Bill Gates o gorućim globalnim pitanjima u novoj Netflix seriji
Netflix je jučer počeo prikazivati novu dokumentarnu seriju "Što dalje? Budućnost s Billom Gatesom". Osnivač Microsofta i filantrop u četiri epizode razmatra sa sugovornicima najizazovnije probleme današnjice, od umjetne inteligencije do nejednakosti prihoda
Seriju "Što dalje? Budućnost s Billom Gatesom" režirao je oskarovac Morgan Neville, a u njoj Bill Gates razgovara sa stručnjacima, inovatorima i slavnim osobama istražujući moguća rješenja globalnih problema. Svaka epizoda bavi se specifičnom temom, pružajući gledateljima uvid u Gatesovu viziju budućnosti i potencijalna rješenja za najveće izazove čovječanstva.
Prva epizoda o AI
Prva epizoda istražuje brzi napredak tehnologije umjetne inteligencije i njezine potencijalne učinke. Iako naglašava mogućnosti AI-ja u područjima poput zdravstva i obrazovanja, epizoda također upozorava na moguće rizike. Ističe se opasnost razvoja sustava koji su daleko inteligentniji od ljudi i naglašava potreba za nadzorom i regulacijom. Gates priznaje da je podcijenio mogućnost zlouporabe Interneta i društvenih medija za širenje dezinformacija, sugerirajući da je slična opreznost potrebna i s umjetnom inteligencijom.
Druga epizoda o dezinformiranju
Druga epizoda bavi se informacijama i očuvanju istine u doba sve veće dezinformiranosti. Gates otkriva bizarne teorije zavjere o sebi, ilustrirajući kako se lažne informacije mogu brzo širiti. Epizoda istražuje potencijalna tehnološka i politička rješenja za borbu protiv ovog problema.
Treća epizoda o klimatskim promjenama
U trećoj epizodi Gates istražuje neke inicijative za rješavanje klimatskih promjena, uključujući napredne nuklearne elektrane dizajnirane da budu sigurne i neškodljive za okoliš. Epizoda naglašava hitnost rješavanja klimatske krize, ali i ističući inovativne pristupe smanjenju emisija i ublažavanju posljedica.
Četvrta epizoda o nejednakosti prihoda
Završne epizode bave se nejednakošću prihoda i globalnim zdravstvenim izazovima. Senator Bernie Sanders kritizira Gatesovo bogatstvo kao "opscenost", potičući rasprave o potencijalnim rješenjima za smanjenje ekonomskih nejednakosti. Gates također ističe svoje filantropske napore u iskorjenjivanju bolesti i poboljšanju pristupa zdravstvenoj zaštiti u zemljama u razvoju.
Plitak optimizam
Kroz cijelu seriju Gates održava optimističan stav, tvrdeći da je ljudski napredak u područjima poput očekivanog životnog vijeka, smrtnosti djece i slobodnog vremena bio "fantastičan". Ukazuje na napredak u borbi protiv bolesti poput malarije i dječje paralize kao dokaz pozitivnih promjena. Međutim, neki kritičari tvrde da bi serija mogla imati koristi od dublje analize predloženih rješenja, posebno u pogledu regulacije umjetne inteligencije i preraspodjele bogatstva. Gatesov otpor prema idejama poput ograničenja bogatstva postavlja pitanja o granicama njegovog pristupa rješavanju nejednakosti.
Gosti od Gage do Faucija
U ovoj dokumentarnoj seriji Gates razgovara s nizom istaknutih ličnosti, uključujući pop zvijezdu Lady Gagu, frontmena U2 Bonoa, senatore Bernieja Sandersa i Mitta Romneya, epidemiologa dr. Anthonyja Faucija, filmskog redatelja Jamesa Camerona i poznatog poduzetnika Marka Cubana. Glumac Tom Hanks spominje se u kontekstu teorije zavjere, a serija također uključuje i pojavljivanje Gatesove kćeri Phoebe Gates.