AliExpress počeo naplaćivati PDV za isporuke paketa u Hrvatsku
U skladu s novim europskim pravilima o oporezivanju svih pošiljki iz trećih zemalja, od 1. srpnja veliki kineski trgovac ušao je u sustav IOSS i odmah prilikom kupovine zaračunava PDV
Sve komercijalne pošiljke koje nakon današnjeg dana pristignu iz zemalja koje nisu dijelom zajedničkog europskog tržišta bit će skuplje za krajnjeg kupca. Na njih će se od sada morati platiti PDV u iznosu od 25% (i dodatna naknada Hrvatskoj pošti ako vam ona isporučuje paket), a sada već vidimo i kako će to funkcionirati.
Naime, Europska unija aktivirala je sustav IOSS (eng. Import One Stop Shop) putem kojeg se obavlja Posebni postupak oporezivanja. Prodavatelji koji se priključe ovom sustavu odmah će kupcima, uz cijenu narudžbe, pridodati i iznos PDV-a, pa će isporuka i carinjenje biti pojednostavljeni. Prilikom preuzimanja paketa tako će se naplaćivati tek dodatna naknada Pošti ili kurirskoj službi, a primatelj neće morati predočiti račun i prolaziti kroz proceduru carinjenja i oporezivanja.
AliExpress kao primjer
Evo i primjera ove promjene koji smo testirali na jednom od najpopularnijih odredišta za naručivanje iz Kine, AliExpressu. U košaricu smo stavili predmet vrijednosti nešto preko 4 dolara prije, pa potom ponovno nakon uvođenja novih pravila o oporezivanju. Na prvom se obračunu vidi cijena predmeta i poštarine, dok je u drugi obračun na taj ukupni iznos zaračunat još i hrvatski PDV od 25%.
AliExpress kaže kako će PDV od sada zaračunavati na sve isporuke dobara prema kupcima u EU, uključivo i u slučajevima kada su one jeftinije od 150 eura, te i čak kada se šalju iz skladišta smještenih unutar EU, a ako prodavatelj robe ima poslovni nastan izvan EU. Svi će prodavatelji na ovoj platformi na uvoznoj deklaraciji prema EU morati navesti svoj IOSS broj na temelju kojeg će lokalne pošte znati da paket mogu predati kupcu bez naplate PDV-a i carine.
Jedna od prednosti novog sustava je i činjenica da će sve pošiljke kroz IOSS sustav morati imati i pripadajući broj za praćenje, pa će primatelji moći u svakom trenutku vidjeti gdje se njihov paket nalazi. Iz Hrvatske pošte ranije su podsjetili kako se do sada put većine pošiljaka iz trećih zemalja nije mogao pratiti, obzirom da je poštarina za njih bila besplatna ili simboličnog iznosa, odnosno pošiljatelji su za male pakete uglavnom koristili uslugu slanja obične pismovne pošiljke.