Peć na pelete

poruka: 13
|
čitano: 3.491
|
moderatori: pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
18 mjeseci
protjeran
offline
Peć na pelete

Starci mi imaju peć na pelete koja je spojena s radijatorima kroz kuću. Situacija je takva da mi se peć nalazi izvan kuće u posebnoj pomoćnoj prostoriji koja je naslonjena na kuću i ima zaseban ulaz.

Zanima me da li je moguće nekako nadograditi peć da je mogu udaljenim putem (mobitelom, daljinskim) paliti i gasiti. Znači da eliminiram potrebu fizičkog odlaska van kuće i ručnog paljenja i gašenja peći. Ako se samo termostat smanji na nulu peć i dalje radi jer održava svoju radnu temperaturu, a time i troši pelete.

Ne mogu samo staviti pametnu utičnicu koju ću daljinski paliti/gasiti jer ako naglo isključim peć ona će prije idućeg paljenja javiti grešku koja se opet mora ručno poništiti.

15 godina
offline
Peć na pelete

Imas ti i drugi problem. Pec treba jednom dnevno cistiti (zavisi o potrosnji) inace imas dobre sanse , ne drugo,ali trece paljenje bude neuspjesno.Peleti su iz godine u godinu losije kvalitete i cesto "ispeku kolac" u lozistu, koji nakon hladjenja zadihta strujanje zraka ali cak i svjecixu.

 

Nazalost, komoditet koji bi ti htio postici, jedino plin ili nafta.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Peć na pelete
syncmaster245b kaže...

Imas ti i drugi problem. Pec treba jednom dnevno cistiti (zavisi o potrosnji) inace imas dobre sanse , ne drugo,ali trece paljenje bude neuspjesno.Peleti su iz godine u godinu losije kvalitete i cesto "ispeku kolac" u lozistu, koji nakon hladjenja zadihta strujanje zraka ali cak i svjecixu.

 

Nazalost, komoditet koji bi ti htio postici, jedino plin ili nafta.

Ne treba jednom dnevno srećom, radi se o većoj peći, koja se čisti jednom tjedno i radi kao sat već 5 godina. Problem je samo taj komoditet koji bi htio da starci imaju.

 

Baš mi upravo odgovorio proizvođač peći na mail, ne mogu ništa jer imam stariju verziju, nova dolazi s WiFi modulom koji se ne može ugraditi u moju, tako da da, postoje peći na pelete koje imaju mogućnost paljenja putem WiFija.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.12.2023 14:29 (Qui-Gon-Jinn).
5 godina
offline
Peć na pelete

možeš... ali ne baš tako kako si napisao na mob...

 

pretpostavljam (iako je pretpostavka majka svih zajeba), da se radi o centrometalovoj....

 

kod mene je stari od prekidača (koji se drži 4 sek, ako se ne varam), prelemio nove žice od tipke za paljenje do dnevnog, instalirao tipkalo od zvona na te žice i držiš par sek da se peć upali, odnosno ugasi (jer nemožeš ostaviti zatvoren strujni krug, opet bi se ugasila).

 

problem se javio, što nekad nisi siguran jeli peć upalila ili ne... pa smo uzeli kameru i spojili...

 

vrijednost svega 50 eura, dok je novi modul višestruko skuplji

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.12.2023 18:01 (Crocopzmaj12).
10 godina
offline
Re: Peć na pelete
Ja sam na lozi. Skupo, ali nema odrzavanaj prakticki. Pff, u vrime korone po eura litra.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Peć na pelete
Spacecraft kaže...
Ja sam na lozi. Skupo, ali nema odrzavanaj prakticki. Pff, u vrime korone po eura litra.

 

Dobra vremena korone

I ja sam bio na loži... skupo jako. Ponekad je i zajebancija sa štopanjem dizni, ovisno kakvo je gorivo ili jel pri kraju spremnika. Ove godine prešao na plin, ušteda je dupla ako ne i više.

 

Qui-Gon-Jinn kaže...

Starci mi imaju peć na pelete koja je spojena s radijatorima kroz kuću. Situacija je takva da mi se peć nalazi izvan kuće u posebnoj pomoćnoj prostoriji koja je naslonjena na kuću i ima zaseban ulaz.

Zanima me da li je moguće nekako nadograditi peć da je mogu udaljenim putem (mobitelom, daljinskim) paliti i gasiti. Znači da eliminiram potrebu fizičkog odlaska van kuće i ručnog paljenja i gašenja peći. Ako se samo termostat smanji na nulu peć i dalje radi jer održava svoju radnu temperaturu, a time i troši pelete.

Ne mogu samo staviti pametnu utičnicu koju ću daljinski paliti/gasiti jer ako naglo isključim peć ona će prije idućeg paljenja javiti grešku koja se opet mora ručno poništiti.

 

Fale neke informacije, npr koja je peć itd. Ali mogao bi simulirati pritisak tipke spajanjem nekog wifi releja. Neki releji nude prate i potrošnju energije, pa se prema tome može dobiti povratna informacija jel peć radi (npr. vidi se da troši više).

12 godina
offline
Peć na pelete

Eto ti prilike za složiti nešto s Arduinom. Sigurno bi se dalo smisliti nekakvo rješenje, a možda već i postoji nekakav gotovi dizajn (HW + SW) ili barem nešto što bi se dalo prilagoditi za tvoje potrebe.

Nisam godinama u tome pa možda pričam iz guzice, ali kažem, i to je nekakva opcija. Funkcionalnost je doslovno "stisni botun". Naravno, nije to baš samo tako s implementacijske strane, ali je fora projekt.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.12.2023 21:03 (pr0n_addict).
6 godina
offline
Re: Peć na pelete
Oprostite što baš nije tema ali da ne otvaram novu i tiče se grijanja ali na struju, molio bih informaciju koliko struje smije jedna kuća povući a da ne iskoči osigurač?
Kao da se nešto sjećam da je 7,5kW max., ali da ne tražim stare informacije po bespućima interneta znam da ovdje ima znalaca za ovo područje.
15 godina
offline
Re: Peć na pelete
ajimerej kaže...
Oprostite što baš nije tema ali da ne otvaram novu i tiče se grijanja ali na struju, molio bih informaciju koliko struje smije jedna kuća povući a da ne iskoči osigurač?
Kao da se nešto sjećam da je 7,5kW max., ali da ne tražim stare informacije po bespućima interneta znam da ovdje ima znalaca za ovo područje.

 A joj, to ti je tesko reci (iako vjerujem kako tebe zapravo zanima snaga (Amperi), a ne kW), s obzirom da kvaliteta instalacija prilicno varira u RH kucanstvima.

 

Pogledaj od koliko ti je fidova sklopka (ili pancir osigurac ako imas stariju instalaciju).

To bi trebao biti bottleneck za kucanstvo i na osnovu toga mozes izracunati i trentunu maksimalno potrosnju.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
14 godina
offline
Re: Peć na pelete
syncmaster245b kaže...
ajimerej kaže...
...

 A joj, to ti je tesko reci (iako vjerujem kako tebe zapravo zanima snaga (Amperi), a ne kW), s obzirom da kvaliteta instalacija prilicno varira u RH kucanstvima.

 

...

 Jakost struje mjeri u amperima, snaga u kilovatima. (to za ove mlade koji neznaju, sync se očito zbunio)

6 godina
offline
Re: Peć na pelete
@syncmaster na Fido sklopki piše 500A?

Nije mi jasno kako da izračunom ampere, znam maksimum za podno grijanje 80W po kvadratu , puta 60m2= 4,8kW. I nije ostalo još puno ako je 7,5kW granica, ma da neće nikad grijati na max.
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.12.2023 22:57 (ajimerej).
15 godina
offline
Re: Peć na pelete
ajimerej kaže...
@syncmaster na Fido sklopki piše 500A?

Nije mi jasno kako da izračunom ampere, znam maksimum za podno grijanje 80W po kvadratu , puta 60m2= 4,8kW. I nije ostalo još puno ako je 7,5kW granica, ma da neće nikad grijati na max.

Davno sam bio u skoli, ako netko primjeti gresku svakako me ispravite.

 

Mislis 50A?

 

Teoretski sa 50A kuca moze maksimalno povuci oko ~12kW, no to vrijedi samo za glavni dovod u kucu.

S obzirom da je kucna instalacija segmentirana preko razvodne ploce i ostali vodovi u kuci su manjeg promjera morati, ces imati zaseban osigurac (25A bi trebao biti dovoljan),  vodovove adekvatnog promjera za tu potrosnju i po mogucnosti

samo grijanje preko njega.

 

No iskreno, sa takvim stvarima (kao sto je podno grijanje) nije se za zezati i svakako nadji profi elektricara koji ce ti na osnovu tvoje situacije, dati tocan savjet.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
6 godina
offline
Re: Peć na pelete
@syncmaster hvala 12kW je odlično. Neće biti cijelo grijanje na jednom vodu, nego raspoređeno na četiri zasebna i mislim da nikad neće pržiti 80W/m2.
Uzeo sam grijaće folije debljine 0,25mm, koje se postave ispod parketa ili laminata. Firma ima turorijale i vrlo je jednostavno za uradi sam, ali svakako električar mora provjeriti prije spajanja i spojiti.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice