Svađe u britanskom institutu Alan Turing ugrožavaju kontinuitet važnih istraživačkih projekata
Osoblje prestižnog britanskog instituta za umjetnu inteligenciju otvoreno je ustalo protiv načina na koji se institucijom upravlja, pri čemu je 93 zaposlenika potpisalo pismo u kojem izražavaju nepovjerenje vodstvu i traže hitnu intervenciju upravnog odbora…
Alan Turing Institut, osnovan 2015. godine uz državno financiranje kao britanski nacionalni institut za umjetnu inteligenciju i znanost o podacima, ima bogatu povijest. Očekivalo bi se da se danas, kad umjetna inteligencija poput slapova Niagare dolazi u sve pore ljudskog života, bavi znanstvenim istraživanjima. Međutim, nije tako.
Usporavanja ključnih istraživanja
Svađe u prestižnom britanskom institutu Alan Turing ne pomažu da se održi kontinuitet važnih istraživačkih projekata koji imaju značajan utjecaj na razvoj umjetne inteligencije i digitalnu transformaciju društva. Nedavni sukobi između vodećih znanstvenika oko smjera razvoja instituta i raspodjele resursa doveli su do usporavanja nekoliko ključnih istraživanja, posebice u područjima koja zahtijevaju dugoročnu predanost i stabilno vodstvo. To je posebno zabrinjavajuće s obzirom na vodeću ulogu instituta u razvoju etičkih standarda za umjetnu inteligenciju i njegovog doprinosa britanskoj znanstvenoj zajednici.
Pismo 93 zaposlenika
Institut je podvrgnut unutarnjim previranjima i vanjskim kritikama. U pismu 93 zaposlenika upozoravaju da su zabrinuti oko smjera instituta, rodne raznolikosti i većeg vala otpuštanja. Njihove poruke, prijedlozi i kritike su bile "ignorirane, umanjivane ili pogrešno usmjerene", što potencijalno ugrožava njihovu financijsku osnovu i dugoročno financijsko zdravlje.
Unutarnji nemiri odražavaju dublje strukturne probleme. Zaposlenici ističu "katastrofalan pad povjerenja u vodstvo", posebno na višim upravljačkim razinama. Pismo naglašava "nedostatak odgovornosti i transparentnosti - koje bi trebale biti Turingove vrijednosti - te lošeg donošenja odluka" izvršnog vodstva.
Nedostatak transparentnosti
Rodna raznolikost postala je posebno sporno pitanje. Početkom 2024. godine više od 180 zaposlenika protestiralo je protiv imenovanja četvorice muških istraživačkih direktora, što je potaknulo unutarnju reviziju. Nalazi revizije otkrili su da su nedostatak transparentnosti, pristranost i neadekvatni sustavi podrške značajno utjecali na moral osoblja. Dvojica imenovanih direktora, Marc Deisenroth i Aldo Faisal, od tada su napustili organizaciju.
Think tank Tony Blair Institut kritizira
Problemi instituta prelaze interne granice. Tony Blair Institut think tank kritizirao je neuspjeh institucije u praćenju nedavnog razvoja generativne umjetne inteligencije, sugerirajući da je organizacija izgubila svoju prednost u području koje se brzo razvija. Sami zaposlenici priznaju ovaj problem, napominjući da je znanstveno vodstvo ostalo "bez kormila" dok su "i zajednica i vodeća dostignuća otišli naprijed bez nas".
Obećano 100 milijuna funti
Ipak, konzervativna vlada obnovila je financiranje instituta početkom 2024. godine i obećala 100 milijuna funti tijekom pet godina. Međutim, ovo financiranje dolazi uz uvjete: institut mora preurediti svoje upravljačke strukture, uspostaviti jasan poslovni plan i bolje definirati svoje odnose unutar istraživačkog ekosustava.
Institut je pokrenuo program transformacije koji bi mogao utjecati na njegovih 440 zaposlenika. Izvršna direktorica Jean Innes predstavila je stratešku promjenu, navodeći da oblikuju "novu fazu za Turing u skladu s ambicioznom strategijom koju je postavio naš Odbor i podržao naš glavni financijer".