Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjive, o

poruka: 51
|
čitano: 14.574
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjive, o".
11 godina
online
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
dax-lax kaže...
Galaxy s5 je još u počecima Ip rejtinga na mobitelima bio ip67 a dao se skinut poklopac i batka. Sigurno ima načina i tehnike da se to omogući i na današnjim telefonima uz još višu zaštitu. Ma joj, sve je danas moguće ak se mora. Dok se ne mora, razvoj je skup.

 i još je s5 imao gumeni poklopac na utoru za punjenje, a već malo kasnije s5 mini nije imao nikakve gumene poklopce, a ostao mu je ip67 certifikat

imao sam taj s5 mini dobrih 4-5 godina, imao je odozada plastični poklopac i unutar njega tanku gumenu brtvu koja je osiguravala nepropusnost

odličan mob za svoje vrijeme

5 godina
offline
Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjive, o

Ta prica o izmjenjivoj bateriji je glupa. Ko će mijenjati bateriju na dnevnoj bazi. Po meni samo treba omogućiti kupovinu originalne bateriju i svaki servis za male pare je promijeni.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
Support za uredaje debelo prije otkaze nego sama baterija.
15 godina
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv

OK. Da, nakon prospavane noći čitam tekst i dozvoljavam i takvu interpretaciju. Sandro je na .debugu pa mu ovo nije stilski čitak uradak.


Išao sam po detalje, jer u teksut je lijepo definirana LMT Baterija, sada sam naučio kuda spadaju mobitel-baterije.


Portable Batteries 
The SBR (“Sustainable Batteries Regulation” or “SBR”) defines portable batteries as any battery that is sealed, weighs below or equal to 5 kg, is not designed specifically for industrial uses, and is not an electric vehicle, LMT or SLI battery. 

 

Čitam tako i dalje kako postoji puno izuzetaka, čim se "portable battery" nalazi u uređaju koji bi se mogao smočiti, ona bi kao izuzetak mogla ispasti iz regulative. "Smočiti" je već i kap kiše. To dozvaljava da smartwatch (pranje ruku), slušalice (kiša/znoj), pa čak i mobiteli koji su IPx, mogu ući u izuzetak iz regulative.

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
picajzla0707 kaže...

 i još je s5 imao gumeni poklopac na utoru za punjenje, a već malo kasnije s5 mini nije imao nikakve gumene poklopce, a ostao mu je ip67 certifikat

imao sam taj s5 mini dobrih 4-5 godina, imao je odozada plastični poklopac i unutar njega tanku gumenu brtvu koja je osiguravala nepropusnost

odličan mob za svoje vrijeme

 I koliko često si skidao taj poklopac i stavljao novu bateriju?

Jednom ili nijednom? Čisto da vidimo svrhu toga.

 

Nikad mobitel s poklopcem neće biti čvrst kao današnji telefoni koji su sastavljeni posebnim ljepilima.

To će prije ili kasnije krenuti škripati i klaparati, jer točno to se događalo na tim starijim telefonima s poklopcem.

Eventualno da se napravi kao na LG G5 da se baterija izvlači, ali opet, sve je to nepotrebno.

10 godina
offline
Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjive, o

Pa baterije su i sad zamjenjive na većini mobitela tako da nemojte očekivati neku promjenu. Čak i apple prodaje kit da sami možete promjeniti bateriju. Jel jednostavno? Nije. Ali mogućnost postoji tako da ovo neće apsolutno ništa promjeniti. Neće doći do toga da imate plastične poklopce koje otvarate. Sve je u finesama i detaljima odredbe. Jedina promjena (dobra), što će baterije u mobitelima imati QR kod sa svim opisanim podacima.

Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjive, o

Ljudi, morate gledati siru sliku. Nije samo stvar da li cemo sutra moci skinuti poklopac, izvaditi staru i zamjeniti je s novom baterijom. Stvar je daleko veca od toga. Zato danas imamo pokret Right to repair koji se bori protiv ovoga.


Zar nije idiotizam kad ti Apple ogranicava popravak telefona vezanjem dijelova sa serijskim brojem? A jos veci kad i drugi krenu da prate po obicaju i kopiraju sta ne treba?


Ja sam tehnicki jako dobro potkovan, i nije mi problem stvarno zamjeniti nista ako mi zatreba, ili nekom drugom da to isto ucinim. Ali danas doci do OEM dijelova je jako jako tesko. 3rd party serviseri ne mogu doci do originalnih dijelova jer ovi kao sto su samsung apple i drugi zabranjuju ovima koji proizvode dijelove za njih da prodaju te dijelove bilo kome mimo njih.

Zato su danas ekrani, osim sto je oled tehnologija skupa sama po sebi, skupa zato sto i ne mozes lako doci do takvih ekrana, a vamo ovi manipulisu proizvodnjom.


I neko spomenu neke Appleove masine za popravak, ja bih sad trebao 3x vise novca baciti samo da bih zamjenio bateriju jednom u 3 godine? Oni upravo sa tim pobijaju ljudsku volju da sami sebi popravljaju svoje stvari. Poslije cijene baterije i cijene te masine za otvaranje iPhonea, logicno da te dodje jeftinije da odes u Appleov servis i zamjenis bateriju. Win win za Apple kako god okrenes.

A da ne pricam o njihovom apple repair programu ako neki 3rd party zeli da popravlja njihove uredjaje, kakve rigorozne uslove mora ispunjavati.


I nije samo sve vezano za poprave, pratite malo Louis Rossmana na Youtubeu. Nedavno je bio slucaj kako je Nikon zabranio Ebay seller da proda objektiv van USA.


Golem je ovaj problem, ma koliko ja kritikovao Europsku uniju, ali kod ovakvih poteza jednostavno im skidam kapu. Na kraju krajeva, zbog njih i imamo danas standardizovan usb port na telefonima i punjacima.

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
 
7 1 hvala 3
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
nkdz kaže...
Nije najveći problem ni tehnička izvedba same zamjene baterije. Najveći problem u čitavoj priči je što nezavisni servis ne može doći do kvalitetne OEM baterije koja će imati deklarirani kapacitet. Ovo sve što se prodaje na Aliju i eBayu su lažnjaci koji najčešće nemaju niti pola deklariranog kapaciteta.

 Kupio takav mućak od nekog Švabe putem Ebaya. Reklamirao, pričekao cca 14 dana (2015.), tip se nije javio, Ebay mi je vratio novac.

12 mjeseci
protjeran
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
Indestructible kaže...

Zar nije idiotizam kad ti Apple ogranicava popravak telefona vezanjem dijelova sa serijskim brojem? A jos veci kad i drugi krenu da prate po obicaju i kopiraju sta ne treba?

 Nije, barem meni.

Svaki proizvod treba servisirat u ovlastenom servisu.

Ne treba svatko imati pristup OEM dijelovima i opremi.

 

Ono gdje treba stiskati proizvođače je duljina jamstva.

Zašto se ne bi donijeo propis da sva elektronička oprema mora imati 5 godina garanciju?

I time si riješio sve moguće probleme i ne zanima te kako je proizvod složen i pristupačan, jednostavno će ga ovlašteni servis popraviti.

Smanjio si i elektronički otpad jer će ljudi dulje koristiti proizvod, a i proizvođač će ga morati napraviti da je dugotrajniji i izdržljiviji.

 

Ali, naravno da to birokrati nikad neće propisati jer se mora ići na ruku proizvođačima.

Zato se donose razni besmisleni zakoni koje proizvodač uvijek izigra i okrene u svoju korist.

11 godina
online
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
HR55 kaže...

 I koliko često si skidao taj poklopac i stavljao novu bateriju?

Jednom ili nijednom? Čisto da vidimo svrhu toga.

 

Nikad mobitel s poklopcem neće biti čvrst kao današnji telefoni koji su sastavljeni posebnim ljepilima.

To će prije ili kasnije krenuti škripati i klaparati, jer točno to se događalo na tim starijim telefonima s poklopcem.

