Pitanje o SSD RAM-u

poruka: 6
|
čitano: 2.738
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
23 mjeseca
offline
Pitanje o SSD RAM-u

Cuo sam i uspio sam bio dobiti jos RAM-a sa korištenjem pc memorije na starom laptopu davno.

 

Htjeo sam pitati:

je li to radi kao RAM?

je li to sigurno raditi?

je li moj GPU ovisi koliko može podnesti ukupno RAM-a?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pitanje o SSD RAM-u

Nije mi baš jasno što točno pitaš. Stvar je u tome da ako računalo ima puno RAM-a, dio se može odrediti da se koristi kao RAM disk.

Druga stvar, Windowsi inače imaju tzv. Pagefile, a to je mogućnost korištenja jednog dijela prostora na disku (po potrebi, ako je sav RAM zauzet), bilo HDD-a ili SSD-a. Naravno, poželjnije je da to bude SSD. No, bio SSD ili još gore HDD u pitanju, to je sve puno sporije od pisanja i čitanja u pravi RAM.

23 mjeseca
offline
Re: Pitanje o SSD RAM-u

Da, to je to sto mislim da se koristi dio diska, jel to radi isto kao RAM?

15 godina
offline
Re: Pitanje o SSD RAM-u

Funkcija je ista, ali nije isto u pogledu performansi. Dio memorije na disku se koristi u nuždi - kada se popuni sav RAM. A tada performanse padaju jer je RAM puno brži. Kako u pogledu pisanja i čitanja, tako i u brzini pristupa podacima. Latencije i kašnjenje su manje kod pravog RAM-a.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.11.2022 16:41 (Izzy).
9 godina
online
Re: Pitanje o SSD RAM-u
jaki009 kaže...

Da, to je to sto mislim da se koristi dio diska, jel to radi isto kao RAM?

 Windows će ti automatski početi koristiti SSD kao RAM kad se RAM jako napuni. Može doći do pada performansi softvera koji koristi više rama nego je fizički dostupno. Npr. ako igra koristi 8gb rama + 2 gb pagefiela može doći do štekanja, zamrzavanja i sl. Ako igra koristi 6gb od 8gb i windows dio procesa prebaci na pagefile onda neće doći do nekog značajnog gubitka performansi. Ne moraš brinuti i misliti na to jer sve radi automatski, samo je bitno da ne koristiš softver koji koristi više rama nego što imaš. Vidim da imaš 16gb rama što je sasvim dovoljno za sve non profi aplikacije i gaming.

23 mjeseca
offline
Re: Pitanje o SSD RAM-u

Hvala ouno što si mi objasnio!

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice