Flagship televizor LG G5 stiže s novom tehnologijom OLED panela i još višom svjetlinom
LG je odbacio MLA OLED panele i prešao na Primary RGB Tandem tehnologiju koja obećava još višu svjetlinu i bolji prikaz boja. I dalje je G5 vrh ponude LG-a i donosi bogat set opcija i opreme uz novi procesor i novu verziju webOS pametnog sučelja

SPECIFIKACIJE – LG G5 OLED | |
Ekran | 65 OLED / 4K (3.840x2.160) / 120 Hz (VRR do 165 Hz) |
HDR | Da (HDR 10, HLG, Dolby Vision) |
Konektori | 4 x HDMI 2.1, 3 x USB, Ethernet, optički audio izlaz |
Mreža | LAN, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
Procesor | α11 AI Processor 4K Gen2 |
Softver | webOS 25 |
LG je na CES-u u Las Vegasu prvi put pokazao novi OLED flagship, LG G5, koji je nasljednik hvaljenog modela LG G4. I dok su često od generacije do generacije modeli tek malo promijenjeni, u ovom slučaju LG G5 predstavlja televizor s potpuno novom tehnologijom prikaza. Nakon MLA OLED panela koji su se kroz dvije generacije zadržali na skupljim OLED televizorima izvan Samsungovog QD-OLED konkurentnog svijeta, vrijeme je za Primary RGB Tandem tehnologiju.
LG Displays koji isporučuje panele za LG, Philips, Sony i Panasonic osmislio je novi dizajn OLED panela koji sada ima četiri odvojena sloja i to dva plava, zeleni i crveni. Odmak je to od klasičnog načina prikaza u kojemu je između dva plava sloja bio postavljen treći sloj koji je kombinirao crvenu, zelenu i žutu boju. MLA OLED bila je izvedenica te tehnologije u kojoj je postavljen sloj sitnih leća koje su mogle fokusirati više svjetla i time povećati ukupnu svjetlinu, što je inače jedna od boljki OLED tehnologije. Rezultat novog pristupa je vršna svjetlina od oko 2800 cd/m2 i svjetlina na cijelom panelu od 350 cd/m2 što je novi skok u performansama, a poboljšanje je vidljivo i u volumenu i reprezentaciji boja.
I dok se televizor iznutra prilično promijenio, stilski je ostao u istom kolosijeku, pa će se ovaj model moći kupiti u dvije varijante. Televizor dolazi pripremljen za postavljanje na zid sa zidnim nosačem ili u varijanti s metalnom centralnom bazom. U oba slučaja radi se o uređaju koji ima ultratanke rubove oko ekrana i ujednačeni tanki profil. Zbog mogućeg postavljanja na zid, LG je posebno pazio na cable management i duž cijele zadnje strane postoje prostrane vodilice od mjesta s konektorima do donje strane uređaja. Od ovog premium dizajna pomalo odskače njihov poznati Magic daljinski upravljač koji je plastičan i nema pozadinski osvjetljene tipke, ali i dalje ima funkcionalnost pomicanja kursora po ekranu pokretom. Uz tipke s brojevima, kruga za navigaciju i prečaca za streaming servise, daljinac je dobio i AI tipku.
Prava zvijezda nove serije najjačeg OLED-a u LG ponudi je sam novi panel. Podsjetimo, OLED ima savršen prikaz crne i ogromni kontrast koji je sad zbog više maksimalne svjetline još dodatno istaknut. Podržani su HDR10, HLG i Dolby Vision HDR standardi, ali ne i HDR 10+ što bi mogao biti izazov za neke sadržaje s Netflixa. Televizor dolazi u veličinama od 55, 65, 77, 83 i 97 inča pri čemu je kod predstavljanja najavljena cijena 65'' varijante 3399 dolara, dok 55'' model košta 2499 dolara. Kao i obično kod izlaska novih modela, ovo će biti dobro vrijeme za uzeti prošlu generaciju na popustu, pri čemu većina korisnika neće primijetiti velike razlike u performansama. LG je ugradio i novi α11 AI 4K Gen2 procesor koji među brojnim softverskim poboljšanjima slike dostupnim na ovom televizoru omogućuje napredni upscale SDR sadržaja i AI redateljsko procesiranje.
Velik fokus i dalje je na gaming mogućnostima, pa sada uz VRR PC igrači dobivaju stopu osvježavanja ekrana od 165 Hz. Podržani su AMD FreeSync Premium Pro i Nvidia G-Sync, a i konzolaši će doći na svoje s ALLM (auto low latency mode) i promjenjivom stopom osvježavanja što znači da ćete dobiti 4K/120 Hz. Sva četiri HDMI konektora su verzije 2.1 i tu je i podrška za eARC, pa neće biti problema za spajanje računala, konzola i soundbarova. Što se tiče zvuka, televizor ima 4.2 sustav zvučnika s podrškom za Dolby Atmos i AI zvuk odnosno α11 AI Sound Pro koji stvara virtualni surround zvuk.
Nova generacija televizora dolazi i s novim webOS pametnim sučeljem. Najavljeni novitet je AI chatbot kojemu možete reći da posvijetli sliku ili slične naredbe. Tu je i dalje brzo, responzivno sučelje sa svim poznatim streaming aplikacijama. Vlasnici LG televizora prepoznat će odmah izgled i navigaciju, a i novi korisnici ne bi trebali imati problema.