Eventualno da se napravi kao na LG G5 da se baterija izvlači, ali opet, sve je to nepotrebno.

 iskreno, nisam često, iako sam imao rezervnu bateriju uvijek punu radi posla

otprilike nekoliko puta mjesečno, nekad i manje

 

itekako može biti čvrst, taj poklopac na s5 mini je bio toliko tanak da niti malo čvrstoća mobitela nije ovisila o njemu

a mob je bio iznimno čvrst, bez ikakvog škripanja i klaparanja i nakon pet godina, vjerojatno i radi gumene brtve u poklopcu

reći da u današnje vrijeme ne mogu napraviti čvrst mobitel s poklopcem koji se otvara je u najmanju ruku naivno

 

EDIT

evo, našao sam sliku na netu, čisto da vidiš kako to izgleda

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.6.2023 12:23 (picajzla0707).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
HR55 kaže...

Ali zato planiraš otvarat poklopac i mijenjat bateriju svako malo :facepalm:

 Ako pažljivo zalijepiš poklopac, onda se nemaš čega bojati. Imao sam jednog Sonyja koji je imao IP certifikat, novinari su mu radili svašta pri testiranju jer je bio deklariran kao nepropustan. Na poklopcu priključka za punjač imao je gumenu brtvu. Nakon 2 godine upotrebe, brtva se raspala. Bateriju sam sam mijenjao i pazio da sve dobro zatvorim. Nisam ga umakao u čašu vode, nije mi padao u more i sl. I dalje je normalno radio. Tako da me priče o vodonepropusnosti brinu najmanje od svega što se mobitelu može dogoditi. Uvijek će postojati i rugged mobiteli za posebne namjene, pa kome takvi trebaju, kupit će ih. I oni se daju fino servisirati.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
Posmatrač kaže...

Ta prica o izmjenjivoj bateriji je glupa. Ko će mijenjati bateriju na dnevnoj bazi. Po meni samo treba omogućiti kupovinu originalne bateriju i svaki servis za male pare je promijeni.

 Ima ljudi kojima treba izmjena baterija na dnevnoj bazi. Rezervnu imaju sa sobom (ali ne za smartphone). Ima nas raznih.

 

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
HR55 kaže...

Nikad mobitel s poklopcem neće biti čvrst kao današnji telefoni koji su sastavljeni posebnim ljepilima.

To će prije ili kasnije krenuti škripati i klaparati, jer točno to se događalo na tim starijim telefonima s poklopcem.

 

 Ma nikada se to nije dogodilo. Promijenio sam više telefona prije kupovine prvog smartphonea i niti na jednom se nije dogodilo to što ti opisuješ na mobitelima s poklopcem, a mijenjao sam im baterije i SIM kartice, jer je to tada bila najnormalnija stvar na svijetu.

11 godina
online
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
NetkoNegdje kaže...

 Ako pažljivo zalijepiš poklopac, onda se nemaš čega bojati. Imao sam jednog Sonyja koji je imao IP certifikat, novinari su mu radili svašta pri testiranju jer je bio deklariran kao nepropustan. Na poklopcu priključka za punjač imao je gumenu brtvu. Nakon 2 godine upotrebe, brtva se raspala.

 evo ti gore na mojem postu slikica od s5 mini

nema gumene brtve na priključku za punjač, jedina brtva je ona na stražnjem poklopcu, koja je dobro brtvila i nakon pet godina

taman pred kraj korištenja, nakon nekih pet godina i stotine otvaranja poklopca, pao mi je u more

došao sam doma, isprao ga pod pipom da ga sol ne zajebava i nastavio je raditi bez ikakvih problema

 

dakle, može se i bez posebnih brtvi i bez 'rugged' modela

uostalom, i sad imam pixel 6a koji nema nikakve brtve i ima ip certifikat

13 godina
offline
Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjive, o

Može se, barem u HR, za skoro sve brandove osim Jabuke, naručiti OEM dijelove. Samsung (skoro sve), Xiaomi (zasloni i baterije), Huawei (skoro sve).

Između ostalog, samsungparts ti proda kaj god hoćeš od dijelova.

 

Za ovo vezanje dijelova serijskim brojem u t2 čipu se slažem. To me tako već živcira da razmišljam potpuno maknut apple iz servisiranja. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
NetkoNegdje kaže...
Posmatrač kaže...

Ta prica o izmjenjivoj bateriji je glupa. Ko će mijenjati bateriju na dnevnoj bazi. Po meni samo treba omogućiti kupovinu originalne bateriju i svaki servis za male pare je promijeni.

 Ima ljudi kojima treba izmjena baterija na dnevnoj bazi. Rezervnu imaju sa sobom (ali ne za smartphone). Ima nas raznih.

 

 Tema je o smartphoneima. Ne pricam o drugim uredjima. Pogotovo ne kamerama i photoaparatima koji cuclaju bateriju kao ludi.....

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
Posmatrač kaže...
NetkoNegdje kaže...
Posmatrač kaže...

Ta prica o izmjenjivoj bateriji je glupa. Ko će mijenjati bateriju na dnevnoj bazi. Po meni samo treba omogućiti kupovinu originalne bateriju i svaki servis za male pare je promijeni.

 Ima ljudi kojima treba izmjena baterija na dnevnoj bazi. Rezervnu imaju sa sobom (ali ne za smartphone). Ima nas raznih.

 

 Tema je o smartphoneima. Ne pricam o drugim uredjima. Pogotovo ne kamerama i photoaparatima koji cuclaju bateriju kao ludi.....

 I ja pišem o mobitelima, a ne o kamerama i fotoaparatima.

6 godina
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
HR55 kaže...
Indestructible kaže...

Zar nije idiotizam kad ti Apple ogranicava popravak telefona vezanjem dijelova sa serijskim brojem? A jos veci kad i drugi krenu da prate po obicaju i kopiraju sta ne treba?

 Nije, barem meni.

Svaki proizvod treba servisirat u ovlastenom servisu.

Ne treba svatko imati pristup OEM dijelovima i opremi.

 

Ono gdje treba stiskati proizvođače je duljina jamstva.

Zašto se ne bi donijeo propis da sva elektronička oprema mora imati 5 godina garanciju?

I time si riješio sve moguće probleme i ne zanima te kako je proizvod složen i pristupačan, jednostavno će ga ovlašteni servis popraviti.

Smanjio si i elektronički otpad jer će ljudi dulje koristiti proizvod, a i proizvođač će ga morati napraviti da je dugotrajniji i izdržljiviji.

 

Ali, naravno da to birokrati nikad neće propisati jer se mora ići na ruku proizvođačima.

Zato se donose razni besmisleni zakoni koje proizvodač uvijek izigra i okrene u svoju korist.

 Nije problem dati 5 godina garancije ali u tom slučaju će proizvođači morati stavljati kvalitetnije djelove, a kvalitetniji djelovi koštaju, što znači da mobitel sa 5 godina garancije sigurno nebi bio 1000 eur nego prije 2 000 i više i tko bi to onda kupio? Ista stvar je i prije kad je svaki komad bijele tehnike košta jednu plaču i više i zato su i trajali, ali danas narod želi jeftine stvari i žele ih mjenjat svako malo i proizvođači su se tome prilagodili. Proizvođačima nije bitna prodana količina nego samo zarada....

15 godina
offline
Re: Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjiv
Posmatrač kaže...

Ta prica o izmjenjivoj bateriji je glupa. 

 o'š reć' kako se EU-ičari inače bave korisnim, suvislim i pametnim stvarima? m-da. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
8 godina
offline
Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjive, o

Imam ideju, zašto stražnji poklopac nebi bio zaljepljen kao do sada, a poklopac bi bio neki metalni dio koji bi bio sa strane di nema tipki ? Primjerice stave dva vijka i malo brtve i da se baterija izvuće kao SIM kartica ??? Zašto treba biti cijeli poklopac na poleđini kada može biti sa strane uguran kao sim kartica ??? Razmislite o tome, smartphone bi tada bio i dalje čvrst.

 

Trebamo li doista bateriju koju možemo mjenjati svaki dan ???? 

 

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Baterije na mobitelima morat će biti izmjenjive, o

Imao sam par mobitela i 2 smartphonea sa poklopcem za bateriju i uvjek kada bi mi pali, odletila bi baterija skupa sa poklopcem. mislim da bi bočna strana sa 2 vijaka bila čvršča. 

 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice