Hlađenje RTX 4090 pomoću kućnog klima-uređaja

Kineski tehnološki entuzijast, poznat pod pseudonimom "Electrolytic Sodium Carbonate" na platformi Bilibili, predstavio je neuobičajeno rješenje za hlađenje visokoučinkovitih PC komponenti: kućni klima-uređaj

Ivan Podnar srijeda, 12. veljače 2025. u 13:08

Sustav koji je razvio očito dovitljivi entuzijast povezuje kućni klima-uređaj s vodenim hlađenjem kako bi održavao temperature RTX 4090 grafičke kartice i Intel Core i9-13900K procesora tijekom testiranja pod opterećenjem. Cijeli postupak prikazan je na videu na platformi Bilibili. 

Xiaomi klima-uređaj kao PC komponenta

Središnji dio sustava je Xiaomi klima-uređaj snage 12.000 BTU, koji služi kao spremnik rashladne tekućine. Dvije cijevi povezuju klima-uređaj s vodenim blokovima računala u zatvorenom krugu. Testiranje je pokazalo da temperatura grafičke kartice ostaje ispod 30 °C, s vršnim vrijednostima od 36 °C na kritičnim točkama, dok procesor pokazuje slične rezultate. Ovi podaci su značajni s obzirom na toplinsku snagu obje komponente, posebice RTX 4090.

Autor planira prilagoditi sustav za komponente nove generacije, uključujući RTX 5090 grafičku karticu i Intel Core i9-14900K procesor. Trenutno čeka izlazak kompatibilnog vodenog bloka za RTX 5090 kako bi nastavio s nadogradnjom sustava. 

Zauzima više prostora od samog računala

Ovakvo rješenje ima svoje prednosti i nedostatke. Klima-uređaj troši 1,2 kW električne energije, što je više od standardnih metoda hlađenja. Također, zauzima više prostora od samog računala. Međutim, bez obzira na nedostatke, cilj je postignut i sustav postiže učinkovitost hlađenja usporedivu sa specijaliziranim rješenjima poput sustava s tekućim dušikom.

Povećati snagu ili smanjiti potrošnju?

Dok je kreativno rješenje kineskog entuzijasta s klima-uređajem zanimljivo, ono zapravo ukazuje na sve veći problem u PC industriji. Trenutne high-end grafičke kartice već troše preko 450 W, a industrijski Nvidia H100 GPU do 750 W. Ove brojke nastavljaju rasti sa svakom novom generacijom. Postavlja se logično pitanje - gdje je granica? Dovitljiva rješenja poput ovog s klima-uređajem pokazuju da standardni pristupi možda više nisu dovoljni za najučinkovitiji rad najjačih komponenti.

Problem postaje još složeniji kad se uzme u obzir cijena energije i utjecaj na okoliš. Sustav koji koristi klima-uređaj troši dodatnih 1,2 kW - što je više od samog računala.