Gigabyte M28U

poruka: 22
|
čitano: 7.603
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Gigabyte M28U

Pozdrav.Koristi li tko od vas ovaj monitor i jeste li zadovoljni njime budući da ima u globalu jako dobre recenzije i pristupačnu cijenu pogotovo u inozemstvu.

Moje pitanje vama koji ga koristite je u vezi 4K@144Hz igranja.Čitam da je za to potrebna grafička koja podržava DSC(Display Stream Compresion) preko DisplayPorta 1.4.

Preko HDMI 2.1 može ići na 4K@120Hz.Koliki je utjecaj DCS-a na kvalitetu slike.Povremeno zaigram Forzu Horizon na 1440p pa me toliko za to i ne brine jer je grafička RX6600 preslaba za 4K igranje.

Više me zanima koliki je utjecaj na sliku općenito (office,multimedija obrada videa) sa DP1.4 DSC supported ili HDMI 2.1 spojenim na monitor.

Samo na jednoj BG stranici sam uspio iskopati da grafika poržava DSC DP1.4.Na službenoj stranici nema nikakvog podatka o tome.

Eto ako imate kakva iskustva s time odnosno s Gigabyte M28U općenito podijelite ih.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Gigabyte M28U

koristi moj sin za ps5 monitor i radi mu 4k@120hz na 2.1 hdmi, nisam testirao a pc-u,radi super bolje od samsunga odyssey g7 na plejci

8 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
Imam FI32U i M28U i mislim da oba koriste identičan panel. Koristim ih za rad i za gaming. Paralelno su spojeni na rx 6700xt i rtx 4090. 4k144 radi na oba monitora i na obe kartice, neovisno jel hdmi ili displayport.
Osobno nisam nigdje vidio boljeg monitora.

Slobodno pitaj ako te što još zanima.

Pozz
Moj PC  
2 0 hvala 1
5 godina
neaktivan
offline
Gigabyte M28U

Imam M32U, isti vrag samo veci. sve sto su gore napisali potvrdujem.

 

Gaming i rad, spojen PC i Mac Air, KVM switch je odlican dodatni feature ako spajas vise uredaja na monitor

 

Ne brini za DSC jer je "loseless" ne gubis nista, DisplayPort 1.4 and HDMI 2.1 su limitirani na 32.4 Gbps i 48 Gbps pa treba takva kompresija za prijenos podataka, ali nista ne gubis na kvaliteti.

 

HDR ne koristiti jer je gimick, kao i na svakom IPS-u, sve ostalo top 

Moj PC  
1 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
Potpisujem za KVM. Spas ako imaš više računala na istom monitoru.
Uz neki pristojni hub se cijela periferija može spojit u monitor što je ogromna stvar.
14 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
NNS- kaže...
Imam FI32U i M28U i mislim da oba koriste identičan panel. Koristim ih za rad i za gaming. Paralelno su spojeni na rx 6700xt i rtx 4090. 4k144 radi na oba monitora i na obe kartice, neovisno jel hdmi ili displayport.
Osobno nisam nigdje vidio boljeg monitora.

Slobodno pitaj ako te što još zanima.

Pozz

Hvala vam na informacijama.Imam nešto stariji G27Q, jako dobar monitor pa sam se djelomično i radi toga ponovno odlučio za Gigabyte.

Dvoumio sam se između M28U i M32U za koji kažu da je čak bolji što se tiče kvalitete slike (8bit+ FRC)i osvjetljenja ali mi je nekako prevelik.Još jedno pitanje u vezi backlight bleedinga i općenito SDR osvjetljenja,za prvo znam da se nemože izbjeći a što se tiče osvjetljenja mislim da je 300 nits-a 

više nego dovoljno, ispravite me ako sam u krivu.Gledao sam na YT kako su neki vraćali monitor na F7 verziju firmware-a jer kažu da postoji mogućnost dizanja osvjetljenja na 500 nits-a.

Jeli to nužno potrebno ili je 300 nitsa ok?

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.11.2023 14:03 (ghibli7).
8 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
ghibli7 kaže...
NNS- kaže...
Imam FI32U i M28U i mislim da oba koriste identičan panel. Koristim ih za rad i za gaming. Paralelno su spojeni na rx 6700xt i rtx 4090. 4k144 radi na oba monitora i na obe kartice, neovisno jel hdmi ili displayport.
Osobno nisam nigdje vidio boljeg monitora.

Slobodno pitaj ako te što još zanima.

Pozz

Hvala vam na informacijama.Imam nešto stariji G27Q, jako dobar monitor pa sam se djelomično i radi toga ponovno odlučio za Gigabyte.

Dvoumio sam se između M28U i M32U za koji kažu da je čak bolji što se tiče kvalitete slike (8bit+ FRC)i osvjetljenja ali mi je nekako prevelik.Još jedno pitanje u vezi backlight bleedinga i općenito SDR osvjetljenja,za prvo znam da se nemože izbjeći a što se tiče osvjetljenja mislim da je 300 nits-a 

više nego dovoljno, ispravite me ako sam u krivu.Gledao sam na YT kako su neki vraćali monitor na F7 verziju firmware-a jer kažu da postoji mogućnost dizanja osvjetljenja na 500 nits-a.

Jeli to nužno potrebno ili je 300 nitsa ok?

 
Heh, od osobe - do osobe. Dok radim, oba monitora držim na 20%. 
U igrama ga dignem do 70%, sve više od toga mi je previše jer mi smeta očima.

5 godina
neaktivan
offline
Gigabyte M28U

Oci bi mi otpale od tolike svjetlosti 

 

Meni je na 15% osvjetljenje

 

edit: referiram se na gore navedenu 500 nita jakost

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.11.2023 15:17 (Mitohondri).
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
Mitohondri kaže...

Oci bi mi otpale od tolike svjetlosti 

 

Meni je na 15% osvjetljenje

 

edit: referiram se na gore navedenu 500 nita jakost

 Znači na 500 nitsa ni slučajno bez Ray Banki

14 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
Mitohondri kaže...

Imam M32U, isti vrag samo veci. sve sto su gore napisali potvrdujem.

 

Gaming i rad, spojen PC i Mac Air, KVM switch je odlican dodatni feature ako spajas vise uredaja na monitor

 

Ne brini za DSC jer je "loseless" ne gubis nista, DisplayPort 1.4 and HDMI 2.1 su limitirani na 32.4 Gbps i 48 Gbps pa treba takva kompresija za prijenos podataka, ali nista ne gubis na kvaliteti.

 

HDR ne koristiti jer je gimick, kao i na svakom IPS-u, sve ostalo top 

 Jeli osjetna razlika između 8bit+FRC kakav je na M32U i 8 bitnog displeja (M28U)?

5 godina
neaktivan
offline
Re: Gigabyte M28U
ghibli7 kaže...
Mitohondri kaže...

Imam M32U, isti vrag samo veci. sve sto su gore napisali potvrdujem.

 

Gaming i rad, spojen PC i Mac Air, KVM switch je odlican dodatni feature ako spajas vise uredaja na monitor

 

Ne brini za DSC jer je "loseless" ne gubis nista, DisplayPort 1.4 and HDMI 2.1 su limitirani na 32.4 Gbps i 48 Gbps pa treba takva kompresija za prijenos podataka, ali nista ne gubis na kvaliteti.

 

HDR ne koristiti jer je gimick, kao i na svakom IPS-u, sve ostalo top 

 Jeli osjetna razlika između 8bit+FRC kakav je na M32U i 8 bitnog displeja (M28U)?

to ti je manje vise isti drek, samo sto FRC reducira tako zvani "banding" na ekranu

 

precizniji je u prikazu

razlika postoji, a da li ces  to primjetiti, nemam pojma

misli na to kao na razliku izmedu 144Hz i 165Hz, ima razlike ali da li ju ti vidis, ovisi od osobe do osobe

3 godine
offline
Re: Gigabyte M28U
ghibli7 kaže...
Mitohondri kaže...

Imam M32U, isti vrag samo veci. sve sto su gore napisali potvrdujem.

 

Gaming i rad, spojen PC i Mac Air, KVM switch je odlican dodatni feature ako spajas vise uredaja na monitor

 

Ne brini za DSC jer je "loseless" ne gubis nista, DisplayPort 1.4 and HDMI 2.1 su limitirani na 32.4 Gbps i 48 Gbps pa treba takva kompresija za prijenos podataka, ali nista ne gubis na kvaliteti.

 

HDR ne koristiti jer je gimick, kao i na svakom IPS-u, sve ostalo top 

 Jeli osjetna razlika između 8bit+FRC kakav je na M32U i 8 bitnog displeja (M28U)?

 Ako neobradujes fotke i video i samo se igras totalno zanemarivo!

14 godina
offline
Gigabyte M28U

Odličan monitor.

Vjerna reprodukcija boja i veća pokrivenost DCI-P3 spektra u odnosu na G27Q a o oštrini slike da i ne govorim.Osvjetljenje ekrana je i više nego dovoljno zato me čude komentari i zamjeranja u recenzijama oko ovoga.

Stoga s moje strane ovo je best buy monitor za preporuku

 

edit: Eh da je i malo oštriji vid bilo bi za čistu 10-tku.

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.11.2023 1:27 (ghibli7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
NNS- kaže...
Imam FI32U i M28U i mislim da oba koriste identičan panel. Koristim ih za rad i za gaming. Paralelno su spojeni na rx 6700xt i rtx 4090. 4k144 radi na oba monitora i na obe kartice, neovisno jel hdmi ili displayport.
Osobno nisam nigdje vidio boljeg monitora.

Slobodno pitaj ako te što još zanima.

Pozz

 Pozdrav,imam još jedno pitanje u vezi M28U monitora.Kod gledanja SD i HD video sadržaja na YTube-u monitor prilikom prebacivanja slike na full zaslon i natrag na par sekundi izgubi sliku pa se ponovno vrati.Kod 2K i 4K sadržaja je sve uredu.Problem je očito u upscalingu ako se ne varam?Grafička je 5mj. stara RX6600.Jeli kod tebe odnosno vas koji imate ovaj monitor isto?

 Javite ako nije radi reklamacije.

 https://streamable.com/iwojex

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2023 13:53 (ghibli7).
8 godina
offline
Re: Gigabyte M28U

Ne, poprilično sam siguran da je do AMDovih drivera.. Trebalo mi je neko vrijeme da nađem AMDov driver da ne stuttera po desktopu.

Ovo trenutno imam instalirano na 6700xt.

Također možeš probati i drugi browser

14 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
NNS- kaže...

Ne, poprilično sam siguran da je do AMDovih drivera.. Trebalo mi je neko vrijeme da nađem AMDov driver da ne stuttera po desktopu.

Ovo trenutno imam instalirano na 6700xt.

Također možeš probati i drugi browser

 Je..na  Mozilla!Na Chromeu je sve ok.Driveri su mi up to date.

 Hvala ti

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2023 14:36 (ghibli7).
14 godina
offline
Gigabyte M28U

Sretan Božić svima na forumu!Evo samo edit ove prijašnje poruke što se tiče stutteringa na M28U.Nije bio problem u Mozilli,također pokušao sam sa masu različitih verzija AMD drivera,bez rezultata.Prekjučer sam našao post na Redditu gdje se spominje ovaj problem.

120Hz / 10bpc / YCbCr422 u postavkama monitora bi trebalo biti rješenje problema,većina korisnika kaže da je nakon tih postavki sve ok.Kod mene za sada također,nakon spuštanja refresh rate sa 144 na 120Hz-a.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
ghibli7 kaže...

Sretan Božić svima na forumu!Evo samo edit ove prijašnje poruke što se tiče stutteringa na M28U.Nije bio problem u Mozilli,također pokušao sam sa masu različitih verzija AMD drivera,bez rezultata.Prekjučer sam našao post na Redditu gdje se spominje ovaj problem.

120Hz / 10bpc / YCbCr422 u postavkama monitora bi trebalo biti rješenje problema,većina korisnika kaže da je nakon tih postavki sve ok.Kod mene za sada također,nakon spuštanja refresh rate sa 144 na 120Hz-a.

 ili nadi driver gdje ce raditi sve kako treba ili prodaj tu grafu prvom prilikom, kupi si nvidiju i koristi puni potencijal monitora koje je u samom vrhu. ovako ima i osakacen monitor, i mediokritet graficku, zbog jednostavne gluposti, kao sto je driver

14 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
Timo kaže...
ghibli7 kaže...

Sretan Božić svima na forumu!Evo samo edit ove prijašnje poruke što se tiče stutteringa na M28U.Nije bio problem u Mozilli,također pokušao sam sa masu različitih verzija AMD drivera,bez rezultata.Prekjučer sam našao post na Redditu gdje se spominje ovaj problem.

120Hz / 10bpc / YCbCr422 u postavkama monitora bi trebalo biti rješenje problema,većina korisnika kaže da je nakon tih postavki sve ok.Kod mene za sada također,nakon spuštanja refresh rate sa 144 na 120Hz-a.

 ili nadi driver gdje ce raditi sve kako treba ili prodaj tu grafu prvom prilikom, kupi si nvidiju i koristi puni potencijal monitora koje je u samom vrhu. ovako ima i osakacen monitor, i mediokritet graficku, zbog jednostavne gluposti, kao sto je driver

 Prijatelju što nisi razumio u mom prošlom postu?Kolika je razlika između 144 i 120Hz-a?Vidiš li je ti u igrama?Meni računalo ne koristi isključivo za igranje.I zašto bi morala biti Nvidia,što fali AMD karticama?

11 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
ghibli7 kaže...

 Prijatelju što nisi razumio u mom prošlom postu?Kolika je razlika između 144 i 120Hz-a?Vidiš li je ti u igrama?Meni računalo ne koristi isključivo za igranje.I zašto bi morala biti Nvidia,što fali AMD karticama?

razlika u osvjezavanju ekrana se "ne gleda", vec se osjeti u smanjenju latencije i input laga.

 

 

kupio si 144hz monitor, koristis 120hz, AMD grafickama ne fali nista, osim sto u tvome slucaju ne rade dobro s tvojim monitorom

 

ako tebe to ne smeta, super 

 

14 godina
offline
Re: Gigabyte M28U
Timo kaže...
ghibli7 kaže...

 Prijatelju što nisi razumio u mom prošlom postu?Kolika je razlika između 144 i 120Hz-a?Vidiš li je ti u igrama?Meni računalo ne koristi isključivo za igranje.I zašto bi morala biti Nvidia,što fali AMD karticama?

razlika u osvjezavanju ekrana se "ne gleda", vec se osjeti u smanjenju latencije i input laga.

 

 

kupio si 144hz monitor, koristis 120hz, AMD grafickama ne fali nista, osim sto u tvome slucaju ne rade dobro s tvojim monitorom

 

ako tebe to ne smeta, super 

 

 Svjestan sam da RX6600 nije kartica za korištenje punog potencijala ovog monitora.Doći će i ona na red za koji mjesec.Razlika od 24Hz-a je zanemariva u ovom slučaju u odnosu na problem koji je prisutan.Ne događa se samo slabijim AMD karticama i driverima,ima slučajeva i sa jačim AMD i Nvidia karticama.

 Btw cijenim tvoju brigu i savjet za rješavanje ovog problema.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.12.2023 13:58 (ghibli7).
14 godina
offline
Gigabyte M28U

Pozdrav svima.Znam da je off topic ali možda će nekog od vas interesirati.Prodajem ovaj monitor po povoljnoj cijeni.Razlog je novi OLED monitor pa mi je M28U višak.

Da otklonim moguće sumnje i nedoumice oko ovoga,problem spomenut u prijašnjem postu sa ratom osvježavanja je odavno riješen instalacijom stabilnih AMD-ovih drivera.

Monitor je prodan.

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.5.2024 12:52 (ghibli7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice