The Way It's Meant to be Played

poruka: 20
|
čitano: 6.414
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
odjavljen
offline
The Way It's Meant to be Played

Budući da većina vas na forumu griješi definiciju TWIMTBP, odlučio sam napisati mali FAQ u vezi toga (P-Pitanje, O- Odgovor).

P: Što je TWIMTBP  

O: The Way It's Meant to be Played je marketinški program nvidije. Stvar se odvija vrlo jednostavno. Ukoliko pregovori prođu uredno, vi ćete dobiti dozvolu da uvrstite taj Logo u svoju igru, na web stranicu igre, cover od igre i sl.

P: Na kojem principu radi TWIMTBP?

O: TWIMTBP je kao što sam spomenuo samo marketinški program. Dakle, promoviranje nvidije. Radi se o tome kada vi dobijete dozvolu da koristite taj logo onda možete uvrstiti nvidijin logo u svoju igru i time promovirati svoju igru. nVIDIA je jaka tvrtka i korištenje njihovog logo-a daje jedan određeni "bonus" marketinškoj strani igre.

P: Da li nVIDIA plaća developerima da "optimiziraju" svoju igru za njihove kartice?

O: Ne! nvidia neplaća niti bi bilo to pametno plaćati. Optimizacija programskog koda nepostoji za konkretnu karticu,developer kada radi igru njega samo zanima kako će određeni efekt dobiti što brže i ljepše da izgleda. Naravno određeni feature uvjek bolje leži određenoj kartici, pa posljedica toga je što se neka igra odvija brže na određenoj kartici (DX10.1 na ATI-u, Teselacija na nVIDIA, OpenGL perfomanse na nVIDIA...). nVIDIA nema apsolutno nikakve veze sa perfomansama unutar igre niti bi developer ikada se spustio na tu razinu da optimizira svoju igru za određenu karticu. To su samo zaključki ljudi koji se očito nerazume.

P: A zašto se većina TWIMTBP igara osjetno bolje izvodi na nVIDIA karticama?

O: To je stvar nvidijinih drivera. Kao što sam rekao, nvidia nema veze sa optimizacijom igre. Sve je to stvar nvidijinih drivera i način na koji je feature implementiran na arhitekturi te kartice. Postoje TWIMTBP igre koje bolje idu na ATi karticama što je opet dokaz da nvidia nema nikakve veze sa codeom samo igre.

P: Da li ATi ima nešto "slično"?

O: Da, i ATi ima isti marketing samo je nešto lošije odrađen, tj. nije toliko razvikan. Princip je isti kao i kod nvidije. Jedna od zadnjih igara kojima je ATi dodjelio svoj logo je Dirt 2 - I danas na GTX480 kartici se izvodi jednako brzo ili u većini slučajeva brže na nvidia kartici u DX11 API-u. Što opet dokazuje da ni ATi ni nVIDIA nemaju veze sa codeom igre, jer da imaju onda bi DiRT 2 išao bolje na ATi kartici. Isti slučaj je sa nekoliko TWIMTBP igara koje se odvijaju brže na ATi kartici.

Zaključak: TWIMTBP je samo marketing koji nema veze sa optimiziranjem igre za određenu karticu (nvidia u ovom slučaju). Developer nebi nikada toliko nisko pao da optimizira igru za određenu karticu, niti konkretna optimizacija postoji. Ne, nepostoji nešto što kada dobiješ TWIMTBP logo i odmah ti igra radi brže 15% na nvidia kartici. Kao što sam rekao developer samo gleda kako će što prije završiti svoj engine/igru i kako će to sve postići da   izgleda što bolje uz malu potrošnju resursa. ATi/nVIDIA se nemogu petljati u izmjenu codea igre. Oni samo daju svoj logo kako bi se istekli, i kako bi igra istekla da nosi logo jednog od najjačih proizvođača na tržištu grafičkih kartica. U tome je cjeli štos. Sve se svodi koliko je ATi/nVIDIA optimizirala drivere za određenu igru - Crysis je TWIMBTP igra pa se danas odvija jednako brzo ili brže na 5870 kartici u odnosu na GTX480. A gle čuda, ATi je doveo u red svoje drivere za Crysis tek nakon godinu i pol godine izlaska igre. TWIMTBP s tojim nema apsolutno nikakve veze niti bi developer (a pogotovo izdavač) pristao na takvu ponudu. To bi bilo loše, i vrlo vrlo nisko  za oboje.

 

Velike zahvale forumašu LevaOpaki koji mi je pomogao u svemu ovome.

 

Slobodno stisni thumb down ako te to toliko pali
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 9:11 (Weky).
Moj PC  
4 4 hvala 7
14 godina
neaktivan
offline
The Way It's Meant to be Played

Nije mi jasno čemu ovo pišeš?!

Sta ljudima tu nije jasno?

 

To je jedan tip reklame...

?!

 
1 1 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
RE: The Way It's Meant to be Played
wrathchild kaže...

Nije mi jasno čemu ovo pišeš?!

Sta ljudima tu nije jasno?

 

To je jedan tip reklame...

?!

  Većina vas misli da nvidia plaća developere da "optimiziraju" igru za njihove kartice što nije istina. Ako se tebi tema nesvida - slobodno zaobiđi temu znaš gdje je izlaz iz browsera.

Slobodno stisni thumb down ako te to toliko pali
14 godina
neaktivan
offline
The Way It's Meant to be Played

Naravno da znam, ali svatko ima pravo na svoje mišljenje.

 

Nikad nisam vidio nikoga ko pita nesto u vezi ovoga pa mi je malo čudno

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
The Way It's Meant to be Played

Hvala na ovome, eto ja priznajem da me ovo isto amo reć mućilo jer sam i ja smatrao da te igre s tim logom bolje idu na nvidia karticama (optimizacija bolja za njih).

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: The Way It's Meant to be Played

Ja sam sa svojim ATI karticama jako puno "Meant to be played" igri nesmetano prešao, po meni je to samo marketing na kojeg nebi obraćao pozornost ni da imam Vindiju..

Plod nepouzdanosti kontracepcije
14 godina
offline
The Way It's Meant to be Played

e sada kada si se toliko potrudio bilo bi uredu da napišeš izvor odakle ti to ili je samo to tvoje mišljene

i napisao si sve to iz svoje glave?Nevinašce

[url=http://bfbc2.statsverse.com/stats/pc/dart_tom%20%5BCRO%5D][img]http://bfbc2.statsverse.com/sig/clean6/pc/dart_tom%20%5BCRO%5D.png[/img][/url]
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
RE: The Way It's Meant to be Played
dart_tom kaže...

e sada kada si se toliko potrudio bilo bi uredu da napišeš izvor odakle ti to ili je samo to tvoje mišljene

i napisao si sve to iz svoje glave?Nevinašce

Iz svog iskustva, a i pomogao mi je malo kolega jedan sa foruma koji se dosta dobro kuži u ovo i ima iskustva u svemu ovome.

Slobodno stisni thumb down ako te to toliko pali
14 godina
offline
The Way It's Meant to be Played

Ako je ovo sve istina,zašto onda recimo Just Cause 2,koji je TWIMTBP naslov,ima 2 opcije više za grafiku(Bokeh filter i GPU water simulation) na Nvidia karticama?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: The Way It's Meant to be Played
Weky kaže...
dart_tom kaže...

e sada kada si se toliko potrudio bilo bi uredu da napišeš izvor odakle ti to ili je samo to tvoje mišljene

i napisao si sve to iz svoje glave?Nevinašce

Iz svog iskustva, a i pomogao mi je malo kolega jedan sa foruma koji se dosta dobro kuži u ovo i ima iskustva u svemu ovome.

tada tako i napiši u postu jer ipak mislim da je dosta ljudi koje je to ćitalo mislilo da je to od nekud copy/pastano

pa da ih se ne dovodi u zabludu,jer bi tako isto neko mogao napisat nešto sasvim deseto,recimo da su The Way It's Meant to be Played igre optimizirane

za nvidiu i da na njoj puno bolje rade nego na atiju a ne stavit nikakav dokaz!

nemoj me krivo shvatiti,dao si si truda ali ipak to je tvoje mišljenje bez ikakvih dokaza!

[url=http://bfbc2.statsverse.com/stats/pc/dart_tom%20%5BCRO%5D][img]http://bfbc2.statsverse.com/sig/clean6/pc/dart_tom%20%5BCRO%5D.png[/img][/url]
14 godina
odjavljen
offline
RE: The Way It's Meant to be Played
Regular John 19 kaže...

Ako je ovo sve istina,zašto onda recimo Just Cause 2,koji je TWIMTBP naslov,ima 2 opcije više za grafiku(Bokeh filter i GPU water simulation) na Nvidia karticama?

  Ha očito im odgovara ta nvidijina tehnologija i njihov GPU za takav feature, i onda ih koriste da bi u svoju igru ubacili tu tehnologiju. GPU Water simulation je (vjerovatno) najobičnij GPGPU program - Moguće i da za to koristi nvidijin Physx. Ako ne Physx onda CUDA. A ATi to oboje nema - Doduše ima ATi Stream koji očito nije dovoljno "razvikan" ili je kompliciran (tj. nedovoljno dokumentiran, neshvaćen) da ga developeri koriste.

dart_tom kaže...
Weky kaže...
dart_tom kaže...

e sada kada si se toliko potrudio bilo bi uredu da napišeš izvor odakle ti to ili je samo to tvoje mišljene

i napisao si sve to iz svoje glave?Nevinašce

Iz svog iskustva, a i pomogao mi je malo kolega jedan sa foruma koji se dosta dobro kuži u ovo i ima iskustva u svemu ovome.

tada tako i napiši u postu jer ipak mislim da je dosta ljudi koje je to ćitalo mislilo da je to od nekud copy/pastano

pa da ih se ne dovodi u zabludu,jer bi tako isto neko mogao napisat nešto sasvim deseto,recimo da su The Way It's Meant to be Played igre optimizirane

za nvidiu i da na njoj puno bolje rade nego na atiju a ne stavit nikakav dokaz!

nemoj me krivo shvatiti,dao si si truda ali ipak to je tvoje mišljenje bez ikakvih dokaza!

  Napisao sam zahvale forumašu koji je pomogao.

Gle ja ti mogu potvrditi da je nemoguće "optimizirati" kod da radi bolje na nvidia kartici. Nemozes niti se isplati. To bi bilo ponižavajuće za developera da on radi igru koja radi bolje na nvidia kartici. To nemoze nikako bit istina. ATi ima isti takav marketing pa opet ništa. nVIDIA neće nikada iskeširati novce da Just Cause 2 recimo radi bolje na njihovim karticama. Pokušaj se staviti u poziciju developera; Radiš igru, programiraš, praviš sve to (teksture, level design) i cilj ti je uraditi vrhunsku igru i što bolje je prodati. I sad naravno da ti je bolje imati što više logo-a kao što su TWIMTBP i ATi Logo. To daje dodatni bonus marketinškoj strani i ATi/nVIDIA i tebi developeru. I sada kada si uradio svu igru, popravio sve bugove i sve sredio i sad ćeš ti optimizirat igru za određeni hardver - Ako to nebi bilo ponižavajuće za tebe onda neznam. Za programera jeste i vrjeđa njihovo znanje i to im nepripada struci. Sve je to stvar nvidijinih drivera kako su oni prilagodili svoje upravljačke programe za tu igru. U tome je cjela stvar. ATi očito ima problema sa driverima (tj. sa perfomansama u igrama) jer je omjer 60:40% igara koje idu bolje na nvidij. A developer nebi nikada prerađivao svoj kod da radi bolje, a i gotovo je nemoguce ga izvest. Određene stvari bolje leže jednom proizvođači određene drugom i u tome je cjela poanta. Ti kroz cjelu priču koristiš API (DX/OGL) koji je dokumentiran i ima svoju sintaksu i nemožeš je kršit.

Slobodno stisni thumb down ako te to toliko pali
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 9:51 (Weky).
14 godina
neaktivan
offline
The Way It's Meant to be Played

Citiram s stranice http://developer.nvidia.com

NVIDIA debuted a new consumer awareness program at GDC, "NVIDIA: The Way It's Meant to be Played™." The program is being initiated to draw attention to those games that were created on and developed for NVIDIA graphics, letting gamers know that the very best gaming experience can be found on games powered by the GeForce GPU. Games played on NVIDIA hardware not only look better, but play better and allow gamers to experience the game the way the game developer intended.

 
2 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
RE: The Way It's Meant to be Played
wrathchild kaže...

 

Citiram s stranice http://developer.nvidia.com

NVIDIA debuted a new consumer awareness program at GDC, "NVIDIA: The Way It's Meant to be Played™." The program is being initiated to draw attention to those games that were created on and developed for NVIDIA graphics, letting gamers know that the very best gaming experience can be found on games powered by the GeForce GPU. Games played on NVIDIA hardware not only look better, but play better and allow gamers to experience the game the way the game developer intended.

 

  I to je to što pričam. Marketinška strana i ništa više. "Igre koje igramo na nVIDIA kartici ne samo da izgledaju bolje" - Tu se misli na Physx i na još par njihovih tehnologija.

"But Play better and allow games to experince the game   the way the game developer intended" - Opet marketing. Promoviranje svojih kartica da svaka igra koja ima taj logo radi bolje na tom hardveru. Nigdje nepiše da će nvidia platiti ako će igra radit bolje na njegovom hardveru.

Ništa više nego promoviranje određenog proizvođača - U prjevodu reklama.

  Uglavnom drago mi je da postavljate pitanja i da vas zanima to donekle.

Slobodno stisni thumb down ako te to toliko pali
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 9:53 (Weky).
14 godina
protjeran
offline
RE: The Way It's Meant to be Played

A ne dali nVidija plaća optimizaciju za svoje TWIMTBP naslove.

 

A da i neplaća, dovoljno je da developerima i programskom tipu pruži nepovratnu opremu za razvijenja

igre, što samo po sebi povlači optimizaciju...

 

Tako da "o neplaćanju" to daleko ne stoji.

Plaćanje nije uvjek novac...

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
14 godina
odjavljen
offline
RE: The Way It's Meant to be Played
Don Kihoty kaže...

A ne dali nVidija plaća optimizaciju za svoje TWIMTBP naslove.

 

A da i neplaća, dovoljno je da developerima i programskom tipu pruži nepovratnu opremu za razvijenja

igre, što samo po sebi povlači optimizaciju...

 

Tako da "o neplaćanju" to daleko ne stoji.

Plaćanje nije uvjek novac...

  A kako bi oni to optimizirali igru? Radiš u igri neki feature, recimo soft sjene + ambien occlusion i kako bi ti uradio da ta stvar radi bolje na određenoj kartici? Ti kroz tu priču koristiš API i njegovu sintaksu. Nepostoji gumb "Turn on TWIMTBP and make game 15% faster on nVIDIA Cards". To nema i nepostoji. TWIMTBP je samo reklama, kozmetika, marketing kako hoćemo. Nema veze sa codeom unutar igre. Da ima onda bi svaka TWIMTBP igra koristila Physx + CUDA + Masivnu teselaciju koja odgovara nvidij i sl.

Slobodno stisni thumb down ako te to toliko pali
16 godina
offline
The Way It's Meant to be Played

slažem se sa svim navedenim, samo bi igrama trebalo dodati oznaku CBBBCYPWA Check before buy can you play with ATI

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
The Way It's Meant to be Played

cekaj samo malo!

kako onda fermi ima 78 stupnjeva na GTAEfLC a 5970 89?

kako nije optimiziranija? GTA je TWIMTBP i bolje na toj igri rade nevidije nego radeonke xD

Ako ti je netko pomogao klikni ispod potpisa HVALA!///www.crotrailers.co.cc - Traileri,gameplay snimke i ostali klipovi za video igre./// Ako gori zeleno, ne znači da sam tu!///B:BC2 nick: DomBaaa
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
RE: The Way It's Meant to be Played
I Am Alive kaže...

cekaj samo malo!

kako onda fermi ima 78 stupnjeva na GTAEfLC a 5970 89?

kako nije optimiziranija? GTA je TWIMTBP i bolje na toj igri rade nevidije nego radeonke xD

  Heh, stvar zagrijavanja grafičkog čipa ima samo veze sa hlađenjem i (donekle samo) proizvodnom procesu - 5970 je dual gpu kartica sa vjerovatno nekih 50-60% brzine Coolera i zbog toga je temperatura visoka.

Kod fermija je vjeorvatno cooler 100% ili je nereferentni pa je temperatura zbog toga manja, iako se sam čip više zagrijava nego Cypress.

Temperatura nema veze sa optimizacijom igre, vec samo o hardverskom djelu (cooler) i kalibracij ventilatora. Sve ostalo (osim temperature okolnih komponenti) je nebitno i neutječe na temperaturu. Temperatura nema veze sa arhitekturom softvera (tj. igre).

Slobodno stisni thumb down ako te to toliko pali
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 10:35 (Weky).
16 godina
neaktivan
offline
The Way It's Meant to be Played

Što je TWIMTB i čemu služi najbolje je pokazao slučaj Batman-a i Assassin's Creeda.

Prema tome, dosta fanbojevanja i provjeriti činjenice.

 

Svaka reklama i marketing se plaća, na ovaj ili "onaj" način. To bi isto ljudima trebalo biti jasno.

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 10:38 (stef).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
RE: The Way It's Meant to be Played
stef kaže...

Što je TWIMTB i čemu služi najbolje je pokazao slučaj Batman-a i Assassin's Creeda.

Prema tome, dosta fanbojevanja i provjeriti činjenice.

  Ali zaboravljaš činjenicu ako jedna igra koristi nvidijinu tehnologiju (Physx u ovom slučaju) da bi onda svaka TWIMTBP morala koristiti nvidijinu tehnologiju. Što opet pokazuje da nvidia nikoga nije prisilila na korištenje njihove tehnologije - Dečki su procjenili da za njihovu igru isplati se ubaciti Physx i da ce to poboljšati sam doživljaj igre i da im donosi korist. Dok druge TWIMTBP igre, kao FC2, Crysis, i sl. nekoriste ni jednu nvidijinu tehnologiju a imaju logo....

E za Assains Creed. Igra je izišla pod TWIMTBP logom. Podržavala je DX10.1 API koji je samo ATi imao. I u čemu je bio problem? U tome što je ta igra preskakala određene efekte u post processingu u DX10.1 renderu i time davala bolje rezultate. Logično da sam API nemože donjeti toliko ubrzanje. Ubisoft je morao maknuti DX10.1 podršku jer ona nije bila ispravno implementirana   - Preskakala je neke efekte u post procesingu i tu je bio problem i logično da če igra iči brže ako neradi određene efekte koje radi u DX10 renderu.

Da je nvidia tu imala prste oni bi i prije izdavanje igre zabranili korištenje DX10.1 API-a u toj igri, no tek kad je igra izašla sam developer je shvatio u čemu je pogreška. 

Slobodno stisni thumb down ako te to toliko pali
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 10:47 (Weky).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice