Korisnici Win10 opiru se prelasku na Win 11, Microsoft sugerira: "Kupite novi PC"

Microsoft se muči uvjeriti korisnike Windowsa 10 da prijeđu na Windows 11 prije isteka podrške. Korisnici pak odbijaju promjenu zbog hardverskih ograničenja i troškova, a mnogi će nastaviti koristiti nepodržani sustav ili moraju platiti sigurnosne nadogradnje. Obje strane imaju problem: Microsoft riskira gubitak korisnika, a korisnici riskiraju sigurnosne probleme.

Bug.hr subota, 22. ožujka 2025. u 15:18

Microsoft sve agresivnije kreće u kampanju kojom želi potaknuti korisnike Windowsa 10 na prelazak na Windows 11 prije nego što podrška za stariji operativni sustav završi 14. listopada ove godine. Do sada sav marketing nije polučio nikakve rezultate jer Windows 10 i dalje uvjerljivo vodi s 58,7% broja korisnika, dok Windows 11 koristi tek 38,13% korisnika. Zato se ovih dana Microsoft odlučio na slanje e-mailova korisnicima u kojima preporučuje nadogradnju ili kupnju novih računala koja podržavaju Windows 11.

Novinar portala XDA komentira: "Teško je vjerovati da Microsoft ozbiljno računa na isplativost zamjene starih Windows 10 računala. Kada se pogleda realna situacija na tržištu, korisnici će vjerojatno izvući znatno veću vrijednost zadržavanjem postojećeg uređaja nego što bi dobili prodajom na Internetu ili u trgovini. Unatoč Microsoftovim nastojanjima, zamjena "starog za novo" jednostavno nema ekonomsku računicu kakvu kompanija prezentira."

Što nakon isteka podrške?

U svojim porukama Microsoft promovira sigurnosne prednosti i naprednije značajke Windowsa 11. Međutim, kritičari ističu kako tvrtka nedovoljno promovira program Extended Security Updates (ESU) koji za 30 dolara po uređaju nudi dodatnu godinu sigurnosnih nadogradnji za Windows 10. Ovakav pristup mnogi tumače kao pokušaj forsiranja nadogradnje umjesto produljenja životnog vijeka postojećeg sustava.

ESU program mogao bi biti privremeno rješenje za one koji ne mogu ili ne žele odmah prijeći na Windows 11, no primarno je namijenjen poslovnim korisnicima za koje je 61 dolar, a svake se godine dvostruko povećava. Za individualne korisnike, cijena bi mogla biti previsoka, što znači da će mnogi vjerojatno nastaviti koristiti Windows 10 bez službene podrške, izlažući se potencijalnim sigurnosnim rizicima.

Zašto Windows 11 ne osvaja korisnike?

Usvajanje Windowsa 11 pokazalo se sporije nego što je Microsoft očekivao, s tržišnim udjelom koji je stagnirao tijekom prošle godine. Glavni kamen spoticanja i dalje su hardverski preduvjeti koje mnoga računala sposobna za pokretanje Windowsa 10 jednostavno ne mogu ispuniti.

Što korisnici misle?

Korisnici ne kriju nezadovoljstvo Microsoftovim pristupom ovoj promjeni, pišu portali i komentiraju nezadovoljnici. Šture informacije o ESU programu samo su produbile konfuziju oko mogućih opcija.