem, mnoge poslove da bih uzdržao obitelj, a svugdje sam nailazio na poštovanje: jer jedno je kad čovjek radi za svoju djecu, a drugo za svoj provod. Zaključak: svatko može naći opravdanje zašto nema djecu, ali pravi je uzrok u tome što ih ne voli. Jer ako nekog voliš, onda se možeš za njega i žrtvovati. Bez spemnosti za žrtvu nema ljubavi. 

 Pa da, radio si za svoju obitelj i nisi čekao deset godišnje poticaje da bi jedan od roditelja mogao biti profi roditelj i da mu zajednica financira njegovu obitelj ..pa da nakon završenog školovanja djeca kažu hvala i doviđenja, vidimo de kad zaradim za penziju u nekoj drugoj državi i to možda .

Ovo društvo bi koristilo kapitalizam tamo gdje njemu paše i nametalo socijalizam tamo gdje može uzeti drugima.

 

8 godina
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

konjRR. Kako voliti nekog tko i ne postoji? Dobro pitanje. Vidite, sa svakom djevojkom koju sam istinski volio želio sam imati dijete, istina in abstracto. Želja da s onim kojeg voliš imaš dijete je prirodna, ona je normalna komponenta zrelog spolnog nagona. Ovdje treba naglasiti riječ "zrelog" jer mnogi ljudi ulaze  u brak i općenito u spolne odnose nezrelo. Dugo bi mi trebalo da objasnim što znači biti emotivno zreo za brak, no možda je najvažnije reći da zrelost za brak podrazumijeva poštovanje, odgovornost, razumijevanje, toleranciju i upornost (spremnost za žrtvu). Ako se pak brak smatra  nekom vrstom zabave, onda će tome brzo doći kraj. 

 
10 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
danen kaže...

 Možete vi vjerovati u Boga ili ne vjerovati, ali kad biste primilli kršćansku etiku bilo bi vam puno ljepše na ovome svijetu (bez obzira na moguće postojanje onoga drugoga). 

Što je to kršćanska etika? Potječe li ona iz te tradicije progona neistomišljenika? Davanja instrukcija kako s robovima?

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.3.2024 13:19 (love2ml86).
16 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
konjRR kaže...

 

Mislim da sami novci ne dolaze ni u top 5 razloga. Mozda ni top 10.

Itekako dolaze. Ne znam koliko djece imaš, ali količina novca koja ti je potrebna za normalan život djece je ogromna.

I to za osnove (stanovanje, kvalitetna hrana, aktivnosti itd.), o dodatnim stvarima (putovanja, društvo, izlasci, dodatna školovanja itd.) da ne govorim.

14 godina
offline
Re: Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa natalit
danen kaže...

konjRR. Kako voliti nekog tko i ne postoji? Dobro pitanje. Vidite, sa svakom djevojkom koju sam istinski volio želio sam imati dijete, istina in abstracto. Želja da s onim kojeg voliš imaš dijete je prirodna, ona je normalna komponenta zrelog spolnog nagona. Ovdje treba naglasiti riječ "zrelog" jer mnogi ljudi ulaze  u brak i općenito u spolne odnose nezrelo. Dugo bi mi trebalo da objasnim što znači biti emotivno zreo za brak, no možda je najvažnije reći da zrelost za brak podrazumijeva poštovanje, odgovornost, razumijevanje, toleranciju i upornost (spremnost za žrtvu). Ako se pak brak smatra  nekom vrstom zabave, onda će tome brzo doći kraj. 

 Samo napominjem da bi se trebali jasnije i nedvosmislenije izrazavati u svrhu zdravijeg tijeka rasprave. Unaprijed hvala.

Old Iggy kaže...
konjRR kaže...

 

Mislim da sami novci ne dolaze ni u top 5 razloga. Mozda ni top 10.

Itekako dolaze. Ne znam koliko djece imaš, ali količina novca koja ti je potrebna za normalan život djece je ogromna.

I to za osnove (stanovanje, kvalitetna hrana, aktivnosti itd.), o dodatnim stvarima (putovanja, društvo, izlasci, dodatna školovanja itd.) da ne govorim.

 Mozda tebi, pojedincu. Prestani gledati po sebi i sto je to normalan zivot po sebi. 

Jer stvarnost ti stvarno jako dobro pobija sto tvrdis. Dovoljno je i najbanalnije pogledati statistike. Najcesce sto bogatija zemlja sa boljim standardom zivljenja to natalitet manji. 

 

p.s. i da jasno mi je da "correlation does not mean causation" ali ipak "ja mislim" ili "ja tvrdim" je jos slabiji argument

8 godina
offline
Čovječanstvo čeka dramatičan pad stopa nataliteta

Imanje djece nije pitanje standarda nego pitanje vrijednosti. Prihvaćamo li mi njih ili ne? U potrošačkom društvu djeca, brak, obitelj stoje vrlo nisko na ljestvici vrijedsnosti, najvažnije je ugoditi samom seb, tj. što više trošiti, što više kupovati. No to ne donosi sreću, nego samo bijeg od besmisla života. Eto, to uči kršćanstvo: smisao života je u ljubavi. Hedonizam je lažni humanizam. 

 
9 2 hvala 6
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice